Øvelser ved Friidrett under Samveldelekene 2018 |
Løpsøvelser |
100 m | | menn | | kvinner |
200 m | | menn | | kvinner |
400 m | | menn | | kvinner |
800 m | | menn | | kvinner |
1500 m | | menn | | kvinner |
5000 m | | menn | | kvinner |
10 000 m | | menn | | kvinner |
100 m hekk | | | | kvinner |
110 m hekk | | menn | | |
400 m hekk | | menn | | kvinner |
3000 m hinder | | menn | | kvinner |
4×100 m stafett | | menn | | kvinner |
4×400 m stafett | | menn | | kvinner |
Landeveisøvelser |
Maraton | | menn | | kvinner |
20 km kappgang | | menn | | kvinner |
Tekniske øvelser |
Lengdehopp | | menn | | kvinner |
Tresteg | | menn | | kvinner |
Høydehopp | | menn | | kvinner |
Stavsprang | | menn | | kvinner |
Kulestøt | | menn | | kvinner |
Diskoskast | | menn | | kvinner |
Spydkast | | menn | | kvinner |
Sleggekast | | menn | | kvinner |
Sammensatte øvelser |
Sjukamp | | | | kvinner |
Tikamp | | menn | | |
Para øvelser |
100 m (T12) | | menn | | |
100 m (T35) | | | | kvinner |
100 m (T38) | | menn | | kvinner |
100 m (T47) | | menn | | |
1500 m (T54) | | menn | | kvinner |
Maraton (T54) | | menn | | kvinner |
Lengdehopp (T38) | | | | kvinner |
Kulestøt (F38) | | menn | | |
Spydkast (F46) | | | | kvinner |
400 meter for kvinner var en del av friidrett under Samveldelekene 2018, og ble arrangert på Carrara Stadium fra 9 til 11. april 2018.[1]
Rekorder før mesterskapet
Før Samveldelekene var verdensrekorden og mesterskapsrekorden som følger:[2]
Tidsplan
Tidsplanen var som følger:[1]
Dato | Tid | Runde |
Mandag 9. april 2018 | 10:30 | Første runde |
Tirsdag 10. april 2018 | 21:16 | Semifinaler |
Onsdag 11. april 2018 | 21:45 | Finale |
Alle tider er Australian Eastern Standard tid (UTC+10)
Resultater
Første runde
Første runde bestod av fem heat. De fire raskeste i hvert heat pluss de fire raskeste for øvrig gikk til semifinalene.[3]
- Heat 1
Plass | Bane | Navn | Reaksjonstid | Resultat | Noter | Kval. |
1 | 2 | Amantle Montsho (BOT) | 0,163 | 51,20 | | Q |
2 | 5 | Anastasia Le-Roy (JAM) | 0,166 | 51,37 | PB | Q |
3 | 1 | Emily Diamond (ENG) | 0,167 | 52,26 | | Q |
4 | 4 | Quincy Malekani (ZAM) | 0,145 | 52,40 | | Q |
5 | 3 | Poovamma Raju Machettira (IND) | 0,175 | 53,72 | | |
6 | 6 | Dolly Mustapha (SLE) | 0,248 | 55,26 | | |
7 | 7 | Artesha Richardson (AIA) | 0,140 | 58,43 | | |
8 – | 8 | Samantha Dirks (BIZ) | 1 | 59DNS | | |
- Heat 2
Plass | Bane | Navn | Reaksjonstid | Resultat | Noter | Qual. |
1 | 5 | Stephenie Ann McPherson (JAM) | 0,138 | 50,80 | | Q |
2 | 8 | Zoey Clark (SCO) | 0,157 | 52,07 | | Q |
3 | 7 | Akua Obeng-Akrofi (GHA) | 0,142 | 52,44 | PB | Q |
4 | 6 | Leni Shida (UGA) | 0,231 | 52,79 | | Q |
5 | 4 | Anyika Onuora (ENG) | 0,169 | 53,13 | | q |
6 | 2 | Gladys Musyoki (KEN) | 0,200 | 53,41 | PB | q |
7 – | 3 | Folasade Abugan (NGR) | 0,261 | 54DSQ | R 163.3a | |
- Heat 3
Plass | Bane | Navn | Reaksjonstid | Resultat | Noter | Kval. |
1 | 3 | Maximila Imali (KEN) | 0,190 | 51,74 | | Q |
2 | 4 | Tovea Jenkins (JAM) | 0,204 | 52,58 | | Q |
3 | 2 | Eleni Artymata (CYP) | 0,217 | 52,90 | | Q |
4 | 5 | Kanika Beckles (GRN) | 0,197 | 53,34 | | Q |
5 | 8 | Rafiatu Nuhu (GHA) | 0,241 | 54,02 | | |
6 | 6 | Bendere Oboya (AUS) | | 55,62 | | |
7 | 1 | Najma Parveen (PAK) | 0,171 | 57,12 | PB | |
8 | 7 | Roslyn Nalin (VAN) | 0,160 | 1:00,72 | | |
- Heat 4
Plass | Bane | Navn | Reaksjonstid | Resultat | Noter | Kval. |
1 | 8 | Anneliese Rubie (AUS) | 0,149 | 52,32 | | Q |
2 | 3 | Galefele Moroko (BOT) | 0,218 | 53,28 | PB | Q |
3 | 1 | Ashley Kelly (IVB) | 0,188 | 53,45 | | Q |
4 | 4 | Emily Nanziri (UGA) | 0,201 | 54,10 | PB | Q |
5 | 5 | Mariama Conteh (SLE) | 0,267 | 56,66 | | |
6 | 7 | Elenani Tinai (FIJ) | 0,262 | 57,45 | PB | |
7 | 2 | Valentine Hello (VAN) | 0,183 | 58,62 | PB | |
8 – | 6 | Patience Okon George (NGR) | 0,206 | 59DSQ | R 163.3a | |
- Heat 5
Plass | Bane | Navn | Reaksjonstid | Resultat | Noter | Kval. |
1 | 4 | Yinka Ajayi (NGR) | 0,198 | 51,71 | | Q |
2 | 2 | Christine Botlogetswe (BOT) | 0,211 | 51,73 | PB | Q |
3 | 6 | Hima Das (IND) | 0,165 | 52,11 | | Q |
4 | 5 | Veronica Kamumbe Mutua (KEN) | 0,179 | 52,70 | | Q |
5 | 1 | Morgan Mitchell (AUS) | 0,153 | 52,81 | | q |
6 | 3 | Kineke Alexander (SVG) | 0,191 | 53,63 | | q |
7 | 8 | Scovia Ayikoru (UGA) | 0,188 | 54,65 | | |
8 | 7 | Miriama Senokonoko (FIJ) | 0,313 | 58,31 | | |
Semifinaler
Tre semifinaler ble arrangert. De to raskeste i hvert heat pluss de to raskeste for øvrig gikk til finalen.[4]
- Semifinale 1
Plass | Bane | Navn | Reaksjonstid | Resultat | Noter | Kval. |
1 | 5 | Anastasia Le-Roy (JAM) | 0,175 | 51,08 | PB | Q |
2 | 3 | Amantle Montsho (BOT) | 0,174 | 51,26 | | Q |
3 | 6 | Hima Das (IND) | 0,157 | 51,53 | PB | q |
4 | 4 | Zoey Clark (SCO) | 0,152 | 52,06 | | |
5 | 7 | Eleni Artymata (CYP) | 0,227 | 52,38 | | |
6 | 2 | Emily Nanziri (UGA) | 0,166 | 54,10 | =PB | |
7 | 1 | Kineke Alexander (SVG) | 0,151 | 54,35 | | |
8 | 8 | Veronica Kamumbe Mutua (KEN) | 0,182 | 54,85 | | |
- Semifinale 2
Plass | Bane | Navn | Reaksjonstid | Resultat | Noter | Kval. |
1 | 3 | Maximila Imali (KEN) | 0,212 | 51,52 | | Q |
2 | 5 | Yinka Ajayi (NGR) | 0,217 | 51,81 | | Q |
3 | 2 | Morgan Mitchell (AUS) | 0,139 | 52,65 | | |
4 | 1 | Anyika Onuora (ENG) | 0,153 | 52,73 | | |
5 | 8 | Ashley Kelly (IVB) | 0,174 | 53,00 | | |
6 | 4 | Galefele Moroko (BOT) | 0,202 | 54,27 | | |
7 | 7 | Quincy Malekani (ZAM) | 0,153 | 54,36 | | |
8 – | 6 | Tovea Jenkins (JAM) | 1 | 55DNS | | |
- Semifinale 3
Plass | Bane | Navn | Reaksjonstid | Resultat | Noter | Kval. |
1 | 5 | Stephenie Ann McPherson (JAM) | 0,140 | 51,21 | | Q |
2 | 6 | Christine Botlogetswe (BOT) | 0,210 | 51,41 | PB | Q |
3 | 4 | Anneliese Rubie (AUS) | 0,142 | 51,51 | PB | q |
4 | 3 | Emily Diamond (ENG) | 0,161 | 52,02 | | |
5 | 7 | Akua Obeng-Akrofi (GHA) | 0,161 | 53,16 | | |
6 | 1 | Kanika Beckles (GRN) | 0,157 | 53,80 | | |
7 | 2 | Gladys Musyoki (KEN) | 0,219 | 54,40 | | |
8 | 8 | Leni Shida (UGA) | 0,247 | 54,50 | | |
Finale
Resultater:[2]
Plass | Bane | Navn | Reaksjonstid | Resultat | Noter |
01 | 6 | Amantle Montsho (BOT) | 0,222 | 50,15 | PB |
02 | 3 | Anastasia Le-Roy (JAM) | 0,159 | 50,57 | PB |
03 | 5 | Stephenie Ann McPherson (JAM) | 0,137 | 50,93 | |
4 | 8 | Christine Botlogetswe (BOT) | 0,222 | 51,17 | PB |
5 | 4 | Maximila Imali (KEN) | 0,207 | 51,32 | |
6 | 1 | Hima Das (IND) | 0,154 | 51,32 | PB |
7 | 2 | Anneliese Rubie (AUS) | 0,165 | 52,03 | |
8 | 7 | Yinka Ajayi (NGR) | 0,233 | 52,26 | |
Referanser
- ^ a b «Athletics at the 2018 Commonwealth Games: Event Schedule - Women's 400m». Gold Coast 2018. Arkivert fra originalen 21. april 2018. Besøkt 29. mars 2018.
- ^ a b Athletics | Women's 400m - Final (PDF). Gold Coast 2018. s. 147. Besøkt 21. april 2018. [død lenke]
- ^ Gold Coast 2018 - Results Book Arkivert 18. april 2018 hos Wayback Machine., besøkt 15. september 2018.
- ^ Athletics | Women's 400m - Semifinals (PDF). Gold Coast 2018. s. 149. Besøkt 21. april 2018. [død lenke]