Jagiellonia Białystok w sezonie 1952
| |||
sezon 1952 | |||
Klasa Wojewódzka | 1. miejsce | ||
---|---|---|---|
|
Budowlani Białystok jak przed rokiem przystąpili do rozgrywek okręgowej klasy wojewódzkiej (dawnej klasy A) Białostockiego OZPN.
Formalnie nazwy lig nieznacznie uległy zmianie (Liga Wojewódzka > 1 Klasa Wojewódzka, Klasa Powiatowa > 2 Klasa Wojewódzka), jednak trwało to tylko jeden sezon, w 1953 powrócono do starego nazewnictwa A,B,C.
W 1952 roku po raz pierwszy zespół przystąpił do rozgrywek Pucharu Polski.
III poziom rozgrywkowy
Rozgrywki odbywały się w 4 grupach, zwycięzcy grup po losowaniu toczyli walkę (półfinał i finał) o miejsce premiowane awansem do III ligi. Drużyna Budowlanych wygrała walkę w swojej grupie, a następnie stoczyła zwycięski dwumecz z zespołem Budowlanych Bielsk Podlaski. W finałowym dwumeczu zdecydowanie ulegli zespołowi GWKS EŁK, 1:8 (u siebie) oraz 1: 6 (na wyjeździe).
Tabela Klasy Wojewódzkiej (dawna klasa A) Białostocki OZPN
GRUPA I
Lp. | Drużyna | M | Z | R | P | Bramki | Różn. | Pkt. | Uwagi | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Budowlani Białystok | b.d. | II runda (półfinały) | |||||||
? | Gwardia II Białystok (b) | b.d. | ||||||||
? | Kolejarz Białystok | b.d. | ||||||||
? | Budowlani Sokółka (b) | b.d. | ||||||||
? | Ogniwo Białystok | b.d. | ||||||||
? | Włókniarz Białystok (b) | b.d. | ||||||||
? | Włókniarz Wasilków (b) | b.d. | ||||||||
? | Spójnia Białystok (b) | b.d. |
- Brak wyników meczów, z pewnością awans do II rundy wywalczyła drużyna Budowlanych Białystok.
GRUPA II
- Budowlani Bielsk Podlaski, 2) Kolejarz Łapy, 3) Unia Hajnówka, 4) Kolejarz Hajnówka.
GRUPA III
- 1) GWKS Ełk, 2) LZS Szczuczyn, 3) Kolejarz Ełk, 4) Budowlani Grajewo, 5) Spójnia Ełk, 6) WKS Gołdap.
GRUPA IV
- 1) Budowlani Suwałki, 2) Budowlani Olecko, 3) Spójnia Suwałki, 4) Spójnia Olecko, 5) Spójnia Augustów, 6) WKS Suwałki.
PÓŁFINAŁY
- Budowlani Białystok : Budowlani Bielsk Podlaski - brak wyników, jednak wiadomo, że awansowała drużyna z Białegostoku.
- GWKS Ełk : Budowlani Suwałki - brak wyników, jednak wiadomo, że awansowała drużyna z Ełku.
FINAŁ
- Budowlani Białystok : GWKS Ełk 1:8
- GWKS Ełk : Budowlani Białystok 6:1
OSTATECZNA KLASYFIKACJA
Lp. | Drużyna | Opis |
---|---|---|
1 | GWKS Ełk | (awans III liga) |
2 | Budowlani Białystok | |
3-4 | Budowlani Bielsk Podlaski, Budowlani Suwałki | |
5-8 | LZS Szczuczyn, Gwardia II Białystok, Budowlani Olecko, Kolejarz Łapy | |
9-12 | Kolejarz Ełk, Kolejarz Białystok, Spójnia Suwałki, Unia Hajnówka | |
13-16 | Budowlani Grajewo, Budowlani Sokółka, Spójnia Olecko, Kolejarz Hajnówka | |
17-19 | Spójnia Ełk, Ogniwo Białystok, Spójnia Augustów | |
20-22 | WKS Gołdap, Włókniarz Białystok, WKS Wigry Suwałki | |
23 | Włókniarz Wasilków | |
24 | Spójnia Białystok |
- Po zakończeniu rozgrywek decyzją władz WKKF utworzono klasę A i B. Do klasy A zakwalifikowano drużyny: Budowlani Suwałki, Kolejarz Ełk, Spójnia Suwałki, Unia Hajnówka, Ogniwo Białystok, Budowlani Sokółka, Gwardia II Białystok, GWKS II Ełk.
Z nieznanych przyczyn pominięto drużynę Budowlanych Białystok, która ostatnie dwa lata grała w finale rozgrywek klasy wojewódzkiej. Zespół Budowlanych w przyszłym sezonie wystąpi w klasie B.
Mecze
Mecze i wyniki | Pozycja w lidze | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Lp. | Data | Rozgrywki | F. | D/W | Przeciwnik | Wynik | Strzelcy bramek | M. | P. | Br. |
Klasa Woj. - 1 kolejka | - | |||||||||
Klasa Woj. - 2 kolejka | - | |||||||||
Klasa Woj. - 3 kolejka | - | |||||||||
Klasa Woj. - 4 kolejka | - | |||||||||
Klasa Woj. - 5 kolejka | - | |||||||||
Klasa Woj. - 6 kolejka | - | |||||||||
Klasa Woj. - 7 kolejka | - | |||||||||
Klasa Woj. - 8 kolejka | - | |||||||||
Klasa Woj. - 9 kolejka | - | |||||||||
Klasa Woj. - 10 kolejka | - | |||||||||
Klasa Woj. - 11 kolejka | - | |||||||||
Klasa Woj. - 12 kolejka | - | |||||||||
Klasa Woj. - 13 kolejka | - | |||||||||
Klasa Woj. - 14 kolejka | - | |||||||||
Białystok | El. do III ligi | - | D | Budowlani Bielsk Podl. | b.d. | |||||
Bielsk Podlaski | El. do III ligi | - | W | Budowlani Bielsk Podl. | b.d. | |||||
Białystok | El. do III ligi | - | D | GWKS Ełk | 1:8 | |||||
Ełk | El. do III ligi | - | W | GWKS Ełk | 6:1 | |||||
11.05.1952 Białystok | PP OKR.-1r. | - | D | AZS Białystok | b.d | awans | ||||
?.?.1952 Białystok | PP OKR.-2r. | - | D | b.d. | b.d | awans | ||||
24.08.1952 Hajnówka | PP OKR.-3r. | - | W | Kolejarz Hajnówka | 1:2 | Owdziej, Grynczel | awans | |||
31.08.1952 Łapy | PP OKR.-4r. | - | W | Kolejarz Łapy | 5:0 | odpadnięcie | ||||
- (1) Liczba meczów w sezonie, (2) wszystkie mecze ligowe na najwyższym poziomie rozgrywkowym, (3) wszystkie mecze w rozgrywkach ligowych (bez baraży) - rozgrywki ligowe, - rozgrywki pucharu polski, - rozgrywki pucharu ligi, - rozgrywki ligi europejskiej, - mecze barażowe lub eliminacyjne, - inne. |
Zobacz też
- Osobny artykuł: Jagiellonia Białystok w europejskich pucharach.
- Osobny artykuł: Jagiellonia Białystok w Pucharze Polski.
- Osobny artykuł: Jagiellonia II Białystok.
- Osobny artykuł: Kalendarium Jagiellonii Białystok.
- Osobny artykuł: System ligowy piłki nożnej w województwie podlaskim.
- Osobny artykuł: Okręgowe rozgrywki w piłce nożnej woj. białostockiego (1952).
Bibliografia
- JerzyJ. Górko JerzyJ., Piłkarskie Dzieje Podlasia, Żelechów: sendsport.pl księgarnia kibica, [cop. 2010], ISBN 978-83-61418-03-0, OCLC 823782412 .
- Gazeta Białostocka rok 1952
- p
- d
- e