Łyżwiarstwo szybkie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2014
Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2014 Soczi | |||
| |||
Miejsce | Adler-Ariena | ||
---|---|---|---|
Data | 8 – 22 lutego 2014 | ||
Liczba konkurencji | 12 |
Łyżwiarstwo szybkie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2014 | ||
---|---|---|
500 m | mężczyźni | kobiety |
1000 m | mężczyźni | kobiety |
1500 m | mężczyźni | kobiety |
3000 m | kobiety | |
5000 m | mężczyźni | kobiety |
10 000 m | mężczyźni | |
Bieg drużynowy | mężczyźni | kobiety |
Kwalifikacje |
Zawody w łyżwiarstwie szybkim na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2014 odbywają się w dniach 8 – 22 lutego 2014 roku. Łyżwiarze szybcy po raz dwudziesty drugi rywalizują o medale igrzysk olimpijskich.
Zawodnicy i zawodniczki walczyć będą w sześciu konkurencjach: mężczyźni w biegu na 500 m, 1000 m, 1500 m, 5000 m, 10 000 m i drużynowo, natomiast kobiety w biegu na 500 m, 1000 m, 1500 m, 3000 m, 5000 m oraz drużynowo. Łącznie rozdanych zostanie dwanaście kompletów medali. Zawody odbywać się będą w parku olimpijskim na torze w hali Adler-Ariena około 4,5 km na południe od centrum Soczi.
Kwalifikacje
Terminarz
Data | Konkurencja | Godzina |
---|---|---|
8 lutego | 5000 metrów mężczyzn | 15:30 UTC+4 / 12:30 CET |
9 lutego | 3000 metrów kobiet | 15:30 UTC+4 / 12:30 CET |
10 lutego | 500 metrów mężczyzn | 17:00 UTC+4 / 14:00 CET |
11 lutego | 500 metrów kobiet | 16:45 UTC+4 / 13:45 CET |
12 lutego | 1000 metrów mężczyzn | 18:00 UTC+4 / 15:00 CET |
13 lutego | 1000 metrów kobiet | 18:00 UTC+4 / 15:00 CET |
15 lutego | 1500 metrów mężczyzn | 17:30 UTC+4 / 14:30 CET |
16 lutego | 1500 metrów kobiet | 18:00 UTC+4 / 15:00 CET |
18 lutego | 10000 metrów mężczyzn | 17:00 UTC+4 / 14:00 CET |
19 lutego | 5000 metrów kobiet | 17:30 UTC+4 / 14:30 CET |
21 lutego | Bieg drużynowy kobiet | 17:30 UTC+4 / 14:30 CET |
Bieg drużynowy mężczyzn | ||
22 lutego | Bieg drużynowy kobiet | 17:30 UTC+4 / 14:30 CET |
Bieg drużynowy mężczyzn |
Zestawienie medalistów
Konkurencja | Złoto | Wynik | Srebro | Wynik | Brąz | Wynik |
---|---|---|---|---|---|---|
Mężczyźni | ||||||
500 m | Michel Mulder | 69,31 | Jan Smeekens | 69,32 | Ronald Mulder | 69,46 |
1000 m | Stefan Groothuis | 1:08.39 | Denny Morrison | 1:08.43 | Michel Mulder | 1:08.74 |
1500 m | Zbigniew Bródka | 1:45.006 | Koen Verweij | 1:45.009 | Denny Morrison | 1:45.22 |
5000 m | Sven Kramer | 6:10,76 | Jan Blokhuijsen | 6:15,71 | Jorrit Bergsma | 6:16,66 |
10 000 m | Jorrit Bergsma | 12:44,45 | Sven Kramer | 12:49,02 | Bob de Jong | 13:07,19 |
Bieg drużynowy | Holandia | 3:37,71 | Korea Południowa | 3:40,85 | Polska | 3:41,94 |
Kobiety | ||||||
500 m | Lee Sang-hwa | 74,70 | Olga Fatkulina | 75,06 | Margot Boer | 75,48 |
1000 m | Zhang Hong | 1:14,02 | Ireen Wüst | 1:14,69 | Margot Boer | 1:14,90 |
1500 m | Jorien ter Mors | 1:53,51 | Ireen Wüst | 1:54,09 | Lotte van Beek | 1:54,54 |
3000 m | Ireen Wüst | 4:00,34 | Martina Sáblíková | 4:01,95 | Olga Graf | 4:03,47 |
5000 m | Martina Sáblíková | 6:51,54 | Ireen Wüst | 6:54,28 | Carien Kleibeuker | 6:55,66 |
Bieg drużynowy | Holandia | 2:58,05 | Polska | 3:05,55 | Rosja | 2:59,73 |
Wyniki
Mężczyźni
500 metrów
Miejsce | Zawodnik | Reprezentacja | Czas | Strata |
---|---|---|---|---|
Mulder, MichelMichel Mulder | Holandia | 69,31 | – | |
Smeekens, JanJan Smeekens | Holandia | 69,32 | +0,01 | |
Mulder, RonaldRonald Mulder | Holandia | 69,46 | +0,15 | |
4. | Tae-bum, MoMo Tae-bum | Korea Południowa | 69,69 | +0,38 |
5. | Katō, JōjiJōji Katō | Japonia | 69,74 | +0,43 |
6. | Nagashima, Kei'ichirōKei'ichirō Nagashima | Japonia | 70,04 | +0,73 |
7. | Kriecz, RomanRoman Kriecz | Kazachstan | 70,04 | +0,73 |
8. | Ihle, NicoNico Ihle | Niemcy | 70,10 | +0,79 |
9. | Waś, ArturArtur Waś | Polska | 70,21 | +0,90 |
10. | Junio, GilmoreGilmore Junio | Kanada | 70,25 | +0,94 |
1000 metrów
Miejsce | Zawodnik | Reprezentacja | Czas | Strata |
---|---|---|---|---|
Stefan Groothuis | Holandia | 1:08,39 | – | |
Denny Morrison | Kanada | 1:08,43 | +0,04 | |
Michel Mulder | Holandia | 1:08,74 | +0,35 | |
4. | Nico Ihle | Niemcy | 1:08,86 | +0,47 |
5. | Samuel Schwarz | Niemcy | 1:08,89 | +0,50 |
6. | Koen Verweij | Holandia | 1:09,09 | +0,70 |
7. | Dienis Kuzin | Kazachstan | 1:09,10 | +0,71 |
8. | Shani Davis | Stany Zjednoczone | 1:09,12 | +0,73 |
9. | Brian Hansen | Stany Zjednoczone | 1:09,21 | +0,82 |
10. | Mark Tuitert | Holandia | 1:09,29 | +0,90 |
1500 metrów
Miejsce | Zawodnik | Reprezentacja | Czas | Strata |
---|---|---|---|---|
Zbigniew Bródka | Polska | 1:45,006 | – | |
Koen Verweij | Holandia | 1:45,009 | +0,003 | |
Denny Morrison | Kanada | 1:45,22 | +0,22 | |
4. | Dienis Juskow | Rosja | 1:45,37 | +0,37 |
5. | Mark Tuitert | Holandia | 1:45,42 | +0,42 |
6. | Håvard Bøkko | Norwegia | 1:45,48 | +0,48 |
7. | Brian Hansen | Stany Zjednoczone | 1:45,59 | +0,59 |
8. | Sverre Lunde Pedersen | Norwegia | 1:45,66 | +0,66 |
9. | Dienis Kuzin | Kazachstan | 1:45,69 | +0,69 |
10. | Bart Swings | Belgia | 1:45,95 | +0,95 |
5000 metrów
Miejsce | Zawodnik | Reprezentacja | Czas | Strata |
---|---|---|---|---|
Sven Kramer | Holandia | 6:10,76 | – | |
Jan Blokhuijsen | Holandia | 6:15,71 | +4,95 | |
Jorrit Bergsma | Holandia | 6:16,66 | +5,90 | |
4. | Bart Swings | Belgia | 6:17,79 | +7,03 |
5. | Sverre Lunde Pedersen | Norwegia | 6:18,84 | +8,08 |
6. | Dienis Juskow | Rosja | 6:19,51 | +8,75 |
7. | Iwan Skobriew | Rosja | 6:19,83 | +9,07 |
8. | Patrick Beckert | Niemcy | 6:21,18 | +10,42 |
9. | Håvard Bøkko | Norwegia | 6:22,84 | +12,08 |
10. | Moritz Geisreiter | Niemcy | 6:24,79 | +14,03 |
10 000 metrów
Miejsce | Zawodnik | Reprezentacja | Czas | Strata |
---|---|---|---|---|
Jorrit Bergsma | Holandia | 12:44,45 | – | |
Sven Kramer | Holandia | 12:49,02 | +4,57 | |
Bob de Jong | Holandia | 13:07,19 | +22,74 | |
4. | Lee Seung-hoon | Korea Południowa | 13:11,68 | +27,23 |
5. | Bart Swings | Belgia | 13:13,99 | +29,54 |
6. | Patrick Beckert | Niemcy | 13:14,26 | +29,81 |
7. | Shane Dobbin | Nowa Zelandia | 13:16,42 | +31,97 |
8. | Moritz Geisreiter | Niemcy | 13:20,26 | +35,81 |
9. | Jewgienij Sieriajew | Rosja | 13:28,61 | +44,16 |
10. | Emery Lehman | Stany Zjednoczone | 13:28,67 | +44,22 |
Bieg drużynowy
Miejsce | Zawodnicy | Reprezentacja |
---|---|---|
Jan Blokhuijsen Sven Kramer Koen Verweij | Holandia | |
Joo Hyong-jun Kim Cheol-min Lee Seung-hoon | Korea Południowa | |
Zbigniew Bródka Konrad Niedźwiedzki Jan Szymański | Polska | |
4. | Mathieu Giroux Lucas Makowsky Denny Morrison | Kanada |
5. | Håvard Bøkko Håvard Lorentzen Simen Spieler Nilsen | Norwegia |
6. | Brian Hansen Jonathan Kuck Joey Mantia | Stany Zjednoczone |
7. | Alexis Contin Ewen Fernandez Benjamin Macé | Francja |
DSQ[1] | Aleksandr Rumiancew Aleksiej Jesin Dienis Juskow | Rosja |
Kobiety
500 metrów
Miejsce | Zawodniczka | Reprezentacja | Czas | Strata |
---|---|---|---|---|
Lee Sang-hwa | Korea Południowa | 74,70 | – | |
Olga Fatkulina | Rosja | 75,06 | +0,36 | |
Margot Boer | Holandia | 75,48 | +0,78 | |
4. | Zhang Hong | Chińska Republika Ludowa | 75,58 | +0,88 |
5. | Nao Kodaira | Japonia | 75,61 | +0,91 |
6. | Jenny Wolf | Niemcy | 75,67 | +0,97 |
7. | Wang Beixing | Chińska Republika Ludowa | 75,68 | +0,98 |
8. | Heather Richardson | Stany Zjednoczone | 75,75 | +1,05 |
9. | Maki Tsuji | Japonia | 76,84 | +2,14 |
10. | Karolína Erbanová | Czechy | 76,86 | +2,16 |
1000 metrów
Miejsce | Zawodniczka | Reprezentacja | Czas | Strata |
---|---|---|---|---|
Zhang Hong | Chińska Republika Ludowa | 1:14,02 | – | |
Ireen Wüst | Holandia | 1:14,69 | +0,67 | |
Margot Boer | Holandia | 1:14,90 | +0,88 | |
4. | Olga Fatkulina | Rosja | 1:15,08 | +1,06 |
5. | Lotte van Beek | Holandia | 1:15,10 | +1,08 |
6. | Marrit Leenstra | Holandia | 1:15,15 | +1,13 |
7. | Heather Richardson | Stany Zjednoczone | 1:15,23 | +1,21 |
8. | Brittany Bowe | Stany Zjednoczone | 1:15,47 | +1,45 |
9. | Christine Nesbitt | Kanada | 1:15,62 | +1,60 |
10. | Karolína Erbanová | Czechy | 1:15,74 | +1,72 |
1500 metrów
Miejsce | Zawodniczka | Reprezentacja | Czas | Strata |
---|---|---|---|---|
Jorien ter Mors | Holandia | 1:53,51 | +0 !— | |
Ireen Wüst | Holandia | 1:54,09 | +00.58 !+0,58 | |
Lotte van Beek | Holandia | 1:54,54 | +01.03 !+1,03 | |
4. | Marrit Leenstra | Holandia | 1:56,40 | +02.89 !+2,89 |
5. | Julija Skokowa | Rosja | 1:56,45 | +02.94 !+2,94 |
6. | Katarzyna Bachleda-Curuś | Polska | 1:57,18 | +03.67 !+3,67 |
7. | Heather Richardson | Stany Zjednoczone | 1:57,60 | +04.09 !+4,09 |
8. | Jekatierina Łobyszewa | Rosja | 1:57,70 | +04.19 !+4,19 |
9. | Olga Fatkulina | Rosja | 1:57,88 | +04.37 !+4,37 |
10. | Jekatierina Szychowa | Rosja | 1:58,09 | +04.58 !+4,58 |
3000 metrów
Miejsce | Zawodniczka | Reprezentacja | Czas | Strata |
---|---|---|---|---|
Ireen Wüst | Holandia | 4:00,34 | – | |
Martina Sáblíková | Czechy | 4:01,95 | +1,61 | |
Olga Graf | Rosja | 4:03,47 | +3,13 | |
4. | Claudia Pechstein | Niemcy | 4:05,26 | +4,92 |
5. | Annouk van der Weijden | Holandia | 4:05,75 | +5,41 |
6. | Ida Njåtun | Norwegia | 4:06,73 | +6,39 |
7. | Antoinette de Jong | Holandia | 4:06,77 | +6,43 |
8. | Julija Skokowa | Rosja | 4:09,35 | +9,02 |
9. | Shiho Ishizawa | Japonia | 4:09,39 | +9,05 |
10. | Jilleanne Rookard | Stany Zjednoczone | 4:10,02 | +9,68 |
5000 metrów
Miejsce | Zawodniczka | Reprezentacja | Czas | Strata |
---|---|---|---|---|
Sáblíková, MartinaMartina Sáblíková | Czechy | 6:51,54 | - | |
Wüst, IreenIreen Wüst | Holandia | 6:54,28 | +2,74 | |
Kleibeuker, CarienCarien Kleibeuker | Holandia | 6:55,66 | +4,12 | |
4. | Graf, OlgaOlga Graf | Rosja | 6:55,77 | +4,23 |
5. | Pechstein, ClaudiaClaudia Pechstein | Niemcy | 6:58,39 | +6,85 |
6. | Nauta, YvonneYvonne Nauta | Holandia | 7:01,76 | +10,22 |
7. | Hemmer, MariMari Hemmer | Norwegia | 7:04,45 | +12,91 |
8. | Beckert, StephanieStephanie Beckert | Niemcy | 7:07,79 | +16,25 |
9. | Czernowa, AnnaAnna Czernowa | Rosja | 7:08,71 | +17,17 |
10. | Fujimura, ShōkoShōko Fujimura | Japonia | 7:09,65 | +18,11 |
Bieg drużynowy
Klasyfikacja medalowa
Miejsce | Państwo | Razem | |||
---|---|---|---|---|---|
1. | Holandia | 8 | 8 | 7 | 23 |
2. | Polska | 1 | 1 | 1 | 3 |
3. | Czechy | 1 | 1 | 0 | 2 |
3. | Korea Południowa | 1 | 1 | 0 | 2 |
5. | Chiny | 1 | 0 | 1 | 1 |
6. | Kanada | 0 | 1 | 1 | 2 |
7. | Rosja | 0 | 0 | 2 | 3 |
Przypisy
- ↑ SML-015-Decision Disciplinary Commision-Decision-Operative-Part-Aleksander-Rumyantsev. stillmed.olympic.org. [dostęp 2017-11-27]. (ang.).
Bibliografia
Zobacz multimedia związane z tematem: Łyżwiarstwo szybkie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2014 |
- Speed Skating: Schedule and results. sochi2014.com. [dostęp 2014-01-26]. (ang.).
- p
- d
- e
- p
- d
- e
- p
- d
- e
←2012/2013 Sezon 2013/2014 w sportach zimowych 2014/2015→