Polen under Vinter-OL 2010
Polen under De olympiske leker | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ||||||||||||
Polen under Vinter-OL 2010 i Vancouver | ||||||||||||
Deltakere: | 46 utøvere i 11 idretter | |||||||||||
Flaggbærer | Konrad Niedźwiedzki | |||||||||||
Medaljer: | Gull 1 | Sølv 3 | Bronse 1 | Totalt 5 | ||||||||
Olympisk historie (oversikt) | ||||||||||||
Sommerleker | ||||||||||||
1924 · 1928 · 1932 · 1936 · 1948 · 1952 · 1956 · 1960 · 1964 · 1968 · 1972 · 1976 · 1980 · 1984 · 1988 · 1992 · 1996 · 2000 · 2004 · 2008 · 2012 · 2016 · 2020 · 2024 | ||||||||||||
Vinterleker | ||||||||||||
1924 · 1928 · 1932 · 1936 · 1948 · 1952 · 1956 · 1960 · 1964 · 1968 · 1972 · 1976 · 1980 · 1984 · 1988 · 1992 · 1994 · 1998 · 2002 · 2006 · 2010 · 2014 · 2018 · 2022 |
Polen under Vinter-OL 2010. 46 sportsutøvere fra Polen deltok under Vinter-OL 2010 i Vancouver i Britisk Columbia i Canada 12. til 28. februar 2010.
Medaljer
2010 Vancouver | Gull | Sølv | Bronse | Total |
---|---|---|---|---|
Polen | 1 | 3 | 1 | 5 |
Medaljevinnerne
Polen under Vinter-OL 2010 Vancouver | ||||
---|---|---|---|---|
Medaljer | Utøvere | Sport | Øvelse | Resultat |
Justyna Kowalczyk | Langrenn | 30 km klassisk stil, damer | 1.30.33,7 | |
Justyna Kowalczyk | Langrenn | Klassisk individuell sprint, kvinner | 3.40,3 | |
Adam Małysz | Skihopping | K-90 | 269,5 poeng | |
Adam Małysz | Skihopping | K-120 | 269,4 poeng | |
Justyna Kowalczyk | Langrenn | 7,5 km klassisk + 7,5 km fristil, damer | 40.07,4 |
Utøver | Gren | Totalt | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1. løp | 2. løp | 3. løp | 4. løp | Totalt | Plassering | ||
Maciej Kurowski | Singel menn | 49.427 | 49.200 | 49.361 | 49.039 | 3:17.027 | 23 |
Ewelina Staszulonek | Singel kvinner | 41.975 | 41.816 | 41.948 | 41.882 | 2:47.621 | 8 |
Kvinner
Utøver | Gren | Totalt | |||
---|---|---|---|---|---|
1. omgang | 2. omgang | Totalt | Plassering | ||
Agnieszka Gąsienica-Daniel | Utfor | 1:55.10 | 32 | ||
Kombinasjon | Utfor 1:30.28 | Slalåm 45.96 | 2:16.24 | 25 | |
Super-G | 1:24.31 | 23 | |||
Slalåm | 57.06 | 55.13 | 1:52.19 | 35 | |
Storslalåm | Fullførte ikke | Fullførte ikke |
Menn
Utøver | Gren | Totalt | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1. løp | 2. løp | 3. løp | 4. løp | Totalt | Plassering | ||
Dawid Kupczyk Marcin Niewiara | Toer-bob | 52.45 | 52.91 | 52.42 | 52.72 | 3:30.50 | 16 |
Dawid Kupczyk Paweł Mróz Marcin Niewiara Michał Zblewski | Toer-bob | 51.94 | 51.96 | 52.32 | 52.28 | 3:28.53 | 14 |
Kvinner
Utøver | Gren | Kvalifisering | 1/8 finale | Kvartfinale | Semifinale | Finale | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Rank | Plassering | Plassering | Plassering | Plassering | Rank | ||
Karolina Riemen | Skicross | 1:21.36 | 26 Q | 2 Q | 3 | Gikk ikke videre | 16 |
Utøver(e) | Øvelse | OD | KP/Mal:Tool tip | FL/FD | Totalt | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Poeng | Plass | Poeng | Plass | Poeng | Plass | Poeng | Plass | ||
Przemysław Domański | Herrer | 52.14 | 28 | Gikk ikke videre til friløp | |||||
Anna Jurkiewicz | Kvinner | 36.10 | 30 | Gikk ikke videre til friløp | |||||
Joanna Sulej / Mateusz Chruściński[1] | Parløp | 39.30 | 20 | 86.52 | 18 | 125.82 | 18 |
Menn
Utøver | 15 km fristil | 30 km jaktstart | 50 km klassisk | 4 × 10 km stafett | Sprint | Lagsprint |
---|---|---|---|---|---|---|
Maciej Kreczmer | 66.-plass | - | - | - | 25.-plass | 12.-plass |
Janusz Krężelok | - | - | - | - | 28.-plass | 12.-plass |
Kvinner
Utøver | 10 km fristil | 15 km jaktstart | 30 km klassisk | 4 × 5 km stafett | Sprint | Lagsprint |
---|---|---|---|---|---|---|
Sylwia Jaśkowiec | 28.-plass | 34.-plass | 24.-plass | DSQ | - | DSQ |
Justyna Kowalczyk | 5.-plass | Bronse | Gull | DSQ | Sølv | - |
Paulina Maciuszek | 44.-plass | 51.-plass | 28.-plass | DSQ | - | - |
Kornelia Marek | DSQ | DSQ | DSQ | DSQ | - | DSQ |
11. mars 2010 ble det offentliggjort[2] at Kornelia Marek hadde avlagt positiv dopingprøve under lekene. Hun ble diskvalisert fra alle sine plasseringer. De individuelle plasseringene var 39.-plass på 10 km fristil, 35.-plass på 15 km dobbel jaktstart og 11.-plass på 30 km klassisk.[3] Det polske laget ble også diskvalifisert fra sjetteplass på 4 x 5 kilometer stafett og niendeplass på lagsprint, fristil.[3]
Utøver | Øvelse | Kvalifisering | 1. omgang | 2. omgang | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Poeng | Plass | Poeng | Plass | Poeng | Totalt | Plassering | ||
Stefan Hula | Normalbakke | 125.5 | 17 Q | 112.5 | 31 | Gikk ikke videre | ||
Stor bakke | 127.6 | 14 Q | 106.5 | 20 Q | 110.7 | 217.2 | 19 | |
Adam Małysz | Normalbakke | Forhåndskvalifisert | 132.5 | 3 Q | 137.0 | 269.5 | ||
Stor bakke | Prequalified | 138.1 | 2 Q | 131.3 | 269.4 | |||
Krzysztof Miętus | Normalbakke | 126.5 | 15 Q | 109.0 | 36 | Gikk ikke videre | ||
Stor bakke | 127.0 | 16 Q | 84.7 | 36 | Gikk ikke videre | |||
Kamil Stoch | Normalbakke | 127.5 | 12 Q | 118.5 | 22 Q | 113.5 | 232.0 | 27 |
Stor bakke | 125.3 | 17 'Q | 114.3 | 13 Q | 109.8 | 224.1 | 14 | |
Stefan Hula Łukasz Rutkowski Kamil Stoch Adam Małysz | Laghopp | 484.0 122.2 108.4 116.2 137.2 | 6 Q | 512.7 118.5 118.5 132.6 143.1 | 996.7 | 6 |
Menn
Utøver | Sprint | Jaktstart | Normaldistanse | Fellesstart | Stafett |
---|---|---|---|---|---|
Tomasz Sikora | 29.-plass | 18.-plass | 7.-plass | 11.-plass | - |
Łukasz Szczurek | 85.-plass | - | - | - | - |
Kvinner
Utøver | Sprint | Jaktstart | Normaldistanse | Fellesstart | Stafett |
---|---|---|---|---|---|
Paulina Bobak | - | - | - | - | - |
Agnieszka Cyl | 42.-plass | 25.-plass | 7.-plass | 23.-plass | 12.-plass |
Magdalena Gwizdoń | 35.-plass | 31.-plass | 59.-plass | - | 12.-plass |
Weronika Nowakowska | 36.-plass | 28.-plass | 5.-plass | - | - |
Krystyna Pałka | 21.-plass | 24.-plass | 15.-plass | 20.-plass | 12.-plass |
Menn
Utøver | Distanse | 1. løp | 2. løp | Totalt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Plass | Tid | Plass | Tid | Plass | ||
Maciej Biega | 500 m | 36.642 | 38 | 37.934 | 38 | 74.57 | 38 |
Zbigniew Bródka | 1500 m | 1:49.45 | 27 | ||||
Sławomir Chmura | 5000 m | 6:33.20 | 16 | ||||
Sebastian Druszkiewicz | 5000 m | DNS | |||||
10000 m | 13:49.31 | 14 | |||||
Konrad Niedźwiedzki | 500 m | 36.183 | 33 | 36.179 | 30 | 72.36 | 31 |
1000 m | 1:11.24 | 27 | |||||
1500 m | 1:48.15 | 17 | |||||
Maciej Ustynowicz | 500 m | 35.596 | 22 | 35.753 | 22 | 71.35 | 22 |
1000 m | 1:12.10 | 32 |
Kvinner
Utøver | Distanse | Totalt | |
---|---|---|---|
Tid | Plass | ||
Katarzyna Bachleda-Curuś | 1500 m | 1:59.53 | 15 |
Natalia Czerwonka | 1500 m | 2:05.00 | 36 |
Katarzyna Woźniak | 3000 m | 4:22.35 | 28 |
Luiza Złotkowska | 1500 m | 2:04.01 | 34 |
3000 m | 4:19.13 | 24 |
Utøver | Distanse | Kvartfinale | Semifinale | Finale | |
---|---|---|---|---|---|
Motstander Tid | Motstander Tid | Motstander Tid | Plassering | ||
Katarzyna Bachleda-Curuś, Luiza Złotkowska, Katarzyna Woźniak | Lagtempo | Russland W 3:04.86 | Japan L 3:02.73 | B-finale USA W 3:05.30 |
Menn
Utøver | Distanse | Heat | Kvartfinale | Semifinale | Finale | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Plass | Tid | Plass | Tid | Plass | Tid | Plass | |||
Jakub Jaworski | 1500 m | 2:19.163 | 4 | Gikk ikke videre |
Kvinner
Utøver | Distanse | Heat | Kvartfinale | Semifinale | Finale | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Plass | Tid | Plass | Tid | Plass | Tid | Plass | ||
Paula Bzura | 1000 m | 1:31.338 | 2 Q | 1:32.662 | 4 | Gikk ikke videre | |||
1500 m | DSQ | DSQ | – | ||||||
Patrycja Maliszewska | 500 m | 58.649 | 4 | Gikk ikke videre | |||||
1500 m | 2:25.586 | 4 | Gikk ikke videre |
Menn
Utøver | Øvelse | Kvalifisering | 1/8 finale | Kvartfinale | Semifinale | Finale | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Poeng | Plass | Plass | Plass | Plass | Totalt | |||
Michał Ligocki | Halfpipe | 11.1 | 19 | Gikk ikke videre | ||||
Maciej Jodko | Snowboardcross | 1:24.11 | 27 Q | 28 | Gikk ikke videre | |||
Mateusz Ligocki | Snowboardcross | 1:24.11 | 28 Q | 29 | Gikk ikke videre |
Kvinner
Utøver | Øvelse | Kvalifisering | 1/8 finale | Kvartfinale | Semifinale | Finale | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Poeng | Plass | Plass | Plass | Plass | Plass | Totalt | ||
Paulina Ligocka | Halfpipe | 11.1 | 28 | Gikk ikke videre |
Referanser
- ^ «Polska Reprezentacja Olimpijska już znana!». Polish Olympic Committee. 27. januar 2010. Arkivert fra originalen 30. januar 2010. Besøkt 27. januar 2010. «Arkivert kopi». Archived from the original on 30. januar 2010. Besøkt 4. april 2010. CS1-vedlikehold: Uheldig URL (link)
- ^ Kowalczyks lagvenninne testet positivt i OL VG
- ^ a b «Polsk langrennsløper disket». NRK. 29. april 2010. Besøkt 29. april 2010.
Eksterne lenker
- Resultater og profilside Arkivert 11. januar 2012 hos Wayback Machine. på sports-reference.com
- v
- d
- r
- Albania
- Andorra
- Armenia
- Aserbajdsjan
- Belarus
- Belgia
- Bosnia-Hercegovina
- Bulgaria
- Danmark
- Estland
- Finland
- Frankrike
- Georgia
- Hellas
- Irland
- Island
- Israel
- Italia
- Kroatia
- Kypros
- Latvia
- Liechtenstein
- Litauen
- Makedonia
- Moldova
- Montenegro
- Monaco
- Nederland
- Norge
- Polen
- Portugal
- Romania
- Russland
- San Marino
- Serbia
- Slovakia
- Slovenia
- Spania
- Storbritannia
- Sveits
- Sverige
- Tsjekkia
- Tyrkia
- Tyskland
- Ukraina
- Ungarn
- Østerrike