Medaliści Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2006
Medaliści Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2006 – lista zawodników, którzy zdobyli medale w poszczególnych konkurencjach podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2006, które odbyły się w Turynie w dniach 10–26 lutego.
Biathlon
- Osobny artykuł: Biathlon na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2006.
Biegi narciarskie
- Osobny artykuł: Biegi narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2006.
Bobsleje
- Osobny artykuł: Bobsleje na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2006.
Curling
- Osobny artykuł: Curling na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2006.
Konkurencja | Złoto | Srebro | Brąz |
Turniej mężczyzn | Kanada Brad Gushue Mark Nichols Russ Howard Jamie Korab Mike Adam | Finlandia Markku Uusipaavalniemi Wille Mäkelä Kalle Kiiskinen Teemu Salo Jani Sullanmaa | Stany Zjednoczone Pete Fenson Shawn Rojeski Joseph Polo John Shuster Scott Baird |
Turniej kobiet | Szwecja Anette Norberg Eva Lund Cathrine Lindahl Anna Svärd Ulrika Bergman | Szwajcaria Mirjam Ott Binia Beeli Valeria Spälty Michèle Moser Manuela Kormann | Kanada Shannon Kleibrink Amy Nixon Glenys Bakker Christine Keshen Sandra Jenkins |
Hokej na lodzie
- Osobny artykuł: Hokej na lodzie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2006.
Kombinacja norweska
- Osobny artykuł: Kombinacja norweska na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2006.
Konkurencja | Złoto | Srebro | Brąz |
Kombinacja indywidualna sprint | Felix Gottwald Austria (AUT) | Magnus Moan Norwegia (NOR) | Georg Hettich Niemcy (GER) |
Kombinacja indywidualna | Georg Hettich Niemcy (GER) | Felix Gottwald Austria (AUT) | Magnus Moan Norwegia (NOR) |
Konkurs drużynowy | Austria Michael Gruber Christoph Bieler Felix Gottwald Mario Stecher | Niemcy Björn Kircheisen Georg Hettich Ronny Ackermann Jens Gaiser | Finlandia Antti Kuisma Anssi Koivuranta Jaakko Tallus Hannu Manninen |
Łyżwiarstwo figurowe
- Osobny artykuł: Łyżwiarstwo figurowe na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2006.
Konkurencja | Złoto | Srebro | Brąz |
Soliści | Jewgienij Pluszczenko Rosja (RUS) | Stéphane Lambiel Szwajcaria (CHE) | Jeffrey Buttle Kanada (CAN) |
Solistki | Shizuka Arakawa Japonia (JPN) | Sasha Cohen Stany Zjednoczone (USA) | Irina Słucka Rosja (RUS) |
Pary sportowe | Rosja Tatjana Tot'mianina Maksim Marinin | Chiny Zhang Dan Zhang Hao | Chiny Shen Xue Zhao Hongbo |
Pary taneczne | Rosja Tatjana Nawka Roman Kostomarow | Stany Zjednoczone Tanith Belbin Benjamin Agosto | Ukraina Ołena Hruszyna Rusłan Honczarow |
Łyżwiarstwo szybkie
- Osobny artykuł: Łyżwiarstwo szybkie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2006.
Narciarstwo alpejskie
- Osobny artykuł: Narciarstwo alpejskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2006.
Narciarstwo dowolne
- Osobny artykuł: Narciarstwo dowolne na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2006.
Konkurencja | Złoto | Srebro | Brąz |
Jazda na muldach mężczyzn | Dale Begg-Smith Australia (AUS) | Mikko Ronkainen Finlandia (FIN) | Toby Dawson Stany Zjednoczone (USA) |
Skoki akrobatyczne mężczyzn | Han Xiaopeng Chiny (CHN) | Dzmitryj Daszczynski Białoruś (BLR) | Władimir Lebiediew Rosja (RUS) |
Jazda na muldach kobiet | Jennifer Heil Kanada (CAN) | Kari Traa Norwegia (NOR) | Sandra Laoura Francja (FRA) |
Skoki akrobatyczne kobiet | Evelyne Leu Szwajcaria (SUI) | Li Nina Chiny (CHN) | Alisa Camplin Australia (AUS) |
Saneczkarstwo
- Osobny artykuł: Saneczkarstwo na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2006.
Konkurencja | Złoto | Srebro | Brąz |
Jedynki mężczyzn | Armin Zöggeler Włochy (ITA) | Albert Diemczenko Rosja (RUS) | Mārtiņš Rubenis Łotwa (LAT) |
Jedynki kobiet | Sylke Otto Niemcy (GER) | Silke Kraushaar Niemcy (GER) | Tatjana Hüfner Niemcy (GER) |
Dwójki mężczyzn | Austria Andreas Linger Wolfgang Linger | Niemcy André Florschütz Torsten Wustlich | Włochy Gerhard Plankensteiner Oswald Haselrieder |
Short track
- Osobny artykuł: Short track na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2006.
Skeleton
- Osobny artykuł: Skeleton na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2006.
Konkurencja | Złoto | Srebro | Brąz |
Ślizg mężczyzn | Duff Gibson Kanada (CAN) | Jeff Pain Kanada (CAN) | Gregor Stähli Szwajcaria (SUI) |
Ślizg kobiet | Maya Pedersen-Bieri Szwajcaria (SUI) | Shelley Rudman Wielka Brytania (GBR) | Mellisa Hollingsworth-Richards Kanada (CAN) |
Skoki narciarskie
- Osobny artykuł: Skoki narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2006.
Konkurencja | Złoto | Srebro | Brąz |
Skocznia normalna | Lars Bystøl Norwegia (NOR) | Matti Hautamäki Finlandia (FIN) | Roar Ljøkelsøy Norwegia (NOR) |
Skocznia duża | Thomas Morgenstern Austria (AUT) | Andreas Kofler Austria (AUT) | Lars Bystøl Norwegia (NOR) |
Konkurs drużynowy | Austria Andreas Widhölzl Andreas Kofler Martin Koch Thomas Morgenstern | Finlandia Tami Kiuru Janne Happonen Janne Ahonen Matti Hautamäki | Norwegia Lars Bystøl Bjørn Einar Romøren Tommy Ingebrigtsen Roar Ljøkelsøy |
Snowboard
- Osobny artykuł: Snowboarding na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2006.
Konkurencja | Złoto | Srebro | Brąz |
Halfpipe mężczyzn | Shaun White Stany Zjednoczone (USA) | Danny Kass Stany Zjednoczone (USA) | Markku Koski Finlandia (FIN) |
Slalom gigant równoległy mężczyzn | Philipp Schoch Szwajcaria (SUI) | Simon Schoch Szwajcaria (SUI) | Siegfried Grabner Austria (AUT) |
Snowboard cross mężczyzn | Seth Wescott Stany Zjednoczone (USA) | Radoslav Židek Słowacja (SVK) | Paul-Henri de Le Rue Francja (FRA) |
Halfpipe kobiet | Hannah Teter Stany Zjednoczone (USA) | Gretchen Bleiler Stany Zjednoczone (USA) | Kjersti Buaas Norwegia (NOR) |
Slalom gigant równoległy kobiet | Daniela Meuli Szwajcaria (SUI) | Amelie Kober Niemcy (GER) | Rosey Fletcher Stany Zjednoczone (USA) |
Snowboard cross kobiet | Tanja Frieden Szwajcaria (SUI) | Lindsey Jacobellis Stany Zjednoczone (USA) | Dominique Maltais Kanada (CAN) |
Multimedaliści
Lista przedstawia zawodników którzy zdobyli dwa złote medale lub przynajmniej trzy medale z dowolnego kruszcu.
Zawodnik | Narodowość | Dyscyplina | Złoto | Srebro | Brąz | Razem |
---|---|---|---|---|---|---|
Ahn Hyun-soo | Korea Południowa | Short track | 3 | 0 | 1 | 4 |
Michael Greis | Niemcy | Biathlon | 3 | 0 | 0 | 3 |
Jin Sun-yu | Korea Południowa | Short track | 3 | 0 | 0 | 3 |
Felix Gottwald | Austria | Kombinacja norweska | 2 | 1 | 0 | 3 |
Enrico Fabris | Włochy | Łyżwiarstwo szybkie | 2 | 0 | 1 | 3 |
Sven Fischer | Niemcy | Biathlon | 2 | 0 | 1 | 3 |
Giorgio Di Centa | Włochy | Biegi narciarskie | 2 | 0 | 0 | 1 |
Michaela Dorfmeister | Austria | Narciarstwo alpejskie | 2 | 0 | 0 | 2 |
Swietłana Iszmuratowa | Rosja | Biathlon | 2 | 0 | 0 | 2 |
Kevin Kuske | Niemcy | Bobsleje | 2 | 0 | 0 | 2 |
André Lange | Niemcy | Bobsleje | 2 | 0 | 0 | 2 |
Björn Lind | Szwecja | Biegi narciarskie | 2 | 0 | 0 | 2 |
Thomas Morgenstern | Austria | Skoki narciarskie | 2 | 0 | 0 | 2 |
Benjamin Raich | Austria | Narciarstwo alpejskie | 2 | 0 | 0 | 2 |
Kristina Šmigun | Estonia | Biegi narciarskie | 2 | 0 | 0 | 2 |
Cindy Klassen | Kanada | Łyżwiarstwo szybkie | 1 | 2 | 2 | 5 |
Lee Ho-suk | Korea Południowa | Short track | 1 | 2 | 0 | 3 |
Kati Wilhelm | Niemcy | Biathlon | 1 | 2 | 0 | 3 |
Chad Hedrick | Stany Zjednoczone | Łyżwiarstwo szybkie | 1 | 1 | 1 | 3 |
Georg Hettich | Niemcy | Kombinacja norweska | 1 | 1 | 1 | 3 |
Wang Meng | Chiny | Short track | 1 | 0 | 2 | 3 |
Albina Achatowa | Rosja | Biathlon | 1 | 0 | 2 | 3 |
Lars Bystøl | Norwegia | Skoki narciarskie | 1 | 0 | 2 | 3 |
Apolo Anton Ohno | Stany Zjednoczone | Short track | 1 | 0 | 2 | 3 |
Anja Pärson | Szwecja | Narciarstwo alpejskie | 1 | 0 | 2 | 3 |
Martina Glagow | Niemcy | Biathlon | 0 | 3 | 0 | 3 |
Ole Einar Bjørndalen | Norwegia | Biathlon | 0 | 2 | 1 | 3 |
- p
- d
- e
Listy medalistów igrzysk olimpijskich
Letnie IO |
|
---|---|
Zimowe IO |
|