Mistrzostwa Świata w Pływaniu na krótkim basenie 2016
| |||
Data | 6–11 grudnia 2016 | ||
---|---|---|---|
Gospodarz | Windsor | ||
Organizator | FINA | ||
Liczba konkurencji | 46 | ||
Strona internetowa |
Mistrzostwa Świata w Pływaniu na krótkim basenie Windsor 2016 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Styl dowolny | |||||
50 m | mężczyźni | kobiety | |||
100 m | mężczyźni | kobiety | |||
200 m | mężczyźni | kobiety | |||
400 m | mężczyźni | kobiety | |||
800 m | kobiety | ||||
1500 m | mężczyźni | ||||
Styl grzbietowy | |||||
50 m | mężczyźni | kobiety | |||
100 m | mężczyźni | kobiety | |||
200 m | mężczyźni | kobiety | |||
Styl klasyczny | |||||
50 m | mężczyźni | kobiety | |||
100 m | mężczyźni | kobiety | |||
200 m | mężczyźni | kobiety | |||
Styl motylkowy | |||||
50 m | mężczyźni | kobiety | |||
100 m | mężczyźni | kobiety | |||
200 m | mężczyźni | kobiety | |||
Styl zmienny | |||||
100 m | mężczyźni | kobiety | |||
200 m | mężczyźni | kobiety | |||
400 m | mężczyźni | kobiety | |||
Sztafety – styl dowolny | |||||
4 × 50 m | mężczyźni | kobiety | |||
4 × 100 m | mężczyźni | kobiety | |||
4 × 200 m | mężczyźni | kobiety | |||
Sztafety – styl zmienny | |||||
4 × 50 m | mężczyźni | kobiety | |||
4 × 100 m | mężczyźni | kobiety | |||
Sztafety mieszane | |||||
4 × 50 m | styl dowolny | styl zmienny | |||
pokaż • dyskusja • edytuj |
Mistrzostwa Świata w Pływaniu na krótkim basenie 2016 odbyły się w dniach 6–11 grudnia 2016 roku w WFCU Centre w Windsorze, w prowincji Ontario. Wszystkie konkurencje przeprowadzono na basenie 25-metrowym.
Wybór gospodarza
11 grudnia 2012 prezydent Światowej Federacji Pływackiej (FINA), Julio Maglione ogłosił, że Windsor pokonał Hongkong, Abu Zabi i Aszchabad w konkursie o organizację mistrzostw świata w 2016 roku[1].
Tabela medalowa
Miejsce | Państwo | Złoto | Srebro | Brąz | Razem |
---|---|---|---|---|---|
1. | Stany Zjednoczone | 8 | 15 | 7 | 30 |
2. | Węgry | 7 | 2 | 2 | 11 |
3. | Rosja | 6 | 5 | 3 | 14 |
4. | Południowa Afryka | 4 | 1 | 0 | 5 |
5. | Korea Południowa | 3 | 0 | 0 | 3 |
6. | Kanada | 2 | 3 | 3 | 8 |
7. | Holandia | 2 | 3 | 1 | 6 |
8. | Japonia | 2 | 2 | 11 | 15 |
9. | Australia | 2 | 2 | 7 | 11 |
10. | Niemcy | 2 | 1 | 0 | 3 |
11. | Włochy | 1 | 4 | 2 | 7 |
12. | Wielka Brytania | 1 | 2 | 2 | 5 |
13. | Jamajka | 1 | 1 | 1 | 3 |
Brazylia | 1 | 1 | 1 | 3 | |
15. | Chiny | 1 | 0 | 2 | 3 |
16. | Dania | 1 | 0 | 1 | 2 |
Litwa | 1 | 0 | 1 | 2 | |
Polska | 1 | 0 | 1 | 2 | |
19. | Francja | 0 | 2 | 0 | 2 |
20. | Ukraina | 0 | 1 | 0 | 1 |
Słowenia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
22. | Białoruś | 0 | 0 | 2 | 2 |
Razem | 46 | 46 | 47 | 139 |
Wyniki
Mężczyźni
Konkurencja | Złoto | Srebro | Brąz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Zawodnik | Czas | Zawodnik | Czas | Zawodnik | Czas | |
Styl dowolny | ||||||
50 metrów (szczegóły) | Jesse Puts Holandia | 21,10 | Władimir Morozow Rosja | 21,14 | Simonas Bilis Litwa | 21,23 |
100 metrów (szczegóły) | Simonas Bilis Litwa | 46,58 | Shinri Shioura Japonia | 46,59 | Tommaso D’Orsogna Australia | 46,70 |
200 metrów (szczegóły) | Park Tae-hwan Korea Południowa | 1:41,03 CR, | Chad le Clos Południowa Afryka | 1:41,65 | Aleksandr Krasnych Rosja | 1:41,95 |
400 metrów (szczegóły) | Park Tae-hwan Korea Południowa | 3:34,59 | Aleksandr Krasnych Rosja | 3:35,30 | Péter Bernek Węgry | 3:37,65 |
1500 metrów (szczegóły) | Park Tae-hwan Korea Południowa | 14:15,51 CR, | Gregorio Paltrinieri Włochy | 14:21,94 | Wojciech Wojdak Polska | 14:25,37 |
Styl grzbietowy | ||||||
50 metrów (szczegóły) | Junya Koga Japonia | 22,85 | Jérémy Stravius Francja | 22,99 | Paweł Sankowicz Białoruś | 23,03 |
100 metrów (szczegóły) | Mitch Larkin Australia | 49,65 | Andriej Szabasow Rosja | 49,69 | Xu Jiayu Chiny | 50,02 |
200 metrów (szczegóły) | Radosław Kawęcki Polska | 1:47,63 | Jacob Pebley Stany Zjednoczone | 1:48,98 | Masaki Kaneko Japonia | 1:49,18 |
Styl klasyczny | ||||||
50 metrów (szczegóły) | Cameron van der Burgh Południowa Afryka | 25,64 | Peter Stevens Słowenia | 25,85 | Felipe Lima Brazylia | 25,98 |
100 metrów (szczegóły) | Marco Koch Niemcy | 56,77 | Władimir Morozow Rosja | 57,00 | Fabio Scozzoli Włochy | 57,04 |
200 metrów (szczegóły) | Marco Koch Niemcy | 2:01,21 CR | Andrew Willis Wielka Brytania | 2:02,71 | Michaił Dorinow Rosja | 2:03,09 |
Styl motylkowy | ||||||
50 metrów (szczegóły) | Chad le Clos Południowa Afryka | 21,98 | Tom Shields Stany Zjednoczone | 22,40 | David Morgan Australia | 22,47 |
100 metrów (szczegóły) | Chad le Clos Południowa Afryka | 48,08 | Tom Shields Stany Zjednoczone | 49,04 | David Morgan Australia | 49,31 |
200 metrów (szczegóły) | Chad le Clos Południowa Afryka | 1:48,76 | Tom Shields Stany Zjednoczone | 1:49,50 | Daiya Seto Japonia | 1:49,97 |
Styl zmienny | ||||||
100 metrów (szczegóły) | Michael Andrew Stany Zjednoczone | 51,84 WJ | Daiya Seto Japonia | 52,01 | Shinri Shioura Japonia | 52,17 |
200 metrów (szczegóły) | Wang Shun Chiny | 1:51,74 | Philip Heintz Niemcy | 1:52,07 | Daiya Seto Japonia | 1:52,89 |
400 metrów (szczegóły) | Daiya Seto Japonia | 3:59,24 | Max Litchfield Wielka Brytania | 4:00,66 | Dávid Verrasztó Węgry | 4:01,56 |
Sztafety – styl dowolny | ||||||
4 × 50 metrów (szczegóły) | Rosja Aleksiej Brianskij (21,70) Nikita Łobincew (21,06) Aleksandr Popkow (20,85) Władimir Morozow (20,71) Kiriłł Prigoda[a] | 1:24,32 | Stany Zjednoczone Paul Powers (21,73) Blake Pieroni (21,14) Michael Chadwick (21,02) Tom Shields (20,58) Dillon Virva[a] Michael Andrew[a] | 1:24,47 | Japonia Kosuke Matsui (21,81) Kenta Ito (20,96) Shinri Shioura (20,60) Junya Koga (21,14) | 1:24,51 |
4 × 100 metrów (szczegóły) | Rosja Nikita Łobincew (47,34) Michaił Wiekowiszczew (46,96) Władimir Morozow (45,42) Aleksandr Popkow (46,18) Aleksiej Brianskij[a] | 3:05,90 | Francja Clément Mignon (46,91) Jérémy Stravius (46,21) Jordan Pothain (47,90) Mehdy Metella (46,33) Yonel Govindin[a] | 3:07,35 | Australia Brayden McCarthy (47,57) Daniel Smith (46,84) David Morgan (47,48) Tommaso D’Orsogna (45,87) Jack Gerrard[a] Stany Zjednoczone Michael Chadwick (47,56) Tom Shields (46,59) Paul Powers (47,59) Blake Pieroni (46,02) Matthew Josa[a] | 3:07,76 |
4 × 200 metrów (szczegóły) | Rosja Michaił Dowgaljuk (1:44,27) Michaił Wiekowiszczew (1:42,86) Artem Łobuzow (1:44,04) Aleksandr Krasnych (1:40,93) Daniił Pasynkow[a] | 6:52,10 | Stany Zjednoczone Blake Pieroni (1:43,14) Jacob Pebley (1:43,38) Pace Clark (1:44,16) Zane Grothe (1:42,66) | 6:53,34 | Japonia Yuki Kobori (1:43,97) Daiya Seto (1:42,54) Tsubasa Amai (1:44,11) Katsuhiro Matsumoto (1:42,92) | 6:53,54 |
Sztafety – styl zmienny | ||||||
4 × 50 metrów (szczegóły) | Rosja Andriej Szabasow (23,46) Kiriłł Prigoda (25,52) Aleksandr Popkow (22,08) Władimir Morozow (20,46) Grigorij Tarasiewicz[a] Oleg Kostin[a] Daniił Pachomow[a] Aleksiej Brianski[a] | 1:31,52 | Stany Zjednoczone Jacob Pebley (23,54) Cody Miller (25,68) Tom Shields (21,94) Michael Chadwick (20,81) Matthew Josa[a] Michael Andrew[a] Paul Powers[a] | 1:31,97 | Białoruś Pawieł Sankowicz (23,05) Ilja Szymanowicz (25,82) Jauhen Curkin (22,59) Anton Łatkin (21,03) | 1:32,49 |
4 × 100 metrów (szczegóły) | Rosja Andriej Szabasow (50,30) Kiriłł Prigoda (55,78) Aleksandr Charłanow (49,51) Władimir Morozow (45,58) Grigorij Tarasiewicz[a] Oleg Kostin[a] Aleksandr Popkow[a] | 3:21,17 | Australia Mitch Larkin (50,24) Tommy Sucipto (57,46) David Morgan (49,32) Tommaso D’Orsogna (46,54) Bobby Hurley[a] Daniel Smith[a] | 3:23,56 | Japonia Junya Koga (50,26) Yoshiki Yamanaka (57,57) Takeshi Kawamoto (50,02) Shinri Shioura (46,86) Kento Ita[a] | 3:24,71 |
Kobiety
Konkurencja | Złoto | Srebro | Brąz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Zawodniczka | Czas | Zawodniczka | Czas | Zawodniczka | Czas | |
Styl dowolny | ||||||
50 metrów (szczegóły) | Ranomi Kromowidjojo Holandia | 23,60 | Silvia Di Pietro Włochy | 23,90 | Madison Kennedy Stany Zjednoczone | 23,93 |
100 metrów (szczegóły) | Brittany Elmslie Australia | 51,81 | Ranomi Kromowidjojo Holandia | 51,92 | Penny Oleksiak Kanada | 52,01 |
200 metrów (szczegóły) | Federica Pellegrini Włochy | 1:51,73 | Katinka Hosszú Węgry | 1:52,28 | Taylor Ruck Kanada | 1:52,50 |
400 metrów (szczegóły) | Leah Smith Stany Zjednoczone | 3:57,78 | Wieronika Popowa Rosja | 3:58,90 | Chihiro Igarashi Japonia | 3:59,41 |
800 metrów (szczegóły) | Leah Smith Stany Zjednoczone | 8:10,17 | Ashley Twichell Stany Zjednoczone | 8:11,95 | Kiah Melverton Australia | 8:16,51 |
Styl grzbietowy | ||||||
50 metrów (szczegóły) | Etiene Medeiros Brazylia | 25,82 | Katinka Hosszú Węgry | 25,99 | Alexandra DeLoof Stany Zjednoczone | 26,14 |
100 metrów (szczegóły) | Katinka Hosszú Węgry | 55,54 | Kylie Masse Kanada | 56,24 | Georgia Davies Wielka Brytania | 56,45 |
200 metrów (szczegóły) | Katinka Hosszú Węgry | 2:00,79 | Daryna Zewina Ukraina | 2:02,24 | Emily Seebohm Australia | 2:02,65 |
Styl klasyczny | ||||||
50 metrów (szczegóły) | Lilly King Stany Zjednoczone | 28,92 | Alia Atkinson Jamajka | 29,11 | Molly Hannis Stany Zjednoczone | 29,58 |
100 metrów (szczegóły) | Alia Atkinson Jamajka | 1:03,03 | Lilly King Stany Zjednoczone | 1:03,35 | Molly Hannis Stany Zjednoczone | 1:03,89 |
200 metrów (szczegóły) | Molly Renshaw Wielka Brytania | 2:18,51 | Kelsey Wog Kanada | 2:18,52 | Chloe Tutton Wielka Brytania | 2:18,83 |
Styl motylkowy | ||||||
50 metrów (szczegóły) | Jeanette Ottesen Dania | 24,92 | Kelsi Worrell Stany Zjednoczone | 25,27 | Rikako Ikee Japonia | 25,32 |
100 metrów (szczegóły) | Katinka Hosszú Węgry | 55,12 | Kelsi Worrell Stany Zjednoczone | 55,22 | Rikako Ikee Japonia | 55,64 |
200 metrów (szczegóły) | Katinka Hosszú Węgry | 2:02,15 | Kelsi Worrell Stany Zjednoczone | 2:02,89 | Zhang Yufei Chiny | 2:05,10 |
Styl zmienny | ||||||
100 metrów (szczegóły) | Katinka Hosszú Węgry | 57,24 | Emily Seebohm Australia | 57,97 | Alia Atkinson Jamajka | 58,04 |
200 metrów (szczegóły) | Katinka Hosszú Węgry | 2:02,90 | Ella Eastin Stany Zjednoczone | 2:05,02 | Madisyn Cox Stany Zjednoczone | 2:05,93 |
400 metrów (szczegóły) | Katinka Hosszú Węgry | 4:21,67 | Ella Eastin Stany Zjednoczone | 4:27,74 | Madisyn Cox Stany Zjednoczone | 4:27,78 |
Sztafety – styl dowolny | ||||||
4 × 50 metrów (szczegóły) | Kanada Michelle Williams (24,07) Sandrine Mainville (23,62) Taylor Ruck (23,77) Penny Oleksiak (23,54) Alexia Zevnik[b] Sarah Darcel[b] | 1:35,00 | Holandia Tamara van Vliet (24,45) Ranomi Kromowidjojo (23,11) Maaike de Ward (24,09) Kim Busch (23,72) Maud van der Meer[b] | 1:35,37 | Włochy Silvia Di Pietro (23,92) Erika Ferraioli (23,52) Aglaia Pezzato (24,06) Federica Pellegrini (24,11) | 1:35,61 |
4 × 100 metrów (szczegóły) | Stany Zjednoczone Amanda Weir (52,95) Kelsi Worrell (51,04) Madison Kennedy (52,84) Elizabeth Comerford (51,99) Katrina Konopka[b] Katie Drabot[b] Alexandra DeLoof[b] | 3:28,82 | Włochy Erika Ferraioli (53,51) Silvia Di Pietro (52,06) Aglaia Pezzato (52,52) Federica Pellegrini (52,19) | 3:30,28 | Holandia Maud van der Meer (53,48) Marrit Steenbergen (53,17) Maaike de Waard (53,09) Ranomi Kromowidjojo (51,36) Kim Busch[b] Robin Neumann[b] | 3:31,10 |
4 × 200 metrów (szczegóły) | Kanada Katerine Savard (1:55,53) Taylor Ruck (1:51,69) Kennedy Goss (1:54,62) Penny Oleksiak (1:52,05) Alexia Zevnik[b] | 7:33,89 | Stany Zjednoczone Leah Smith (1:54,87) Mallory Comerford (1:53,32) Sarah Gibson (1:55,43) Madisyn Cox (1:55,03) Katie Drabot[b] | 7:38,65 | Rosja Darja Mullakajewa (1:57,53) Darja Ustinowa (1:55,13) Arina Opionyszewa (1:54,83) Wieronika Popowa (1:52,44) Irina Kriwonogowa[b] | 7:39,93 |
Sztafety – styl zmienny | ||||||
4 × 50 metrów (szczegóły) | Stany Zjednoczone Alexandra DeLoof (26,12) Lilly King (28,78) Kelsi Worrell (24,44) Katrina Konopka (23,93) Molly Hannis[b] Sarah Gibson[b] | 1:43,27 | Włochy Silvia Scalia (26,96) Martina Carraro (30,12) Silvia Di Pietro (24,88) Erika Ferraioli (23,42) Aglaia Pezzato[b] | 1:45,38 | Dania Mie Nielsen (26,71) Matilde Schroder (30,67) Emilie Beckmann (24,96) Jeanette Ottesen (23,64) | 1:45,98 |
4 × 100 metrów (szczegóły) | Stany Zjednoczone Alexandra DeLoof (56,68) Lilly King (1:03,71) Kelsi Worrell (55,48) Mallory Comerford (52,02) Helen Moffitt[b] Molly Hannis[b] Sarah Gibson[b] Amanda Weir[b] | 3:47,89 CR | Kanada Kylie Masse (56,29) Rachel Nicol (1:05,13) Katerine Savard (56,38) Penny Oleksiak (51,07) Hilary Caldwell[b] Taylor Ruck[b] | 3:48,87 | Australia Emily Seebohm (56,18) Jessica Hansen (1:04,83) Emily Washer (56,90) Brittany Elmslie (51,75) | 3:49,66 |
Konkurencje mieszane
Konkurencja | Złoto | Srebro | Brąz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Zawodnik | Czas | Zawodnik | Czas | Zawodnik | Czas | |
Sztafeta mieszana 4 × 50 metrów stylem dowolnym (szczegóły) | Rosja Aleksiej Brianskij (21,40) Władimir Morozow (20,44) Marija Kamieniewa (24,01) Rozalija Nasrietdinowa (23,88) Aleksandr Popkow[a] | 1:29,73 | Holandia Jesse Puts (21,27) Nyls Korstanje (21,15) Ranomi Kromowidjojo (23,34) Maaike de Waard (24,06) Kim Busch[b] Tamara van Vliet[b] | 1:29,82 | Kanada Yuri Kisil (21,39) Markus Thormeyer (21,28) Michelle Williams (23,48) Sandrine Mainville (23,68) Mirando-Florent Richard-Jarry[a] Alexia Zevnik[b] Katerine Savard[b] | 1:29,83 |
Sztafeta mieszana 4 × 50 metrów stylem zmiennym (szczegóły) | Stany Zjednoczone Tom Shields (23,45) Lilly King (28,74) Kelsi Worrell (24,59) Michael Chadwick (20,44) Alexandra DeLoof[b] Cody Miller[a] Matthew Josa[a] Mallory Comerford[b] | 1:37,22 CR | Brazylia Etiene Medeiros (25,93) Felipe Lima (25,46) Nicholas Santos (21,93) Larissa Oliveira (24,42) | 1:37,74 | Japonia Junya Koga (22,74) Yoshiki Yamanaka (26,48) Rikako Ikee (24,89) Sayuki Ouchi (24,34) Emi Moronuki[b] Takeshi Kawamoto[a] | 1:38,45 |
Uwagi
Przypisy
- ↑ Windsor (CAN) will host 2016 FINA World Swimming Championships (25m). FINA, 2012-12-11. [dostęp 2016-10-18]. (ang.).
Linki zewnętrzne
Strona oficjalna mistrzostw
- p
- d
- e
Długi basen (50 metrów) |
|
---|---|
Krótki basen (25 metrów) |