Narciarstwo alpejskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1988
- Główne artykuły: Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1988 i Narciarstwo alpejskie na zimowych igrzyskach olimpijskich.
| |||
Data | 15 - 27 lutego 1988 | ||
---|---|---|---|
Gospodarz | Calgary | ||
Liczba konkurencji | 10 |
Narciarstwo alpejskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1988 | ||
---|---|---|
Zjazd | mężczyźni | kobiety |
Kombinacja | mężczyźni | kobiety |
Supergigant | mężczyźni | kobiety |
Gigant | mężczyźni | kobiety |
Slalom | mężczyźni | kobiety |
Konkurencje narciarstwa alpejskiego podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1988 w kanadyjskim Calgary rozgrywane były od 15 do 27 lutego 1988 roku. Po raz pierwszy od 1952 roku olimpijski program narciarstwa alpejskiego został zmieniony. W 1988 roku po raz pierwszy rozegrano supergiganta kobiet i mężczyzn, a po przerwie do programu wróciła kombinacja. Wszystkie konkurencje rozegrano w ośrodku narciarskim Nakiska.
Medaliści
Konkurencja | Złoto | Wynik | Srebro | Wynik | Brąz | Wynik |
---|---|---|---|---|---|---|
Mężczyźni | ||||||
Zjazd | Pirmin Zurbriggen | 1:59,63 | Peter Müller | 2:00,14 | Franck Piccard | 2:01,24 |
Kombinacja | Hubert Strolz | 36,55 pkt | Bernhard Gstrein | 43,44 pkt | Paul Accola | 48,23 pkt |
Supergigant | Franck Piccard | 1:39,66 | Helmut Mayer | 1:40,96 | Lars-Börje Eriksson | 1:41,08 |
Slalom gigant | Alberto Tomba | 2:06,37 | Hubert Strolz | 2:07,41 | Pirmin Zurbriggen | 2:08,39 |
Slalom | Alberto Tomba | 1:39,47 | Frank Wörndl | 1:39,53 | Paul Frommelt | 1:39,84 |
Kobiety | ||||||
Zjazd | Marina Kiehl | 1:25,86 | Brigitte Oertli | 1:26,61 | Karen Percy | 1:26,62 |
Kombinacja | Anita Wachter | 29,25 pkt | Brigitte Oertli | 29,47 pkt | Maria Walliser | 51,27 pkt |
Supergigant | Sigrid Wolf | 1:19,03 | Michela Figini | 1:20,03 | Karen Percy | 1:20,29 |
Slalom gigant | Vreni Schneider | 2:06,49 | Christa Kinshofer | 2:07,42 | Maria Walliser | 2:07,72 |
Slalom | Vreni Schneider | 1:32,68 | Mateja Svet | 1:33,10 | Christa Kinshofer | 1:33,35 |
Wyniki
Kobiety
Zjazd
Miejsce | Zawodniczka | Reprezentacja | Czas | Strata |
---|---|---|---|---|
Marina Kiehl | RFN | 1:25,86 | ||
Brigitte Oertli | Szwajcaria | 1:26,61 | +0,75 | |
Karen Percy | Kanada | 1:26,62 | +0,76 | |
4. | Maria Walliser | Szwajcaria | 1:26,89 | +1,03 |
5. | Laurie Graham | Kanada | 1:26,99 | +1,13 |
6. | Petra Kronberger | Austria | 1:27,03 | +1,17 |
7. | Regine Mösenlechner | RFN | 1:27,16 | +1,30 |
8. | Elisabeth Kirchler | Austria | 1:27,19 | +1,33 |
9. | Michela Figini | Szwajcaria | 1:27,26 | +1,40 |
10. | Lucia Medzihradská | Czechosłowacja | 1:27,29 | +1,42 |
Slalom
Miejsce | Zawodniczka | Reprezentacja | Czas | Strata |
---|---|---|---|---|
Vreni Schneider | Szwajcaria | 1:36,69 | ||
Mateja Svet | Jugosławia | 1:38,37 | +1,68 | |
Christa Kinshofer | RFN | 1:38,40 | +1,71 | |
4. | Roswitha Steiner | Austria | 1:38,77 | +2,08 |
5. | Blanca Fernández Ochoa | Hiszpania | 1:39,44 | +2,75 |
6. | Ida Ladstätter | Austria | 1:39,59 | +2,90 |
7. | Paola Magoni | Włochy | 1:39,76 | +3,07 |
8. | Dorota Tlałka-Mogore | Francja | 1:39,86 | +3,17 |
9. | Mojca Dežman | Jugosławia | 1:40,21 | +3,52 |
10. | Ulrike Maier | Austria | 1:40,54 | +3,85 |
Slalom gigant
Miejsce | Zawodniczka | Reprezentacja | Czas | Strata |
---|---|---|---|---|
Vreni Schneider | Szwajcaria | 2:06,49 | ||
Christa Kinshofer | RFN | 2:07,42 | +0,93 | |
Maria Walliser | Szwajcaria | 2:07,72 | +1,23 | |
4. | Mateja Svet | Jugosławia | 2:07,80 | +1,31 |
5. | Christina Meier-Höck | RFN | 2:07,88 | +1,39 |
6. | Ulrike Maier | Austria | 2:08,10 | +1,61 |
7. | Anita Wachter | Austria | 2:08,38 | +1,89 |
8. | Catherine Quittet | Francja | 2:08,84 | +2,35 |
9. | Carole Merle | Francja | 2:09,36 | +2,87 |
10. | Christelle Guignard | Francja | 2:09,46 | +2,97 |
Supergigant
Miejsce | Zawodniczka | Reprezentacja | Czas | Strata |
---|---|---|---|---|
Sigrid Wolf | Austria | 1:19,03 | ||
Michela Figini | Szwajcaria | 1:20,03 | +1,00 | |
Karen Percy | Kanada | 1:20,29 | +1,26 | |
4. | Regine Mösenlechner | RFN | 1:20,33 | +1,30 |
5. | Anita Wachter | Austria | 1:20,36 | +1,33 |
6. | Maria Walliser | Szwajcaria | 1:20,48 | +1,45 |
7. | Michaela Marzola | Włochy | 1:20,91 | +1,88 |
7. | Zoë Haas | Szwajcaria | 1:20,91 | +1,88 |
9. | Edith Thys | USA | 1:20,93 | +1,90 |
10. | Christa Kinshofer | RFN | 1:20,98 | +1,95 |
10. | Michaela Gerg | RFN | 1:20,98 | +1,95 |
Kombinacja
Miejsce | Zawodniczka | Reprezentacja | Wynik |
---|---|---|---|
Anita Wachter | Austria | 29,25 | |
Brigitte Oertli | Szwajcaria | 29,47 | |
Maria Walliser | Szwajcaria | 51,27 | |
4. | Karen Percy | Kanada | 54,47 |
5. | Lenka Kebrlová | Czechosłowacja | 60,87 |
6. | Lucia Medzihradská | Czechosłowacja | 63,55 |
7. | Michelle Ruthven | Kanada | 64,85 |
8. | Kerrin Lee-Gartner | Kanada | 65,26 |
9. | Ulrike Stanggassinger | RFN | 71,51 |
10. | Michaela Marzola | Włochy | 85,33 |
Mężczyźni
Zjazd
Miejsce | Zawodnik | Reprezentacja | Czas | Strata |
---|---|---|---|---|
Pirmin Zurbriggen | Szwajcaria | 1:59.63 | ||
Peter Müller | Szwajcaria | 2:00.14 | +0,51 | |
Franck Piccard | Francja | 2:01.24 | +1,61 | |
4. | Leonhard Stock | Austria | 2:01.56 | +1,93 |
5. | Gerhard Pfaffenbichler | Austria | 2:02.02 | +2,39 |
6. | Markus Wasmeier | RFN | 2:02.03 | +2,40 |
7. | Anton Steiner | Austria | 2:02.19 | +2,56 |
8. | Martin Bell | Wielka Brytania | 2:02.49 | +2,86 |
9. | Marc Girardelli | Luksemburg | 2:02.59 | +2,96 |
10. | Danilo Sbardellotto | Włochy | 2:02.69 | +3,06 |
Slalom
Miejsce | Zawodnik | Reprezentacja | Czas | Strata |
---|---|---|---|---|
Alberto Tomba | Włochy | 1:39,47 | ||
Frank Wörndl | RFN | 1:39,53 | +0,06 | |
Paul Frommelt | Liechtenstein | 1:39,84 | +0,37 | |
4. | Bernhard Gstrein | Austria | 1:40,08 | +0,61 |
5. | Ingemar Stenmark | Szwecja | 1:40,22 | +0,75 |
6. | Jonas Nilsson | Szwecja | 1:40,23 | +0,76 |
7. | Pirmin Zurbriggen | Szwajcaria | 1:40,48 | +1,01 |
8. | Oswald Tötsch | Włochy | 1:40,55 | +1,08 |
9. | Grega Benedik | Jugosławia | 1:41,38 | +1,91 |
10. | Florian Beck | RFN | 1:41,44 | +1,97 |
Slalom gigant
Miejsce | Zawodnik | Reprezentacja | Czas | Strata |
---|---|---|---|---|
Alberto Tomba | Włochy | 2:06,37 | ||
Hubert Strolz | Austria | 2:07,41 | +1,04 | |
Pirmin Zurbriggen | Szwajcaria | 2:08,39 | +2,02 | |
4. | Ivano Camozzi | Włochy | 2:08,77 | +2,40 |
5. | Rudolf Nierlich | Austria | 2:08,92 | +2,55 |
6. | Andreas Wenzel | Liechtenstein | 2:09,03 | +2,66 |
7. | Helmut Mayer | Austria | 2:09,09 | +2,72 |
8. | Frank Wörndl | RFN | 2:09,22 | +2,85 |
9. | Rok Petrovič | Jugosławia | 2:09,32 | +2,95 |
10. | Joël Gaspoz | Szwajcaria | 2:09,57 | +3,20 |
Supergigant
Miejsce | Zawodnik | Reprezentacja | Czas | Strata |
---|---|---|---|---|
Franck Piccard | Francja | 1:39,66 | ||
Helmut Mayer | Austria | 1:40,96 | +1,30 | |
Lars-Börje Eriksson | Szwecja | 1:41,08 | +1,42 | |
4. | Hubert Strolz | Austria | 1:41,11 | +1,45 |
5. | Pirmin Zurbriggen | Szwajcaria | 1:41,96 | +2,30 |
5. | Günther Mader | Austria | 1:41,96 | +2,30 |
7. | Luc Alphand | Francja | 1:42,27 | +2,61 |
8. | Leonhard Stock | Austria | 1:42,36 | +2,70 |
9. | Tomaž Čižman | Jugosławia | 1:42,47 | +2,81 |
10. | Ivano Camozzi | Włochy | 1:42,66 | +3,00 |
Kombinacja
Miejsce | Zawodnik | Reprezentacja | Wynik |
---|---|---|---|
Hubert Strolz | Austria | 36,55 | |
Bernhard Gstrein | Austria | 43,44 | |
Paul Accola | Szwajcaria | 48,23 | |
4. | Luc Alphand | Francja | 57,73 |
5. | Peter Jurko | Czechosłowacja | 58,56 |
6. | Jean-Luc Crétier | Francja | 62,98 |
7. | Markus Wasmeier | RFN | 65,44 |
8. | Adrian Bireš | Czechosłowacja | 68,49 |
9. | Finn Christian Jagge | Norwegia | 95,20 |
10. | Niklas Henning | Szwecja | 96,25 |
Klasyfikacja medalowa
Miejsce | Państwo | Razem | |||
---|---|---|---|---|---|
1. | Szwajcaria | 3 | 4 | 4 | 11 |
2. | Austria | 3 | 3 | 0 | 6 |
3. | Włochy | 2 | 0 | 0 | 2 |
4. | RFN | 1 | 2 | 1 | 4 |
5. | Francja | 1 | 0 | 1 | 2 |
6. | Francja | 0 | 0 | 2 | 2 |
7. | Jugosławia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Liechtenstein | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Szwecja | 0 | 0 | 1 | 1 |
Bibliografia
- Wyniki na stronie Sports Reference.com. sports-reference.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-12-25)]. (ang.)
- p
- d
- e
- p
- d
- e