Hestesport under Sommer-OL 1968
Hestesport under Sommer-OL 1968. Hestesport var med på det olympiske programmet for trettende gang under OL-1968 i Mexico by. Det ble konkurrert i tre disipliner; feltritt, dressur og sprangridning om seks olympiske titler, tre individuelle og tre i lag. Konkurransene foregikk på ridearenaen Campo Marte.
Medaljer
Hestesport under Sommer-OL 1968 – Mexico by | |||||
---|---|---|---|---|---|
Nr. | Land | Gull | Sølv | Bronse | Totalt |
1. | Storbritannia (GBR) | 1 | 2 | 1 | 4 |
2. | Vest-Tyskland (FRG) | 1 | 1 | 2 | 4 |
3. | USA (USA) | 1 | 1 | 1 | 3 |
4. | Frankrike (FRA) | 1 | 1 | 0 | 2 |
Sovjetunionen (URS) | 1 | 1 | 0 | 2 | |
6. | Canada (CAN) | 1 | 0 | 0 | 1 |
7. | Australia (AUS) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Sveits (SUI) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totalt | 6 | 6 | 6 | 18 |
Dressur
Individuelt
Plass | Land | Rytter og hest | Poeng |
---|---|---|---|
1. | URS | Ivan Kizimov på «Igor» | 1572 |
2. | FRG | Josef Neckermann på «Mariano» | 1546 |
3. | FRG | Reiner Klimke på «Dux» | 1537 |
Lagkonkurranse
Plass | Land | Rytter og hest | Poeng |
---|---|---|---|
1. | FRG | Liselott Linsenhoff på «Piaff» Reiner Klimke på «Dux» Josef Neckermann på «Mariano» | 2699 |
2. | URS | Jelena Petusjkova på «Pepel» Ivan Kizimov på «Igor» Ivan Kalita på «Absent» | 2657 |
3. | SUI | Henri Chammartin på «Wolfdietrich» Gustav Fischer på «Wald» Marianne Gossweiler på «Stephan» | 2526 |
Sprangridning
Individuelt
Plass | Land | Rytter og hest | Feil/Tid |
---|---|---|---|
1. | USA | William Steinkraus på «Snow Bound» | 4 feil |
2. | GBR | Marion Coakes på «Stroller» | 8 feil |
3. | GBR | David Broome på «Mr.Softee» | 12 feil |
Lagkonkurranse
Plass | Land | Rytter og hest | Feilpoeng |
---|---|---|---|
1. | CAN | Thomas Gayford på «Big Dee» James Day på «Canadian Club» James Elder på «The Immigrant» | 102,75 |
2. | FRA | Jean Rozier på «Quo Vadis» Jane Lefébvre på «Rockett»" Pierre Jonquères d'Oriola på «Nagir» | 110,50 |
3. | FRG | Hermann Schridde på «Dozent» Alwin Schockemöhle på «Donald Rex» Hans Günter Winkler på «Enigk» | 117,25 |
Feltritt
Individuelt
Plass | Land | Rytter og hest | Straffpoeng |
---|---|---|---|
1. | FRA | Jean-Jacques Guyon på «Pitou» | 38,86 |
2. | GBR | Derek Allhusen på «Lochinbar» | 41,61 |
3. | USA | Michael Page på «Foster» | 52,31 |
Lagkonkurranse
Plass | Land | Rytter og hest | Straffpoeng |
---|---|---|---|
1. | GBR | Derek Allhusen på «Lochinbar» Richard Meade på «Cornishman V» Reuben Jones på «The Poacher» | 175,93 |
2. | USA | James Wofford på «Kilkenny» Michael Page på «Foster» Michael Plumb på «PlainSalling» | 245,87 |
3. | AUS | Brian Cobcroft på «Depeche» Wayne Roycroft på «Schiwago» Bill Roycroft på «Warrathoola» | 331,26 |
Eksterne lenker
- Resultater og profilside Arkivert 15. september 2008 hos Wayback Machine. på sports-reference.com
- v
- d
- r
Autoritetsdata