VM i orientering 1966
VM i orientering 1966 | |||
---|---|---|---|
Utgave | 1 | ||
Vertsby(er) | Fiskars | ||
Vertsland | Finland | ||
Dato | 1.-2. oktober 1966 | ||
Deltakere | (fra 11 nasjoner) | ||
Øvelser | 4 | ||
00000000000000 1968 → |
Verdensmesterskapet i orientering 1966 var det 1. verdensmesterskapet i orientering. Mesterskapet ble arrangert i Fiskars i Finland 1.-2. oktober 1966. Åge Hadler og Ulla Lindkvist ble de første verdensmesterne i orientering etter at de vant henholdsvis herre- og dameklassen på den klassiske distansen som innledet VM.
Deltagende nasjoner
Utøvere fra 11 nasjoner deltok i mesterskapet. Samtlige deltakere kom fra en europeisk nasjon.
- Bulgaria
- Danmark
- Finland
- Norge
- Storbritannia
- Sveits
- Sverige
- Tsjekkoslovakia
- Ungarn
- Østerrike
- Øst-Tyskland
Program
- 1. oktober - Klassisk distanse
- 2. oktober - Stafett
Medaljevinnere
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Klassisk distanse, menn | Åge Hadler Norge | 1.36.05 | Aimo Tepsell Finland | 1.38.47 | Anders Morelius Sverige | 1.40.05 |
Klassisk distanse, kvinner | Ulla Lindkvist Sverige | 52.45 | Katharina Perch-Nielsen Sveits | 1.00.30 | Raila Hovi Finland | 1.00.51 |
Stafett, menn | Sverige Sverige | 3.51.42 | Finland Finland | 3.59.34 | Norge Norge | 4.26.35 |
Stafett, kvinner | Sverige Sverige
| 2.42.58 | Finland Finland
| 2.43.19 | Norge Norge | 2.54.29 |
Resultater fra konkurransene
Klassisk distanse
Sted: Fiskars
Dato: 1. oktober 1966
Distanse: Menn: 14 100 m, 11 poster, Kvinner: 6 600 m, 6 poster
Resultater:
Pos | Utøver | Nasjon | Tid | Tid etter |
---|---|---|---|---|
01 | Åge Hadler | 1t 36' 05" | ||
02 | Aimo Tepsell | 1t 38' 47" | + 2' 42" | |
03 | Anders Morelius | 1t 40' 05" | + 4' 00" | |
4 | Dagfinn Olsen | 1t 40' 37" | + 4' 32" | |
5 | Juhani Salmenkylä | 1t 40' 38" | + 4' 33" | |
6 | Göran Öhlund | 1t 41' 05" | + 5' 00" |
Pos | Utøver | Nasjon | Tid | Tid etter |
---|---|---|---|---|
01 | Ulla Lindkvist | 52' 45" | ||
02 | Katharina Perch-Nielsen | 1t 00' 30" | + 7' 45" | |
03 | Raila Hovi | 1t 00' 51" | + 8' 06" | |
4 | Kerstin Granstedt | 1t 01' 30" | + 8' 45" | |
5 | Eivor Steen-Olsson | 1t 02' 54" | + 10' 09" | |
6 | Ingrid Thoresen | 1t 03' 29" | + 10' 44" |
Stafett
Sted: Fiskars
Dato: 2. oktober 1966
Etappelengder: Menn: 8,6 km / 8,7 km / 8,1 km / 9,5 km
Kvinner: 5,1 km / 4,7 km / 4,9 km
Resultater:
Pos | Nasjon | Etappetid | Tid | Tid etter |
---|---|---|---|---|
01 | Sverige Bertil Norman Karl Johansson Anders Morelius Göran Öhlund | 56' 05" 55' 40" 54' 35" 65' 22" | 3t 51' 42" | |
02 | Finland Erkki Kohvakka Rolf Koskinen Juhani Salmenkylä Aimo Tepsell | 56' 04" 60' 52" 59' 02" 63' 36" | 3t 59' 34" | + 7' 52" |
03 | Norge Dagfinn Olsen Ola Skarholt Åge Hadler Stig Berge | 58' 05" 62' 27" 67' 46" 78' 17" | 4t 26' 35" | + 34' 53" |
4 | Sveits Alex Schwager Fritz Maurer Max Jüni Christian Jaggi | 5t 08' 00" | + 1t 16' 18" | |
5 | Danmark Flemming Nørgaard Finn Faxner Leif Nørgaard Keld Olsen | 5t 14' 25" | + 1t 22' 43" | |
6 | Tsjekkoslovakia Jindřich Novotný Antonin Urbanec Gustav Barták Svatoslav Galík | 5t 18' 06" | + 1t 26' 24" |
Pos | Nasjon | Etappetid | Tid | Tid etter |
---|---|---|---|---|
01 | Sverige Kerstin Granstedt Eivor Steen-Olsson Gunborg Åhling | 60' 28" 46' 47" 55' 43" | 2t 42' 58" | |
02 | Finland Anja Meldo Pirjo Ruotsalainen Raila Hovi | 65' 12" 52' 09" 45' 58" | 2t 43' 19" | + 21" |
03 | Norge Astrid Hansen Ragnhild Kristensen Ingrid Thoresen | 54' 07" 74' 50" 45' 32" | 2t 54' 29" | + 11' 31" |
4 | Sveits Annakäthi Grieder Irene Köhli Katarina Perch-Nielsen | 3t 08' 06" | + 25' 08" | |
5 | Øst-Tyskland Ulrike Heinemann Ria Meyer Erika Wauer | 3t 28' 14" | + 45' 16" | |
6 | Tsjekkoslovakia Ludmila Kumbárová Nadĕžda Mertová-Linhartová Dobruše Novotná | 3t 49' 58" | + 1t 07' 00" |
Medaljeoversikt
Medaljestatistikk VM 1966 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Nr. | Land | Gull | Sølv | Bronse | Totalt |
1 | Sverige | 3 | 0 | 1 | 4 |
2 | Norge | 1 | 0 | 2 | 3 |
3 | Finland | 0 | 3 | 1 | 4 |
4 | Sveits | 0 | 1 | 0 | 1 |
Eksterne lenker
- Resultater WOC 1966 (ungarsk)
- v
- d
- r
Fiskars 1966 · Linköping 1968 · Friedrichroda 1970 · Staré Splavy 1972 · Silkeborg 1974 · Aviemore 1976 · Kongsberg 1978 · Tammerfors 1979 · Thun 1981 · Zalaegerszeg 1983 · Bendigo 1985 · Gérardmer 1987 · Skövde 1989 · Mariánské Lázně 1991 · West Point, New York 1993 · Detmold 1995 · Grimstad 1997 · Inverness 1999 · Tammerfors 2001 · Rapperswil/Jona 2003 · Västerås 2004 · Aichi 2005 · Aarhus 2006 · Kiev 2007 · Olomouc 2008 · Miskolc 2009 · Trondheim 2010 · Savoie 2011 · Lausanne 2012 · Vuokatti 2013 · Asiago-Lavarone 2014 · Inverness 2015 · Strömstad-Tanum 2016 · Tartu 2017 · Riga 2018 · Østfold 2019 · 'Trekantområdet 2020 · Mladá Boleslav 2021 · Trekantområdet 2022 · Graubünden 2023 · Edinburgh 2024 · Kuopio 2025