Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1996 – 100 m stylem klasycznym mężczyzn
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1996 | |||
| |||
Miejsce | Stany Zjednoczone | ||
---|---|---|---|
Termin | 20 lipca 1996 | ||
Liczba ekip | 41 | ||
Liczba sportowców | 45 | ||
Obiekt rozgrywek | Georgia Tech Aquatic Center | ||
Złoty medal | |||
Srebrny medal | Jeremy Linn | ||
Brązowy medal | Mark Warnecke |
Pływanie na
Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1996
Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1996
Styl dowolny
50 m | |
---|---|
100 m | |
200 m | |
400 m | |
800 m | |
1500 m |
Styl motylkowy
100 m |
|
---|---|
200 m |
|
Styl zmienny
200 m |
|
---|---|
400 m |
|
Sztafety – styl dowolny
4 × 100 m |
|
---|---|
4 × 200 m |
|
Sztafety – styl zmienny
4 × 100 m |
|
---|
- pokaż
- dyskusja
- edytuj
100 m stylem klasycznym mężczyzn – jedna z konkurencji pływackich, które odbyły się 20 lipca podczas XXVI Igrzysk Olimpijskich w Atlancie.
Rekordy
Przed zawodami rekord świata i rekord olimpijski wyglądały następująco[1]:
Rekord | Zawodnik | Czas | Miejsce | Data |
---|---|---|---|---|
Rekord świata | Károly Güttler | 1:00,95 | Sheffield | 3 sierpnia 1993 |
Rekord olimpijski | Nelson Diebel | 1:01,50 | Barcelona | 26 lipca 1992 |
W trakcie zawodów ustanowiono następujące rekordy:
Data | Etap konkurencji | Zawodnik | Czas | Rekord |
---|---|---|---|---|
20 lipca | eliminacje | Frédérik Deburghgraeve | 1:00,60 | , |
Wyniki
Eliminacje
Najszybszych ośmiu zawodników zakwalifikowało się do finału A (Q), a kolejnych ośmiu do finału B (q)[2].
Miejsce | Wyścig | Tor | Zawodnik | Państwo | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|---|
1. | 6 | 4 | Frédérik Deburghgraeve | Belgia | 1:00,60 | Q, |
2. | 4 | 3 | Jeremy Linn | Stany Zjednoczone | 1:01,53 | Q |
3. | 5 | 3 | Mark Warnecke | Niemcy | 1:01,79 | Q, |
4. | 5 | 4 | Károly Güttler | Węgry | 1:01,80 | Q |
5 | 5 | Phil Rogers | Australia | Q | ||
6. | 6 | 6 | Stanisław Łopuchow | Rosja | 1:02,00 | Q |
7. | 4 | 5 | Kurt Grote | Stany Zjednoczone | 1:02,01 | Q |
8. | 5 | 2 | Zeng Qiliang | Chiny | 1:02,26 | Q |
9. | 5 | 1 | Daniel Málek | Czechy | 1:02,46 | q, |
10. | 5 | 6 | Akira Hayashi | Japonia | 1:02,63 | q |
11. | 5 | 8 | Marc Capdevila | Hiszpania | 1:02,69 | q, |
6 | 5 | Roman Iwanowski | Rosja | q | ||
13. | 4 | 4 | Oleksandr Dzhaburiya | Ukraina | 1:02,70 | q, |
14. | 6 | 3 | Norbert Rózsa | Węgry | 1:02,72 | q, WD |
15. | 4 | 6 | Paul Kent | Nowa Zelandia | 1:02,76 | q |
16. | 4 | 7 | Richard Maden | Wielka Brytania | 1:02,78 | q |
17. | 6 | 2 | Vladimir Latocha | Francja | 1:02,80 | q |
18. | 4 | 2 | Vadim Alexeev | Izrael | 1:02,92 | |
6 | 1 | Benno Kuipers | Holandia | |||
20. | 3 | 1 | Mario González | Kuba | 1:03,05 | |
21. | 5 | 7 | Todd Torres | Portoryko | 1:03,08 | |
22. | 6 | 7 | Yoshinobu Miyazaki | Japonia | 1:03,13 | |
23. | 6 | 8 | Jonathan Cleveland | Kanada | 1:03,14 | |
24. | 4 | 8 | Cho Kwang-jea | Korea Południowa | 1:03,39 | |
25. | 4 | 1 | Marek Krawczyk | Polska | 1:03,57 | |
26. | 3 | 3 | Ratapong Sirisanont | Tajlandia | 1:03,81 | |
27. | 3 | 4 | Aleksey Kriventsov | Białoruś | 1:04,20 | |
28. | 3 | 5 | Nerijus Beiga | Litwa | 1:04,45 | |
29. | 3 | 8 | Elvin Chia | Malezja | 1:04,46 | |
30. | 2 | 4 | Vadim Tatarov | Mołdawia | 1:04,87 | |
31. | 3 | 7 | Børge Mørk | Norwegia | 1:04,92 | |
32. | 2 | 3 | Mauricio Moreno | Kolumbia | 1:05,22 | |
33. | 3 | 2 | Huang Chih-yung | Chińskie Tajpej | 1:05,26 | |
34. | 2 | 7 | Juan José Madrigal | Kostaryka | 1:05,47 | |
35. | 2 | 2 | Jörg Lindemeier | Namibia | 1:05,50 | |
36. | 2 | 6 | Christophe Verdino | Monako | 1:05,66 | |
37. | 2 | 5 | Francisco Suriano | Salwador | 1:05,82 | |
38. | 3 | 6 | Aleksandr Savitsky | Kazachstan | 1:05,85 | |
39. | 1 | 3 | Jorge Arias | Peru | 1:06,03 | |
40. | 2 | 8 | Desmond Koh | Singapur | 1:06,97 | |
41. | 1 | 6 | Jean Luc Razakarivony | Madagaskar | 1:07,34 | |
42. | 2 | 1 | Yevgeny Petrashov | Kirgistan | 1:07,44 | |
43. | 1 | 5 | Bernard Desmarais | Mauritius | 1:09,05 | |
44. | 1 | 2 | Karar Rahman | Bangladesz | 1:11,47 | |
45. | 1 | 4 | Sultan Al-Otaibi | Kuwejt | 1:12,65 |
Finały
Finał B
Miejsce | Tor | Zawodnik | Państwo | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|
9. | 8 | Vladimir Latocha | Francja | 1:02,28 | |
10. | 4 | Daniel Málek | Czechy | 1:02,39 | |
11. | 1 | Richard Maden | Wielka Brytania | 1:02,51 | |
12. | 5 | Akira Hayashi | Japonia | 1:02,75 | |
13. | 2 | Oleksandr Dzhaburiya | Ukraina | 1:02,91 | |
14. | 7 | Paul Kent | Nowa Zelandia | 1:03,05 | |
15. | 3 | Marc Capdevila | Hiszpania | 1:03,51 | |
16 ! | 6 | Roman Iwanowski | Rosja | 9:99,99 ! | DSQ |
Finał A
Miejsce | Tor | Zawodnik | Państwo | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|
1 ! | 4 | Frédérik Deburghgraeve | Belgia | 1:00,65 | |
2 ! | 5 | Jeremy Linn | Stany Zjednoczone | 1:00,77 | |
3 ! | 3 | Mark Warnecke | Niemcy | 1:01,33 | |
4. | 2 | Károly Güttler | Węgry | 1:01,49 | |
5. | 6 | Phil Rogers | Australia | 1:01,64 | |
6. | 1 | Kurt Grote | Stany Zjednoczone | 1:01,69 | |
7. | 8 | Zeng Qiliang | Chiny | 1:02,01 | |
8. | 7 | Stanisław Łopuchow | Rosja | 1:02,13 |
Przypisy
Bibliografia
- Atlanta 1996 – wyniki konkurencji pływackich. Swimming World and Junior Swimmer. [dostęp 2021-08-15]. (ang.).
- p
- d
- e
Mistrzowie olimpijscy w pływaniu (100 m stylem klasycznym)