Liste over olympiske medaljevinnere i vektløfting
Liste over olympiske medaljevinnere i vektløfting inneholder samtlige utøvere som har tatt en olympisk medalje i vektløfting.
Nåværende program
Menn
Bantamvekt
- –56 kg (1948–1968)
- 52–56 kg (1972–1992)
- 54–59 kg (1996)
- –56 kg (2000-)
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1948 London detaljer | Joseph DePietro (USA) | Julian Creus (GBR) | Richard Tom (USA) |
1952 Helsinki detaljer | Ivan Udodov (URS) | Mahmoud Namjoo (IRI) | Ali Mirzaei (IRI) |
1956 Melbourne detaljer | Charles Vinci (USA) | Vladimir Stogov (URS) | Mahmoud Namjoo (IRI) |
1960 Roma detaljer | Charles Vinci (USA) | Yoshinobu Miyake (JPN) | Esmaeil Elmkhah (IRI) |
1964 Tokyo detaljer | Aleksey Vakhonin (URS) | Imre Földi (HUN) | Shiro Ichinoseki (JPN) |
1968 Mexico City detaljer | Mohammad Nassiri (IRI) | Imre Földi (HUN) | Henryk Trębicki (POL) |
1972 München detaljer | Imre Földi (HUN) | Mohammad Nassiri (IRI) | Gennadi Chetin (URS) |
1976 Montreal detaljer | Norair Nurikyan (BUL) | Grzegorz Cziura (POL) | Kenkichi Ando (JPN) |
1980 Moskva detaljer | Daniel Núñez (CUB) | Yurik Sarkisyan (URS) | Tadeusz Dembonczyk (POL) |
1984 Los Angeles detaljer | Wu Shude (CHN) | Lai Runming (CHN) | Masahiro Kotaka (JPN) |
1988 Seoul detaljer | Oksen Mirzoyan (URS) | He Yingqiang (CHN) | Liu Shoubin (CHN) |
1992 Barcelona detaljer | Chun Byung-Kwan (KOR) | Liu Shoubin (CHN) | Luo Jianming (CHN) |
1996 Atlanta detaljer | Tang Lingsheng (CHN) | Leonidas Sampanis (GRE) | Nikolaj Pešalov (BUL) |
2000 Sydney detaljer | Halil Mutlu (TUR) | Wu Wenxiong (CHN) | Zhang Xiangxiang (CHN) |
2004 Athen detaljer | Halil Mutlu (TUR) | Wu Meijin (CHN) | Sedat Artuç (TUR) |
2008 Beijing detaljer | Long Qingquan (CHN) | Hoang Anh Tuan (VIE) | Eko Yuli Irawan (INA) |
2012 London detaljer | Om Yun-chol (PRK) | Wu Jingbiao (CHN) | Valentin Hristov (AZE) |
2016 Rio de Janeiro detaljer | Long Qingquan (CHN) | Om Yun-chol (PRK) | Sinphet Kruaithong (THA) |
Fjærvekt
- –60 kg (1920–1936)
- 56–60 kg (1948–1992)
- 59–64 kg (1996)
- 56–62 kg (2000-)
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1920 Antwerp detaljer | Frans De Haes (BEL) | Alfred Schmidt (EST) | Eugène Ryter (SUI) |
1924 Paris detaljer | Pierino Gabetti (ITA) | Andreas Stadler (AUT) | Arthur Reinmann (SUI) |
1928 Amsterdam detaljer | Franz Andrysek (AUT) | Pierino Gabetti (ITA) | Hans Wölpert (GER) |
1932 Los Angeles detaljer | Raymond Suvigny (FRA) | Hans Wölpert (GER) | Anthony Terlazzo (USA) |
1936 Berlin detaljer | Anthony Terlazzo (USA) | Saleh Soliman (EGY) | Ibrahim Shams (EGY) |
1948 London detaljer | Mahmoud Fayad (EGY) | Rodney Wilkes (TTO) | Jafar Salmassi (IRI) |
1952 Helsinki detaljer | Rafael Tsjimisjkjan (URS) | Nikolaj Saksonov (URS) | Rodney Wilkes (TTO) |
1956 Melbourne detaljer | Isaac Berger (USA) | Jevgenij Minajev (URS) | Marian Zieliński (POL) |
1960 Roma detaljer | Jevgenij Minajev (URS) | Isaac Berger (USA) | Sebastiano Mannironi (ITA) |
1964 Tokyo detaljer | Yoshinobu Miyake (JPN) | Isaac Berger (USA) | Mieczysław Nowak (POL) |
1968 Mexico City detaljer | Yoshinobu Miyake (JPN) | Dito Shanidze (URS) | Yoshiyuki Miyake (JPN) |
1972 München detaljer | Norair Nurikyan (BUL) | Dito Shanidze (URS) | János Benedek (HUN) |
1976 Montreal detaljer | Nikolaj Kolesnikov (URS) | Georghi Todorov (BUL) | Kazumasa Hirai (JPN) |
1980 Moskva detaljer | Viktor Mazin (URS) | Stefan Dimitrov (BUL) | Marek Seweryn (POL) |
1984 Los Angeles detaljer | Chen Weiqiang (CHN) | Gelu Radu (ROU) | Tsai Wen-Yee (TPE) |
1988 Seoul detaljer | Naim Süleymanoğlu (TUR) | Stefan Topurov (BUL) | Ye Huanming (CHN) |
1992 Barcelona detaljer | Naim Süleymanoğlu (TUR) | Nikolay Peshalov (BUL) | He Yingqiang (CHN) |
1996 Atlanta detaljer | Naim Süleymanoğlu (TUR) | Valerios Leonidis (GRE) | Xiao Jiangang (CHN) |
2000 Sydney detaljer | Nikolaj Pešalov (CRO) | Leonidas Sampanis (GRE) | Gennady Oleshchuk (BLR) |
2004 Athen detaljer | Shi Zhiyong (CHN) | Le Maosheng (CHN) | Israel José Rubio (VEN) |
2008 Beijing detaljer | Zhang Xiangxiang (CHN) | Diego Salazar (COL) | Triyatno (INA) |
2012 London detaljer | Kim Un-guk (PRK) | Óscar Figueroa (COL) | Eko Yuli Irawan (INA) |
2016 Rio de Janeiro detaljer | Óscar Figueroa (COL) | Eko Yuli Irawan (INA) | Farkhad Kharki (KAZ) |
Lettvekt
- 60–67.5 kg (1920–1992)
- 64–70 kg (1996)
- 62–69 kg (2000-)
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1920 Antwerp detaljer | Alfred Neuland (EST) | Louis Williquet (BEL) | Georges Rooms (BEL) |
1924 Paris detaljer | Edmond Decottignies (FRA) | Anton Zwerina (AUT) | Bohumil Durdis (TCH) |
1928 Amsterdam detaljer | Hans Haas (AUT) Kurt Helbig (GER) | Ikke utdelt | Fernand Arnout (FRA) |
1932 Los Angeles detaljer | René Duverger (FRA) | Hans Haas (AUT) | Gastone Pierini (ITA) |
1936 Berlin detaljer | Robert Fein (AUT) Anwar Mesbah (EGY) | Ikke utdelt | Karl Jansen (GER) |
1948 London detaljer | Ibrahim Shams (EGY) | Attia Hamouda (EGY) | James Halliday (GBR) |
1952 Helsinki detaljer | Tommy Kono (USA) | Yevgeni Lopatin (URS) | Vern Barberis (AUS) |
1956 Melbourne detaljer | Ihor Rybak (URS) | Ravil Khabutdinov (URS) | Kim Chang-Hee (KOR) |
1960 Roma detaljer | Viktor Bushuev (URS) | Tan Howe Liang (SIN) | Abdul Wahid Aziz (IRQ) |
1964 Tokyo detaljer | Waldemar Baszanowski (POL) | Vladimir Kaplunov (URS) | Marian Zieliński (POL) |
1968 Mexico City detaljer | Waldemar Baszanowski (POL) | Parviz Jalayer (IRI) | Marian Zieliński (POL) |
1972 München detaljer | Mukharby Kirzhinov (URS) | Mladen Kutchev (BUL) | Zbigniew Kaczmarek (POL) |
1976 Montreal detaljer | Petro Korol (URS) | Daniel Senet (FRA) | Kazimierz Czarnecki (POL) |
1980 Moskva detaljer | Yanko Rusev (BUL) | Joachim Kunz (GDR) | Mincho Pachov (BUL) |
1984 Los Angeles detaljer | Yao Jingyuan (CHN) | Andrei Socaci (ROU) | Jouni Grönman (FIN) |
1988 Seoul detaljer | Joachim Kunz (GDR) | Israel Militosyan (URS) | Li Jinhe (CHN) |
1992 Barcelona detaljer | Israel Militosyan (EUN) | Yoto Yotov (BUL) | Andreas Behm (GER) |
1996 Atlanta detaljer | Zhan Xugang (CHN) | Kim Myong-Nam (PRK) | Attila Feri (HUN) |
2000 Sydney detaljer | Galabin Boevski (BUL) | Georgi Markov (BUL) | Sergey Lavrenov (BLR) |
2004 Athen detaljer | Zhang Guozheng (CHN) | Lee Bae-Young (KOR) | Nikolaj Pešalov (CRO) |
2008 Beijing detaljer | Liao Hui (CHN) | Vencelas Dabaya (FRA) | Tigran Gevorg Martirosyan (ARM) |
2012 London detaljer | Lin Qingfeng (CHN) | Triyatno (INA) | Răzvan Martin (ROU) |
2016 Rio de Janeiro detaljer |
Mellomvekt
- 67.5–75 kg (1920–1992)
- 70–76 kg (1996)
- 69–77 kg (2000-)
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1920 Antwerp detaljer | Henri Gance (FRA) | Pietro Bianchi (ITA) | Albert Pettersson (SWE) |
1924 Paris detaljer | Carlo Galimberti (ITA) | Alfred Neuland (EST) | Jaan Kikkas (EST) |
1928 Amsterdam detaljer | Roger François (FRA) | Carlo Galimberti (ITA) | Guus Scheffer (NED) |
1932 Los Angeles detaljer | Rudolf Ismayr (GER) | Carlo Galimberti (ITA) | Karl Hipfinger (AUT) |
1936 Berlin detaljer | Khadr El Touni (EGY) | Rudolf Ismayr (GER) | Adolf Wagner (GER) |
1948 London detaljer | Frank Spellman (USA) | Peter George (USA) | Kim Sung-jip (KOR) |
1952 Helsinki detaljer | Peter George (USA) | Gerry Gratton (CAN) | Kim Sung-jip (KOR) |
1956 Melbourne detaljer | Fjodor Bogdanovskij (URS) | Peter George (USA) | Ermanno Pignatti (ITA) |
1960 Roma detaljer | Aleksandr Kurynov (URS) | Tommy Kono (USA) | Győző Veres (HUN) |
1964 Tokyo detaljer | Hans Zdražila (TCH) | Viktor Kurentsov (URS) | Masushi Ouchi (JPN) |
1968 Mexico City detaljer | Viktor Kurentsov (URS) | Masushi Ouchi (JPN) | Károly Bakos (HUN) |
1972 München detaljer | Yordan Bikov (BUL) | Mohamed Traboulsi (LIB) | Anselmo Silvino (ITA) |
1976 Montreal detaljer | Yordan Mitkov (BUL) | Vardan Militosyan (URS) | Peter Wenzel (GDR) |
1980 Moskva detaljer | Asen Zlatev (BUL) | Aleksandr Pervi (URS) | Nedelcho Kolev (BUL) |
1984 Los Angeles detaljer | Karl-Heinz Radschinsky (FRG) | Jacques Demers (CAN) | Dragomir Cioroslan (ROU) |
1988 Seoul detaljer | Borislav Gidikov (BUL) | Ingo Steinhofel (GDR) | Aleksandr Varbanov (BUL) |
1992 Barcelona detaljer | Fedor Kassapu (EUN) | Pablo Lara Rodriguez (CUB) | Kim Myong-nam (PRK) |
1996 Atlanta detaljer | Pablo Lara Rodriguez (CUB) | Yoto Yotov (BUL) | Jon Chol-ho (PRK) |
2000 Sydney detaljer | Zhan Xugang (CHN) | Viktor Mitrou (GRE) | Arsen Melikyan (ARM) |
2004 Athen detaljer | Taner Sağır (TUR) | Sergey Filimonov (KAZ) | Oleg Perepetsjenov (RUS) |
2008 Beijing detaljer | Sa Jae-hyouk (KOR) | Li Hongli (CHN) | Gevorg Davtyan (ARM) |
2012 London detaljer | Lu Xiaojun (CHN) | Lu Haojie (CHN) | Iván Cambar (CUB) |
2016 Rio de Janeiro detaljer | Nijat Rahimov (KAZ) | Lu Xiaojun (CHN) | Mohamed Mahmoud (EGY) |
Lett tungvekt
- 75–82.5 kg (1920–1992)
- 76–83 kg (1996)
- 77–85 kg (2000-)
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1920 Antwerp detaljer | Ernest Cadine (FRA) | Fritz Hünenberger (SUI) | Erik Pettersson (SWE) |
1924 Paris detaljer | Charles Rigoulot (FRA) | Fritz Hünenberger (SUI) | Leopold Friedrich (AUT) |
1928 Amsterdam detaljer | El Sayed Nosseir (EGY) | Louis Hostin (FRA) | Jan Verheijen (NED) |
1932 Los Angeles detaljer | Louis Hostin (FRA) | Svend Olsen (DEN) | Henry Duey (USA) |
1936 Berlin detaljer | Louis Hostin (FRA) | Eugen Deutsch (GER) | Ibrahim Wasif (EGY) |
1948 London detaljer | Stanley Stanczyk (USA) | Harold Sakata (USA) | Gösta Magnusson (SWE) |
1952 Helsinki detaljer | Trofim Lomakin (URS) | Stanley Stanczyk (USA) | Arkady Vorobyov (URS) |
1956 Melbourne detaljer | Tommy Kono (USA) | Vasili Stepanov (URS) | James George (USA) |
1960 Roma detaljer | Ireneusz Palinski (POL) | James George (USA) | Jan Bochenek (POL) |
1964 Tokyo detaljer | Rudolf Plyukfelder (URS) | Géza Tóth (HUN) | Győző Veres (HUN) |
1968 Mexico City detaljer | Boris Selitsky (URS) | Vladimir Belyayev (URS) | Norbert Ozimek (POL) |
1972 München detaljer | Leif Jenssen (NOR) | Norbert Ozimek (POL) | György Horváth (HUN) |
1976 Montreal detaljer | Valery Shary (URS) | Trendafil Stoitchev (BUL) | Péter Baczakó (HUN) |
1980 Moskva detaljer | Yurik Vardanyan (URS) | Blagoy Blagoev (BUL) | Dušan Poliačik (TCH) |
1984 Los Angeles detaljer | Petre Becheru (ROU) | Robert Kabbas (AUS) | Ryoji Isaoka (JPN) |
1988 Seoul detaljer | Israil Arsamakov (URS) | István Messzi (HUN) | Lee Kyung-Kun (KOR) |
1992 Barcelona detaljer | Pyrros Dimas (GRE) | Krzysztof Siemion (POL) | Ikke utdelt |
1996 Atlanta detaljer | Pyrros Dimas (GRE) | Marc Huster (GER) | Andrzej Cofalik (POL) |
2000 Sydney detaljer | Pyrros Dimas (GRE) | Marc Huster (GER) | Giorgi Asanidze (GEO) |
2004 Athen detaljer | Giorgi Asanidze (GEO) | Andrei Rybakou (BLR) | Pyrros Dimas (GRE) |
2008 Beijing detaljer | Lu Yong (CHN) | Andrei Rybakou (BLR) | Tigran V. Martirosyan (ARM) |
2012 London detaljer | Adrian Zieliński (POL) | Apti Aukhadov (RUS) | Kianoush Rostami (IRI) |
2016 Rio de Janeiro detaljer |
Mellom tungvekt
- 82.5 kg–90 kg (1952–1992)
- 83–91 kg (1996)
- 85–94 kg (2000-)
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1952 Helsinki detaljer | Norbert Schemansky (USA) | Grigory Novak (URS) | Lennox Kilgour (TTO) |
1956 Melbourne detaljer | Arkady Vorobyov (URS) | David Sheppard (USA) | Jean Debuf (FRA) |
1960 Roma detaljer | Arkady Vorobyov (URS) | Trofim Lomakin (URS) | Louis Martin (GBR) |
1964 Tokyo detaljer | Vladimir Golovanov (URS) | Louis Martin (GBR) | Ireneusz Paliński (POL) |
1968 Mexico City detaljer | Kaarlo Kangasniemi (FIN) | Jaan Talts (URS) | Marek Gołąb (POL) |
1972 München detaljer | Andon Nikolov (BUL) | Atanas Shopov (BUL) | Hans Bettembourg (SWE) |
1976 Montreal detaljer | David Rigert (URS) | Lee James (USA) | Atanas Shopov (BUL) |
1980 Moskva detaljer | Péter Baczakó (HUN) | Rumen Aleksandrov (BUL) | Frank Mantek (GDR) |
1984 Los Angeles detaljer | Nicu Vlad (ROU) | Dumitru Petre (ROU) | David Mercer (GBR) |
1988 Seoul detaljer | Anatoly Khrapaty (URS) | Nail Mukhamedyarov (URS) | Slawomir Zawada (POL) |
1992 Barcelona detaljer | Kakhi Kakhiashvili (EUN) | Sergey Syrtsov (EUN) | Sergiusz Wolczaniecki (POL) |
1996 Atlanta detaljer | Aleksei Petrov (RUS) | Leonidas Kokas (GRE) | Oliver Caruso (GER) |
2000 Sydney detaljer | Akakios Kakiasvilis (GRE) | Szymon Kołecki (POL) | Aleksei Petrov (RUS) |
2004 Athen detaljer | Milen Dobrev (BUL) | Khadjimourad Akkayev (RUS) | Eduard Tyukin (RUS) |
2008 Beijing detaljer | Ilya Ilin (KAZ) | Szymon Kołecki (POL) | Khadjimourad Akkayev (RUS) |
2012 London detaljer | Ilya Ilin (KAZ) | Aleksandr Ivanov (RUS) | Anatolie Cîrîcu (MDA) |
2016 Rio de Janeiro detaljer |
Tungvekt
- +82.5 kg (1920–1948)
- +90 kg (1952–1968)
- 90–110 kg (1972–1976)
- 100–110 kg (1980–1992)
- 99–108 kg (1996)
- 94–105 kg (2000-)
Super tungvekt
- +110 kg (1972–1992)
- +108 kg (1996)
- +105 kg (2000-)
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1972 München detaljer | Vasiliy Alekseyev (URS) | Rudolf Mang (FRG) | Gerd Bonk (GDR) |
1976 Montreal detaljer | Vasiliy Alekseyev (URS) | Gerd Bonk (GDR) | Helmut Losch (GDR) |
1980 Moskva detaljer | Sultan Rakhmanov (URS) | Jürgen Heuser (GDR) | Tadeusz Rutkowski (POL) |
1984 Los Angeles detaljer | Dean Lukin (AUS) | Mario Martinez (USA) | Manfred Nerlinger (FRG) |
1988 Seoul detaljer | Aleksandr Kurlovich (URS) | Manfred Nerlinger (FRG) | Martin Zawieja (FRG) |
1992 Barcelona detaljer | Aleksandr Kurlovich (EUN) | Leonid Taranenko (EUN) | Manfred Nerlinger (GER) |
1996 Atlanta detaljer | Andrei Chemerkin (RUS) | Ronny Weller (GER) | Stefan Botev (AUS) |
2000 Sydney detaljer | Hossein Rezazadeh (IRI) | Ronny Weller (GER) | Andrei Chemerkin (RUS) |
2004 Athen detaljer | Hossein Rezazadeh (IRI) | Viktors Ščerbatihs (LAT) | Velichko Cholakov (BUL) |
2008 Beijing detaljer | Matthias Steiner (GER) | Evgeny Chigishev (RUS) | Viktors Ščerbatihs (LAT) |
2012 London detaljer | Behdad Salimi (IRI) | Sajjad Anoushiravani (IRI) | Ruslan Albegov (RUS) |
2016 Rio de Janeiro detaljer |
Kvinner
Fluevekt
- 48 kg (2000–)
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
2000 Sydney detaljer | Tara Nott (USA) | Raema Lisa Rumbewas (INA) | Sri Indriyani (INA) |
2004 Athen detaljer | Nurcan Taylan (TUR) | Li Zhuo (CHN) | Aree Wiratthaworn (THA) |
2008 Beijing detaljer | Chen Xiexia (CHN) | Sibel Özkan (TUR) | Chen Wei Ling (TPE) |
2012 London detaljer | Wang Mingjuan (CHN) | Hiromi Miyake (JPN) | Ryang Chun-Hwa (PRK) |
2016 Rio de Janeiro detaljer |
Fjærvekt
- 53 kg (2000–)
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
2000 Sydney detaljer | Yang Xia (CHN) | Li Fengying (TPE) | Winarni Binti Slamet (INA) |
2004 Athen detaljer | Udomporn Polsak (THA) | Raema Lisa Rumbewas (INA) | Mabel Mosquera (COL) |
2008 Beijing detaljer | Prapawadee Jaroenrattanatarakoon (THA) | Yoon Jin-Hee (KOR) | Nastassia Novikava (BLR) |
2012 London detaljer | Zulfiya Chinshanlo (KAZ) | Hsu Shu-ching (TPE) | Cristina Iovu (MDA) |
2016 Rio de Janeiro detaljer |
Lettvekt
- 58 kg (2000–)
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
2000 Sydney detaljer | Soraya Jiménez (MEX) | Ri Song Hui (PRK) | Khassaraporn Suta (THA) |
2004 Athen detaljer | Chen Yanqing (CHN) | Ri Song Hui (PRK) | Wandee Kameaim (THA) |
2008 Beijing detaljer | Chen Yanqing (CHN) | Marina Shainova (RUS) | O Jong Ae (PRK) |
2012 London detaljer | Li Xueying (CHN) | Pimsiri Sirikaew (THA) | Yuliya Kalina (UKR) |
2016 Rio de Janeiro detaljer |
Mellomvekt
- 63 kg (2000–)
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
2000 Sydney detaljer | Chen Xiaomin (CHN) | Valentina Popova (RUS) | Ioanna Khatziioannou (GRE) |
2004 Athen detaljer | Nataliya Skakun (UKR) | Hanna Batsiushka (BLR) | Tatsiana Stukalava (BLR) |
2008 Beijing detaljer | Pak Hyon Suk (PRK) | Irina Nekrassova (KAZ) | Lu Ying-Chi (TPE) |
2012 London detaljer | Maiya Maneza (KAZ) | Svetlana Tsarukayeva (RUS) | Christine Girard (CAN) |
2016 Rio de Janeiro detaljer |
Lett tungvekt
- 69 kg (2000–)
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
2000 Sydney detaljer | Lin Weining (CHN) | Erzsébet Márkus (HUN) | Karnam Malleswari (IND) |
2004 Athen detaljer | Liu Chunhong (CHN) | Eszter Krutzler (HUN) | Zarema Kasaeva (RUS) |
2008 Beijing detaljer | Liu Chunhong (CHN) | Oxana Slivenko (RUS) | Natalya Davydova (UKR) |
2012 London detaljer | Rim Jong-Sim (PRK) | Roxana Cocoș (ROU) | Anna Nurmukhambetova (KAZ) |
2016 Rio de Janeiro detaljer | Xiang Yanmei Kina | Zhazira Zhapparkul Kasakhstan | Sara Ahmed Egypt |
2020 Tokyo detaljer |
Tungvekt
- 75 kg (2000–)
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
2000 Sydney detaljer | María Isabel Urrutia (COL) | Ruth Ogbeifo (NGR) | Kuo Yi-Hang (TPE) |
2004 Athen detaljer | Pawina Thongsuk (THA) | Natalya Zabolotnaya (RUS) | Valentina Popova (RUS) |
2008 Beijing detaljer | Cao Lei (CHN) | Alla Vazhenina (KAZ) | Nadezhda Evstyukhina (RUS) |
2012 London detaljer | Svetlana Podobedova (KAZ) | Natalya Zabolotnaya (RUS) | Iryna Kulesha (BLR) |
2016 Rio de Janeiro detaljer |
Super tungvekt
- +75 kg (2000–)
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
2000 Sydney detaljer | Ding Meiyuan (CHN) | Agata Wróbel (POL) | Cheryl Haworth (USA) |
2004 Athen detaljer | Tang Gonghong (CHN) | Jang Mi-Ran (KOR) | Agata Wróbel (POL) |
2008 Beijing detaljer | Jang Mi-Ran (KOR) | Olha Korobka (UKR) | Mariya Grabovetskaya (KAZ) |
2012 London detaljer | Zhou Lulu (CHN) | Tatiana Kashirina (RUS) | Hripsime Khursjudjan (ARM) |
2016 Rio de Janeiro detaljer |
Tidligere øvelser
Menn
Enhåndsløft
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1896 Athen detaljer | Launceston Elliot (GBR) | Viggo Jensen (DEN) | Alexandros Nikolopoulos (GRE) |
Tohåndsløft
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1896 Athen detaljer | Viggo Jensen (DEN) | Launceston Elliot (GBR) | Sotirios Versis (GRE) |
1900 Paris | ikke på programmet | ||
1904 St. Louis detaljer | Perikles Kakousis (GRE) | Oscar Osthoff (USA) | Frank Kugler (USA) |
Dumbbell
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1904 St. Louis detaljer | Oscar Osthoff (USA) | Frederick Winters (USA) | Frank Kugler (USA) |
Fluevekt
- –52 kg (1972–1992)
- –54 kg (1996)
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1972 München detaljer | Zygmunt Smalcerz (POL) | Lajos Szűcs (HUN) | Sándor Holczreiter (HUN) |
1976 Montreal detaljer | Aleksandr Voronin (URS) | György Kőszegi (HUN) | Mohammad Nassiri (IRI) |
1980 Moskva detaljer | Kanybek Osmonaliyev (URS) | Ho Bong Choi (PRK) | Han Gyong Si (PRK) |
1984 Los Angeles detaljer | Zeng Guoqiang (CHN) | Zhou Peishun (CHN) | Kazushito Manabe (JPN) |
1988 Seoul detaljer | Sevdalin Marinov (BUL) | Chun Byung-Kwan (KOR) | He Zhuoqiang (CHN) |
1992 Barcelona detaljer | Ivan Ivanov (BUL) | Lin Qisheng (CHN) | Traian Cihărean (ROU) |
1996 Atlanta detaljer | Halil Mutlu (TUR) | Zhang Xiangsen (CHN) | Sevdalin Minchev (BUL) |
Første tungvekt
- 90–100 kg (1980–1992)
- 91–99 kg (1996)
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1980 Moskva detaljer | Ota Zaremba (TCH) | Igor Nikitin (URS) | Alberto Blanco (CUB) |
1984 Los Angeles detaljer | Rolf Milser (FRG) | Vasile Groapa (ROU) | Pekka Niemi (FIN) |
1988 Seoul detaljer | Pavel Kuznetsov (URS) | Nicu Vlad (ROU) | Peter Immesberger (FRG) |
1992 Barcelona detaljer | Viktor Tregubov (EUN) | Timur Taymazov (EUN) | Waldemar Malak (POL) |
1996 Atlanta detaljer | Akakios Kakiasvilis (GRE) | Anatoly Khrapaty (KAZ) | Denys Gotfrid (UKR) |
Referanser
- ^ «IOC sanctions one athlete for failing anti-doping tests at London 2012 - Olympic News». International Olympic Committee (engelsk). 19. desember 2019. Besøkt 19. desember 2019.
Eksterne lenker
- International Olympic Committee results database