Padling under Sommer-OL 1988
Padling under Sommer-OL 1988. Padling var med som olympisk øvelse for tolvte gang under OL-1988 i Seoul. Det ble konkurrert om tolv olympiske titler. Det var fem klasser for kajakk og fire i kano for herrer og tre i kajakk for kvinner. Øst-Tyskland ble beste nasjon foran Sovjetunionen begge med tre gullmedaljer.
Medaljer
Padling under Sommer-OL 1988 – Seoul | |||||
---|---|---|---|---|---|
Nr. | Land | Gull | Sølv | Bronse | Totalt |
1. | Øst-Tyskland (GDR) | 3 | 4 | 2 | 9 |
2. | Sovjetunionen (URS) | 3 | 3 | 0 | 6 |
3. | Ungarn (HUN) | 2 | 1 | 1 | 4 |
4. | USA (USA) | 2 | 0 | 0 | 2 |
5. | Bulgaria (BUL) | 1 | 1 | 3 | 5 |
6. | New Zealand (NZL) | 1 | 1 | 1 | 3 |
7. | Polen (POL) | 0 | 1 | 2 | 3 |
8. | Australia (AUS) | 0 | 1 | 1 | 2 |
9. | Frankrike (FRA) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Nederland (NED) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totalt | 12 | 12 | 12 | 36 |
Menn
Kajakk
K1 500 m
Plass | Utøvere | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | Zsolt Gyulay | HUN | 1.44.82 |
2. | Andreas Stähle | GDR | 1.46.38 |
3. | Paul MacDonald | NZL | 1.46.46 |
4. | Michael Herbert | USA | 1.46.73 |
5. | Kalle Sundqvist | SWE | 1.46.76 |
6. | Attila Szabó | TCH | 1.47.38 |
K1 1000 m
Plass | Utøvere | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | Greg Barton | USA | 3.55.27 |
2. | Grant Davies | AUS | 3.55.28 |
3. | André Wohllebe | GDR | 3.55.55 |
4. | Dmitri Bankovski | URS | 3.56.49 |
5. | Gunnar Olsson | SWE | 3.56.84 |
6. | Alan Thompson | NZL | 3.56.91 |
K2 500 m
Plass | Utøvere | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | Ian Ferguson Paul MacDonald | NZL | 1.33.98 |
2. | Igor Nagajev Viktor Denisov | URS | 1.34.15 |
3. | Attila Ábrahám Ferenc Csipes | HUN | 1.34.32 |
4. | Reiner Scholl Thomas Pfrang | FRG | 1.34.40 |
5. | Daniel Stoian Angelin Velea | ROU | 1.35.96 |
6. | Maciej Freimut Wojciech Kurpiewski | POL | 1.36.22 |
K2 1000 m
Plass | Utøvere | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | Greg Barton Norman Bellingham | USA | 3.32.42 |
2. | Ian Ferguson Paul MacDonald | NZL | 3.32.71 |
3. | Peter Foster Kelvin Graham | AUS | 3.33.76 |
4. | Niels Ellwanger Carsten Lömker | FRG | 3.34.63 |
5. | Guido Behling Torsten Krentz | GDR | 3.35.44 |
6. | Daniel Stoian Angelin Velea | ROU | 3.35.75 |
K4 1000 m
Plass | Utøvere | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | Zsolt Gyulay Ferenc Csipes Sándor Hódosi Attila Ábrahám | HUN | 3.00.20 |
2. | Aleksandr Motoezenko Sergej Kirsanov Igor Nagajev Viktor Denisov | URS | 3.01.40 |
3. | Kay Bluhm André Wohllebe Andreas Stähle Hans-Jörg Bliesener | GDR | 3.02.40 |
4. | Bryan Thomas Steven Wood Grant Kenny Paul Gilmour | AUS | 3.03.73 |
5. | Maciej Freimut Wojciech Kurpiewski Grzegorz Krawców Kazimierz Krzyżański | POL | 3.04.73 |
6. | Gilbert Schneider Reiner Scholl Dirk Joestel Thomas Reineck | FRG | 3.05.43 |
Kano
C1 500 m
Plass | Utøvere | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | Olaf Heukrodt | GDR | 1.56.42 |
2. | Michail Sliwinski | URS | 1.57.26 |
3. | Martin Marinov | BUL | 1.57.27 |
4. | Attila Szabó | HUN | 1.59.87 |
5. | Jan Pinczura | POL | 1.59.90 |
6. | Aurel Macarencu | ROU | 2.00.98 |
C1 1000 m
Plass | Utøvere | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | Ivans Klementjevs | URS | 4.12.78 |
2. | Jörg Schmidt | GDR | 4.15.83 |
3. | Nikolai Boechalov | BUL | 4.18.94 |
4. | Larry Cain | CAN | 4.20.70 |
5. | Aurel Macarencu | ROU | 4.21.72 |
6. | Imre Pulai | HUN | 4.21.86 |
C2 500 m
Plass | Utøvere | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | Viktor Reneiski Nicolae Juravschi | URS | 1.41.77 |
2. | Marek Dopierała Marek Łbik | POL | 1.43.61 |
3. | Philippe Renaud Joël Bettin | FRA | 1.43.81 |
4. | Dejan Bonev Petar Bozjilov | BUL | 1.44.32 |
5. | Alexander Schuck Thomas Zereske | GDR | 1.44.36 |
6. | János Sarusi Kis István Vaskuti | HUN | 1.44.85 |
C2 1000 m
Plass | Utøvere | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | Viktor Reneiski Nicolae Juravschi | URS | 3.48.36 |
2. | Olaf Heukrodt Ingo Spelly | GDR | 3.51.44 |
3. | Marek Dopierała Marek Łbik | POL | 3.54.33 |
4. | Christian Frederiksen Arne Nielsson | DEN | 3.54.94 |
5. | Hartmut Faust Wolfram Faust | FRG | 3.55.62 |
6. | Grigore Obreja Gheorghe Andriev | ROU | 3.56.56 |
Kvinner
Kajakk
K1 500 m
Plass | Utøvere | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | Vanja Gesjeva | BUL | 1.55.19 |
2. | Birgit Schmidt | GDR | 1.55.31 |
3. | Izabela Dylewska | POL | 1.57.38 |
4. | Rita Köbán | HUN | 1.57.58 |
5. | Yvonne Brandstrup Knudsen | DEN | 1.58.80 |
6. | Traci Phillips | USA | 2.00.81 |
K2 500 m
Plass | Utøvere | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | Birgit Schmidt Anke Nothnagel | GDR | 1.43.46 |
2. | Vanja Gesjeva Diana Paliiska | BUL | 1.44.06 |
3. | Annemiek Derckx Annemarie Cox | NED | 1.46.00 |
4. | Erika Mészáros Éva Rakusz | HUN | 1.46.58 |
5. | Irma Salomykova Irma Chmelevskaja | URS | 1.47.68 |
6. | Anna Olsson Agneta Andersson | SWE | 1.48.39 |
K4 500 m
Plass | Utøvere | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | Birgit Schmidt Anke Nothnagel Ramona Portwich Heike Singer | GDR | 1.40.78 |
2. | Erika Géczi Erika Mészáros Éva Rakusz Rita Köbán | HUN | 1.41.88 |
3. | Vanja Gesjeva Diana Paliiska Ognijana Petkova Borislava Ivanova | BUL | 1.42.63 |
4. | Irma Salomykova Irma Chmelevskaja Aleksandra Apanovitsj Nadezjda Kovalevitsj | URS | 1.44.26 |
5. | Josefa Idem Claudia Österheld Andrea Martin Ruth Domgörgen | FRG | 1.45.62 |
6. | Anna Olsson Agneta Andersson Susanne Wiberg Liselotte Ohlson | SWE | 1.45.67 |
Eksterne lenker
- Resultater og profilside Arkivert 2. februar 2009 hos Wayback Machine. på sports-reference.com
- v
- d
- r
Autoritetsdata