Toppdivisjonen i ishockey-VM 2011 for menn
Ishockey-VM 2011 | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Arrangement | ||||||
Dato | 29. april - 15. mai 2011 | |||||
Lag i turneringen | 16 | |||||
Vertsbyer | Bratislava Košice | |||||
Plasseringer | ||||||
Mester | Finland (2. tittel) | |||||
Andreplass | Sverige | |||||
Tredjeplass | Tsjekkia | |||||
Fjerdeplass | Russland | |||||
Turneringsstatistikk | ||||||
Kamper | 56 | |||||
Mål | 325 (5.8 i snitt) | |||||
Tilskuere | 406 804 (7 264 i snitt) | |||||
Toppscorer | Jarkko Immonen (12 poeng) | |||||
Navigasjon | ||||||
|
VM i ishockey for elitedivisjonen ble arrangert i 2011 i Slovakias to største byer, Bratislava og Košice, i perioden 29. april til 15. mai 2011. Dette var første gang at et uavhengig Slovakia arrangerte ishockey-VM. Det er tredje gangen Bratislava er arrangørby for VM. De to første var i 1959 og 1992, begge sammen med Praha, og som en del av Tsjekkoslovakia. I VM deltok 16 lag fordelt på fire grupper med fire lag hver, der de tre beste i hver gruppe gikk videre til en mellomrunde.
Finland vant sin andre gullmedalje etter å ha beseiret Sverige 6-1 i finalen. Finland vant sin første gullmedalje i 1995 (hvor de også beseiret Sverige). Tsjekkia vant bronsemedaljen etter å ha beseiret Russland 7-4 i den mest målrike bronsefinalen noensinne. Norge hadde en av sine beste prestasjoner noensinne og nådde kvartfinalen for andre gang (første gang var i 2008) og en historisk sjetteplass.
Referat
Grunnspillet
Mellomrunden
Nedrykksgruppen
Sluttspillet
Kvartfinalene
Semifinalene
Bronsefinalen
Finalen
Valg av vertsnasjon
Fire europeiske land søkte om å få arrangere mesterskapet. Disse var:
Finland trakk sin søknad innen avstemningen for å kunne søke om å få arrangere mesterskapet i 2012. Finlands og Sveriges søknader om å arrangere mesterskapet i henholdsvis 2012 og 2013 ble senere godkjent, men det ble senere besluttet å endre dette til å dele arrangementene mellom de to nordiske landene i både 2012 og 2013.
Stemmeresultater | |
Land | Stemmer |
---|---|
Slovakia | 70 |
Sverige | 20 |
Ungarn | 14 |
Etter én avstemningsrunde kunngjorde IIHFs president René Fasel under en pressekonferanse den 19. mai 2006 under IIHFs kongress i Latvias hovedstad Riga at Slovakia skulle arrangere mesterskapet.
Slovakias president Ivan Gašparovičs rolle var avgjørende for at Slovakias søknad vant den første avstemningsrunden. Han møtte personlig opp på kongressen for å støtte sitt lands søknad samt for å overbevise IIHFs delegater om at Slovakia var egnet til å arrangere mesterskapet. Gašparovič er selv en ivrig ishockeyfan og var tidligere visepresident i ishockeyklubben HC Slovan Bratislava i den slovakiske Extraliga.
Arenaer
Slovakia - Bratislava | ||
Ondrej Nepela Arena[N 1] Åpnet: 1940 (renovert 2009–2011) Kapasitet: 10 000 | ||
Slovakia - Košice | ||
Ladislav Troják Aréna[N 2] Åpnet: 2006 8 378 |
- ^ Egentlig Orange Arena.
- ^ Egentlig Steel Aréna.
Kvalifiserte land for elitedivisjonen
14 fra Europa | Danmark | Finland (Vertsnasjon) | Belarus | Frankrike |
Latvia | Norge | Russland | Slovakia | |
Slovenia (Rykket opp fra Divisjon I) | Sveits | Sverige (Vertsnasjon) | Tsjekkia | |
Tyskland | Østerrike (Rykket opp fra Divisjon I) | |||
2 fra Nord-Amerika | Canada | USA |
Seeding
Seedingen er basert på IIHFs verdensranking fra 2010 som ender ved avslutningen av ishockey-VM 2010. Lagene i den innledende runden ble gruppert i forhold til deres plassering på verdensrankingen (markert i parentes):
Gruppe A | Gruppe B | Gruppe C | Gruppe D |
Russland (1) | Canada (2) | Sverige (3) | Finland (4) |
Slovakia (8) | Sveits (7) | USA (6) | Tsjekkia (5) |
Tyskland (9) | Belarus (10) | Norge (11) | Latvia (12) |
Slovenia (19) | Frankrike (15) | Østerrike (14) | Danmark (13) |
De fire beste lagene i hver gruppe går videre til mellomrunden (gruppe E og F). Lagene som kommer på 5.-plass i hver gruppe skal spille i nedrykksrunden (gruppe G).
Tropper
Utdypende artikkel: Troppene til Ishockey-VM 2011 (elite)
Troppene ved ishockey-VM 2011 består alle av minst 15 løpere (angreps- og forsvarsspillere) og to målvakter og maksimalt 20 løpere og 3 målvakter. Alle seksten land skulle gjennom deres respektive nasjonale ishockeyforbund sende inn og få sin endelige tropp bekreftet innen IIHFs direktorats første møte den 28. april 2011.
Grunnspillet
I grunnspillet var de 16 lagene fordelt på fire grupper à fire lag. De tre beste lag fra hver innledende gruppe gikk så videre til mellomrunden, hvor de blir plassert i to grupper: lagene fra gruppe A og D ble så plassert i gruppe E, mens lagene fra gruppe B og C ble plassert i gruppe F.
Mellomspill | |
Nedrykksgruppe |
Gruppe A
Land | K | S | OTS | OTT | T | + | – | D | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tyskland | 3 | 2 | 1 | 0 | 0 | 9 | 5 | 4 | 8 |
Russland | 3 | 2 | 0 | 0 | 1 | 10 | 9 | 1 | 6 |
Slovakia | 3 | 1 | 0 | 0 | 2 | 9 | 9 | 0 | 3 |
Slovenia | 3 | 0 | 0 | 1 | 2 | 7 | 12 | -5 | 1 |
Gruppe B
Land | K | S | OTS | OTT | T | + | – | D | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Canada | 3 | 2 | 1 | 0 | 0 | 17 | 5 | 12 | 8 |
Sveits | 3 | 1 | 1 | 1 | 0 | 8 | 5 | 3 | 6 |
Frankrike | 3 | 0 | 1 | 1 | 1 | 3 | 11 | -8 | 3 |
Belarus | 3 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | 10 | -7 | 1 |
Gruppe C
Land | K | S | OTS | OTT | T | + | – | D | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sverige | 3 | 2 | 0 | 1 | 0 | 13 | 7 | 6 | 7 |
USA | 3 | 2 | 0 | 0 | 1 | 11 | 9 | 2 | 6 |
Norge | 3 | 1 | 1 | 0 | 1 | 12 | 8 | 4 | 5 |
Østerrike | 3 | 0 | 0 | 0 | 3 | 1 | 13 | -12 | 0 |
- Alle tider er lokale (UTC+2).
30. april 2011 16:15 | USA | 5 – 1 (2–0, 1–1, 2–0) | Østerrike | Steel Aréna, Košice |
Referanse | |||||
---|---|---|---|---|---|
Al Montoya | Målvakter | Jürgen Penker | Dommere: Vjatsjeslav Bulanov Eduards Odiņš | ||
C. Kreider (M. Fayne, D. Stepan) – 14:42 B. Wheeler (D. Stepan) – 17:15 Y. Stastny (C. Wilson, C. Fowler) – 38:36 K. Shattenkirk (N. Palmieri, R. Shannon) – 42:47 C. Smith (J. Johnson) (PP) – 56:42 | 1 – 0 2 – 0 2 – 1 3 – 1 4 – 1 5 – 1 | 34:00 – M. Pewal (T. Raffl, M. Raffl) | |||
10 min | Utvisninger | 6 min | |||
32 | Skudd på mål | 13 | |||
30. april 2011 20:15 | Norge | 5 – 4 GWS (1–3, 2–0, 1–1) (OT: 0–0) (SO: 2/2–0/2) | Sverige | Steel Aréna, Košice |
Referanse | |||||
---|---|---|---|---|---|
Lars Haugen | Målvakter | Erik Ersberg | Dommere: Peter Ország Daniel Piechaczek | ||
M. Røymark (M. Hansen, M. Ask) (PP) – 08:06 M. Ask (M. Olimb) (PP) – 21:00 M. Holtet (A. Bastiansen, P-Å. Skrøder) (PP) – 33:45 A. Bastiansen (M. Olimb, L. Spets) – 55:06 P-Å. Skrøder M. Olimb | 0 – 1 1 – 1 1 – 2 1 – 3 2 – 3 3 – 3 3 – 4 4 – 4 Straffer 1 – 0 2 – 0 | 06:21 – L. Eriksson (R. Nilsson) 11:41 – P. Berglund (M. Thörnberg) 15:01 – Berglund (Petrasek, Pääjärvi-Svensson) (PP) 49:37 – L. Eriksson (R. Nilsson) (PP) L. Eriksson P. Berglund | |||
18 min | Utvisninger | 12 min | |||
20 | Skudd på mål | 46 | |||
2. mai 2011 16:15 | USA | 4 – 2 (0–2, 0–0, 4–0) | Norge | Steel Aréna, Košice |
Referanse | |||||
---|---|---|---|---|---|
Al Montoya | Målvakter | Lars Haugen | Dommere: Antonín Jeřábek Jyri Rönn | ||
N. Palmieri (C. Kreider, R. Shannon) – 41:16 J. Skille (T. Stapleton, R. McDonagh) – 44:59 N. Palmieri (R. Shannon, K. Shattenkirk) (PP) – 53:44 C. Smith (D. Stepan, J. Johnson) (PP) – 58:34 | 0 – 1 0 – 2 1 – 2 2 – 2 3 – 2 4 – 2 | 08:09 – K. A. Olimb (M. Holtet) 09:22 – A. Bastiansen (SH) | |||
10 min | Utvisninger | 14 min | |||
49 | Skudd på mål | 15 | |||
2. mai 2011 20:15 | Sverige | 3 – 0 (1–0, 1–0, 1–0) | Østerrike | Steel Aréna, Košice |
Referanse | |||||
---|---|---|---|---|---|
Viktor Fasth | Målvakter | Fabian Weinhandl | Vladimír Šindler | ||
N. Persson (L. Eriksson, R. Nilsson) – 19:39 N. Persson (D. Petrasek, R. Nilsson) – 25:39 M. Pääjärvi-Svensson (D. Petrasek) (PP) – 42:34 | 1 – 0 2 – 0 3 – 0 | ||||
6 min | Utvisninger | 12 min | |||
38 | Skudd på mål | 23 | |||
4. mai 2011 16:15 | Østerrike | 0 – 5 (0–3, 0–1, 0–1) | Norge | Steel Aréna, Košice |
Referanse | |||||
---|---|---|---|---|---|
Jürgen Penker | Målvakter | Lars Haugen | Dommere: Eduards Odiņš Daniel Piechaczek | ||
0 – 1 0 – 2 0 – 3 0 – 4 0 – 5 | 06:26 – E. Koivu (A. Bastiansen, M. Olimb) 09:31 – M. Olimb (L. Spets, A. Bastiansen) 10:27 – J. Holøs (P-Å. Skrøder, M. Olimb) (PP) 39:41 – L. Spets (A. Bastiansen, M. Olimb) 49:51 – A. Bastiansen (M. Olimb, P-Å. Skrøder) (PP) | ||||
39 min | Utvisninger | 8 min | |||
25 | Skudd på mål | 27 | |||
4. mai 2011 20:15 | Sverige | 6 – 2 (1–1, 3–0, 2–1) | USA | Steel Aréna, Košice |
Referanse | |||||
---|---|---|---|---|---|
Viktor Fasth | Målvakter | Al Montoya | Dommere: Vjatsjeslav Bulanov Peter Ország | ||
P. Berglund (T. Erixon) – 17:31 M. Krüger} (M. Tedenby) – 23:17 M. Sjögren (J. Ericsson) – 30:27 Berglund (M. Thörnberg, Pääjärvi-Svensson) – 35:16 J. Ericsson (S. Kronwall, M. Sjögren) – 56:01 D. Petrasek (M. Sjögren) (PP) – 58:50 | 1 – 0 1 – 1 2 – 1 3 – 1 4 – 1 4 – 2 5 – 2 6 – 2 | 18:43 – C. Fowler (D. Stepan, C. Smith) (PP) 50:29 – B. Wheeler (C. Smith) | |||
12 min | Utvisninger | 4 min | |||
30 | Skudd på mål | 32 | |||
Gruppe D
Land | K | S | OTS | OTT | T | + | – | D | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tsjekkia | 3 | 3 | 0 | 0 | 0 | 12 | 3 | 9 | 9 |
Finland | 3 | 1 | 1 | 0 | 1 | 9 | 5 | 4 | 5 |
Danmark | 3 | 0 | 1 | 0 | 2 | 4 | 13 | -9 | 2 |
Latvia | 3 | 0 | 0 | 2 | 1 | 6 | 10 | -4 | 2 |
Mellomrunde
Lagene beholdt poengene fra de innledende kampene som de tok mot de andre lagene som kvalifiserte seg. Resultater mellom lag fra samme innledende gruppe ble overført til mellomrunden, slik at disse lag ikke spiller mot hverandre på nytt.
De fire beste lagene i både gruppe E og F går videre til kvartfinaler. Lagene som ender på 5.-plassene i de to gruppene, blir rangert som nr. 9 og 10 i mesterskapet etter deres oppnådde resultater i gruppekampene, mens lagene som ender på 6.-plassene, blir rangert som nr. 11 og 12.
Kvartfinaleplasser | |
Slått ut av sluttspill |
Gruppe E
Land | K | S | 2p | 1p | T | + | − | D | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tsjekkia | 5 | 5 | 0 | 0 | 0 | 19 | 7 | 12 | 15 |
Finland | 5 | 2 | 2 | 0 | 1 | 16 | 10 | 6 | 10 |
Tyskland | 5 | 2 | 0 | 2 | 1 | 15 | 17 | −2 | 8 |
Russland | 5 | 2 | 0 | 1 | 2 | 12 | 14 | −2 | 7 |
Slovakia | 5 | 1 | 0 | 0 | 4 | 13 | 14 | −1 | 3 |
Danmark | 5 | 0 | 1 | 0 | 4 | 9 | 22 | −13 | 2 |
Gruppe F
Land | K | S | 2p | 1p | T | + | − | D | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Canada | 5 | 3 | 2 | 0 | 0 | 23 | 11 | 12 | 13 |
Sverige | 5 | 3 | 0 | 1 | 1 | 18 | 10 | 8 | 10 |
Norge | 5 | 2 | 1 | 0 | 2 | 17 | 15 | 2 | 8 |
USA | 5 | 2 | 0 | 1 | 2 | 15 | 19 | −4 | 7 |
Sveits | 5 | 1 | 1 | 1 | 2 | 11 | 12 | −1 | 6 |
Frankrike | 5 | 0 | 0 | 1 | 4 | 5 | 22 | −17 | 1 |
Nedrykksgruppe, gruppe G
Det nederste laget fra hver av grunnspillgruppene A – D ble plassert i nedrykkingsgruppen, gruppe G. Ingen av lagene fikk ta med poeng fra det innledende gruppespillet. De to nederste lagene fra gruppe G rykket ned i hver sin gruppe i divisjon I under Ishockey-VM 2012.
- Fargekoder
Lag kvalifisert til Ishockey-VM 2012 (elite) | |
Lag som rykker ned i divisjon I for 2012 |
Land | K | S | 2p | 1p | T | + | – | D | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Latvia | 3 | 2 | 0 | 0 | 1 | 12 | 9 | 3 | 6 |
Belarus | 3 | 2 | 0 | 0 | 1 | 17 | 9 | 8 | 6 |
Østerrike | 3 | 1 | 0 | 0 | 2 | 6 | 13 | -4 | 3 |
Slovenia | 3 | 1 | 0 | 0 | 2 | 8 | 12 | -4 | 3 |
Sluttspill
Kvartfinaler | Semifinaler | Finale | |||||||||||
E1 | Tsjekkia | 4 | |||||||||||
F4 | USA | 0 | |||||||||||
QF1 | Tsjekkia | 2 | |||||||||||
QF2 | Sverige | 5 | |||||||||||
F2 | Sverige | 5 | |||||||||||
E3 | Tyskland | 2 | |||||||||||
SF1 | Sverige | 1 | |||||||||||
SF2 | Finland | 6 | |||||||||||
E2 | Canada | 1 | |||||||||||
F3 | Russland | 2 | |||||||||||
QF3 | Finland | 3 | Bronsefinale | ||||||||||
QF4 | Russland | 0 | |||||||||||
F1 | Finland | 4 | SF1 | Tsjekkia | 7 | ||||||||
E4 | Norge | 1 | SF2 | Russland | 4 |
Kvartfinaler
- Alle tider er lokale (UTC+2).
11. mai 2011 16:15 | Tsjekkia | 4 – 0 (1-0, 1-0, 2-0) | USA | Orange Arena, Bratislava |
Referanse | |||||
---|---|---|---|---|---|
Ondřej Pavelec | Målvakter | Ty Conklin | Dommere: Darcy Burchell Brent Reiber | ||
J. Jágr (R. Červenka) – 18:45 J. Jágr (T. Plekanec, K. Rachůnek) (PP2) – 24:47 T. Plekanec (M. Frolík, M. Židlický) – 50:33 J. Jágr (T. Plekanec) (PP) – 56:25 | 1 – 0 2 – 0 3 – 0 4 – 0 | ||||
6 min | Utvisninger | 10 min | |||
39 | Skudd på mål | 29 | |||
11. mai 2011 20:15 | Sverige | 5 – 2 (2–1, 2–1, 1–0) | Tyskland | Orange Arena, Bratislava |
Referanse | |||||
---|---|---|---|---|---|
Viktor Fasth | Målvakter | Dennis Endras | Dommere: Jyri Rönn Vladimír Šindler | ||
M. Thörnberg (P. Berglund) – 00:27 P. Berglund (M. Thörnberg, V. Fasth) – 15:46 N. Persson (R. Nilsson, O. Ekman-Larsson) – 24:30 L. Eriksson (D. Rundblad, R. Nilsson) – 28:10 M. Thörnberg (Berglund, Pääjärvi-Svensson) – 48:54 | 1–0 1–1 2–1 3–1 4–1 4–2 5–2 | 02:01 – A. Barta (F. Mauer, M. Kink) 38:44 – M. Wolf (A. Rankel, K. Holzer) | |||
8 min | Utvisninger | 14 min | |||
46 | Skudd på mål | 37 | |||
12. mai 2011 16:15 | Finland | 4 – 1 (0-0, 4-1, 0-0) | Norge | Orange Arena, Bratislava |
Referanse | |||||
---|---|---|---|---|---|
Petri Vehanen | Målvakter | Lars Haugen | Dommere: Sören Persson Daniel Piechaczek | ||
J. Immonen (M. Granlund, J. Niskala) (PP) – 26:01 T. Ruutu (M. Koivu, J. Pesonen) (PP) – 28:43 J. Immonen (M. Granlund, J. Välivaara) (PP) – 35:38 J. Lajunen (L. Komarov, T. Jaakola) – 38:29 | 0 – 1 1 – 1 2 – 1 3 – 1 4 – 1 | 23:56 – K. A. Olimb (PS) | |||
14 min | Utvisninger | 18 min | |||
34 | Skudd på mål | 38 | |||
12. mai 2011 20:15 | Canada | 1 – 2 (0-0, 1-0, 0-2) | Russland | Orange Arena, Bratislava |
Referanse | |||||
---|---|---|---|---|---|
Jonathan Bernier | Målvakter | Konstantin Barulin | Dommere: Danny Kurmann Christer Lärking | ||
J. Spezza (A. Pietrangelo) – 25:32 | 1 – 0 1 – 1 1 – 2 | 49:07 – A. Kaigorodov (SH) 52:19 – I. Kovaltsjuk (A. Radulov, D. Kalinin) | |||
12 min | Utvisninger | 10 min | |||
37 | Skudd på mål | 20 | |||
Semifinaler
- Alle tider er lokale (UTC+2).
13. mai 2011 16:15 | Tsjekkia | 2 – 5 (0–0, 1–2, 1–3) | Sverige | Orange Arena, Bratislava |
Referanse | |||||
---|---|---|---|---|---|
Ondřej Pavelec | Målvakter | Viktor Fasth | Dommere: Darcy Burchell Brent Reiber | ||
P. Eliáš (M. Michálek, M. Židlický) – 20:46 P. Eliáš (J. Voráček) – 54:22 | 1 – 0 1 – 1 1 – 2 1 – 3 1 – 4 2 – 4 2 – 5 | 24:34 – P. Berglund (O. Ekman-Larsson) (PP) 35:10 – M. Backlund (M. Sjögren) 48:07 – J. Ericsson (M. Backlund) 52:29 – M. Krüger (M. Tedenby) 59:13 – P. Berglund (D. Petrasek) (ENG) | |||
6 min | Utvisninger | 2 min | |||
37 | Skudd på mål | 48 | |||
13. mai 2011 20:15 | Russland | 0 – 3 (0–0, 0–1, 0–2) | Finland | Orange Arena, Bratislava |
Referanse | |||||
---|---|---|---|---|---|
Konstantin Barulin | Målvakter | Petri Vehanen | Dommere: Christer Lärking Peter Ország | ||
0–1 0–2 0–3 | 25:13 – M. Granlund (J. Immonen) 47:40 – J. Lajunen 49:15 – J. Immonen (M. Granlund) (PP) | ||||
10 min | Utvisninger | 12 min | |||
29 | Skudd på mål | 30 | |||
Bronsefinale
- Tiden er lokal (UTC+2).
15. mai 2011 16:00 | Tsjekkia | 7 – 4 (2–3, 3–1, 2–0) | Russland | Orange Arena, Bratislava |
Referanse | |||||
---|---|---|---|---|---|
Ondřej Pavelec | Målvakter | Konstantin Barulin | Dommere: Danny Kurmann Christer Lärking | ||
R. Červenka – 03:33 P. Průcha (T. Rolinek, J. Marek) – 10:22 P. Průcha – 22:11 R. Červenka (P. Průcha) – 30:45 R. Červenka (T. Plekanec) – 35:10 J. Marek – 46:30 T. Plekanec (J. Jágr, R. Červenka) (ENG) – 58:16 | 1–0 1–1 1–2 2–2 2–3 3–3 4–3 5–3 5–4 6–4 7–4 | 09:25 – I. Kovaltsjuk (A. Radulov, F. Tjutin) 09:40 – D. Kulikov (M. Afinogenov, K. Gorovikov) 18:53 – I. Kovaltsjuk (A. Radulov, S. Zinovjev) 36:03 – V. Tarasenko (S. Zinovjev, K. Kornejev) | |||
4 min | Utvisninger | 6 min | |||
28 | Skudd på mål | 43 | |||
Finale
- Tiden er lokal (UTC+2).
15. mai 2011 20:30 | Sverige | 1 – 6 (0–0, 1–1, 0–5) | Finland | Orange Arena, Bratislava |
Referanse | |||||
---|---|---|---|---|---|
Viktor Fasth | Målvakter | Petri Vehanen | Dommere: Darcy Burchell Brent Reiber | ||
M. Pääjärvi-Svensson – 27:40 | 1–0 1–1 1–2 1–3 1–4 1–5 1–6 | 39:53 – J. Immonen (J. Pesonen, M. Koivu) (PP) 42:35 – P. Nokelainen (A. Pihlström}) 43:21 – N. Kapanen (J. Aaltonen, L. Komarov) 56:41 – J. Pesonen (M. Granlund) 57:16 – M. Pyörälä (M. Koivu, A. Salmela) 59:05 – A. Pihlström (J. Lajunen) | |||
8 min | Utvisninger | 4 min | |||
33 | Skudd på mål | 32 | |||
Sluttresultater
Turneringens sluttresultater ifølge IIHF:
|
|
|
Prisutdeling
Direktoratets prisutdeling
Følgende spillere ble tildelt direktoratets pris for turneringens beste målvakt, forsvarsspiller og angrepsspiller av Det internasjonale ishockeyforbundet:
Pris | Utøver | Nasjon |
---|---|---|
Beste målvakt | Viktor Fasth | Sverige |
Beste forsvarsspiller | Alex Pietrangelo | Canada |
Beste angrepsspiller | Jaromír Jágr | Tsjekkia |
All-star lag
Turneringens All-Star lag og MVP ble stemt frem av internasjonale medier ved avslutningen av turneringen. Følgende spillere ble stemt frem:
Posisjon | Utøver | Nasjon |
---|---|---|
Turneringens MVP | ||
Målvakt | Viktor Fasth | Sverige |
All-Star lag | ||
Målvakt | Viktor Fasth | Sverige |
Forsvarsspiller | Viktor Fasth | Sverige |
Forsvarsspiller | Marek Židlický | Tsjekkia |
Angrepsspiller | Jaromír Jágr | Tsjekkia |
Angrepsspiller | Patrik Berglund | Sverige |
Angrepsspiller | Jarkko Immonen | Finland |
Statistikk
Toppscorere
Utøver | KS | M | A | Poeng | +/- | STR |
---|---|---|---|---|---|---|
Jarkko Immonen | 9 | 9 | 3 | 12 | +2 | 2 |
Patrik Berglund | 9 | 8 | 2 | 10 | +6 | 8 |
Tomáš Plekanec | 8 | 6 | 4 | 10 | +3 | 6 |
Roman Červenka | 9 | 4 | 6 | 10 | +7 | 4 |
John Tavares | 7 | 5 | 4 | 9 | +6 | 12 |
Jaromír Jágr | 9 | 5 | 4 | 9 | +5 | 4 |
Patrik Eliáš | 9 | 4 | 5 | 9 | +4 | 6 |
Mikael Granlund | 9 | 2 | 7 | 9 | +3 | 2 |
Mathis Olimb | 7 | 1 | 8 | 9 | 0 | 4 |
Marius Holtet | 7 | 6 | 2 | 8 | +6 | 4 |
Ilja Kovaltsjuk | 9 | 3 | 5 | 8 | −1 | 6 |
Mikko Koivu | 9 | 2 | 6 | 8 | +4 | 4 |
Kilde: IIHF.com
Hat-tricks
- Roman Červenka
- Jaromír Jágr
- Marius Holtet
- Andrej Mikhaljov
- Sergej Zinovjev
Beste målvakter
De fem beste målmaktene som har spilt 40 % eller mer av lagets totale spilleminutter.
Utøver | Minutter | Skudd på mål | Mål mot | Redninger | Gjennomsnittlig mål mot | Redningsprosent | Shutouts |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Petri Vehanen | 388:13 | 175 | 8 | 167 | 1.24 | 95,43 | 1 |
Viktor Fasth | 420:00 | 221 | 12 | 209 | 1.71 | 94,57 | 3 |
Ondřej Pavelec | 479:16 | 247 | 15 | 232 | 1.88 | 93,93 | 2 |
Tobias Stephan | 240:48 | 111 | 7 | 104 | 1.74 | 93,69 | 1 |
Lars Haugen | 422:18 | 257 | 19 | 238 | 2.70 | 92,61 | 1 |
Kilde: IIHF.com
Shutouts
- Viktor Fasth (3)
- Ondřej Pavelec (2)
- Dennis Endras
- Lars Haugen
- Tobias Stephan
- Petri Vehanen
Dommere
IIHF utnevnte følgende 16 dommere og 16 linjedommere til å dømme kampene under ishockey-VM 2011:
|
|
|
|
Symboler
Maskot
Den offisielle maskoten til mesterskapet er gråulven Goooly. Direktøren for turneringen Igor Nemeček sa at de valgte maskoten fordi at «ulver er et typisk slovakisk dyr som lever i våre skoger». En konkurranse ble arrangert av det slovakiske ishockeyforbundet og Radio Expres for å navngi maskoten, og over 14 000 forslag ble sendt inn. Navnet er et ordspill på det slovakiske ordet for mål (entall: gól; og flertall: góly).
Offisiell sang
Sangen Life is a Game av den slovakiske artisten Kristína Peláková ble lansert 18. mars 2011.
Motto
Turneringens offisielle mottoer var Slovenská republika. Hokejová republika («Den slovakiske republikk. Hockeyrepublikken») og My sme tu doma («Vi er hjemme»).
Ambassadører
De offisielle ambassadørene for ishockey-VM 2011 var de slovakiske ishockeyspillerne Peter Bondra, Zdeno Chára, Marián Gáborík, Ľubomír Višňovský, Pavol Demitra, Jozef Stümpel, Marián Hossa, Miroslav Šatan og Slovakias president Ivan Gašparovič.[1]
Media
Kringkastingsrettigheter
Se også
Referanser
Eksterne lenker
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Regjerende verdensmestere: Finland | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Mesterskap |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
A-VM / toppdivisjonen |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
B-VM / 1. divisjon (siden 1951) |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
C-VM / 2. divisjon (siden 1961) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
D-VM / 3. divisjon (siden 1987) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4. divisjon (siden 2020) |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|