Mistrzostwa Polski w skokach narciarskich
Mistrzostwa Polski | |
Rozgrywane od |
|
---|---|
Najwięcej zwycięstw w zimowych mistrzostwach Polski |
|
Najwięcej razy na podium w zimowych mistrzostwach Polski |
|
Najwięcej zwycięstw w drużynowych zimowych mistrzostwach Polski | WKS Zakopane |
Najwięcej razy na podium w drużynowych zimowych mistrzostwach Polski | TS Wisła Zakopane[a] |
Najwięcej zwycięstw w letnich mistrzostwach Polski |
|
Najwięcej razy na podium w letnich mistrzostwach Polski |
|
Najwięcej razy na podium we wszystkich zawodach mistrzostw Polski (indywidualne letnie i zimowe, drużynowe letnie i zimowe) | Adam Małysz 47 złotych 11 srebrnych 3 brązowe |
Najwięcej zwycięstw w drużynowych letnich mistrzostwach Polski | AZS Zakopane |
Najwięcej razy na podium w drużynowych letnich mistrzostwach Polski | AZS Zakopane |
Mistrzostwa Polski w skokach narciarskich – doroczne zawody indywidualne i drużynowe wyłaniające mistrza Polski. Mistrzostwa odbywają się zimą na śniegu oraz latem na igelicie, na skoczniach normalnych i dużych.
Mężczyźni
Sezon zimowy
Historia
Pierwsze mistrzostwa odbyły się w 1920, w Zakopanem na Antałówce. Historycznym zwycięzcą tych zawodów był Leszek Pawłowski ze Lwowa. W 1922, podczas mistrzostw w Worochcie, doszło do wydarzenia, które oburzyło startujących skoczków, mianowicie w II kategorii seniorów wygrała kobieta – Elżbieta Michalewska-Ziętkiewiczowa. Osiągnęła ona także trzeci wynik łącznej rywalizacji. Ostatecznie nie została sklasyfikowana.
W latach 1932-33; 1935-37; w 1939 i 1946 (w latach 1940-45 mistrzostwa nie odbywały się ze względu na II wojnę światową); 1948-49 oraz 1951-52 mistrzem Polski zostawał Stanisław Marusarz. Przerywali mu wtedy Bronisław Czech, Andrzej Marusarz i Jan Kula. Ostatnie mistrzostwa Marusarz wygrał gdy miał 39 lat.
W 1961 zawody pierwszy raz rozegrano na skoczni K-90 (w Zakopanem). Wygrał je Józef Gąsienica-Bryjak. W roku kolejnym pierwszy raz w historii rozegrano MP na dwóch skoczniach – dużej i średniej. Podwójnym mistrzem został Piotr Wala. W 1972 na dużej skoczni wygrał Wojciech Fortuna, świeżo upieczony mistrz olimpijski. Lata 1982-1988 to lata dominacji Piotra Fijasa. Na dużej skoczni wygrywał 7 razy z rzędu. Na mniejszej zaś 4 razy z rzędu zwyciężał od roku 1984 do 1988. Jego passę na skoczni średniej przerwał Jan Kowal – jednak od 1988 mała skocznia miała punkt K usytuowany na 90. metrze.
W 1994 pierwszy raz zwycięstwo na MP odniósł Adam Małysz. Na Średniej Krokwi wygrał ze Stanisławem Ustupskim. W kolejnym roku mistrzostwo zdobył i na Wielkiej Krokwi, jednak na średniej musiał uznać wyższość Wojciecha Skupnia. Tytułu z dużej skoczni nie oddał jeszcze przez kolejne 2 lata. Małysz mistrzem został ponownie w 2000. Wygrał na obu skoczniach. W 2001 nie startował w mistrzostwach, więc najlepszymi okazali się Wojciech Skupień i Łukasz Kruczek. Jednak od 2002 do 2006 Małysz nie oddał żadnemu skoczkowi mistrzostwa Polski na dużej skoczni.
Indywidualne zimowe mistrzostwa Polski
1920 – 1961
1962 –
Normalna skocznia
Duża skocznia
Medaliści indywidualnych konkursów zimowych mistrzostw Polski
Tabela zawiera wszystkich skoczków narciarskich, którzy w konkursach indywidualnych w ramach zimowych mistrzostw Polski w narciarstwie klasycznym od 1920 roku zdobyli przynajmniej jeden medal. W przypadku tej samej liczby medali o miejscu decyduje najpierw liczba złotych, a potem srebrnych medali i brązowych medali.
Stan po mistrzostwach Polski 2023
Msc. | Imię i nazwisko | Złoty | Srebrny | Brązowy | Razem |
---|---|---|---|---|---|
1. | Małysz, AdamAdam Małysz | 21 | 6 | 1 | 28 |
2. | Stoch, KamilKamil Stoch | 9 | 6 | 4 | 19 |
3. | Fijas, PiotrPiotr Fijas | 13 | 3 | 1 | 17 |
4. | Kowal, JanJan Kowal | 7 | 8 | 1 | 16 |
5. | Mateja, RobertRobert Mateja | 5 | 3 | 8 | 16 |
6. | Bobak, StanisławStanisław Bobak | 8 | 5 | 1 | 14 |
7. | Marusarz, StanisławStanisław Marusarz | 11 | 1 | 1 | 13 |
8. | Przybyła, JózefJózef Przybyła | 6 | 3 | 2 | 12 |
9. | Skupień, WojciechWojciech Skupień | 4 | 6 | 2 | 12 |
10. | Pawlusiak, TadeuszTadeusz Pawlusiak | 2 | 6 | 4 | 12 |
11. | Żyła, PiotrPiotr Żyła | 2 | 4 | 4 | 10 |
12. | Wala, PiotrPiotr Wala | 3 | 3 | 3 | 9 |
13. | Klimowski, ZbigniewZbigniew Klimowski | 1 | 4 | 4 | 9 |
14. | Krzysztofiak, AdamAdam Krzysztofiak | 4 | 1 | 3 | 8 |
15. | Kula, JanJan Kula | 2 | 4 | 2 | 8 |
16. | Kruczek, ŁukaszŁukasz Kruczek | 1 | 4 | 2 | 7 |
17. | Hula, StefanStefan Hula | 1 | 1 | 5 | 7 |
18. | Czech, BronisławBronisław Czech | 4 | 2 | 0 | 6 |
19. | Wieczorek, AntoniAntoni Wieczorek | 2 | 4 | 0 | 6 |
Gąsienica-Daniel, StanisławStanisław Gąsienica-Daniel | 2 | 4 | 0 | 6 | |
Rozmus, AleksanderAleksander Rozmus | 2 | 4 | 0 | 6 | |
22. | Witke, RyszardRyszard Witke | 1 | 1 | 4 | 6 |
23. | Tajner, WładysławWładysław Tajner | 3 | 0 | 2 | 5 |
24. | Sztolf, AndrzejAndrzej Sztolf | 2 | 2 | 1 | 5 |
25. | Długopolski, KazimierzKazimierz Długopolski | 1 | 1 | 3 | 5 |
26. | Kocyan, JózefJózef Kocyan | 0 | 3 | 2 | 5 |
27. | Fiedor, ErwinErwin Fiedor | 3 | 0 | 1 | 4 |
28. | Krzeptowski I, AndrzejAndrzej Krzeptowski I | 2 | 1 | 1 | 4 |
Mückenbrunn, HenrykHenryk Mückenbrunn | 2 | 1 | 1 | 4 | |
30. | Łoniewski, JanJan Łoniewski | 1 | 2 | 1 | 4 |
31. | Marusarz, AndrzejAndrzej Marusarz | 1 | 1 | 2 | 4 |
32. | Fijas, TadeuszTadeusz Fijas | 0 | 3 | 1 | 4 |
Kubacki, DawidDawid Kubacki | 0 | 3 | 1 | 4 | |
34. | Gąsienica-Bryjak, JózefJózef Gąsienica-Bryjak | 2 | 0 | 1 | 3 |
Kot, MaciejMaciej Kot | 2 | 0 | 1 | 3 | |
36. | Duda, JanuszJanusz Duda | 1 | 1 | 1 | 3 |
37. | Fortuna, WojciechWojciech Fortuna | 1 | 0 | 2 | 3 |
38. | Kawulok, StanisławStanisław Kawulok | 0 | 2 | 1 | 3 |
Papierz, BogdanBogdan Papierz | 0 | 2 | 1 | 3 | |
Rutkowski, MateuszMateusz Rutkowski | 0 | 2 | 1 | 3 | |
41. | Bachleda, MarcinMarcin Bachleda | 0 | 1 | 2 | 3 |
Moskal, AlojzyAlojzy Moskal | 0 | 1 | 2 | 3 | |
43. | Pawlusiak, JózefJózef Pawlusiak | 0 | 0 | 3 | 3 |
44. | Cukier, FranciszekFranciszek Cukier | 1 | 1 | 0 | 2 |
Łaciak, AntoniAntoni Łaciak | 1 | 1 | 0 | 2 | |
Mądry, JarosławJarosław Mądry | 1 | 1 | 0 | 2 | |
Pawłowski, LeszekLeszek Pawłowski | 1 | 1 | 0 | 2 | |
48. | Gąsienica Daniel, AndrzejAndrzej Gąsienica Daniel | 1 | 0 | 1 | 2 |
Gąsienica-Sieczka, BartłomiejBartłomiej Gąsienica-Sieczka | 1 | 0 | 1 | 2 | |
Kawulok, JanJan Kawulok | 1 | 0 | 1 | 2 | |
Kowalski, AleksanderAleksander Kowalski | 1 | 0 | 1 | 2 | |
Pach, MarekMarek Pach | 1 | 0 | 1 | 2 | |
Pawlusiak, StanisławStanisław Pawlusiak | 1 | 0 | 1 | 2 | |
Waluś, JanuszJanusz Waluś | 1 | 0 | 1 | 2 | |
Zygmuntowicz, RobertRobert Zygmuntowicz | 1 | 0 | 1 | 2 | |
57. | Krzeptowski, Józef DanielJózef Daniel Krzeptowski | 0 | 2 | 0 | 2 |
58. | Bujak, FranciszekFranciszek Bujak | 0 | 1 | 1 | 2 |
Gąsienica Daniel, JózefJózef Gąsienica Daniel | 0 | 1 | 1 | 2 | |
Gąsienica Samek, MieczysławMieczysław Gąsienica Samek | 0 | 1 | 1 | 2 | |
Gąsienica-Sieczka, RomanRoman Gąsienica-Sieczka | 0 | 1 | 1 | 2 | |
Kolesar, PiotrPiotr Kolesar | 0 | 1 | 1 | 2 | |
Malik, ZbigniewZbigniew Malik | 0 | 1 | 1 | 2 | |
Murzyniak, StanisławStanisław Murzyniak | 0 | 1 | 1 | 2 | |
Pochwała, TomaszTomasz Pochwała | 0 | 1 | 1 | 2 | |
Stękała, AndrzejAndrzej Stękała | 0 | 1 | 1 | 2 | |
Tajner, LeopoldLeopold Tajner | 0 | 1 | 1 | 2 | |
Ustupski, StanisławStanisław Ustupski | 0 | 1 | 1 | 2 | |
Węgrzynkiewicz, JakubJakub Węgrzynkiewicz | 0 | 1 | 1 | 2 | |
Zwijacz, BogdanBogdan Zwijacz | 0 | 1 | 1 | 2 | |
Żytkowicz, WładysławWładysław Żytkowicz | 0 | 1 | 1 | 2 | |
72. | Kozak, TadeuszTadeusz Kozak | 0 | 0 | 2 | 2 |
Miętus, KrzysztofKrzysztof Miętus | 0 | 0 | 2 | 2 | |
Młynarczyk, AndrzejAndrzej Młynarczyk | 0 | 0 | 2 | 2 | |
Stołowski, AleksanderAleksander Stołowski | 0 | 0 | 2 | 2 | |
Wąsek, PawełPaweł Wąsek | 0 | 0 | 2 | 2 | |
77. | Hryniewiecki, ZdzisławZdzisław Hryniewiecki | 1 | 0 | 0 | 1 |
Janik, CzesławCzesław Janik | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Lankosz, JózefJózef Lankosz | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Pilch, TomaszTomasz Pilch | 1 | 0 | 0 | 1 | |
81. | Bieniek, JanJan Bieniek | 0 | 1 | 0 | 1 |
Bujok, GustawGustaw Bujok | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Bursa, JózefJózef Bursa | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Byrt, TomaszTomasz Byrt | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Długopolski, KrystianKrystian Długopolski | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Furman, JanJan Furman | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Gąsienica Groń, FranciszekFranciszek Gąsienica Groń | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Gąsienica-Łuszczek, IzydorIzydor Gąsienica-Łuszczek | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Hula, StefanStefan Hula | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Kłusek, BartłomiejBartłomiej Kłusek | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Kocyan, AndrzejAndrzej Kocyan | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Murańka, KlemensKlemens Murańka | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Ruda, AdamAdam Ruda | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Rutkowski, ŁukaszŁukasz Rutkowski | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Tajner, WojciechWojciech Tajner | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Zając, MarianMarian Zając | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Zaydel, TadeuszTadeusz Zaydel | 0 | 1 | 0 | 1 | |
98. | Bafia, TadeuszTadeusz Bafia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Bojda, AleksanderAleksander Bojda | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Bujak, JózefJózef Bujak | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Czarniak, StanisławStanisław Czarniak | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Gayduszek, LeopoldLeopold Gayduszek | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Gąsienica-Marcinowski, WojciechWojciech Gąsienica-Marcinowski | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Gąsienica Szostak, KarolKarol Gąsienica Szostak | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Giewont, StanisławStanisław Giewont | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Gut Szczerba, FranciszekFranciszek Gut Szczerba | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Gwóźdź, MarekMarek Gwóźdź | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Habas, StefanStefan Habas | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Kowal, DawidDawid Kowal | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Krzeptowski II, AndrzejAndrzej Krzeptowski II | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Legierski, JanJan Legierski | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Łuszczyński, RomanRoman Łuszczyński | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Malik, AndrzejAndrzej Malik | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Kaliciński, EugeniuszEugeniusz Kaliciński | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Mietelski, WładysławWładysław Mietelski | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Pezda, JanJan Pezda | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Pluskota, JózefJózef Pluskota | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Przybyła, StefanStefan Przybyła | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Schindler, JerzyJerzy Schindler | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Styrczula, StanisławStanisław Styrczula | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Śliż, RafałRafał Śliż | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Tajner, TomisławTomisław Tajner | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Węgrzynkiewicz, JarosławJarosław Węgrzynkiewicz | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Witke, RobertRobert Witke | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Witkowski, SzczepanSzczepan Witkowski | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Woyna Orlewicz, MarianMarian Woyna Orlewicz | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Ziobro, JanJan Ziobro | 0 | 0 | 1 | 1 |
Drużynowe zimowe mistrzostwa Polski
Rok | Miejsce | Skocznia | Złoty medal | Srebrny medal | Brązowy medal | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
10.02.1982[aa] | Zakopane | Wielka Krokiew | WKS Zakopane
| Wisła-Gwardia Zakopane
| Olimpia Goleszów
| ||
16.03.1983 | Zakopane | Wielka Krokiew | BBTS Włókniarz Bielsko-Biała
| Olimpia Goleszów
| WKS Zakopane
| ||
23.03.1984 | Zakopane | Wielka Krokiew | WKS Zakopane
| Olimpia Goleszów
| LKS Skrzyczne Szczyrk
| ||
03.02.1985 | Wisła | Malinka | Wisła-Gwardia Zakopane
| WKS Zakopane
| LKS Skrzyczne Szczyrk
| ||
10.02.1986 | Zakopane | Wielka Krokiew | WKS Zakopane II
| LKS Skrzyczne Szczyrk II
| Olimpia Goleszów[ab]
| ||
02.03.1987 | Wisła | Malinka | WKS Zakopane
| Wisła – Gwardia Zakopane
| Olimpia Goleszów
| ||
08.03.1988 | Zakopane | Wielka Krokiew | WKS Zakopane
| Wisła – Gwardia Zakopane
| BBTS Włókniarz Bielsko – Biała
| ||
02.02.1989 | Wisła | Malinka | WKS Zakopane[ac]
| Wisła – Gwardia Zakopane
| LKS Skrzyczne Szczyrk
| ||
06.03.1990 | Zakopane | Średnia Krokiew | LKS Skrzyczne Szczyrk
| WKS Zakopane
| Wisła – Gwardia Zakopane
| ||
20.02.1991 | Szczyrk | Skalite | WKS Zakopane
| Wisła – Gwardia Zakopane | LKS Skrzyczne Szczyrk
| ||
31.01.1992 | Zakopane | Średnia Krokiew | WKS Zakopane
| TS Wisła Zakopane
| LKS Skrzyczne Szczyrk | ||
12.03.1993 | Szczyrk | Skalite | WKS Zakopane
| TS Wisła Zakopane
| LKS Klimczok Bystra
| ||
04.02.1994 | Zakopane | Średnia Krokiew | TS Wisła Zakopane I
| TS Wisła Zakopane II
| Wisła Ustronianka[ad]
| ||
16.02.1995 | Szczyrk | Salmopol | Wisła Ustronianka
| WKS Zakopane
| BBTS Włókniarz Bielsko-Biała
| ||
22.03.1996 | Zakopane | Średnia Krokiew | Start Krokiew Zakopane | Wisła Ustronianka
| TS Wisła Zakopane
| ||
26.03.1997 | Zakopane | Średnia Krokiew | WKS Zakopane
| Wisła Ustronianka
| WKS Zakopane III
| ||
28.03.1998 | Zakopane | Średnia Krokiew | Wisła Ustronianka | Start Krokiew Zakopane
| LKS Klimczok Bystra
| ||
13.02.1999 | Szczyrk | Skalite | WKS Zakopane | Start Krokiew Zakopane
| LKS Klimczok Bystra | ||
25.03.2000 | Zakopane | Średnia Krokiew | Wisła Ustronianka | WKS Zakopane
| TS Wisła Zakopane
| ||
27.02.2001 | Szczyrk | Skalite | TS Wisła Zakopane | WKS Zakopane (3)[ae]
| WKS Zakopane II (4)
| ||
27.03.2002 | Zakopane | Średnia Krokiew | Wisła Ustronianka | WKS Zakopane
| TS Wisła Zakopane | ||
03.03.2003 | Szczyrk | Skalite | WKS Zakopane | Wisła Ustronianka | AZS AWF Katowice | ||
28.01.2004 | Karpacz | Orlinek | AZS AWF Katowice | Wisła Ustronianka
| Start Krokiew Zakopane
| ||
25.01.2005 | Szczyrk | Skalite | Wisła Ustronianka | AZS AWF Katowice | Start Krokiew Zakopane
| ||
25.02.2006 | Zakopane | Wielka Krokiew | Wisła Ustronianka | TS Wisła Zakopane
| AZS AWF Katowice | ||
16.02.2007 | Szczyrk | Skalite | Wisła Ustronianka
| TS Wisła Zakopane | AZS AWF Katowice | ||
19.03.2008 | Zakopane | Średnia Krokiew | TS Wisła Zakopane
| Wisła Ustronianka | Start Krokiew Zakopane | ||
26.03.2009 | Szczyrk | Skalite | Wisła Ustronianka | TS Wisła Zakopane
| Start Krokiew Zakopane | ||
22.12.2010 | Zakopane | Średnia Krokiew | |||||
18.02.2011 | Szczyrk | Skalite | TS Wisła Zakopane
| Wisła Ustronianka | AZS Zakopane | ||
24.03.2012 | Zakopane | Wielka Krokiew | AZS Zakopane | TS Wisła Zakopane
| Wisła Ustronianka | ||
26.03.2013 | Wisła | Malinka | AZS Zakopane | Wisła Ustronianka | TS Wisła Zakopane | ||
29.03.2014[4] | Wisła | Malinka | |||||
25.03.2015 | Zakopane | Wielka Krokiew | AZS Zakopane | WSS Wisła w Wiśle | TS Wisła Zakopane | ||
23.03.2016[8] | Wisła | Malinka | AZS Zakopane | TS Wisła Zakopane
| WSS Wisła | ||
2017 | Zawody nie zostały rozegrane | ||||||
2018 | Zawody nie zostały rozegrane | ||||||
2019 | Zawody nie zostały rozegrane | ||||||
2020 | Zawody nie zostały rozegrane |
Medaliści drużynowych zimowych mistrzostw Polski (kluby)
Miejsce | Klub | Złoto | Srebro | Brąz | Razem |
---|---|---|---|---|---|
1. | WKS Zakopane | 11 | 6 | 1 | 18 |
2. | Wisła Ustronianka | 8 | 8 | 3 | 19 |
3. | TS Wisła Zakopane | 5 | 12 | 6 | 23 |
4. | AZS Zakopane | 4 | – | 1 | 5 |
5. | Start Krokiew Zakopane | 1 | 2 | 4 | 7 |
6. | AZS AWF Katowice | 1 | 1 | 3 | 5 |
7. | LKS Skrzyczne Szczyrk | 1 | – | 5 | 7 |
8. | BBTS Włókniarz Bielsko – Biała | 1 | – | 2 | 3 |
9. | WKS Zakopane II | 1 | – | 1 | 3 |
10. | Olimpia Goleszów | – | 2 | 3 | 5 |
11. | TS Wisła Zakopane II | – | 1 | – | 1 |
11. | LKS Skrzyczne Szczyrk II | – | 1 | – | 1 |
11. | LKS Klimczok Bystra | – | – | 3 | 3 |
13. | WKS Zakopane III | – | – | 1 | 1 |
Sezon letni
Historia
W Polsce mistrzostwa kraju na igelicie odbywają się od 1996. Do 2003 zawody odbywały się tylko na Średniej Krokwi w Zakopanem. Od 2004 tytuł mistrza Polski można zdobywać na dużej i normalnej skoczni. Najwięcej tytułów mistrza Polski (18) posiada Adam Małysz.
Indywidualne letnie mistrzostwa Polski
1996 – 2003
2004 –
Normalna skocznia
Duża skocznia
Medaliści indywidualnych konkursów letnich mistrzostw Polski
Tabela zawiera wszystkich skoczków narciarskich, którzy w konkursach indywidualnych w ramach mistrzostw Polski w narciarstwie klasycznym od 1996 zdobyli przynajmniej jeden medal. W przypadku tej samej liczby medali o miejscu decyduje najpierw liczba złotych, a potem srebrnych medali.
Stan po zakończeniu sezonu letniego 2023
Miejsce | Imię i nazwisko | Złoto | Srebro | Brąz | Razem |
---|---|---|---|---|---|
1. | Adam Małysz | 18 | – | 1 | 19 |
2. | Kamil Stoch | 2 | 6 | 6 | 14 |
3. | Robert Mateja | 2 | 4 | 4 | 10 |
4. | Dawid Kubacki | 7 | – | 2 | 9 |
5. | Piotr Żyła | 3 | 4 | 1 | 8 |
6. | Maciej Kot | 2 | 2 | 2 | 6 |
7. | Wojciech Skupień | – | 4 | 2 | 6 |
8. | Klemens Murańka | – | 3 | 3 | 6 |
9. | Marcin Bachleda | 1 | 3 | 1 | 5 |
10. | Stefan Hula | – | 2 | 3 | 5 |
11. | Krystian Długopolski | 1 | 1 | 2 | 4 |
12. | Łukasz Rutkowski | – | 3 | – | 3 |
13. | Łukasz Kruczek | – | – | 3 | 3 |
14. | Krzysztof Biegun | – | 2 | – | 2 |
15. | Andrzej Stękała | – | 1 | 1 | 2 |
16. | Jan Ziobro | 1 | – | – | 1 |
17. | Krzysztof Miętus | – | 1 | – | 1 |
18. | Bartłomiej Kłusek | – | – | 1 | 1 |
18. | Grzegorz Miętus | – | – | 1 | 1 |
18. | Tomasz Pilch | – | – | 1 | 1 |
18. | Tomasz Pochwała | – | – | 1 | 1 |
18. | Mateusz Rutkowski | – | – | 1 | 1 |
18. | Jakub Wolny | – | – | 1 | 1 |
Drużynowe letnie mistrzostwa Polski
Rok | Miejsce | Skocznia | Złoty medal | Srebrny medal | Brązowy medal |
---|---|---|---|---|---|
28.09.2008 | Wisła | Malinka | TS Wisła Zakopane
| Wisła Ustronianka | Start Krokiew Zakopane
|
2009 | Zawody nie zostały rozegrane. | ||||
23.07.2010 | Szczyrk | Skalite | AZS Zakopane | Wisła Ustronianka | TS Wisła Zakopane
|
2011 | Zawody nie zostały rozegrane. | ||||
2012 | Zawody nie zostały rozegrane. | ||||
2013 | Zawody nie zostały rozegrane. | ||||
20.07.2014 | Wisła | Malinka | AZS Zakopane | TS Wisła Zakopane | WKS Zakopane
|
10.10.2015 | Szczyrk | Skalite | AZS Zakopane | TS Wisła Zakopane | WSS Wisła |
09.10.2016 | Wisła | Malinka | AZS Zakopane | WSS Wisła | LKS Klimczok Bystra
|
2017 | Zawody nie zostały rozegrane. | ||||
2018 | Zawody nie zostały rozegrane. | ||||
12.10.2019[15] | Szczyrk | Skalite | AZS Zakopane I | WSS Wisła II | TS Wisła Zakopane I |
18.10.2020[16] | Szczyrk | Skalite | WSS Wisła I | AZS Zakopane I | TS Wisła Zakopane I |
29.10.2021[17] | Zakopane | Średnia Krokiew | WSS Wisła I | TS Wisła Zakopane | AZS Zakopane I
|
19.10.2022[18] | Zakopane | Średnia Krokiew | TS Wisła Zakopane I | WSS Wisła I | AZS Zakopane I
|
22.10.2023[19] | Szczyrk | Skalite | WSS Wisła I | TS Wisła Zakopane I
| AZS Zakopane
|
Medaliści drużynowych letnich mistrzostw Polski (kluby)
Miejsce | Klub | Złoto | Srebro | Brąz | Razem |
---|---|---|---|---|---|
1. | AZS Zakopane | 5 | 1 | 3 | 9 |
2. | WSS Wisła[ai] | 3 | 5 | 1 | 9 |
3. | TS Wisła Zakopane | 2 | 4 | 3 | 9 |
4. | Start Krokiew Zakopane | – | – | 1 | 1 |
4. | WKS Zakopane | – | – | 1 | 1 |
4. | LKS Klimczok Bystra | – | – | 1 | 1 |
Kobiety
Sezon zimowy
Historia
Zimowe mistrzostwa Polski w skokach narciarskich kobiet rozegrano po raz pierwszy 13 marca 2016 w Szczyrku na skoczni Skalite K-70 (HS-77). Wystartowało 11 zawodniczek. Pierwszą zimową mistrzynią Polski została Kinga Rajda.
Indywidualne zimowe mistrzostwa Polski kobiet
2016 –
Rok | Miejsce | Skocznia | Złoty medal | Srebrny medal | Brązowy medal |
---|---|---|---|---|---|
13.03.2016 | Szczyrk | Skalite | Kinga Rajda | Magdalena Pałasz | Joanna Szwab |
2017 | Zawody nie zostały rozegrane. | ||||
03.03.2018[20] | Szczyrk | Skalite | Anna Twardosz | Magdalena Pałasz | Kinga Rajda |
08.03.2019[21] | Zakopane | Mała Krokiew | Joanna Szwab | Anna Twardosz | Joanna Kil |
15.02.2020[22] | Szczyrk | Skalite | Kinga Rajda Joanna Szwab | – | Anna Twardosz |
22.12.2020[23] | Wisła | Malinka | Kamila Karpiel | Kinga Rajda Joanna Szwab | – |
23.12.2021[24] | Zakopane | Wielka Krokiew | Nicole Konderla | Kinga Rajda | Anna Twardosz |
2023 | Zawody nie zostały rozegrane. |
Medalistki indywidualnych konkursów zimowych mistrzostw Polski
Miejsce | Imię i nazwisko | Złoto | Srebro | Brąz | Razem |
---|---|---|---|---|---|
1. | Kinga Rajda | 2 | 2 | 1 | 5 |
2. | Joanna Szwab | 2 | 1 | 1 | 3 |
3. | Anna Twardosz | 1 | 1 | 2 | 4 |
4. | Magdalena Pałasz | - | 2 | - | 2 |
5. | Kamila Karpiel | 1 | - | - | 1 |
Nicole Konderla | 1 | - | - | 1 | |
7. | Joanna Kil | - | - | 1 | 1 |
Sezon letni
Historia
Letnie mistrzostwa Polski w skokach narciarskich kobiet rozegrano po raz pierwszy 11 października 2014 w Szczyrku na skoczni Skalite K-70 (HS-77). Wystartowało 13 zawodniczek. Pierwszą letnią mistrzynią Polski została Magdalena Pałasz.
Indywidualne letnie mistrzostwa Polski kobiet
Rok | Miejsce | Skocznia | Złoty medal | Srebrny medal | Brązowy medal |
---|---|---|---|---|---|
11.10.2014 | Szczyrk | Skalite | Magdalena Pałasz | Joanna Szwab | Kinga Rajda |
09.10.2015 | Szczyrk | Skalite | Kinga Rajda | Magdalena Pałasz | Joanna Szwab |
07.10.2016 | Szczyrk | Skalite | Anna Twardosz | Kinga Rajda | Magdalena Pałasz |
08.10.2017[25] | Szczyrk | Skalite | Kamila Karpiel | Kinga Rajda | Magdalena Pałasz |
07.10.2018[26] | Szczyrk | Skalite | Kamila Karpiel | Anna Twardosz | Joanna Szwab |
12.10.2019[10] | Szczyrk | Skalite | Kinga Rajda | Joanna Szwab | Nicole Konderla |
17.10.2020[27] | Szczyrk | Skalite | Joanna Szwab | Kinga Rajda | Anna Twardosz |
28.10.2021[aj][28] | Zakopane | Średnia Krokiew | Kamila Karpiel (2) | Nicole Konderla (4) | Kinga Rajda (5) |
18.10.2022[ak][29] | Zakopane | Średnia Krokiew | Nicole Konderla | Tamara Mesíková[al] | Natalia Słowik |
21.10.2023[am][30] | Szczyrk | Skalite | Anna Twardosz (3) | Nicole Konderla (4) | Natalia Słowik (5) |
Medalistki indywidualnych konkursów letnich mistrzostw Polski
Tabela zawiera wszystkie skoczkinie narciarskie, które w konkursach indywidualnych w ramach letnich mistrzostw Polski w narciarstwie klasycznym od 2014 roku zdobyły przynajmniej jeden medal. W przypadku tej samej liczby medali o miejscu decyduje najpierw liczba złotych, a potem srebrnych medali.
Miejsce | Imię i nazwisko | Złoto | Srebro | Brąz | Razem |
---|---|---|---|---|---|
1. | Kinga Rajda | 2 | 3 | 2 | 7 |
2. | Joanna Szwab | 1 | 2 | 2 | 5 |
3. | Anna Twardosz | 2 | 1 | 1 | 4 |
4. | Nicole Konderla | 1 | 2 | 1 | 4 |
5. | Magdalena Pałasz | 1 | 1 | 2 | 4 |
6. | Kamila Karpiel | 3 | – | – | 3 |
7. | Natalia Słowik | – | – | 2 | 2 |
8. | Tamara Mesíková | – | 1 | – | 1 |
Uwagi
- ↑ W latach 1948 – 1991 klub nazywał się Wisła – Gwardia Zakopane.
- ↑ Niektóre źródła podają, że zawodnik nazywał się Edward.
- ↑ Trzeci rezultat w łącznej rywalizacji zajęła Elżbieta Michalewska-Ziętkiewiczowa, ostatecznie nieklasyfikowana.
- ↑ Zawody wygrał Czechosłowak František Wende, drugi był Austriak Hans Rattay, 4. był Czechosłowak Karol Koldovsky, a 6. był Czechosłowak Thorleif Hansen.
- ↑ Cyfry w nawiasach są to miejsca zajęte w zawodach, z uwzględnieniem zawodników zagranicznych, którzy nie mogą być uznani za medalistów MP.
- ↑ Niektóre źródła podają, że trzecie miejsce zajął Władysław Gąsienica.
- ↑ Wygrał Czechosłowak František Wende, a drugi był Czechpsłowak Ottokar Nemecky, 4. był Czechosłowak Jozef Bim.
- ↑ Trzecie miejsce zajął Czechosłowak Karl Wondrak.
- ↑ MP 1929 rozegrano w ramach mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w Zakopanem. Wyniki konkursu o mistrzostwo świata Zakopane 1929 i jednocześnie Mistrzostw Polski:
- 1. Sigmund Ruud (Norwegia)
- 2. Kristian Johansson (Norwegia)
- 3. Hans Kleppen (Norwegia)
- 4. Alois Kratzer (Niemcy)
- 4. Hans Vinjarengen (Norwegia)
- 6. Arne Busterud (Norwegia)
- 7. Kristian Holmen(Norwegia)
- 8. Paavo Nuotio (Finlandia)
- 9. Erich Recknagel (Niemcy)
- 10. Bronisław Czech – mistrz Polski
- 11. Rudolf Burket (Czechosłowacja)
- 12. Bruno Trojani (Szwajcaria)
- 13. Sven Eriksonn (Szwecja)
- 14. Fritz Kaufman (Szwajcaria)
- 15. W.Glaser (Czechosłowacja)
- 16. Gerard Wuilleumier (Szwajcaria)
- 17. Franciszek Cukier – wicemistrz Polski
- 18. Leif Skagnaes (Norwegia)
- 19. Ole Stenen (Norwegia)
- 20. Franz Tannheimer (Niemcy)
- 21. Stefan Lauener (Szwajcaria)
- 22. Peder Belgum (Norwegia)
- 23. Władysław Mietelski – brązowy medalista MP
- ↑ Błędne wyniki podają, że mistrzostwa wygrał Bronisław Czech. W rzeczywistości upadł i medalu nie zdobył. Błędnie podaje się też, że 3. miejsce zajął Władysław Żytkowicz, a w rzeczywistości 3. miejsce zajął Leopold Gayduschek.
- ↑ MP 1931 wygrał Austriak Sigmund Schwab, drugie miejsce zajął Czechosłowak Rudolf Vrána, 4. był Czechosłowak Antonin Barton, 6. ex aequo razem z A. Marusarzem i K. Szostakiem był Austriak Fröhlich.
- ↑ Trzecie miejsce zajął Czechosłowak Dolenski, 4. zajął Czechosłowak Jaroslav Lukes, 5. zajął Czechosłowak Antonin Barton.
- ↑ Wygrał Norweg Nils Eie, trzeci był Czechosłowak Jaroslav Lukes.
- ↑ Wygrał Norweg Reidar Andersen, trzeci był Norweg Thorstein Gundersen, piąty był Szwed Bengt Carlqvist.
- ↑ MP 1939 rozegrano w ramach mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w Zakopanem. Wyniki konkursu o mistrzostwo świata w Zakopanem w 1929 i jednocześnie Mistrzostwa Polski:
- 1. Josef Bradl (Austria)
- 2. Birger Ruud (Norwegia)
- 3. Arnholdt Kongsgård (Norwegia)
- 4. Sven Eriksson (Szwecja)
- 5. Stanisław Marusarz – mistrz Polski
- 6. Hilmar Myhra (Norwegia)
- 7. Hans Lahr (Niemcy)
- 8. Paul Kraus (Niemcy)
- 9. Asbjoern Ruud (Norwegia)
- 10. Paul Haeckel (Niemcy)
- 11. Jan Kula – wicemistrz Polski
- 12. Lauri Valonen (Finlandia)
- 13. Hans Marr (Niemcy)
- 14. Willy Paterlini (Szwajcaria)
- 15. Andrzej Marusarz – brązowy medalista MP
- ↑ Trzecie miejsce zajął Czechosłowak Jaroslav Lukes.
- ↑ Inne spotykane pisownie jego nazwiska to Szyndler i Szindler.
- ↑ Niektóre źródła podają ze mistrzem Polski za rok 1960 był Gustaw Bujok (w rzeczywistości Bujok był najlepszy z Polaków, Wieczorek drugim najlepszym, a W.Tajner trzecim najlepszym Polakiem na Memoriale Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny, które nie były mistrzostwami Polski).
- ↑ MP 1961 rozgrywano na zasadzie sumowania wyników z dwóch dni zawodów.
- ↑ Wygrał Reprezentant ZSRR Gruzin Koba Cakadze, 3. był Nikołaj Kamienski, 4. był Nikołaj Szamow, 5. był Aleksandr Ivanikov, a 6. był Piotr Kovalenko – wszyscy reprezentanci ZSRR.
- ↑ MP 1967 rozegrano w ramach Ogólnopolskiej Spartakiady Zimowej. Konkurs na dużej skoczni wygrał reprezentant NRD Josef Tonhauser.
- ↑ MP 1988 (skocznia duża) rozegrano w ramach Memoriału Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny, trzeci był Czechosłowak Stanislav Vasko.
- ↑ a b Z powodu wiatru rozegrano tylko jedną serię konkursową.
- ↑ MP 1991 (duża skocznia) rozegrano w ramach Memoriału Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny.
- ↑ Trzecie miejsce zajął Słowak Marián Bielčík.
- ↑ Drugi był Słowak Ján Zelenčík, trzeci Słowak Martin Mesík, a 5. Słowak Vladislav Sulir.
- ↑ Od roku 1982 do roku 1990 i w latach 1992 – 1993 w drużynie skakało po 4 skoczków, (ale do punktacji wliczano wyniki tylko trzech skoczków z drużyny), w 1991 i w latach 1994 – 2003 skakało po trzech skoczków w drużynach, od 2004 roku znowu skacze po 4 skoczków w drużynach.
- ↑ W drużynie Olimpii Goleszów startowało 3 skoczków.
- ↑ W drużynie WKS Zakopane startowało 3 skoczków.
- ↑ Najpierw w latach 1957 – 1992 klub nazywał się LKS Wisła, od 1992 do 2014 roku nazywał się KS Wisła Ustronianka. Od 2014 do 2015 klub nazywał się KS Wisła w Wiśle a od 2015 r. WWS Wisła
- ↑ drugie miejsce zajął Czeski klub TJ Frenstat w składzie (Jan Mazoch, Pavel Fizek, David Kryszke).
- ↑ Drugi był Słowak Marián Bielčík, 4. był Czech Jakub Sucháček, 5. był Słowak Marek Donoval, 6. był Czech Jaroslav Kahánek oraz Słowak Vladimír Roško, a 8. był Białorusin Alaksandr Siniauski.
- ↑ Drugie miejsce zajął Czech Jakub Janda, 4. zajął Czech Jaroslav Kahánek, a 5. zajął Słowak Filip Kafka
- ↑ Wygrał Słowak Peter Koštial.
- ↑ Wcześniej jako Wisła Ustronianka lub KS Wisła Wisła.
- ↑ Zawody wygrała Francuzka Joséphine Pagnier, 3. miejsce zajęła Francuzka Julia Clair.
- ↑ Drugie miejsce zajęła Słowaczka Tamara Mesíková.
- ↑ Zawodniczka na arenie międzynarodowej reprezentująca Słowację, startująca jako członkini polskiego klubu.
- ↑ Pierwsze miejsce zajęła Słowaczka Tamara Mesíková, natomiast drugie jej rodaczka Kira Kapustíková.
Przypisy
- ↑ Pierwsze zawody narciarskie w Tatrach Polskich w latach 1910-1914
- ↑ a b Alicja Kosman: Skoki Narciarskie: Mistrzostwa Polski w skokach na normalnej skoczni odwołane. skijumping.pl, 2010-12-23. [dostęp 2012-07-17].
- ↑ Mistrzostwa Polski w Zakopanem - Skijumping.pl [online], www.skijumping.pl [dostęp 2017-11-25] .
- ↑ a b 2
- ↑ a b Dominik Formela: Mistrzostwa Polski odwołane. skijumping.pl, 2014-03-19. [dostęp 2019-07-17].
- ↑ Anna Karczewska: Mistrzostwa Polski w Wiśle odwołane!. pzn.pl, 2019-12-21. [dostęp 2019-12-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-12-21)].
- ↑ Mistrzostwa Polski w skokach w Zakopanem odwołane. pzn.pl, 2023-12-22. [dostęp 2023-12-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-12-26)].
- ↑ Andrzej Mysiak: Skoczkowie AZS Zakopane ponownie drużynowymi mistrzami Polski. skokinarciarskie.pl, 2016-03-23. [dostęp 2016-03-24].
- ↑ Tadeusz Mieczyński: Skoki Narciarskie: MP w Zakopanem: Tylko jeden konkurs skoków z powodu wysokich cen. skijumping.pl, 2011-09-15. [dostęp 2012-09-08].
- ↑ a b Anna Karczewska: Rajda i Żyła ze złotymi medalami Mistrzostw Polski!. pzn.pl, 2019-10-12. [dostęp 2019-10-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-10-13)].
- ↑ Adam Bucholz: LMP w Szczyrku: Triumf Dawida Kubackiego. skijumping.pl, 2020-10-17. [dostęp 2020-10-17].
- ↑ Adam Bucholz: LMP w Zakopanem: Piotr Żyła ze złotym medalem. skijumping.pl, 2021-10-28. [dostęp 2021-10-28].
- ↑ Adam Bucholz: LMP w Zakopanem: Dawid Kubacki triumfuje i bije rekord skoczni!. skijumping.pl, 2022-10-18. [dostęp 2022-10-18].
- ↑ Adam Bucholz: LMP w Szczyrku: Dawid Kubacki obronił tytuł!. skijumping.pl, 2023-10-21. [dostęp 2023-10-21].
- ↑ Adam Bucholz: LMP w Szczyrku: AZS Zakopane I z drużynowym złotem. skijumping.pl, 2019-10-12. [dostęp 2019-10-12].
- ↑ Adam Bucholz: LMP w Szczyrku: Pewne zwycięstwo WSS Wisła. skijumping.pl, 2020-10-18. [dostęp 2020-10-18].
- ↑ Adam Bucholz: LMP w Zakopanem: Pewny triumf WSS Wisła, Murańka z rekordem Średniej Krokwi. skijumping.pl, 2021-10-29. [dostęp 2021-10-29].
- ↑ Adam Bucholz: LMP w Zakopanem: TS Wisła Zakopane wygrywa konkurs drużynowy. skijumping.pl, 2022-10-19. [dostęp 2022-10-19].
- ↑ Adam Bucholz: LMP w Szczyrku: Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe wygrywa konkurs drużynowy. skijumping.pl, 2023-10-22. [dostęp 2023-10-22].
- ↑ Anna Karczewska: Anna Twardosz mistrzynią Polski w skokach!. pzn.pl, 2018-03-03. [dostęp 2018-03-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-03-08)].
- ↑ Wyniki Mistrzostw Polski z dnia 2019-03-08 [online], Skijumping.pl [dostęp 2023-01-04] .
- ↑ Adam Bucholz: MP w Szczyrku: Rajda i Szwab ze złotymi medalami. skijumping.pl, 2020-02-15. [dostęp 2020-02-22].
- ↑ Adam Bucholz: MP Pań w Wiśle: Kamila Karpiel ze złotem, groźny upadek Kingi Rajdy. skijumping.pl, 2020-12-22. [dostęp 2021-12-23].
- ↑ Adam Bucholz: MP Pań w Zakopanem: Pierwszy tytuł mistrzowski Nicole Konderli. skijumping.pl, 2021-12-23. [dostęp 2021-12-23].
- ↑ Adam Bucholz: LMP Pań w Szczyrku: Kamila Karpiel ze złotym medalem!. skijumping.pl, 2017-10-08. [dostęp 2017-10-08].
- ↑ Dominik Formela: Kamila Karpiel letnią mistrzynią Polski. skijumping.pl, 2018-10-08. [dostęp 2018-10-27].
- ↑ Adam Bucholz: LMP Pań w Szczyrku: Joanna Szwab ze złotym medalem. skijumping.pl, 2020-10-17. [dostęp 2020-10-17].
- ↑ Adam Bucholz: LMP Pań w Zakopanem: Pagnier triumfuje w konkursie, Karpiel mistrzynią Polski. skijumping.pl, 2021-10-28. [dostęp 2021-10-28].
- ↑ Adam Bucholz: LMP Pań w Zakopanem: Nicole Konderla ze złotem i rekordem skoczni. skijumping.pl, 2022-10-18. [dostęp 2022-10-19].
- ↑ Adam Bucholz: LMP Pań w Szczyrku: Triumf Mesikovej, złoto dla Twardosz. skijumping.pl, 2023-10-21. [dostęp 2023-10-21].
Bibliografia
- Mistrzostwa Polski w skokach 1920-2003, skijumping.pl
- Medaliści mistrzostw Polski w skokach narciarskich 1920-2002.
- Archiwum Dziennika Polskiego 1945 – 1982
- Sokół Szczyrk. sokolszczyrk.skijumping.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-03-25)].
- Osiągnięcia Adama Małysza. makoboss.fm.interia.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2006-05-04)].
- Wisła Ustronianka
- Stanisław Marusarz
- www.skocznia.com. skocznia.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-09-05)].
- „Od Marusarza do Małysza” – Wojciech Szatkowski 2003, ISBN 83-86505-83-4
- „Kronika Śnieznych tras” – L. Fischer, J. Kapeniak, M. Matzenauer 1977
- „Mistrzostwa Polski w Narciarstwie klasycznym i alpejskim 1920-2013” – Andrzej Więcek, Zamość 2014
- „Tatrzańskie diabły” – Józef Kapeniak 1973
- archiwum „Gazety Wyborczej” (1989 – 2000)
- archiwum „Rzeczpospolitej"
- archiwum „Dziennika Polskiego” (1998 – 2000)
- archiwalne numery „Dziennika Polskiego” (1945 – 1982) – Małopolska Biblioteka Cyfrowa
- archiwalne numery „Stadjonu” (1929 – 1931) – Pomorska Biblioteka Cyfrowa
- Archiwalne numery „Przeglądu Sportowego” 1921 – 1959
- Roczniki „Przeglądu Sportowego” – 1983 – 1998
- Roczniki „Sportu” – 1983, 1984, 1992, 1994, 1996, 1997
- Archiwalny numer „Głosu Koszalińskiego” (1966) – Pomorska Biblioteka Cyfrowa
- Archiwalne numery „Głosu Ziemi Cieszyńskiej” (1966, 1984, 1986) – Śląska Biblioteka Cyfrowa.
- Archiwalny numer „Kroniki Beskidzkiej” (1966) – Śląska Biblioteka Cyfrowa.
- p
- d
- e
Zimowe |
|
---|---|
Letnie |
- p
- d
- e
- p
- d
- e
Rorgrywane współcześnie | |
---|---|
Rozgrywane dawniej |
|