ATP Cup 2022
Miejsce | Australia | ||
---|---|---|---|
Obiekt | Ken Rosewall Arena, Sydney Super Dome | ||
Nawierzchnia | Twarda | ||
Data | 01–09.01.2022 | ||
ATP Tour | |||
Pula nagród | 10 000 000 $ | ||
Drabinka | 16 drużyn | ||
Dyrektor | Tom Larner | ||
Zwycięzcy | |||
Gra podwójna Félix Auger-Aliassime Denis Shapovalov Brayden Schnur Steven Diez | |||
| |||
Strona internetowa |
ATP Cup 2022 – tenisowy turniej ATP w sezonie 2022 z cyklu ATP Cup rozgrywany w dniach 1–9 stycznia 2022 roku w Sydney na kortach twardych o puli nagród wynoszącej 10 000 000 dolarów amerykańskich[1].
Punkty rankingowe ATP
Za zwycięstwo zawodnik otrzymywał punkty zgodnie z poniższą tabelą. Niepokonany zawodnik mógł otrzymać nie więcej niż 750 punktów w grze pojedynczej oraz nie więcej niż 250 punktów w grze podwójnej[1].
Konkurencja | Ranking zawodnika | Runda | Punkty zależne od zajmowanego miejsca w rankingu przez przeciwnika | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nr 1–10 | Nr 11–20 | Nr 21–30 | Nr 31–50 | Nr 51–100 | Nr 101–250 | Nr 251+ | |||
Gra pojedyncza | Nr 1–250 | Finał | 280 | 220 | 160 | 120 | 90 | 60 | 40 |
Półfinał | 200 | 160 | 120 | 90 | 60 | 40 | 30 | ||
Faza grupowa | 90 | 80 | 60 | 45 | 30 | 25 | 20 | ||
Nr 251+ | Finał | 85 | 55 | 40 | |||||
Półfinał | 55 | 40 | 30 | ||||||
Faza grupowa | 30 | 20 | 15 | ||||||
Gra podwójna | Finał | 90 | |||||||
Półfinał | 75 | ||||||||
Faza grupowa | 45 |
Uczestnicy
W rozgrywkach brało udział 16 drużyn podzielonych na cztery grupy[1].
Początkowo w turnieju miała grać Austria reprezentowana m.in. przez Dominica Thiema (wycofał się) i Dennisa Novaka (nie mógł przybyć do Australii z powodów zdrowotnych), jednak z powodu braku uczestnictwa zawodnika klasyfikowanego powyżej 250 miejsca w rankingu zespół został wycofany. Miejsce Austrii zajęła Francja[2].
Nr | Państwo | Zawodnik nr 1 | Ranking | Zawodnik nr 2 | Ranking | Zawodnik nr 3 | Zawodnik nr 4 | Zawodnik nr 5 |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Serbia | Lajović, DušanDušan Lajović | 33 | Krajinović, FilipFilip Krajinović | 42 | Ćaćić, NikolaNikola Ćaćić | Sabanov, MatejMatej Sabanov | |
2 | Rosja | Miedwiediew, DaniiłDaniił Miedwiediew | 2 | Safiullin, RomanRoman Safiullin | 167 | Karłowskij, JewgienijJewgienij Karłowskij | Szewczenko, AleksanderAleksander Szewczenko | |
3 | Niemcy | Zverev, AlexanderAlexander Zverev | 3 | Struff, Jan-LennardJan-Lennard Struff | 51 | Hanfmann, YannickYannick Hanfmann | Krawietz, KevinKevin Krawietz | Pütz, TimTim Pütz |
4 | Grecja | Tsitsipas, StefanosStefanos Tsitsipas | 4 | Perwolarakis, MichailMichail Perwolarakis | 399 | Tsitsipas, PetrosPetros Tsitsipas | Kalowelonis, MarkosMarkos Kalowelonis | Thanos, AristotelisAristotelis Thanos |
5 | Włochy | Berrettini, MatteoMatteo Berrettini | 7 | Sinner, JannikJannik Sinner | 10 | Sonego, LorenzoLorenzo Sonego | Bolelli, SimoneSimone Bolelli | Fognini, FabioFabio Fognini |
6 | Norwegia | Ruud, CasperCasper Ruud | 8 | Durasovic, ViktorViktor Durasovic | 345 | Hellum-Lilleengen, LukasLukas Hellum-Lilleengen | Rivera, LeytonLeyton Rivera | Petrovic, AndrejaAndreja Petrovic |
7 | Polska | Hurkacz, HubertHubert Hurkacz | 9 | Majchrzak, KamilKamil Majchrzak | 117 | Żuk, KacperKacper Żuk | Zieliński, JanJan Zieliński | Walków, SzymonSzymon Walków |
8 | Kanada | Auger-Aliassime, FélixFélix Auger-Aliassime | 11 | Shapovalov, DenisDenis Shapovalov | 14 | Schnur, BraydenBrayden Schnur | Diez, StevenSteven Diez | |
9 | Wielka Brytania | Norrie, CameronCameron Norrie | 12 | Evans, DanielDaniel Evans | 25 | Broady, LiamLiam Broady | Salisbury, JoeJoe Salisbury | Murray, JamieJamie Murray |
10 | Argentyna | Schwartzman, DiegoDiego Schwartzman | 13 | Delbonis, FedericoFederico Delbonis | 44 | Coria, FedericoFederico Coria | González, MáximoMáximo González | Molteni, AndrésAndrés Molteni |
11 | Chile | Garín, CristianCristian Garín | 17 | Tabilo, AlejandroAlejandro Tabilo | 139 | Barrios Vera, Marcelo TomásMarcelo Tomás Barrios Vera | ||
12 | Hiszpania | Bautista-Agut, RobertoRoberto Bautista-Agut | 19 | Carreño-Busta, PabloPablo Carreño-Busta | 20 | Ramos-Viñolas, AlbertAlbert Ramos-Viñolas | Davidovich Fokina, AlejandroAlejandro Davidovich Fokina | Martínez, PedroPedro Martínez |
13 | Gruzja | Basilaszwili, NikolozNikoloz Basilaszwili | 22 | Metreweli, AleksandreAleksandre Metreweli | 571 | Bakszi, AleksandreAleksandre Bakszi | Tkemaladze, ZuraZura Tkemaladze | Purtseladze, SabaSaba Purtseladze |
14 | Stany Zjednoczone | Fritz, TaylorTaylor Fritz | 23 | Isner, JohnJohn Isner | 24 | Ram, RajeevRajeev Ram | Nakashima, BrandonBrandon Nakashima | |
15 (WC) | Australia | de Minaur, AlexAlex de Minaur | 34 | Duckworth, JamesJames Duckworth | 49 | Purcell, MaxMax Purcell | Peers, JohnJohn Peers | Saville, LukeLuke Saville |
16 | Francja | Humbert, UgoUgo Humbert | 35 | Rinderknech, ArthurArthur Rinderknech | 58 | Martin, FabriceFabrice Martin | Roger-Vasselin, ÉdouardÉdouard Roger-Vasselin |
Faza grupowa
16 drużyn zostało podzielonych na cztery grupy, tak więc w każdej z nich znalazły się po cztery zespoły. Po zakończeniu fazy grupowej do półfinałów awans uzyskali zwycięzcy grup[1].
Podsumowanie
Zajmowane miejsce w grupie było określane na podstawie liczby wygranych konfrontacji, meczów, a następnie odsetka wygranych setów i gemów. W przypadku remisu wyższe miejsce zajmowała drużyna, która wygrała bezpośrednie spotkanie[3].
Grupa | Pierwsze miejsce | Drugie miejsce | Trzecie miejsce | Czwarte miejsce | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Państwo | K | M | S | Państwo | K | M | S | Państwo | K | M | S | Państwo | K | M | S | |
A | Hiszpania | 3–0 | 8–1 | 17–3 | Chile | 2–1 | 4–5 | 10–12 | Serbia | 1–2 | 4–5 | 9–12 | Norwegia | 0–3 | 2–7 | 5–14 |
B | Rosja | 3–0 | 7–2 | 15–8 | Australia | 2–1 | 4–5 | 9–12 | Włochy | 1–2 | 5–4 | 12–9 | Francja | 0–3 | 2–7 | 8–15 |
C | Kanada | 2–1 | 4–5 | 9–12 | Wielka Brytania | 2–1 | 5–4 | 11–9 | Niemcy | 1–2 | 4–5 | 10–11 | Stany Zjednoczone | 1–2 | 5–4 | 12–10 |
D | Polska | 3–0 | 8–1 | 17–4 | Argentyna | 2–1 | 6–3 | 12–8 | Grecja | 1–2 | 3–6 | 9–13 | Gruzja | 0–3 | 1–8 | 4–17 |
Grupa A
Poz. | Państwo | Konfrontacje | Mecze | Sety | Gemy |
---|---|---|---|---|---|
1. | Hiszpania | 3–0 | 8–1 | 17–3 | 108–71 |
2. | Chile | 2–1 | 4–5 | 10–12 | 86–88 |
3. | Serbia | 1–2 | 4–5 | 9–12 | 85–89 |
4. | Norwegia | 0–3 | 2–7 | 5–14 | 75–106 |
Chile–Hiszpania
Chile 0 | Ken Rosewall Arena, Sydney 1 stycznia 2022 Twarda | Hiszpania 3 | |||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Serbia–Norwegia
Serbia 2 | Ken Rosewall Arena, Sydney 1 stycznia 2022 Twarda | Norwegia 1 | |||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Norwegia–Hiszpania
Norwegia 0 | Sydney Super Dome, Sydney 3 stycznia 2022 Twarda | Hiszpania 3 | |||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Serbia–Chile
Serbia 1 | Sydney Super Dome, Sydney 3 stycznia 2022 Twarda | Chile 2 | |||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Norwegia–Chile
Norwegia 1 | Ken Rosewall Arena, Sydney 5 stycznia 2022 Twarda | Chile 2 | |||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Serbia–Hiszpania
Serbia 1 | Ken Rosewall Arena, Sydney 5 stycznia 2022 Twarda | Hiszpania 2 | |||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Grupa B
Poz. | Państwo | Konfrontacje | Mecze | Sety | Gemy |
---|---|---|---|---|---|
1. | Rosja | 3–0 | 7–2 | 15–8 | 120–107 |
2. | Australia | 2–1 | 4–5 | 9–12 | 96–100 |
3. | Włochy | 1–2 | 5–4 | 12–9 | 105–98 |
4. | Francja | 0–3 | 2–7 | 8–15 | 106–122 |
Rosja–Francja
Rosja 2 | Ken Rosewall Arena, Sydney 2 stycznia 2022 Twarda | Francja 1 | |||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Włochy–Australia
Włochy 1 | Ken Rosewall Arena, Sydney 2 stycznia 2022 Twarda | Australia 2 | |||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Włochy–Francja
Włochy 3 | Sydney Super Dome, Sydney 4 stycznia 2022 Twarda | Francja 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Rosja–Australia
Rosja 3 | Sydney Super Dome, Sydney 4 stycznia 2022 Twarda | Australia 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Rosja–Włochy
Rosja 2 | Ken Rosewall Arena, Sydney 6 stycznia 2022 Twarda | Włochy 1 | |||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Francja–Australia
Francja 1 | Ken Rosewall Arena, Sydney 6 stycznia 2022 Twarda | Australia 2 | |||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Grupa C
Poz. | Państwo | Konfrontacje | Mecze | Sety | Gemy |
---|---|---|---|---|---|
1. | Kanada | 2–1 | 4–5 | 9–12 | 100–108 |
2. | Wielka Brytania | 2–1 | 5–4 | 11–9 | 97–94 |
3. | Niemcy | 1–2 | 4–5 | 10–11 | 96–108 |
4. | Stany Zjednoczone | 1–2 | 5–4 | 12–10 | 117–100 |
Kanada–Stany Zjednoczone
Kanada 0 | Sydney Super Dome, Sydney 2 stycznia 2022 Twarda | Stany Zjednoczone 3 | |||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Niemcy–Wielka Brytania
Niemcy 1 | Sydney Super Dome, Sydney 2 stycznia 2022 Twarda | Wielka Brytania 2 | |||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Niemcy–Stany Zjednoczone
Niemcy 2 | Ken Rosewall Arena, Sydney 4 stycznia 2022 Twarda | Stany Zjednoczone 1 | |||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Kanada–Wielka Brytania
Kanada 2 | Ken Rosewall Arena, Sydney 4 stycznia 2022 Twarda | Wielka Brytania 1 | |||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Wielka Brytania–Stany Zjednoczone
Wielka Brytania 2 | Sydney Super Dome, Sydney 6 stycznia 2022 Twarda | Stany Zjednoczone 1 | |||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Niemcy–Kanada
Niemcy 1 | Sydney Super Dome, Sydney 6 stycznia 2022 Twarda | Kanada 2 | |||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Grupa D
Poz. | Państwo | Konfrontacje | Mecze | Sety | Gemy |
---|---|---|---|---|---|
1. | Polska | 3–0 | 8–1 | 17–4 | 117–68 |
2. | Argentyna | 2–1 | 6–3 | 12–8 | 104–77 |
3. | Grecja | 1–2 | 3–6 | 9–13 | 70–93 |
4. | Gruzja | 0–3 | 1–8 | 4–17 | 47–100 |
Argentyna–Gruzja
Argentyna 3 | Sydney Super Dome, Sydney 1 stycznia 2022 Twarda | Gruzja 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Grecja–Polska
Grecja 1 | Sydney Super Dome, Sydney 1 stycznia 2022 Twarda | Polska 2 | |||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Polska–Gruzja
Polska 3 | Ken Rosewall Arena, Sydney 3 stycznia 2022 Twarda | Gruzja 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Grecja–Argentyna
Grecja 0 | Ken Rosewall Arena, Sydney 3 stycznia 2022 Twarda | Argentyna 3 | |||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Polska–Argentyna
Polska 3 | Sydney Super Dome, Sydney 5 stycznia 2022 Twarda | Argentyna 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Grecja–Gruzja
Grecja 2 | Sydney Super Dome, Sydney 5 stycznia 2022 Twarda | Gruzja 1 | |||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Faza finałowa
Półfinały
Hiszpania–Polska
Hiszpania 2 | Ken Rosewall Arena, Sydney 7 stycznia 2022 Twarda | Polska 1 | |||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Kanada–Rosja
Kanada 2 | Ken Rosewall Arena, Sydney 8 stycznia 2022 Twarda | Rosja 1 | |||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Finał
Hiszpania–Kanada
Hiszpania 0 | Ken Rosewall Arena, Sydney 9 stycznia 2022 Twarda | Kanada 2 | |||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Przypisy
Bibliografia
- Saturday, January 01, 2022. [w:] Schedule [on-line]. ATP Cup. [dostęp 2022-01-03]. (ang.).
- Sunday, January 02, 2022. [w:] Schedule [on-line]. ATP Cup. [dostęp 2022-01-03]. (ang.).
- Monday, January 03, 2022. [w:] Schedule [on-line]. ATP Cup. [dostęp 2022-01-03]. (ang.).
- Tuesday, January 04, 2022. [w:] Schedule [on-line]. ATP Cup. [dostęp 2022-01-03]. (ang.).
- Wednesday, January 05, 2022. [w:] Schedule [on-line]. ATP Cup. [dostęp 2022-01-03]. (ang.).
- Thursday, January 06, 2022. [w:] Schedule [on-line]. ATP Cup. [dostęp 2022-01-03]. (ang.).
- Friday, January 07, 2022. [w:] Schedule [on-line]. ATP Cup. [dostęp 2022-01-06]. (ang.).
- Saturday, January 08, 2022. [w:] Schedule [on-line]. ATP Cup. [dostęp 2022-01-07]. (ang.).
- Sunday, January 09, 2022. [w:] Schedule [on-line]. ATP Cup. [dostęp 2022-01-08]. (ang.).
- Drabinka i wyniki zawodów. protennislive.com. [dostęp 2022-01-03]. (ang.).
- p
- d
- e
WTA Tour |
|
---|---|
ATP Tour |
|
- p
- d
- e
Wielki Szlem | |
---|---|
Turnieje Mistrzów |
|
ATP Tour Masters 1000 |
|
ATP Tour 500 | |
ATP Tour 250 |
|
Zawody drużynowe |
|