Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2026 (eliminacje strefy CONMEBOL)
- Główny artykuł: Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2026.
| Ten artykuł dotyczy trwającego lub niedawnego wydarzenia sportowego. Informacje w nim zamieszczone mogą się zmienić lub zdezaktualizować wraz z postępem zdarzenia. Początkowe doniesienia, wyniki lub statystyki mogą być niepewne. Ostatnie aktualizacje do tego artykułu mogą nie odzwierciedlać najbardziej aktualnych informacji. |
Eliminacje do Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2026 w strefie CONMEBOL, które odbędą się w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Meksyku.
Drużyny
Drużyna | Liczba występów w MŚ | Najlepszy wynik w MŚ |
Argentyna | 18 (1930, 1934, 1958, 1962, 1966, 1974, 1978, 1982, 1986, 1990, 1994, 1998, 2002, 2006, 2010, 2014, 2018, 2022) | Mistrzostwo (1978, 1986, 2022) |
Boliwia | 3 (1930, 1950, 1994) | Faza grupowa (1930, 1950, 1994) |
Brazylia | 22 (1930, 1934, 1938, 1950, 1954, 1958, 1962, 1966, 1970, 1974, 1978, 1982, 1986, 1990, 1994, 1998, 2002, 2006, 2010, 2014, 2018, 2022) | Mistrzostwo (1958, 1962, 1970, 1994, 2002) |
Chile | 9 (1930, 1950, 1962, 1966, 1974, 1982, 1998, 2010, 2014) | III miejsce (1962) |
Ekwador | 4 (2002, 2006, 2014, 2022) | 1/8 finału (2006) |
Kolumbia | 6 (1962, 1990, 1994, 1998, 2014, 2018) | Ćwierćfinał (2014) |
Paragwaj | 8 (1930, 1950, 1958, 1986, 1998, 2002, 2006, 2010) | Ćwierćfinał (2010) |
Peru | 5 (1930, 1970, 1978, 1982, 2018) | Ćwierćfinał (1970) |
Urugwaj | 14 (1930, 1950, 1954, 1962, 1966, 1970, 1974, 1986, 1990, 2002, 2010, 2014, 2018, 2022) | Mistrzostwo (1930, 1950) |
Wenezuela | 0 | – |
Terminarz
Terminarz rozgrywek został oficjalnie zatwierdzony 16 marca 2023 r.[1]
|
|
|
Format
Format rozgrywek jest praktycznie taki sam jak w poprzednich edycjach. W jednej grupie złożonej z 10 zespołów zmierzą się reprezentacje narodowe z Ameryki Południowej. Mecze rozgrywane będą systemem kołowym. Kolejność rozgrywanych meczów będzie identyczna jak w poprzednich eliminacjach. Różnicą w porównaniu z poprzednimi latami jest liczba zakwalifikowanych drużyn. 6 najlepszych zespołów kwalifikuje się bezpośrednio na Mundial 2026. Siódma reprezentacja zagra w barażach interkontynentalnych[2].
Reprezentacja Ekwadoru została ukarana odjęciem trzech punktów za wystawienie w poprzednich eliminacjach zawodnika o fałszywych dokumentach, Byrona Castillo[3].
Tabela
Lp. | Drużyna | M | Z | R | P | B+ | B- | +/– | Pkt | Kwalifikacja |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Argentyna | 6 | 5 | 0 | 1 | 8 | 2 | +6 | 15 | Awans na Mistrzostwa Świata 2026 |
2 | Urugwaj | 6 | 4 | 1 | 1 | 13 | 5 | +8 | 13 | |
3 | Kolumbia | 6 | 3 | 3 | 0 | 6 | 3 | +3 | 12 | |
4 | Wenezuela | 6 | 2 | 3 | 1 | 6 | 3 | +3 | 9 | |
5 | Ekwador[i] | 6 | 3 | 2 | 1 | 5 | 3 | +2 | 8 | |
6 | Brazylia | 6 | 2 | 1 | 3 | 8 | 7 | +1 | 7 | |
7 | Paragwaj | 6 | 1 | 2 | 3 | 1 | 3 | −2 | 5 | Awans do Baraży interkontynentalnych |
8 | Chile | 6 | 1 | 2 | 3 | 3 | 7 | −4 | 5 | |
9 | Boliwia | 6 | 1 | 0 | 5 | 4 | 14 | −10 | 3 | |
10 | Peru | 6 | 0 | 2 | 4 | 1 | 8 | −7 | 2 |
Uwagi:
- ↑ Ekwador został ukarany odjęciem trzech punktów za wystawienie gracza o sfałszowanych dokumentach, Byrona Castillo[4].
Wyniki
Kolejka 1
8 września 2023 00:30 CEST | Paragwaj | 0:0 (0:0) Raport | Peru | Estadio Antonio Oddone Sarubbi, Ciudad del Este Widzów: 16 211 Sędzia: Andrés Matonte |
8 września 2023 01:00 CEST | Kolumbia | 1:0 (0:0) Raport | Wenezuela | Estadio Metropolitano Roberto Meléndez, Barranquilla Widzów: 43 084 Sędzia: Anderson Daronco |
8 września 2023 02:00 CEST | Argentyna | 1:0 (0:0) Raport | Ekwador | Estadio Monumental, Buenos Aires Widzów: 84 500 Sędzia: Wilmar Roldán |
9 września 2023 01:00 CEST | Urugwaj | 3:1 (2:0) Raport | Chile | Estadio Centenario, Montevideo Widzów: 49 713 Sędzia: Darío Herrera |
9 września 2023 02:45 CEST | Brazylia | 5:1 (1:0) Raport | Boliwia 78' Ábrego | Estádio Olímpico do Pará, Belém Widzów: 48 183 Sędzia: Juan Gabriel Benítez |
Kolejka 2
12 września 2023 22:00 CEST | Boliwia | 0:3 (0:2) Raport | Argentyna | Estadio Hernando Siles, La Paz Widzów: 24 000 Sędzia: Esteban Ostojich |
12 września 2023 23:00 CEST | Ekwador | 2:1 (1:1) Raport | Urugwaj | Estadio Rodrigo Paz Delgado, Quito Widzów: 35 613 Sędzia: Wilton Sampaio |
13 września 2023 00:00 CEST | Wenezuela | 1:0 (0:0) Raport | Paragwaj | Estadio Monumental, Maturín Widzów: 34 187 Sędzia: Andrés Rojas |
13 września 2023 03:30 CEST | Chile | 0:0 (0:0) Raport | Kolumbia | Estadio Monumental David Arellano, Santiago Widzów: 37 081 Sędzia: Jesús Valenzuela |
13 września 2023 04:00 CEST | Peru | 0:1 (0:0) Raport | Brazylia | Stadion Narodowy, Lima Widzów: 56 328 Sędzia: Fernando Rapallini |
Kolejka 3
12 października 2023 22:30 CEST | Kolumbia | 2:2 (1:0) Raport | Urugwaj | Estadio Metropolitano Roberto Meléndez, Barranquilla Widzów: 43 915 Sędzia: Piero Maza |
13 października 2023 01:00 CEST | Boliwia | 1:2 (0:1) Raport | Ekwador | Estadio Hernando Siles, La Paz Widzów: 34 200 Sędzia: Cristian Garay |
13 października 2023 01:00 CEST | Argentyna | 1:0 (1:0) Raport | Paragwaj | Estadio Monumental, Buenos Aires Widzów: 80 000 Sędzia: Raphael Claus |
13 października 2023 02:00 CEST | Chile | 2:0 (0:0) Raport | Peru | Estadio Monumental David Arellano, Santiago Widzów: 36 847 Sędzia: Wilmar Roldán |
13 października 2023 02:30 CEST | Brazylia | 1:1 (0:0) Raport | Wenezuela | Arena Pantanal, Cuiabá Widzów: 39 018 Sędzia: Kevin Ortega |
Kolejka 4
17 października 2023 23:00 CEST | Wenezuela | 3:0 (1:0) Raport | Chile | Estadio Monumental de Maturín, Maturín Widzów: 48 076 Sędzia: Flavio Rodrigues de Souza |
18 października 2023 00:30 CEST | Paragwaj | 1:0 (0:0) Raport | Boliwia | Estadio Antonio Oddone Sarubbi, Ciudad del Este Widzów: 30 681 Sędzia: Gustavo Tejera |
18 października 2023 01:30 CEST | Ekwador | 0:0 (0:0) Raport | Kolumbia | Estadio Rodrigo Paz Delgado, Quito Widzów: 38 702 Sędzia: Facundo Tello |
18 października 2023 02:00 CEST | Urugwaj | 2:0 (1:0) Raport | Brazylia | Estadio Centenario, Montevideo Widzów: 52 477 Sędzia: Alexis Herrera |
18 października 2023 04:00 CEST | Peru | 0:2 (0:2) Raport | Argentyna | Stadion Narodowy, Lima Widzów: 37 675 Sędzia: Jesús Valenzuela |
Kolejka 5
16 listopada 2023 21:00 CET | Boliwia | 2:0 (1:0) Raport | Peru | Estadio Hernando Siles, La Paz Sędzia: Guillermo Guerrero |
16 listopada 2023 23:00 CET | Wenezuela | 0:0 (0:0) Raport | Ekwador | Estadio Monumental de Maturín, Maturín Sędzia: Juan Benítez |
17 listopada 2023 01:00 CET | Kolumbia Díaz 75', 79' | 2:1 (0:1) Raport | Brazylia | Estadio Metropolitano Roberto Meléndez, Barranquilla Sędzia: Andrés Matonte |
17 listopada 2023 01:00 CET | Argentyna | 0:2 (0:1) Raport | Urugwaj | Estadio Alberto J. Armando, Buenos Aires Sędzia: Wilmar Roldán |
17 listopada 2023 01:30 CET | Chile | 0:0 (0:0) Raport | Paragwaj | Estadio Monumental David Arellano, Santiago Sędzia: Fernando Rapallini |
Kolejka 6
22 listopada 2023 00:00 CET | Paragwaj | 0:1 (0:1) Raport | Kolumbia | Estadio Defensores del Chaco, Asunción Widzów: 25 190 Sędzia: Jesús Valenzuela |
22 listopada 2023 00:30 CET | Urugwaj | 3:0 (1:0) Raport | Boliwia | Estadio Centenario, Montevideo Widzów: 46 100 Sędzia: Kevin Ortega |
22 listopada 2023 00:30 CET | Ekwador | 1:0 (1:0) Raport | Chile | Estadio Rodrigo Paz Delgado, Quito Widzów: 36 873 Sędzia: Anderson Daronco |
22 listopada 2023 01:30 CET | Brazylia | 0:1 (0:0) Raport | Argentyna | Maracanã, Rio de Janeiro Widzów: 68 138 Sędzia: Piero Maza |
22 listopada 2023 03:00 CET | Peru | 1:1 (1:0) Raport | Wenezuela | Stadion Narodowy Lima Widzów: 27 323 Sędzia: Darío Humberto Herrera |
Kolejka 7
5 września 2024 22:00 CEST | Boliwia | – Raport | Wenezuela | Estadio Municipal de El Alto, El Alto |
6 września 2024 02:00 CEST | Argentyna | – Raport | Chile | Estadio Monumental, Buenos Aires |
7 września 2024 01:30 CEST | Urugwaj | – Raport | Paragwaj | Estadio Centenario, Montevideo |
7 września 2024 03:00 CEST | Brazylia | – Raport | Ekwador | Estádio Couto Pereira, Kurytyba |
7 września 2024 03:30 CEST | Peru | – Raport | Kolumbia | Estadio Monumental, Lima |
Kolejka 8
10 września 2024 22:30 CEST | Kolumbia | – Raport | Argentyna | Estadio Metropolitano Roberto Meléndez, Barranquilla |
10 września 2024 23:00 CEST | Ekwador | – Raport | Peru | Estadio Rodrigo Paz Delgado, Quito |
10 września 2024 23:00 CEST | Chile | – Raport | Boliwia | Estadio Nacional Julio Martínez Prádanos, Santiago |
11 września 2024 00:00 CEST | Wenezuela | – Raport | Urugwaj | Estadio Monumental de Maturín, Maturín |
11 września 2024 02:00 CEST | Paragwaj | – Raport | Brazylia | Estadio Defensores del Chaco, Asunción |
Kolejka 9
października 2024 | Peru | – | Urugwaj | |
października 2024 | Wenezuela | – | Argentyna | |
października 2024 | Boliwia | – | Kolumbia | |
października 2024 | Chile | – | Brazylia | |
października 2024 | Ekwador | – | Paragwaj | |
Kolejka 10
października 2024 | Urugwaj | – | Ekwador | |
października 2024 | Kolumbia | – | Chile | |
października 2024 | Brazylia | – | Peru | |
października 2024 | Paragwaj | – | Wenezuela | |
października 2024 | Argentyna | – | Boliwia | |
Kolejka 11
listopada 2024 | Urugwaj | – | Kolumbia | |
listopada 2024 | Peru | – | Chile | |
listopada 2024 | Wenezuela | – | Brazylia | |
listopada 2024 | Paragwaj | – | Argentyna | |
listopada 2024 | Ekwador | – | Boliwia | |
Kolejka 12
listopada 2024 | Kolumbia | – | Ekwador | |
listopada 2024 | Brazylia | – | Urugwaj | |
listopada 2024 | Boliwia | – | Paragwaj | |
listopada 2024 | Argentyna | – | Peru | |
listopada 2024 | Chile | – | Wenezuela | |
Kolejka 13
marca 2025 | Urugwaj | – | Argentyna | |
marca 2025 | Peru | – | Boliwia | |
marca 2025 | Brazylia | – | Kolumbia | |
marca 2025 | Paragwaj | – | Chile | |
marca 2025 | Ekwador | – | Wenezuela | |
Kolejka 14
marca 2025 | Kolumbia | – | Paragwaj | |
marca 2025 | Wenezuela | – | Peru | |
marca 2025 | Boliwia | – | Urugwaj | |
marca 2025 | Argentyna | – | Brazylia | |
marca 2025 | Chile | – | Ekwador | |
Kolejka 15
czerwca 2025 | Kolumbia | – | Peru | |
czerwca 2025 | Wenezuela | – | Boliwia | |
czerwca 2025 | Paragwaj | – | Urugwaj | |
czerwca 2025 | Chile | – | Argentyna | |
czerwca 2025 | Ekwador | – | Brazylia | |
Kolejka 16
czerwca 2025 | Urugwaj | – | Wenezuela | |
czerwca 2025 | Peru | – | Ekwador | |
czerwca 2025 | Brazylia | – | Paragwaj | |
czerwca 2025 | Boliwia | – | Chile | |
czerwca 2025 | Argentyna | – | Kolumbia | |
Kolejka 17
września 2025 | Urugwaj | – | Peru | |
września 2025 | Kolumbia | – | Boliwia | |
września 2025 | Brazylia | – | Chile | |
września 2025 | Paragwaj | – | Ekwador | |
września 2025 | Argentyna | – | Wenezuela | |
Kolejka 18
września 2025 | Peru | – | Paragwaj | |
września 2025 | Wenezuela | – | Kolumbia | |
września 2025 | Boliwia | – | Brazylia | |
września 2025 | Chile | – | Urugwaj | |
września 2025 | Ekwador | – | Argentyna | |
Strzelcy
- 5 goli
- 3 gole
- 2 gole
- 1 gol
- Enzo Fernández
- Nicolás González
- Nicolás Tagliafico
- Víctor Ábrego
- Rodrigo Ramallo
- Henry Vaca
- Ramiro Vaca
- Gabriel Magalhães
- Marquinhos
- Gabriel Martinelli
- Raphinha
- Diego Valdés
- Arturo Vidal
- Marcelino Núñez
- Kendry Páez
- Kevin Rodríguez
- Ángel Mena
- James Rodríguez
- Mateus Uribe
- Antonio Sanabria
- Yoshimar Yotún
- Ronald Araújo
- Agustín Canobbio
- Mathías Olivera
- Federico Valverde
- Eduard Bello
- Darwin Machís
- Yeferson Soteldo
- Jefferson Savarino
- Gole samobójcze
- Gabriel Villamíl (dla Urugwaju)
Uwagi
Przypisy
- ↑ DobleD. Amarilla DobleD., El Consejo de Conmebol aprobó por unanimidad el inicio de las Eliminatorias en septiembre [online], Doble Amarilla, 15 marca 2023 [dostęp 2023-08-05] (hiszp.).
- ↑ El calendario de partidos para las Eliminatorias Sudamericanas - CONMEBOL [online], 22 marca 2023 [dostęp 2023-08-04] (hiszp.).
- ↑ Wayback Machine [online], web.archive.org [dostęp 2023-08-04] [zarchiwizowane z adresu 2022-12-03] .
- ↑ The CAS confirms the eligibility of the player Byron Castillo (Ecuador) but imposes sanctions against the Ecuadorian Football Federation for a violation of the FIFA regulations. Sportowy Sąd Arbitrażowy, 2022-11-08.
- p
- d
- e
Turnieje |
|
---|---|
Eliminacje |
|
Składy |
|
Finały |