Piet Norval
Państwo | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Data i miejsce urodzenia | 7 kwietnia 1970 | |||||||||
Wzrost | 185 cm | |||||||||
Gra | praworęczny, jednoręczny bekhend | |||||||||
Status profesjonalny | 1988 | |||||||||
Zakończenie kariery | 2001 | |||||||||
Gra pojedyncza | ||||||||||
Wygrane turnieje | 0 | |||||||||
Najwyżej w rankingu | 125 (19 czerwca 1989) | |||||||||
Australian Open | 1R (1989) | |||||||||
Wimbledon | 1R (1989) | |||||||||
Gra podwójna | ||||||||||
Wygrane turnieje | 14 | |||||||||
Najwyżej w rankingu | 16 (16 stycznia 1995) | |||||||||
Australian Open | QF (1997) | |||||||||
Roland Garros | QF (1993) | |||||||||
Wimbledon | SF (1991) | |||||||||
US Open | QF (1998) | |||||||||
Dorobek medalowy | ||||||||||
|
Pieter (Piet) Norval (ur. 7 kwietnia 1970 w Kapsztadzie) – południowoafrykański tenisista, zwycięzca French Open 1999 w grze mieszanej, srebrny medalista igrzysk olimpijskich w Barcelonie (1992), reprezentant w Pucharze Davisa.
Kariera tenisowa
jako zawodowy tneisista Norval występował w latach 1988–2001.
Sukcesy odnosił głównie w grze podwójnej, w której triumfował w 14 turniejach rangi ATP World Tour, w tym w kończącym sezon zawodach Tennis Masters Cup (2000). Wspólnie z Donaldem Johnsonem pokonali w finale parę Mahesh Bhupathi–Leander Paes. Ponadto Norval był uczestnikiem 21 finałów.
W roku 1999 wygrał wspólnie z Katariną Srebotnik mikstowy turniej French Open. W rundzie finałowej pokonali wynikiem 6:3, 3:6, 6:3 duet Łarysa Sawczenko-Neiland–Rick Leach.
Norval jest również srebrnym medalistą igrzysk olimpijskich z Barcelony w grze podwójnej. Razem z Wayne’em Ferreirą przegrali mecz o mistrzostwo z Borisem Beckerem i Michaelem Stichem.
W latach 1993–1995, 1998 i 2000 Norval reprezentował RPA w Pucharze Davisa. Rozegrał przez ten okres 7 meczów, wygrywając z nich 3 pojedynki deblowe.
Najwyżej sklasyfikowany w rankingu deblistów był na 16. miejscu w połowie stycznia 1995 roku.
Finały w turniejach ATP World Tour
Legenda |
---|
Wielki Szlem |
Igrzyska olimpijskie |
Tennis Masters Cup / ATP Finals |
ATP Masters Series / ATP Tour Masters 1000 |
ATP International Series Gold / ATP Tour 500 |
ATP International Series / ATP Tour 250 |
Gra mieszana (1–0)
Końcowy wynik | Nr | Data | Turniej | Nawierzchnia | Partnerka | Przeciwnicy | Wynik finału |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Zwycięzca | 1. | 5 czerwca 1999 | French Open, Paryż | Ceglana | Katarina Srebotnik | Łarysa Sawczenko-Neiland Rick Leach | 6:3, 3:6, 6:3 |
Gra podwójna (14–21)
Końcowy wynik | Nr | Data | Turniej | Nawierzchnia | Partner | Przeciwnicy | Wynik finału |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Zwycięzca | 1. | 24 marca 1991 | Miami | Twarda | Wayne Ferreira | Ken Flach Robert Seguso | 5:7, 7:6, 6:2 |
Finalista | 1. | 5 kwietnia 1992 | Johannesburg | Twarda | Wayne Ferreira | Pieter Aldrich Danie Visser | 4:6, 4:6 |
Finalista | 2. | 8 sierpnia 1992 | Barcelona | Ceglana | Wayne Ferreira | Boris Becker Michael Stich | 6:7(5), 6:4, 6:7(5), 3:6 |
Zwycięzca | 2. | 21 marca 1993 | Casablanca | Ceglana | Mike Bauer | Ģirts Dzelde Goran Prpić | 7:5, 7:6 |
Finalista | 3. | 11 lipca 1993 | Gstaad | Ceglana | Hendrik Jan Davids | Cédric Pioline Marc Rosset | 3:6, 6:3, 6:7 |
Finalista | 4. | 25 lipca 1993 | Stuttgart | Ceglana | Gary Muller | Tom Nijssen Cyril Suk | 6:7, 3:6 |
Zwycięzca | 3. | 17 października 1993 | Bolzano | Dywanowa (hala) | Hendrik Jan Davids | David Adams Andriej Olchowski | 6:3, 6:2 |
Finalista | 5. | 13 lutego 1994 | Mediolan | Dywanowa (hala) | Hendrik Jan Davids | Tom Nijssen Cyril Suk | 6:4, 6:7, 6:7 |
Finalista | 6. | 17 kwietnia 1994 | Nicea | Ceglana | Hendrik Jan Davids | Javier Sánchez Mark Woodforde | 5:7, 3:6 |
Zwycięzca | 4. | 8 maja 1994 | Hamburg | Ceglana | Scott Melville | Henrik Holm Anders Järryd | 6:3, 6:4 |
Zwycięzca | 5. | 24 lipca 1994 | Stuttgart | Ceglana | Scott Melville | Jacco Eltingh Paul Haarhuis | 7:6, 7:5 |
Finalista | 7. | 16 października 1994 | Ostrawa | Dywanowa (hala) | Gary Muller | Martin Damm Karel Nováček | 4:6, 6:1, 3:6 |
Finalista | 8. | 12 marca 1995 | Indian Wells | Twarda | Gary Muller | Tommy Ho Brett Steven | 4:6, 6:7 |
Finalista | 9. | 1 października 1995 | Palermo | Ceglana | Hendrik Jan Davids | Àlex Corretja Fabrice Santoro | 7:6, 4:6, 3:6 |
Finalista | 10. | 21 kwietnia 1996 | Barcelona | Ceglana | Neil Broad | Luis Lobo Javier Sánchez | 1:6, 3:6 |
Finalista | 11. | 23 czerwca 1996 | Nottingham | Trawiasta | Neil Broad | Mark Petchey Danny Sapsford | 7:6, 6:7, 4:6 |
Zwycięzca | 6. | 14 lipca 1996 | Newport | Trawiasta | Marius Barnard | Paul Kilderry Michael Tebbutt | 6:7, 6:4, 6:4 |
Zwycięzca | 7. | 4 sierpnia 1996 | Los Angeles | Twarda | Marius Barnard | Jonas Björkman Nicklas Kulti | 7:5, 6:2 |
Finalista | 12. | 6 października 1996 | Lyon | Dywanowa (hala) | Neil Broad | Jim Grabb Richey Reneberg | 2:6, 1:6 |
Finalista | 13. | 11 maja 1997 | Hamburg | Ceglana | Neil Broad | Luis Lobo Javier Sánchez | 3:6, 6:7 |
Finalista | 14. | 8 marca 1998 | Rotterdam | Dywanowa (hala) | Neil Broad | Jacco Eltingh Paul Haarhuis | 6:7, 3:6 |
Finalista | 15. | 12 lipca 1998 | Båstad | Ceglana | Lan Bale | Magnus Gustafsson Magnus Larsson | 4:6, 2:6 |
Zwycięzca | 8. | 2 sierpnia 1998 | Umag | Ceglana | Neil Broad | Jiří Novák David Rikl | 6:1, 3:6, 6:3 |
Finalista | 16. | 11 października 1998 | Bazylea | Twarda (hala) | Kevin Ullyett | Olivier Delaître Fabrice Santoro | 3:6, 6:7 |
Finalista | 17. | 10 stycznia 1999 | Doha | Twarda | Kevin Ullyett | Alex O’Brien Jared Palmer | 3:6, 4:6 |
Finalista | 18. | 17 października 1999 | Wiedeń | Twarda (hala) | Kevin Ullyett | David Prinosil Sandon Stolle | 3:6, 4:6 |
Zwycięzca | 9. | 24 października 1999 | Lyon | Dywanowa (hala) | Kevin Ullyett | Wayne Ferreira Sandon Stolle | 4:6, 7:6(5), 7:6(4) |
Zwycięzca | 10. | 14 listopada 1999 | Sztokholm | Twarda (hala) | Kevin Ullyett | Jan-Michael Gambill Scott Humphries | 7:5, 6:3 |
Finalista | 19. | 5 marca 2000 | Santiago | Ceglana | Lan Bale | Gustavo Kuerten Antonio Prieto | 2:6, 4:6 |
Zwycięzca | 11. | 16 kwietnia 2000 | Estoril | Ceglana | Donald Johnson | David Adams Joshua Eagle | 6:4, 7:5 |
Zwycięzca | 12. | 25 czerwca 2000 | Nottingham | Trawiasta | Donald Johnson | Ellis Ferreira Rick Leach | 1:6, 6:4, 6:3 |
Finalista | 20. | 22 października 2000 | Tuluza | Twarda (hala) | Donald Johnson | Julien Boutter Fabrice Santoro | 6:7(8), 6:4, 6:7(5) |
Zwycięzca | 13. | 29 października 2000 | Bazylea | Dywanowa (hala) | Donald Johnson | Roger Federer Dominik Hrbatý | 7:6(9), 4:6, 7:6(4) |
Finalista | 21. | 5 listopada 2000 | Stuttgart | Twarda (hala) | Donald Johnson | Jiří Novák David Rikl | 6:3, 3:6, 4:6 |
Zwycięzca | 14. | 17 listopada 2000 | Doubles Championship, Bangalore | Twarda | Donald Johnson | Mahesh Bhupathi Leander Paes | 7:6(8), 6:3, 6:4 |
Bibliografia
- Profil na stronie ATP [online], Association of Tennis Professionals [dostęp 2014-09-25] (ang.).
- Profil na stronie ITF [online], International Tennis Federation [dostęp 2014-09-25] (ang.).
- Profil na stronie Pucharu Davisa [online], Davis Cup [dostęp 2014-09-25] (ang.).
- p
- d
- e
- p
- d
- e
1902–1910 |
|
---|---|
1911–1920 | |
1921–1930 | |
1931–1939 | |
1940–1950 | |
1951–1960 | |
1961–1970 | |
1971–1980 | |
1981–1990 | |
1991–2000 |