2023–2024  Chorwacja U-19 5 (0)
W sumie: 15 (1)
  1. Aktualne na: 13 sierpnia 2024. Uwzględniono wyłącznie rozgrywki ligowe.
  2. Aktualne na: 13 sierpnia 2024.

Luka Vušković (ur. 24 lutego 2007 w Splicie) – chorwacki piłkarz, występujący na pozycji obrońcy. Od 2024 roku zawodnik KVC Westerlo, do którego jest wypożyczony z Hajduka Split.

Życiorys

Jego ojcem jest Danijel, były piłkarz, a bratem Mario. Jest juniorem Hajduka Split[1]. Z juniorską drużyną Hajduka dotarł do finału Ligi Młodzieżowej UEFA w 2023 roku[2]. W lutym 2023 roku został promowany do pierwszej drużyny. W HNL zadebiutował 26 lutego 2023 roku w przegranym 0:4 spotkaniu z Dinamem Zagrzeb[1]. Mając 16 lat i 2 dni, stał się wówczas najmłodszym zawodnikiem najwyższej chorwackiej klasy rozgrywkowej w historii, wyrównując rekord Marko Dabro[3]. W sezonie 2022/2023 rozegrał ogółem osiem spotkań ligowych w barwach Hajduka[1]. We wrześniu 2023 roku Hajduk zawarł porozumienie, w myśl którego latem 2025 roku Vušković przejdzie do Tottenhamu Hotspur za 13 800 000 euro[1][4]. W rundzie jesiennej sezonu 2023/2024 nie wystąpił w żadnym ligowym meczu Hajduka Split i na rundę wiosenną został wypożyczony do Radomiaka Radom[4]. W ekstraklasie zadebiutował 10 lutego w przegranym 0:6 meczu z Cracovią, a 4 marca zdobył pierwszą bramkę w polskiej lidze – w wygranym 2:1 spotkaniu ze Stalą Mielec. Ogółem w najwyższej polskiej klasie rozgrywkowej rozegrał 14 meczów, w których zdobył 3 gole[5]. Na sezon 2024/2025 został wypożyczony do KVC Westerlo. W Eerste klasse zadebiutował 28 lipca w wygranym 3:0 spotkaniu z Cercle Brugge[1].

Statystyki ligowe

Sezon Klub Liga Mecze Gole
2022/2023 Hajduk Split Chorwacja HNL 8 0
2023/2024 (j) Hajduk Split Chorwacja HNL 0 0
2023/2024 (w) Radomiak Radom Polska Ekstraklasa 14 3

Przypisy

1. a b c d e Luka Vuskovic, [w:] baza Transfermarkt (zawodnicy) [dostęp 2024-08-13] .
  2. SzymonS. Janczyk SzymonS., Sensacyjny transfer Radomiaka! Wypożycza wielki talent z Tottenhamu [online], Weszło, 31 stycznia 2024 [dostęp 2024-08-13] .
  3. MLADI LUKA VUŠKOVIĆ ZA POVIJEST! Veliki talent Hajduka krenuo od prve minute u derbiju [online], Dnevno.hr, 26 marca 2023 [dostęp 2024-08-13] .
  4. a b Luka Vušković wypożyczony do Radomiaka [online], 90minut.pl, 31 stycznia 2024 [dostęp 2024-08-13] .