| Turul Țării Bascilor | | |
|
Sport | ciclism |
Nr. de ediții | a 51-a |
Data începerii | 4 aprilie 2011 |
Data sfârșitului | 9 aprilie 2011 |
|
Participanți | 160 de cicliști 20 echipe |
Numărul de probe | 6 etape |
Câștigătorul trofeului | Andreas Klöden (Team RadioShack) |
Clasament pe puncte | Andreas Klöden (Team RadioShack) |
Cel mai bun cățărător | Michael Albasini (HTC-Highroad) |
Clasamentul sprinturilor intermediare | Bram Tankink (Rabobank) |
Cea mai bună echipă | Team Movistar |
|
Pentru ediția următoare, vedeți : Turul Țării Bascilor 2012 |
Pentru ediția precedentă, vedeți : Turul Țării Bascilor 2010 |
Modifică date / text |
Turul Țării Bascilor 2011 este a 51-a ediție a Turului Țării Bascilor, care s-a desfășurat în perioada 4-9 aprilie 2011.
Echipe participante
Au fost invitate 18 de echipe de ProTur și 2 wild-carduri, în total 20 de echipe. Acestea sunt:
Etape
Etapa 1
4 aprilie: Zumarraga – Zumarraga, 151,2 km[1]
Rezultate etapa 1 | Ciclist | Echipă | Timp | 1 | Joaquim Rodríguez (ESP) | Team Katusha | 4h 02' 42" | 2 | Samuel Sánchez (ESP) | Euskaltel-Euskadi | t.e. | 3 | Andreas Klöden (GER) | Team RadioShack | t.e. | 4 | Chris Horner (USA) | Team RadioShack | + 1" | 5 | Ryder Hesjedal (CAN) | Garmin-Cervélo | + 6" | 6 | Damiano Cunego (ITA) | Lampre-ISD | + 6" | 7 | David López García (ESP) | Team Movistar | + 6" | 8 | Robert Gesink (NED) | Rabobank | + 6" | 9 | Danilo Di Luca (ITA) | Team Katusha | + 6" | 10 | Xavier Tondó (ESP) | Team Movistar | + 6" | | | Clasament general după etapa 1 | Ciclist | Echipă | Timp | 1 | Joaquim Rodríguez (ESP) | Team Katusha | 4h 02' 42" | 2 | Samuel Sánchez (ESP) | Euskaltel-Euskadi | t.e. | 3 | Andreas Klöden (GER) | Team RadioShack | t.e. | 4 | Chris Horner (USA) | Team RadioShack | + 1" | 5 | Ryder Hesjedal (CAN) | Garmin-Cervélo | + 6" | 6 | Damiano Cunego (ITA) | Lampre-ISD | + 6" | 7 | David López García (ESP) | Team Movistar | + 6" | 8 | Robert Gesink (NED) | Rabobank | + 6" | 9 | Danilo Di Luca (ITA) | Team Katusha | + 6" | 10 | Xavier Tondó (ESP) | Team Movistar | + 6" | |
Etapa 2
5 aprilie: Zumarraga – Lekunberri, 163 km[2]
Rezultate etapa 2 | Ciclist | Echipă | Timp | 1 | Vasil Kiryienka (BLR) | Team Movistar | 4h 06' 39" | 2 | Andreas Klöden (GER) | Team RadioShack | + 2" | 3 | Andy Schleck (LUX) | Leopard Trek | + 2" | 4 | Chris Anker Sørensen (DEN) | Team Saxo Bank-SunGard | + 2" | 5 | Chris Horner (USA) | Team RadioShack | + 2" | 6 | Jurgen Van Den Broeck (BEL) | Omega Pharma-Lotto | + 2" | 7 | Ryder Hesjedal (CAN) | Garmin-Cervélo | + 2" | 8 | Fränk Schleck (LUX) | Leopard Trek | + 2" | 9 | Fabio Duarte (COL) | Geox-TMC | + 2" | 10 | Joaquim Rodríguez (ESP) | Team Katusha | + 2" | | | Clasament general după etapa 2 | Ciclist | Echipă | Timp | 1 | Andreas Klöden (GER) | Team RadioShack | 8h 09' 23" | 2 | Joaquim Rodríguez (ESP) | Team Katusha | + 0" | 3 | Samuel Sánchez (ESP) | Euskaltel-Euskadi | + 0" | 4 | Chris Horner (USA) | Team RadioShack | + 1" | 5 | Ryder Hesjedal (CAN) | Garmin-Cervélo | + 6" | 6 | David López García (ESP) | Team Movistar | + 6" | 7 | Damiano Cunego (ITA) | Lampre-ISD | + 6" | 8 | Xavier Tondó (ESP) | Team Movistar | + 6" | 9 | Robert Gesink (NED) | Rabobank | + 6" | 10 | Beñat Intxausti (ESP) | Team Movistar | + 9" | |
Etapa 3
6 aprilie: Villatuerta – Zuia, 180 km[3]
Rezultate etapa 3 | Ciclist | Echipă | Timp | 1 | Alexander Vinokourov (KAZ) | Astana | 4h 20' 38" | 2 | Óscar Freire (ESP) | Rabobank | + 8" | 3 | Paul Martens (GER) | Rabobank | + 8" | 4 | Pim Ligthart (NED) | Vacancesoleil-DCM | + 8" | 5 | Mickaël Cherel (FRA) | Ag2r-La Mondiale | + 8" | 6 | Egoitz García (ESP) | Caja Rural | + 8" | 7 | Francesco Gavazzi (ITA) | Lampre-ISD | + 8" | 8 | Chris Horner (USA) | Team RadioShack | + 8" | 9 | Damiano Caruso (ITA) | Liquigas-Cannondale | + 8" | 10 | Joaquim Rodríguez (ESP) | Team Katusha | + 8" | | | Clasament general după etapa 3 | Ciclist | Echipă | Timp | 1 | Joaquim Rodríguez (ESP) | Team Katusha | 12h 30' 09" | 2 | Andreas Klöden (GER) | Team RadioShack | + 0" | 3 | Samuel Sánchez (ESP) | Euskaltel-Euskadi | + 0" | 4 | Chris Horner (USA) | {Team RadioShack | + 1" | 5 | Ryder Hesjedal (CAN) | Garmin-Cervélo | + 6" | 6 | Xavier Tondó (ESP) | Team Movistar | + 6" | 7 | Damiano Cunego (ITA) | Lampre-ISD | + 6" | 8 | David López García (ESP) | Team Movistar | + 6" | 9 | Robert Gesink (NED) | Rabobank | + 6" | 10 | Beñat Intxausti (ESP) | Team Movistar | + 9" | |
Etapa 4
7 aprilie: Amurrio – Eibar, 179 km[4]
Rezultate etapa 4 | Rider | Team | Time | 1 | Samuel Sánchez (ESP) | Euskaltel-Euskadi | 4h 42' 34" | 2 | Andreas Klöden (GER) | Team RadioShack | t.e. | 3 | Alexander Vinokourov (KAZ) | Astana | t.e. | 4 | Joaquim Rodríguez (ESP) | Team Katusha | t.e. | 5 | Ryder Hesjedal (CAN) | Garmin-Cervélo | t.e. | 6 | Xavier Tondó (ESP) | Team Movistar | t.e. | 7 | Chris Horner (USA) | Team RadioShack | t.e. | 8 | Robert Gesink (NED) | Rabobank | t.e. | 9 | Beñat Intxausti (ESP) | Team Movistar | t.e. | 10 | David López García (ESP) | Team Movistar | t.e. | | | Clasament general după etapa 4 | Rider | Team | Time | 1 | Joaquim Rodríguez (ESP) | Team Katusha | 17h 12' 43" | 2 | Andreas Klöden (GER) | Team RadioShack | + 0" | 3 | Samuel Sánchez (ESP) | Euskaltel-Euskadi | + 0" | 4 | Chris Horner (USA) | Team RadioShack | + 1" | 5 | Ryder Hesjedal (CAN) | Garmin-Cervélo | + 6" | 6 | Xavier Tondó (ESP) | Team Movistar | + 6" | 7 | Robert Gesink (NED) | Rabobank | + 6" | 8 | David López García (ESP) | Team Movistar | + 6" | 9 | Beñat Intxausti (ESP) | Team Movistar | + 9" | 10 | Alexander Vinokourov (KAZ) | Astana | + 10" | |
Etapa 5
8 aprilie: Eibar – Zalla, 177 km[5]
Rezultate etapa 5 | Rider | Team | Time | 1 | Francesco Gavazzi (ITA) | Lampre-ISD | 4h 27' 03" | 2 | Kristof Vandewalle (BEL) | Quick Step | t.e. | 3 | John Gadret (FRA) | Ag2r-La Mondiale | t.e. | 4 | Pim Ligthart (NED) | Vacancesoleil-DCM | t.e. | 5 | Egoitz García (ESP) | Caja Rural | t.e. | 6 | Vasil Kiryienka (BLR) | Team Movistar | t.e. | 7 | Ryder Hesjedal (CAN) | Garmin-Cervélo | t.e. | 8 | Damiano Caruso (ITA) | Liquigas-Cannondale | t.e. | 9 | Chris Horner (USA) | Team RadioShack | t.e. | 10 | Samuel Sánchez (ESP) | Euskaltel-Euskadi | t.e. | | | Clasamet general după etapa 5 | Rider | Team | Time | 1 | Joaquim Rodríguez (ESP) | Team Katusha | 21h 39' 46" | 2 | Andreas Klöden (GER) | Team RadioShack | + 0" | 3 | Samuel Sánchez (ESP) | Euskaltel-Euskadi | + 0" | 4 | Chris Horner (USA) | Team RadioShack | + 1" | 5 | Ryder Hesjedal (CAN) | Garmin-Cervélo | + 6" | 6 | Xavier Tondó (ESP) | Team Movistar | + 6" | 7 | David López García (ESP) | Team Movistar | + 6" | 8 | Robert Gesink (NED) | Rabobank | + 6" | 9 | Beñat Intxausti (ESP) | Team Movistar | + 9" | 10 | Alexander Vinokourov (KAZ) | Astana | + 10" | |
Etapa 6
9 aprilie: Zalla – Zalla, 24 km[6] (contratimp individual)
Rezultate etapa 6 | Ciclist | Echipă | Timp | 1 | Tony Martin (GER) | HTC-Highroad | 32' 16" | 2 | Andreas Klöden (GER) | Team RadioShack | + 9" | 3 | Marco Pinotti (ITA) | HTC-Highroad | + 24" | 4 | Jakob Fuglsang (DEN) | Leopard-Trek | + 29" | 5 | Andrew Talansky (USA) | Garmin-Cervélo | + 42" | 6 | Maxime Monfort (BEL) | Leopard-Trek | + 48" | 7 | Robert Gesink (NED) | Rabobank | + 50" | 8 | Richie Porte (AUS) | Team Saxo Bank-SunGard | + 53" | 9 | Chris Horner (USA) | Team RadioShack | + 55" | 10 | Vasil Kiryienka (BLR) | Team Movistar | + 1' 00" | | | Clasament general final | Ciclist | Echipă | Timp | 1 | Andreas Klöden (GER) | Team RadioShack | 22h 12' 11" | 2 | Chris Horner (USA) | Team RadioShack | + 47" | 3 | Robert Gesink (NED) | Rabobank | + 47" | 4 | Beñat Intxausti (ESP) | Team Movistar | + 1' 03" | 5 | Xavier Tondó (ESP) | Team Movistar | + 1' 03" | 6 | Samuel Sánchez (ESP) | Euskaltel-Euskadi | + 1' 08" | 7 | David López García (ESP) | Team Movistar | + 1' 28" | 8 | Alexander Vinokourov (KAZ) | Astana | + 1' 31" | 9 | Ryder Hesjedal (CAN) | Garmin-Cervélo | + 1' 49" | 10 | Vasil Kiryienka (BLR) | Team Movistar | + 1' 54" | |
Rezultate
Etapa | Câștigător | Clasament general | Clasament pe puncte | Clasament cățăratori | Clasament sprinturi | Clasament pe echipe |
1 | Joaquim Rodríguez (KAT) | Joaquim Rodríguez (KAT) | Joaquim Rodríguez (KAT) | Mathieu Perget (ALM) | Bram Tankink (RAB) | Team Movistar (MOV) |
2 | Vasil Kiryienka (MOV) | Andreas Klöden (RSH) | Andreas Klöden (RSH) | Maxim Iglinsky (AST) |
3 | Alexander Vinokourov (AST) | Joaquim Rodríguez (KAT) | Joaquim Rodríguez (KAT) | Amaël Moinard (BMC) |
4 | Samuel Sánchez (EUS) | Andreas Klöden (RSH) | Michael Albasini (THR) |
5 | Francesco Gavazzi (LAM) |
6 | Tony Martin (THR) | Andreas Klöden (RSH) |
Final | Andreas Klöden (RSH) | Andreas Klöden (RSH) | Michael Albasini (THR) | Bram Tankink (RAB) | Team Movistar (MOV) |
Referințe
- ^ Eurosport Etapa 1
- ^ Eurosport Etapa 2
- ^ Eurosport Etapa 3
- ^ Eurosport Etapa 4
- ^ Eurosport Etapa 5
- ^ Eurosport Etapa 6
Circuitul mondial UCI 2011 | | | |