Turneul mixt de curling din cadrul Jocurilor Olimpice de Iarnă din 2022 a avut loc între 2 și 8 februarie 2022 la Centrul Național de Natație din Beijing.[ 1] Zece națiuni au concurat într-o rundă preliminară, în sistem fiecare cu fiecare, echipele clasate pe primele patru locuri calificându-se pentru etapa eliminatorie.[ 2]
Echipe Echipele au fost alcătuite dintr-un sportiv și o sportivă, unul dintre sportivi aruncând pietrele #1 și #5 și celălalt pietrele #2, #3 și #4:
Australia Canada China Cehia Marea Britanie Sportivă: Tahli Gill Sportiv: Dean Hewitt
Sportivă: Rachel Homan Sportiv: John Morris
Sportivă: Fan Suyuan Sportiv: Ling Zhi
Sportivă: Zuzana Paulová Sportiv: Tomáš Paul
Sportivă: Jennifer Dodds Sportiv: Bruce Mouat
Italia Norvegia Suedia Elveția Statele Unite ale Americii Sportivă: Stefania Constantini Sportiv: Amos Mosaner
Sportivă: Kristin Skaslien Sportiv: Magnus Nedregotten
Sportivă: Almida de Val Sportiv: Oskar Eriksson
Sportivă: Jenny Perret Sportiv: Martin Rios
Sportivă: Vicky Persinger Sportiv: Chris Plys
Clasament etapa preliminară Legendă Echipe calificate în play-off
Țară Sportivi C P PP PÎ Reprize câștigate Reprize pierdute Reprize fără puncte Reprize câștigate contra serviciului Lovituri % Italia Stefania Constantini / Amos Mosaner 9 0 79 48 43 28 0 17 79% Norvegia Kristin Skaslien / Magnus Nedregotten 6 3 68 50 40 28 0 15 82% Marea Britanie Jennifer Dodds / Bruce Mouat 6 3 60 50 38 33 0 12 79% Suedia Almida de Val / Oskar Eriksson 5 4 47 42 32 28 0 10 76% Canada Rachel Homan / John Morris 5 4 57 54 33 39 0 8 78% Cehia Zuzana Paulová / Tomáš Paul 4 5 50 65 29 39 1 7 75% Elveția Jenny Perret / Martin Rios 3 6 55 58 32 39 0 6 73% Statele Unite ale Americii Vicky Persinger / Chris Plys 3 6 50 67 34 36 0 9 74% China Fan Suyuan / Ling Zhi 2 7 51 64 34 36 0 7 74% Australia Tahli Gill / Dean Hewitt 2 7 42 59 25 35 1 5 71%
Runda preliminară
Etapa 1 Miercuri, 2 februarie, 20:05
Echipă 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Total Suedia (de Val / Eriksson) 0 2 0 1 2 0 0 0 5
Marea Britanie (Dodds / Mouat) 1 0 3 0 0 1 3 1 9
Echipă 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Total Australia (Gill / Hewitt) 1 0 1 0 0 3 0 0 5
Statele Unite ale Americii (Persinger / Plys) 0 1 0 1 1 0 2 1 6
Echipă 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Total Norvegia (Skaslien / Nedregotten) 1 1 0 1 0 2 1 0 0 6
Cehia (Paulová / Paul) 0 0 2 0 1 0 0 3 1 7
Echipă 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Total China (Fan / Ling) 1 1 1 0 1 0 2 0 1 7
Elveția (Perret / Rios) 0 0 0 2 0 3 0 1 0 6
Etapa a 2-a Joi, 3 februarie, 9:05
Echipă 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Total Australia (Gill / Hewitt) 0 1 0 0 0 3 0 1 5
China (Fan / Ling) 1 0 2 0 1 0 2 0 6
Echipă 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Total Suedia (de Val / Eriksson) 1 0 0 1 1 0 2 2 7
Cehia (Paulová / Paul) 0 1 1 0 0 2 0 0 4
Echipă 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Total Statele Unite ale Americii (Persinger / Plys) 1 0 0 1 1 1 0 0 4
Italia (Constantini / Mosaner) 0 4 1 0 0 0 1 2 8
Echipă 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Total Marea Britanie (Dodds / Mouat) 0 1 1 0 1 0 2 1 6
Canada (Homan / Morris) 1 0 0 1 0 2 0 0 4
Etapa a 3-a Joi, 3 februarie, 14:05
Echipă 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Total Italia (Constantini / Mosaner) 0 3 0 1 1 0 2 0 0 1 8
Elveția (Perret / Rios) 1 0 2 0 0 3 0 1 0 0 7
Echipă 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Total Statele Unite ale Americii (Persinger / Plys) 1 0 2 0 3 0 0 0 6
Norvegia (Skaslien / Nedregotten) 0 1 0 2 0 3 3 2 11
Etapa a 4-a Joi, 3 februarie, 20:05
Echipă 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Total Norvegia (Skaslien / Nedregotten) 2 0 1 0 2 0 1 0 6
Canada (Homan / Morris) 0 4 0 1 0 1 0 1 7
Echipă 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Total Elveția (Perret / Rios) 0 3 0 3 0 1 0 1 8
Marea Britanie (Dodds / Mouat) 1 0 2 0 1 0 3 0 7
Echipă 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Total China (Fan / Ling) 0 2 0 1 1 0 2 0 6
Suedia (de Val / Eriksson) 1 0 2 0 0 1 0 3 7
Echipă 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Total Cehia (Paulová / Paul) 1 3 1 0 1 0 2 X 8
Australia (Gill / Hewitt) 0 0 0 1 0 1 0 X 2
Etapa a 5-a Vineri, 4 februarie, 8:35
Echipă 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Total Suedia (de Val / Eriksson) 1 0 1 1 1 0 3 0 7
Australia (Gill / Hewitt) 0 1 0 0 0 3 0 2 6
Echipă 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Total Canada (Homan / Morris) 3 0 1 0 2 0 1 0 7
Elveția (Perret / Rios) 0 1 0 1 0 2 0 1 5
Echipă 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Total Italia (Constantini / Mosaner) 3 0 2 0 2 2 0 2 11
Norvegia (Skaslien / Nedregotten) 0 5 0 1 0 0 2 0 8
Etapa a 6-a Vineri, 4 februarie, 13:35
Echipă 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Total Cehia (Paulová / Paul) 0 0 1 0 0 1 X X 2
Italia (Constantini / Mosaner) 4 1 0 4 1 0 X X 10
Echipă 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Total China (Fan / Ling) 1 0 0 2 0 1 0 2 6
Canada (Homan / Morris) 0 2 2 0 2 0 2 0 8
Echipă 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Total Marea Britanie (Dodds / Mouat) 2 1 0 3 0 0 2 0 1 9
Australia (Gill / Hewitt) 0 0 1 0 3 2 0 2 0 8
Echipă 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Total Suedia (de Val / Eriksson) 1 0 1 0 0 3 0 2 0 7
Statele Unite ale Americii (Persinger / Plys) 0 1 0 1 2 0 3 0 1 8
Etapa a 7-a Sâmbătă, 5 februarie, 9:05
Echipă 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Total Australia (Gill / Hewitt) 0 0 1 0 3 0 X X 4
Norvegia (Skaslien / Nedregotten) 4 2 0 1 0 3 X X 10
Echipă 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Total Elveția (Perret / Rios) 0 1 0 0 0 0 X X 1
Suedia (de Val / Eriksson) 2 0 1 1 1 1 X X 6
Etapa a 8-a Sâmbătă, 5 februarie, 14:05
Echipă 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Total China (Fan / Ling) 0 1 0 2 0 2 0 X 5
Statele Unite ale Americii (Persinger / Plys) 2 0 1 0 3 0 1 x 7
Echipă 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Total Cehia (Paulová / Paul) 1 0 0 1 0 1 0 X 3
Marea Britanie (Dodds / Mouat) 0 2 3 0 1 0 2 X 8
Echipă 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Total Suedia (de Val / Eriksson) 1 1 0 3 0 1 X X 6
Canada (Homan / Morris) 0 0 1 0 1 0 X X 2
Echipă 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Total Australia (Gill / Hewitt) 1 0 0 1 0 1 0 X 3
Italia (Constantini / Mosaner) 0 2 1 0 1 0 3 X 7
Etapa a 9-a Sâmbătă, 5 februarie, 20:05
Echipă 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Total Marea Britanie (Dodds / Mouat) 0 1 1 0 0 2 0 1 5
Italia (Constantini / Mosaner) 1 0 0 2 1 0 3 0 7
Echipă 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Total Norvegia (Skaslien / Nedregotten) 0 2 1 1 0 5 0 X 9
China (Fan / Ling) 1 0 0 0 2 0 3 X 6
Echipă 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Total Cehia (Paulová / Paul) 0 0 0 0 0 3 0 X 3
Elveția (Perret / Rios) 3 1 3 2 1 0 1 X 11
Echipă 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Total Statele Unite ale Americii (Persinger / Plys) 1 0 1 0 0 0 0 X 2
Canada (Homan / Morris) 0 1 0 1 1 1 3 X 7
Etapa a 10-a Duminică, 6 februarie, 9:05
Echipă 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Total Statele Unite ale Americii (Persinger / Plys) 1 0 3 0 3 0 1 0 8
Cehia (Paulová / Paul) 0 3 0 4 0 0 0 3 10
Echipă 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Total Marea Britanie (Dodds / Mouat) 1 0 0 0 3 1 0 1 6
China (Fan / Ling) 0 2 1 1 0 0 1 0 5
Etapa a 11-a Duminică, 6 februarie, 14:05
Echipă 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Total Norvegia (Skaslien / Nedregotten) 2 0 1 0 1 1 1 X 6
Suedia (de Val / Eriksson) 0 1 0 1 0 0 0 X 2
Echipă 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Total Australia (Gill / Hewitt) 2 1 0 0 0 3 2 1 9
Elveția (Perret / Rios) 0 0 1 3 2 0 0 0 6
Echipă 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Total Italia (Constantini / Mosaner) 3 1 0 1 0 1 1 1 8
China (Fan / Ling) 0 0 1 0 3 0 0 0 4
Echipă 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Total Canada (Homan / Morris) 0 1 0 1 1 0 0 2 2 7
Cehia (Paulová / Paul) 1 0 1 0 0 2 1 0 0 5
Etapa a 12-a Duminică, 6 februarie, 20:05
Echipă 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Total Canada (Homan / Morris) 0 0 0 0 4 0 3 1 0 8
Australia (Gill / Hewitt) 3 2 1 1 0 1 0 0 2 10
Echipă 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Total Italia (Constantini / Mosaner) 0 1 1 1 0 5 0 4 12
Suedia (de Val / Eriksson) 2 0 0 0 3 0 3 0 7
Echipă 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Total Elveția (Perret / Rios) 3 0 0 1 0 1 0 1 6
Statele Unite ale Americii (Persinger / Plys) 0 1 1 0 1 0 2 0 5
Echipă 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Total Norvegia (Skaslien / Nedregotten) 1 1 0 1 1 0 2 X 6
Marea Britanie (Dodds / Mouat) 0 0 1 0 0 1 0 X 2
Etapa a 13-a Luni, 7 februarie, 9:05
Echipă 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Total Elveția (Perret / Rios) 0 0 1 0 2 0 2 0 5
Norvegia (Skaslien / Nedregotten) 1 1 0 1 0 2 0 1 6
Echipă 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Total Canada (Homan / Morris) 0 2 0 0 2 0 3 0 0 7
Italia (Constantini / Mosaner) 1 0 1 2 0 1 0 2 1 8
Echipă 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Total Statele Unite ale Americii (Persinger / Plys) 0 1 0 0 2 1 0 0 4
Marea Britanie (Dodds / Mouat) 3 0 1 1 0 0 1 2 8
Echipă 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Total Cehia (Paulová / Paul) 0 1 0 0 0 4 1 2 8
China (Fan / Ling) 1 0 3 1 1 0 0 0 6
Runda eliminatorie
Semifinale Luni, 7 februarie, 20:05
Echipă 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Total Italia (Constantini / Mosaner) 1 1 2 1 1 0 2 X 8
Suedia (de Val / Eriksson) 0 0 0 0 0 1 0 X 1
Echipă 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Total Norvegia (Skaslien / Nedregotten) 0 1 0 1 0 3 0 1 6
Marea Britanie (Dodds / Mouat) 1 0 2 0 1 0 1 0 5
Meciul pentru medalia de bronz Marți, 8 februarie, 14:05
Echipă 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Total Suedia (de Val / Eriksson) 0 4 3 1 1 0 X X 9
Marea Britanie (Dodds / Mouat) 1 0 0 0 0 2 X X 3
Meciul pentru medalia de aur Marți, 8 februarie, 20:05
Echipă 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Total Italia (Constantini / Mosaner) 0 2 1 3 0 1 0 1 8
Norvegia (Skaslien / Nedregotten) 2 0 0 0 1 0 2 0 5
Clasament final Loc Echipa 1 Italia 2 Norvegia 3 Suedia 4 Marea Britanie 5 Canada 6 Cehia 7 Elveția 8 Statele Unite ale Americii 9 China 10 Australia
Referințe ^ „BEIJING 2022 OLYMPIC SCHEDULE”. Olympics.com . Accesat în 22 ianuarie 2022 . ^ „SCHEDULE BY SPORT – CURLING”. Olympics.com . Accesat în 22 ianuarie 2022 .