Mistrzostwa Afryki w Lekkoatletyce 2002
13. Mistrzostwa Afryki w Lekkoatletyce – ogólnoafrykańskie zawody lekkoatletyczne, które zostały zorganizowane w sierpniu 2002 w Tunisie. Areną zmagań sportowców był stadion 7 listopada w Radisie.
Rezultaty
Mężczyźni
Konkurencja: | 1. miejsce | Rezultat | 2. miejsce | Rezultat | 3. miejsce | Rezultat |
100 m | Frankie Fredericks | 9,93 | Uchenna Emedolu | 10,00 | Idrissa Sanou | 10,16 |
200 m | Frankie Fredericks | 20,10 | Aziz Zakari | 20,33 | Oumar Loum | 20,37 |
400 m | Eric Milazar | 45,67 | Sofiène Labidi | 45,87 | Marcus la Grange | 45,95 |
800 m | Djabir Saïd-Guerni | 1:45,52 | William Yiampoy | 1:45,79 | Mbulaeni Mulaudzi | 1:46,20 |
1500 m | Bernard Lagat | 3:38,11 | Laban Rotich | 3:38,60 | Abdelkader Hachlaf | 3:38,78 |
5000 m | Paul Bitok | 13:31,95 | Benjamin Limo | 13:32,10 | Mohamed Amine | 13:33,98 |
10000 m | Paul Malakwen Kosgei | 28:44,81 | John Cheruiyot Korir | 28:45,23 | Benjamin Maiyo | 28:45,24 |
3000 m z przeszkodami | Brahim Boulami | 8:19,51 | Wilson Boit Kipketer | 8:20,92 | Stephen Cherono | 8:23,85 |
110 m przez płotki | Shaun Bownes | 13,36 | Joseph-Berlioz Randriamihaja | 13,80 | Sultan Tucker | 13,98 |
400 m przez płotki | Llewellyn Herbert | 49,76 | Willie Smith | 50,03 | Héni Kechi | 50,44 |
Chód na 20 km | Hatem Ghoula | 1:26:42 | Moussa Aouanouk | 1:30:27 | Karim Boudhiba | 1:35:05 |
4 x 100 | Nigeria Taiwo Ajibade Chinedu Oriala Sunday Emmanuel Uchenna Emedolu | 39,76 | Senegal Malang Sane Abdou Demba Lam Jacques Sambou Oumar Loum | 40,08 | Mauritius David Victoire Fernando Augustin Arnaud Casquette Eric Milazar | 40,27 |
4 x 400 | Maroko Abdellatif El Ghazaoui Nabil Jabir Ismael Daif Abdelkrim Khoudri | 3:09,72 | Mauritius Jean-François Degrâce Fernando Augustin Kursley Montimerdo Eric Milazar | 3:10,14 | Senegal Ousmane Niang Seydina Doucoure Jacques Sambou Oumar Loum | 3:14,40 |
Skok wzwyż | Abderahmane Hammad | 2,25 | Kabelo Mmono | 2,10 | Mohamed Bradai | 2,10 |
Skok w dal | Younès Moudrik | 8,06w | Hatem Mersal | 8,02w | Nabil Adamou | 7,98w |
Skok o tyczce | Karim Sène | 5,00 | Béchir Zaghouani | 4,90 | Mohamed Benyahia | 4,80 |
Trójskok | Olivier Sanou | 17,06w | Andrew Owusu | 17,02w | Abdou Demba Lam | 16,34w |
Pchnięcie kulą | Janus Robberts | 19,73 | Hicham Aïtaha | 17,18 | Mohamed Meddeb | 16,40 |
Rzut dyskiem | Janus Robberts | 54,32 | Walid Boudaoui | 49,49 | Omar Ahmed El Ghazaly | 48,17 |
Rzut oszczepem | Gerhardus Pienaar | 78,63 | Walid Abderrazak Mohamed | 70,86 | Mohamed Ali Ben Zina | 66,69 |
Rzut młotem | Chris Harmse | 76,07 | Yamen Hussein Abdel Moneim | 69,19 | Saber Souid | 68,40 |
Dziesięciobój | Hamdi Dhouibi | 7965 | Anis Riahi | 7363 | Rédouane Youcef | 7089 |
Kobiety
Konkurencja: | 1. miejsce | Rezultat | 2. miejsce | Rezultat | 3. miejsce | Rezultat |
100 m | Endurance Ojokolo | 11,15 | Myriam Léonie Mani | 11,29 | Chinedu Odozor | 11,32 |
200 m | Kaltouma Nadjina | 22,80w | Aïda Diop | 23,29w | Myriam Léonie Mani | 23,30w |
400 m | Kaltouma Nadjina | 51,09 | Mireille Nguimgo | 51,61 | Awatef Ben Hassine | 52,22 |
800 m | Maria Mutola | 2:03,11 | Agnes Samaria | 2:03,63 | Mina Aït Hammou | 2:03,94 |
1500 m | Jackline Maranga | 4:18,91 | Abir Nakhli | 4:19,02 | Hasna Benhassi | 4:20,15 |
5000 m | Berhane Adere | 15:51,08 | Dorcus Inzikuru | 15:54,22 | Ejegayehu Dibaba | 15:56,02 |
10000 m | Susan Chepkemei | 31:45,14 | Leah Malot | 32:00,78 | Eyerusalem Kuma | 32:21,60 |
100 m przez płotki | Lalanirina Rosa Rakotozafy | 13,13w | Angela Atede | 13,16w | Kéné Ndoye | 13,72w |
400 m przez płotki | Zahra Lachgar | 57,91 | Carole Kaboud Mebam | 58,11 | Mame Tacko Diouf | 58,86 |
Chód na 10 km | Nagwa Ibrahim Ali | 49:26 | Bahia Boussad | 49:57 | Grace Njue | 51:35 |
4 x 100 | Południowa Afryka Dikeledi Moropane Geraldine Pillay Dominique Koster Janice Josephs | 45,60 | Wybrzeże Kości Słoniowej Christiane Yao Makaridja Sanganoko Matagari Diazasouba Amandine Allou Affoue | 47,15 | Ghana Georgina Sowah Vida Bruce Gifty Addy Aisha Primang | 47,41 |
4 x 400 | Kamerun Hortense Bewouda Carole Kaboud Leonie Mani Mireille Nguimgo | 3:35,33 | Nigeria Hajarat Yusuf Oluyemi Fagbamila Pauline Ibeagha Kudirat Aikhigbe | 3:38,25 | Algieria Houria Moussa Sarah Bouaoudia Naheda Touhami Sarah Arrous | 3:39,70 |
Skok wzwyż | Hestrie Cloete | 1,95 CR | Amina Lemgherbi | 1,70 | Hanène Dhouibi | 1,70 |
Skok o tyczce | Syrine Balti | 4,06 | Aïda Mohsni | 3,60 | Asma Akkari | 3,40 |
Skok w dal | Françoise Mbango Etone | 6,68w | Kéné Ndoye | 6,45w | Chinedu Odozor | 6,39 |
Trójskok | Françoise Mbango Etone | 14,95 AR,WL,CR | Kene Ndoye | 14,28 | Baya Rahouli | 13,78 |
Pchnięcie kulą | Vivian Chukwuemeka | 17,60 | Amel Ben Khaled | 15,94 | Wafa Ismail El Baghdadi | 15,43 |
Rzut dyskiem | Monia Kari | 55,28 | Vivian Chukwuemeka | 54,12 | Elizna Naudé | 51,89 |
Rzut młotem | Marwa Hussein Arafat | 61,64 | Caroline Fournier | 58,39 | Hayat El Ghazi | 58,27 |
Rzut oszczepem | Aïda Sellam | 55,46 | Sorochukwu Ihuefo | 55,30 | Bernadette Ravina | 51,49 |
Siedmiobój | Margaret Simpson | 6105 | Stéphanie Domaingue | 5206 | Imène Chatbri | 5103 |
Klasyfikacja medalowa
Klasyfikacja medalowa | |||||
---|---|---|---|---|---|
Miejsce | Kraj | Złoto | Srebro | Brąz | Razem |
1. | Południowa Afryka | 8 | 0 | 3 | 11 |
2. | Tunezja | 5 | 6 | 9 | 20 |
3. | Kenia | 5 | 6 | 3 | 14 |
4. | Maroko | 4 | 1 | 5 | 10 |
5. | Nigeria | 3 | 5 | 2 | 10 |
6. | Kamerun | 3 | 3 | 1 | 7 |
7. | Algieria | 2 | 4 | 6 | 12 |
8. | Egipt | 2 | 3 | 2 | 7 |
9. | Namibia | 2 | 2 | 0 | 4 |
10. | Czad | 2 | 0 | 0 | 2 |
11. | Senegal | 1 | 4 | 5 | 10 |
12. | Mauritius | 1 | 3 | 2 | 6 |
13. | Ghana | 1 | 2 | 1 | 4 |
14. | Madagaskar | 1 | 1 | 0 | 2 |
15. | Burkina Faso | 1 | 0 | 2 | 3 |
Etiopia | 1 | 0 | 2 | 3 | |
17. | Mozambik | 1 | 0 | 0 | 1 |
18. | Botswana | 0 | 1 | 0 | 1 |
Uganda | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Wybrzeże Kości Słoniowej | 0 | 1 | 0 | 1 | |
21. | Liberia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Bibliografia
- GBRAthletics: African Championships. [dostęp 2009-06-10]. (ang.).
- African championships, Rades (Tunisia) 6-10 August 2002. africathle.com. [dostęp 2019-08-19]. (ang.).
- p
- d
- e
Seniorzy | |
---|---|
Chód |
|
Wieloboje | |
Maraton | |
Półmaraton | |
Biegi przełajowe | |
Juniorzy |
|
Juniorzy młodsi |
|
Chód juniorów | |
Wieloboje juniorów |