Campionatul Mondial de Atletism din 2022 - 3.000 m obstacole (masculin)
Campionatul Mondial de Atletism din 2022 | ||
---|---|---|
100 m | masculin | feminin |
200 m | masculin | feminin |
400 m | masculin | feminin |
800 m | masculin | feminin |
1.500 m | masculin | feminin |
5.000 m | masculin | feminin |
10.000 m | masculin | feminin |
100 m garduri | feminin | |
110 m garduri | masculin | |
400 m garduri | masculin | feminin |
3.000 m obstacole | masculin | feminin |
4x100 m | masculin | feminin |
4x400 m | masculin | feminin |
Maraton | masculin | feminin |
20 km marș | masculin | feminin |
35 km marș | masculin | feminin |
Săritura în înălțime | masculin | feminin |
Săritura cu prăjina | masculin | feminin |
Săritura în lungime | masculin | feminin |
Triplu salt | masculin | feminin |
Aruncarea greutății | masculin | feminin |
Aruncarea discului | masculin | feminin |
Aruncarea ciocanului | masculin | feminin |
Aruncarea suliței | masculin | feminin |
Heptatlon | feminin | |
Decatlon | masculin | |
4x400 m | mixt |
Proba masculină de 3.000 m obstacole de la Campionatul Mondial de Atletism din 2022 a avut loc la data de 15 iulie și 18 iulie 2022 pe Hayward Field din Eugene, SUA.[1]
Timpul de calificare
Timpul standard pentru calificare automată în finală a fost 8:22:00.[2]
Program
Ora este ora SUA (UTC-7)
Data | Oră | Etapă |
---|---|---|
15 iulie | 17:15 | Calificări |
18 iulie 2022 | 19:20 | Finala |
Rezultate
Calificări
Se vor califica primii 3 atleți din fiecare serie se vor califica direct în finală (C) împreună cu 6 atleți cu cei mai buni 6 timp (c).[3]
Loc | Serie | Nume | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | Soufiane El Bakkali | Maroc | 8:16,65 | C |
2 | 1 | Leonard Bett | Kenya | 8:16,94 | C |
3 | 1 | Abraham Kibiwot | Kenya | 8:17,04 | C |
4 | 1 | Getnet Wale | Etiopia | 8:17,49 | c |
5 | 3 | Hailemariyam Amare | Etiopia | 8:18,34 | C |
6 | 3 | Evan Jager | Statele Unite ale Americii | 8:18,44 | C |
7 | 3 | Avinash Sable | India | 8:18,75 | C |
8 | 3 | Yemane Haileselassie | Eritreea | 8:18,75 | c, SB |
9 | 1 | Sebastián Martos | Spania | 8:18,94 | c |
10 | 2 | Lamecha Girma | Etiopia | 8:19,64 | C |
11 | 2 | Conseslus Kipruto | Kenya | 8:20,12 | C |
12 | 2 | Hillary Bor | Statele Unite ale Americii | 8:20,18 | C |
13 | 2 | Mehdi Belhadj | Franța | 8:20,47 | c |
14 | 1 | Ahmed Abdelwahed | Italia | 8:21,04 | c |
15 | 3 | Daniel Arce | Spania | 8:21,06 | c |
16 | 2 | Ryuji Miura | Japonia | 8:21,80 | |
17 | 1 | Benard Keter | 8:21,94 | ||
18 | 3 | Mohamed Amin Jhinaoui | Tunisia | 8:22,00 | |
19 | 3 | Benjamin Kigen | Kenya | 8:22,52 | |
20 | 2 | Edward Trippas | Australia | 8:23,83 | |
21 | 3 | Karl Bebendorf | Germania | 8:25,73 | SB |
22 | 2 | Mohamed Ismail | Djibouti | 8:25,85 | |
23 | 2 | Tom Erling Kårbø | Norvegia | 8:26,12 | PB |
24 | 1 | John Gay | Canada | 8:27,02 | |
25 | 2 | Hichem Bouchicha | Algeria | 8:27,39 | |
26 | 2 | Ahmed Jaziri | Tunisia | 8:28,28 | |
27 | 1 | Ben Buckingham | Australia | 8:29,15 | |
28 | 1 | Kosei Yamaguchi | Japonia | 8:30,92 | |
29 | 3 | Jacob Boutera | Norvegia | 8:31,47 | |
30 | 2 | Víctor Ruiz | Spania | 8:33,42 | |
31 | 2 | Ryan Smeeton | Canada | 8:33,51 | |
32 | 3 | Vidar Johansson | Suedia | 8:33,51 | |
33 | 3 | Ryoma Aoki | Japonia | 8:33,89 | |
34 | 1 | Bilal Tabti | Algeria | 8:38,45 | |
35 | 2 | Salaheddine Ben Yazide | Maroc | 8:38,46 | |
36 | 3 | Jean-Simon Desgagnés | Canada | 8:40,90 | |
37 | 3 | Topi Raitanen | Finlanda | 8:43,01 | |
38 | 1 | Frederik Ruppert | Germania | 8:45,55 | |
39 | 2 | Carlos San Martín | Columbia | 8:48,66 | |
40 | 1 | Tim Van De Velde | Belgia | 9:03,11 | |
41 | 3 | Mohamed Tindouft | Maroc | 9:99.99 NT |
Finala
Finala s-a desfășurat pe 18 iulie la 19:22.[4]
Loc | Sportiv | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
1 | Soufiane El Bakkali | Maroc | 8:25,13 | |
2 | Lamecha Girma | Etiopia | 8:26,01 | |
3 | Conseslus Kipruto | Kenya | 8:27,92 | |
4 | Getnet Wale | Etiopia | 8:28,68 | |
5 | Abraham Kibiwot | Kenya | 8:28,95 | |
6 | Evan Jager | Statele Unite ale Americii | 8:29,08 | |
7 | Yemane Haileselassie | Eritreea | 8:29,40 | |
8 | Hillary Bor | Statele Unite ale Americii | 8:29,77 | |
9 | Daniel Arce | Spania | 8:30,05 | |
10 | Hailemariyam Amare | Etiopia | 8:31,54 | |
11 | Avinash Sable | India | 8:31,75 | |
12 | Ahmed Abdelwahed | Italia | 8:33,43 | |
13 | Mehdi Belhadj | Franța | 8:34,49 | |
14 | Sebastián Martos | Spania | 8:36,66 | |
15 | Leonard Bett | Kenya | 8:36,74 |