Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce 2010 – bieg na 800 m mężczyzn
- Główny artykuł: Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce 2010.
Złoty medal | Marcin Lewandowski |
---|---|
Srebrny medal | Michael Rimmer |
Brązowy medal | Adam Kszczot |
Bieg na 800 metrów mężczyzn – jedna z konkurencji rozegranych podczas lekkoatletycznych mistrzostw Europy na Estadi Olímpic Lluís Companys w Barcelonie.
Biegi eliminacyjne zostały rozegrane 28 lipca. Uczestniczący w nich zawodnicy zostali podzieleni na 4 grupy[1]. Do półfinałów awansowało 3 najszybszych zawodników z każdego biegu oraz 4 z najlepszymi czasami ze wszystkich biegów eliminacyjnych[2]. Z rywalizacji wycofał się broniący tytułu Holender Bram Som[3]. Półfinały rozegrano 29 lipca. Uczestniczący w nich zawodnicy zostali podzieleni na 2 grupy[4]. Do finału awansowało po 3 najlepszych zawodników z każdego biegu oraz 2 najszybszych z grona pozostałych[5]. W finale, rozegranym 31 lipca, rywalizowało 8 zawodników[6]. Złoty medal zdobył Polak Marcin Lewandowski. Był to pierwszy złoty medal zdobyty przez reprezentantów Polski podczas Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce 2010[7]. Srebrnym medalistą został Brytyjczyk Michael Rimmer, a brązowym Polak Adam Kszczot. Medale Lewandowskiego i Kszczota były pierwszymi krążkami zdobytymi przez Polaków w biegu na 800 metrów od zdobycia brązowego medalu przez Piotra Piekarskiego na Mistrzostwach Europy w Lekkoatletyce 1990[8].
Ceremonia wręczenia medali w tej konkurencji miała miejscu w dniu rozegrania finału, 31 lipca, o godzinie 22 na stadionie Estadi Olímpic Lluís Companys w Barcelonie[9].
Terminarz
Biegi eliminacyjne rozegrano 28 lipca o godzinie 12:10, półfinały 29 lipca o godzinie 20:50, a finał 31 lipca o godzinie 19:35[10].
Data | Godzina | Faza zawodów |
---|---|---|
28 lipca | 12:10 | Eliminacje |
29 lipca | 20:50 | Półfinał |
31 lipca | 19:35 | Finał |
Rekordy
Poniższa tabela przedstawia rekord świata[11], rekord Europy[12] oraz rekord mistrzostw Europy[13], a także najlepsze rezultaty na świecie i w Europie w sezonie 2010[14]. Wszystkie wyniki uzyskano przed rozpoczęciem rywalizacji na mistrzostwach Europy w Barcelonie.
Rekord świata | Wilson Kipketer | 1:41.11 | Kolonia | 24 sierpnia 1997 |
Rekord Europy | Wilson Kipketer | 1:41.11 | Kolonia | 24 sierpnia 1997 |
Rekord mistrzostw Europy | Olaf Beyer | 1:43.84 | Praga | 30 sierpnia 1978 |
Listy światowe | David Rudisha | 1:41.51 | Heusden-Zolder | 10 lipca 2010 |
Listy europejskie | Marcin Lewandowski | 1:44.30 | Lozanna | 8 lipca 2010 |
Lista startowa
Do zawodów zgłoszono w sumie 39 zawodników z 24 krajów[15]. Każdy kraj mógł zgłosić maksymalnie 5 zawodników, z czego nie więcej niż 3 mogło wystartować w zawodach[16]. Ponadto, jeśli żaden zawodnik z danego państwa nie wypełnił wymaganego minimum (1:48.20), to dany kraj mógł wystawić jednego reprezentanta[17].
Zawodnik | Reprezentacja | SB[a] | PB[a] |
---|---|---|---|
Lewandowski, MarcinMarcin Lewandowski | Polska | 1:44.30 | 1:43.84 |
Rimmer, MichaelMichael Rimmer | Wielka Brytania | 1:44.49 | 1:44.49 |
Som, BramBram Som | Holandia | 1:44.58 | 1:43.45 |
Borzakowski, JurijJurij Borzakowski | Rosja | 1:44.65 | 1:42.47 |
Marco, Luis AlbertoLuis Alberto Marco | Hiszpania | 1:45.26 | 1:45.26 |
Holuša, JakubJakub Holuša | Czechy | 1:45.56 | 1:45.56 |
Kszczot, AdamAdam Kszczot | Polska | 1:45.74 | 1:45.72 |
López, KevinKevin López | Hiszpania | 1:45.8 | 1:45.8 |
Kołdin, JurijJurij Kołdin | Rosja | 1:45.92 | 1:45.92 |
Oualich, HamidHamid Oualich | Francja | 1:46.06 | 1:46.06 |
Bustos, DavidDavid Bustos | Hiszpania | 1:46.12 | 1:46.12 |
Reina, Antonio ManuelAntonio Manuel Reina | Hiszpania | 1:46.15 | 1:43.83 |
Chamney, ThomasThomas Chamney | Irlandia | 1:46.1 | 1:45.41 |
Okken, ArnoudArnoud Okken | Holandia | 1:46.24 | 1:45.64 |
Repcik, JozefJozef Repcik | Słowacja | 1:46.36 | 1:44.94 |
Lathouwers, RobertRobert Lathouwers | Holandia | 1:46.68 | 1:44.75 |
McCarthy, DavidDavid McCarthy | Irlandia | 1:46.82 | 1:46.82 |
Benedetti, GiordanoGiordano Benedetti | Włochy | 1:47.18 | 1:47.18 |
Rifesser, LukasLukas Rifesser | Włochy | 1:47.25 | 1:45.88 |
Vorovenci, CristianCristian Vorovenci | Rumunia | 1:47.28 | 1:47.28 |
Claesson, MattiasMattias Claesson | Szwecja | 1:47.36 | 1:46.36 |
Jaako, JoniJoni Jaako | Szwecja | 1:47.36 | 1:47.36 |
Kazi, TamásTamás Kazi | Węgry | 1:47.40 | 1:45.55 |
Jurkevičs, DmitrijsDmitrijs Jurkevičs | Łotwa | 1:47.66 | 1:46.44 |
Ananienka, AnisAnis Ananienka | Białoruś | 1:47.66 | 1:47.66 |
Kozlov, VitalijVitalij Kozlov | Litwa | 1:47.69 | 1:46.58 |
Nava, GoranGoran Nava | Serbia | 1:47.77 | 1:46.63 |
Smout, AndreasAndreas Smout | Belgia | 1:47.93 | 1:47.93 |
Pelikan, JozefJozef Pelikan | Słowacja | 1:47.95 | 1:47.36 |
van den Broeck, JanJan van den Broeck | Belgia | 1:47.95 | 1:47.95 |
Emrani, DustinDustin Emrani | Izrael | 1:47.96 | 1:46.92 |
Scapini, MarioMario Scapini | Włochy | 1:47.98 | 1:47.28 |
Rapatz, AndreasAndreas Rapatz | Austria | 1:48.01 | 1:48.01 |
Miļkevičs, DmitrijsDmitrijs Miļkevičs | Łotwa | 1:48.04 | 1:43.67 |
Lahtio, MikkoMikko Lahtio | Finlandia | 1:48.10 | 1:46.59 |
Asplund, AntonAnton Asplund | Szwecja | 1:48.12 | 1:48.12 |
Etès, BriceBrice Etès | Monako | 1:48.51 | 1:47.03 |
Bube, Andreas HjartbroAndreas Hjartbro Bube | Dania | 1:49.58 | 1:48.48 |
Bestgen, ChristopheChristophe Bestgen | Luksemburg | 1:49.66 | 1:49.66 |
Przebieg zawodów
WR - rekord świata | CR - rekord mistrzostw | NR - rekord kraju | AR - rekord kontynentu |
SB - najlepszy wynik w sezonie | WL - najlepszy tegoroczny wynik na listach światowych | PB - rekord życiowy |
Eliminacje
Do rywalizacji przystąpiło 32 średniodystansowców, których podzielono na cztery biegi eliminacyjne. Awans do półfinału bezpośrednio wywalczyła pierwsza trójka z każdego biegu (Q) oraz czwórka z najlepszymi rezultatami wśród pozostałych (q). Do rywalizacji nie przystąpił żaden z medalistów Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce 2006 – Holender Bram Som (złoty medalista) z powodu gorączki wycofał się z zawodów, a Luksemburczyk David Fiegen (srebrny medalista) i Brytyjczyk Sam Ellis (brązowy medalista) nie zostali zgłoszeni do startu[18].
Bieg 1
Pierwszy bieg eliminacyjny z czasem 1:49.78 wygrał Polak Marcin Lewandowski. Drugie miejsce zajął Francuz Hamid Oualich, a trzeci był Hiszpan David Bustos. Wszyscy trzej byli przed rozpoczęciem rywalizacji uznawani za faworytów tego biegu[2]. Awans do półfinału uzyskał także Rumun Cristian Vorovenci, który z czasem 1:50.05 zajął 4. miejsce wśród zawodników, którzy nie uzyskali bezpośredniego awansu[19].
Poz. | Tor | Zawodnik | Reprezentacja | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|
1 | 5 | Lewandowski, MarcinMarcin Lewandowski | Polska | 1:49.78 | Q |
2 | 2 | Oualich, HamidHamid Oualich | Francja | 1:49.92 | Q |
3 | 4 | Bustos, DavidDavid Bustos | Hiszpania | 1:50.01 | Q |
4 | 6 | Vorovenci, CristianCristian Vorovenci | Rumunia | 1:50.05 | q |
5 | 7 | Pelikan, JozefJozef Pelikan | Słowacja | 1:51.29 | |
6 | 1 | van den Broeck, JanJan van den Broeck | Belgia | 1:51.79 | |
7 | 8 | Claesson, MattiasMattias Claesson | Szwecja | 1:52.53 | |
8 | 3 | Bestgen, ChristopheChristophe Bestgen | Luksemburg | 1:52.64 |
Bieg 2
Najszybszym zawodnikiem w drugim biegu eliminacyjnym był Holender Robert Lathouwers, jednak został on zdyskwalifikowany za spowodowanie kolizji z Irlandczykiem Davidem McCarthym[20]. W związku z tym bieg, z czasem 1:47.94, wygrał Czech Jakub Holuša. Drugi był Hiszpan Kevin López, a trzeci Monakijczyk Brice Etès[19]. Był to zarazem najszybszy ze wszystkich biegów eliminacyjnych, dzięki czemu awans do półfinałów wywalczyli także Białorusin Anis Ananienka, Irlandczyk David McCarthy i Włoch Mario Scapini[1].
Poz. | Tor | Zawodnik | Reprezentacja | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|
1 | 8 | Holuša, JakubJakub Holuša | Czechy | 1:47.94 | Q |
2 | 1 | López, KevinKevin López | Hiszpania | 1:48.13 | Q |
3 | 5 | Etès, BriceBrice Etès | Monako | 1:48.54 | Q |
4 | 3 | Ananienka, AnisAnis Ananienka | Białoruś | 1:49.29 | q |
5 | 6 | McCarthy, DavidDavid McCarthy | Irlandia | 1:49.53 | q |
6 | 4 | Scapini, MarioMario Scapini | Włochy | 1:49.67 | q |
7 | 2 | Lahtio, MikkoMikko Lahtio | Finlandia | 1:51.76 | |
- | 7 | Lathouwers, RobertRobert Lathouwers | Holandia | – | DQF |
Bieg 3
Za faworytów trzeciego biegu eliminacyjnego uznawano Polaka Adam Kszczota i Hiszpana Luisa Alberta Marca. Ostatecznie bieg, z czasem 1:49.96, wygrał Marco, przed Włochem Giordano Benedettim i Kszczotem. Z racji stosunkowo wolnego tempa biegu żaden z pozostałych zawodników nie uzyskał awansu do półfinału[2].
Poz. | Tor | Zawodnik | Reprezentacja | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|
1 | 3 | Marco, Luis AlbertoLuis Alberto Marco | Hiszpania | 1:49.96 | Q |
2 | 6 | Benedetti, GiordanoGiordano Benedetti | Włochy | 1:50.00 | Q |
3 | 4 | Kszczot, AdamAdam Kszczot | Polska | 1:50.08 | Q |
4 | 2 | Kazi, TamásTamás Kazi | Węgry | 1:50.21 | |
5 | 5 | Repcik, JozefJozef Repcik | Słowacja | 1:50.51 | |
6 | 7 | Rapatz, AndreasAndreas Rapatz | Austria | 1:51.55 | |
7 | 1 | Kozlov, VitalijVitalij Kozlov | Litwa | 1:52.18 | |
8 | 8 | Asplund, AntonAnton Asplund | Szwecja | 1:55.23 |
Bieg 4
Faworytami czwartego biegu eliminacyjnego byli Brytyjczyk Michael Rimmer, Holender Arnoud Okken i Rosjanin Jurij Kołdin[2]. Po przebiegnięciu 600 metrów liderem był Okken[19], jednak na ostatnich 50 metrach wyprzedził go Rimmer. Oprócz tej dwójki do półfinału awansował także Włoch Lukas Rifesser[1].
Poz. | Tor | Zawodnik | Reprezentacja | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|
1 | 8 | Rimmer, MichaelMichael Rimmer | Wielka Brytania | 1:49.99 | Q |
2 | 7 | Okken, ArnoudArnoud Okken | Holandia | 1:50.13 | Q |
3 | 5 | Rifesser, LukasLukas Rifesser | Włochy | 1:50.40 | Q |
4 | 6 | Kołdin, JurijJurij Kołdin | Rosja | 1:50.64 | |
5 | 3 | Jaako, JoniJoni Jaako | Szwecja | 1:50.93 | |
6 | 2 | Emrani, DustinDustin Emrani | Izrael | 1:51.51 | |
7 | 1 | Bube, Andreas HjartbroAndreas Hjartbro Bube | Dania | 1:51.91 | |
8 | 4 | Smout, AndreasAndreas Smout | Belgia | 1:52.04 |
Podsumowanie eliminacji
Poniższa tabela przedstawia sumaryczne zestawienie wszystkich czasów osiągniętych w biegach eliminacyjnych[21].
Poz. | Bieg | Tor | Zawodnik | Reprezentacja | Rezultat | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 8 | Jakub Holuša | Czechy | 1:47.94 | Q |
2 | 2 | 1 | Kevin López | Hiszpania | 1:48.13 | Q |
3 | 2 | 5 | Brice Etès | Monako | 1:48.54 | Q |
4 | 2 | 3 | Anis Ananienka | Białoruś | 1:49.29 | q |
5 | 2 | 6 | David McCarthy | Irlandia | 1:49.53 | q |
6 | 2 | 4 | Mario Scapini | Włochy | 1:49.67 | q |
7 | 1 | 5 | Marcin Lewandowski | Polska | 1:49.78 | Q |
8 | 1 | 2 | Hamid Oualich | Francja | 1:49.92 | Q |
9 | 3 | 3 | Luis Alberto Marco | Hiszpania | 1:49.96 | Q |
10 | 4 | 8 | Michael Rimmer | Wielka Brytania | 1:49.99 | Q |
11 | 3 | 6 | Giordano Benedetti | Włochy | 1:50.00 | Q |
12 | 1 | 4 | David Bustos | Hiszpania | 1:50.01 | Q |
13 | 1 | 6 | Cristian Vorovenci | Rumunia | 1:50.05 | q |
14 | 3 | 4 | Adam Kszczot | Polska | 1:50.08 | Q |
15 | 4 | 7 | Arnoud Okken | Holandia | 1:50.13 | Q |
16 | 3 | 2 | Tamás Kazi | Węgry | 1:50.21 | |
17 | 4 | 5 | Lukas Rifesser | Włochy | 1:50.40 | Q |
18 | 3 | 5 | Jozef Repcik | Słowacja | 1:50.21 | |
19 | 4 | 6 | Jurij Kołdin | Rosja | 1:50.64 | |
20 | 4 | 3 | Joni Jaako | Szwecja | 1:50.93 | |
21 | 1 | 7 | Jozef Pelikan | Słowacja | 1:51.29 | |
22 | 4 | 2 | Dustin Emrani | Izrael | 1:51.51 | |
23 | 3 | 7 | Andreas Rapatz | Austria | 1:51.55 | |
24 | 2 | 2 | Mikko Lahtio | Finlandia | 1:51.76 | |
25 | 1 | 1 | Jan van den Broeck | Belgia | 1:51.79 | |
26 | 4 | 1 | Andreas Hjartbro Bube | Dania | 1:51.51 | |
27 | 4 | 4 | Andreas Smout | Belgia | 1:52.04 | |
28 | 3 | 1 | Vitalij Kozlov | Litwa | 1:52.18 | |
29 | 1 | 8 | Mattias Claesson | Szwecja | 1:52.53 | |
30 | 1 | 3 | Christophe Bestgen | Luksemburg | 1:52.64 | |
31 | 3 | 8 | Anton Asplund | Szwecja | 1:55.23 | |
– | 2 | 7 | Robert Lathouwers | Holandia | DSQ |
Półfinały
Rozegrano dwa biegi półfinałowe. Awans do finału gwarantowało zajęcie jednego z pierwszych trzech miejsc w biegu (Q). Skład finału uzupełniła dwójka przegranych, którzy legitymowali się najlepszymi czasami (q)[22].
Bieg 1
Poz. | Tor | Zawodnik | Reprezentacja | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|
1 | 4 | Kevin López | Hiszpania | 1:48.11 | Q |
2 | 6 | Marcin Lewandowski | Polska | 1:48.15 | Q |
3 | 7 | Arnoud Okken | Holandia | 1:48.25 | Q |
4 | 3 | Jakub Holuša | Czechy | 1:48.27 | q |
5 | 2 | Cristian Vorovenci | Rumunia | 1:48.88 | |
6 | 5 | David Bustos | Hiszpania | 1:49.08 | |
7 | 1 | Mario Scapini | Włochy | 1:49.13 | |
8 | 8 | Lukas Rifesser | Włochy | 1:49.75 |
Bieg 2
Poz. | Tor | Zawodnik | Reprezentacja | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|
1 | 3 | Michael Rimmer | Wielka Brytania | 1:47.67 | Q |
2 | 5 | Luis Alberto Marco | Hiszpania | 1:47.79 | Q |
3 | 4 | Adam Kszczot | Polska | 1:47.84 | Q |
4 | 6 | Hamid Oualich | Francja | 1:48.06 | q |
5 | 2 | Anis Ananienka | Białoruś | 1:48.41 | |
6 | 8 | David McCarthy | Irlandia | 1:49.14 | |
7 | 7 | Giordano Benedetti | Włochy | 1:49.33 | |
8 | 1 | Brice Etès | Monako | 1:49.52 |
Finał
Poz. | Tor | Zawodnik | Reprezentacja | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|
5 | Marcin Lewandowski | Polska | 1:47.07 | ||
6 | Michael Rimmer | Wielka Brytania | 1:47.17 | ||
8 | Adam Kszczot | Polska | 1:47.22 | ||
4 | 2 | Arnoud Okken | Holandia | 1:47.31 | |
5 | 3 | Jakub Holuša | Czechy | 1:47.45 | |
6 | 7 | Kevin López | Hiszpania | 1:47.82 | |
7 | 4 | Luis Alberto Marco | Hiszpania | 1:48.42 | |
8 | 1 | Hamid Oualich | Francja | 1:49.77 |
Uwagi
Przypisy
- ↑ a b c 800 m Men Qualification Rimmer cruises through, Som pulls out. european-athletics.org, 2010-07-28. [dostęp 2010-12-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-05-03)]. (ang.).
- ↑ a b c d Barcelona 800m heat reports. ericr.nl. [dostęp 2010-12-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-08-16)]. (ang.).
- ↑ 800m w Europie w 2010 r. [online], Oficjalny portal Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, 18 grudnia 2010 [dostęp 2011-04-17] (pol.).
- ↑ 800 m Men Semifinal Spanish teenager López shines. european-athletics.org, 2010-07-29. [dostęp 2010-12-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-29)]. (ang.).
- ↑ Barcelona 800m semifinal reports. ericr.nl. [dostęp 2010-12-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-08-16)]. (ang.).
- ↑ 800 m Men Final Lewandowski leads 1-3 for Poland. european-athletics.org, 2010-07-31. [dostęp 2010-12-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-31)]. (ang.).
- ↑ Szer. Marcin Lewandowski mistrzem Europy. polska-zbrojna.pl, 2010-07-31. [dostęp 2010-12-26]. (pol.).
- ↑ Rozum: Wyścig na 800 m to historyczny dla Polski sukces. interia.pl, 2010-08-01. [dostęp 2010-12-26]. (pol.).
- ↑ Mazurek Dąbrowskiego w Barcelonie. interia.pl, 2010-07-31. [dostęp 2010-12-26]. (pol.).
- ↑ Terminarz Mistrzostwa Europy - Lekkoatletyka. eurosport.pl. [dostęp 2010-12-27]. (pol.).
- ↑ 800 Metres All Time. iaaf.org. [dostęp 2010-12-26]. (ang.).
- ↑ Area Outdoor Records - Men - EUROPE. iaaf.org. [dostęp 2010-12-26]. (ang.).
- ↑ European Championships Best Performances Men. european-athletics.org. [dostęp 2010-12-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-07)]. (ang.).
- ↑ 800 Metres 2010. iaaf.org. [dostęp 2010-12-26]. (ang.).
- ↑ European Athletics Championships - Barcelona 2010. European Athletics. [dostęp 2015-12-12]. (ang.).
- ↑ Entry Standards. bcn2010.org. [dostęp 2010-12-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-08-19)]. (ang.).
- ↑ Entry Standards for Barcelona 2010. bcn2010.org, 2009-11-11. [dostęp 2010-12-26]. (ang.).
- ↑ European Athletics Championships Barcelona, Spain 27 July - 1 August 2010 800m Men Start list Round 1. sportresult.com, 2010-07-28. [dostęp 2010-12-27]. (ang.).
- ↑ a b c European Athletics Championships Barcelona, Spain 27 July - 1 August 2010 800m Men Results Round 1. sportresult.com, 2010-07-28. [dostęp 2010-12-27]. (ang.).
- ↑ Lathouwers gediskwalificeerd. telegraaf.nl, 2010-07-28. [dostęp 2010-12-27]. (niderl.).
- ↑ 2010 European Athletics Championships – Men's 800 m. sportsresult.com. [dostęp 2010-12-31]. (ang.).
- ↑ European Athletics Championships Barcelona, Spain 27 July - 1 August 2010 800m Men Start list Semifinal. sportresult.com, 2010-07-29. [dostęp 2010-12-27]. (ang.).
Linki zewnętrzne
- 2010 European Athletics Championships – Men's 800 m [online], sportsresult.com [dostęp 2010-07-29] (ang.).
- p
- d
- e
- p
- d
- e
|