Светско првенство у рукомету за жене 1957.
1. Светско првенство у рукомету за жене одржано је у Југославији од 13. јула до 20. јула 1957. године. Градови домаћини су били Вировитица и Београд.
Учествовало је 9 репрезентација подељених на 3 групе А, Б, Ц, са по три екипе. У групама се играло свако са сваким.
Трећепласиране екипе су формирале нову групу у којој се играло за пласман од 7 до 9 места.
Две првопласиране екипе из група у предтакмичењу формирале су две полуфиналне групе I i II са по три екипе. Групе су формиране тако да су групу I сачињавале екипе првопласираних из група А и Ц, и другопласирани из групе Б, а групу II првопласирани из групе Б и другопласирани из група А и Ц.
Трећепласирани су играли за пето, другопласирани за треће, а прволасирани финалну утакмицу за прво место.
Резултати
Предтакмичење
Група А
1. екипа | Резултат | 2. екипа |
Аустрија | 3 : 1 | Румунија |
Данска | 6 : 1 | Румунија |
Данска | 9 : 4 | Аустрија |
Табела групе А
Пласман | Екипа | И | П | Н | Г | ДГ | ПГ | Бодови |
1. | Данска | 2 | 2 | 0 | 0 | 15 | 5 | 4 |
2. | Аустрија | 2 | 1 | 0 | 1 | 7 | 10 | 2 |
3. | Румунија | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 9 | 0 |
Легенда:
И =играо, П = победа, Н = нерешено
Г = пораз, ДГ = дати голови, ПГ = примљени голови
Група Б
1. екипа | Резултат | 2. екипа |
Мађарска | 9 : 2 | Шведска |
Чехословачка | 8 : 4 | Мађарска |
Чехословачка | 5 : 4 | Шведска |
Табела групе Б
Пласман | Екипа | И | П | Н | Г | ДГ | ПГ | Бодови |
1. | Чехословачка | 2 | 2 | 0 | 0 | 13 | 8 | 4 |
2. | Мађарска | 2 | 1 | 0 | 1 | 13 | 10 | 2 |
3. | Шведска | 2 | 0 | 0 | 2 | 6 | 14 | 0 |
Група Ц
1. екипа | Резултат | 2. екипа |
ФНР Југославија | 11 : 3 | Пољска |
Западна Немачка | 7 : 4 | Пољска |
ФНР Југославија | 7 : 6 | Западна Немачка |
Табела групе Ц
Пласман | Екипа | И | П | Н | Г | ДГ | ПГ | Бодови |
1. | ФНР Југославија | 2 | 2 | 0 | 0 | 18 | 9 | 4 |
2. | Западна Немачка | 2 | 1 | 0 | 1 | 13 | 11 | 2 |
3. | Пољска | 2 | 0 | 0 | 2 | 7 | 18 | 0 |
Полуфинале
Група I
1. екипа | Резултат | 2. екипа |
Мађарска | 15 : 9 | ФНР Југославија |
Мађарска | 5 : 5 | Данска |
ФНР Југославија | 10 : 7 | Данска |
Табела групе I
Пласман | Екипа | И | П | Н | Г | ДГ | ПГ | Бодови |
1. | Мађарска | 2 | 1 | 1 | 0 | 15 | 9 | 3 |
2. | ФНР Југославија | 2 | 1 | 0 | 1 | 14 | 17 | 2 |
3. | Данска | 2 | 0 | 1 | 1 | 12 | 15 | 1 |
Група II
1. екипа | Резултат | 2. екипа |
Западна Немачка | 10 : 8 | Аустрија |
Чехословачка | 12 : 3 | Аустрија |
Чехословачка | 10 : 4 | Западна Немачка |
Табела групе II
Пласман | Екипа | И | П | Н | Г | ДГ | ПГ | Бодови |
1. | Чехословачка | 2 | 2 | 0 | 0 | 22 | 7 | 4 |
2. | Западна Немачка | 2 | 1 | 0 | 1 | 14 | 18 | 2 |
3. | Аустрија | 2 | 0 | 0 | 2 | 11 | 22 | 0 |
Утакмице за пласман
- Група од 7/9 места
1. екипа | Резултат | 2. екипа |
Пољска | 4 : 1 | Шведска |
Шведска | 2 : 1 | Румунија |
Пољска | 3 : 0 | Румунија |
- Табела од 7/9 места
Пласман | Екипа | И | П | Н | Г | ДГ | ПГ | Бодови |
7. | Пољска | 2 | 2 | 0 | 0 | 7 | 1 | 4 |
8. | Шведска | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 5 | 2 |
9. | Румунија | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 5 | 0 |
Финални мечеви
1. екипа | Резултат | 2. екипа | |
за 5 место | Данска | 10 : 6 | Аустрија |
за 3 место | ФНР Југославија | 9 : 6 | Западна Немачка |
за 1 место | Чехословачка | 7 : 1 | Мађарска |
Коначан пласман
Злато | Чехословачка |
Сребро | Мађарска |
Бронза | ФНР Југославија |
4. | Западна Немачка |
5. | Данска |
6. | Аустрија |
7. | Пољска |
8. | Шведска |
9. | Румунија |
Победничка екипа
Ана Капова, Вера Ашенбренерова, Власта Чијакова, Јана Хускова, Стана Кучерова, Цвета Маржинкова, Цвета Јаначкова, Павла Братакова, Вера Дваракова, Бланка Котлинова, Јана Малерова, Вероника Шмидова Тренери: Карел Хосталек и Ладислав Грос.
Види још
Спољашње везе
- International Handball Federation
- IHF - Званични резултати
- п
- р
- у
- Немачка 1938.
- Шведска 1954.
- Источна Немачка 1958.
- Западна Немачка 1961.
- Чехословачка 1964.
- Шведска 1967.
- Француска 1970.
- Источна Немачка 1974.
- Данска 1978.
- Западна Немачка 1982.
- Швајцарска 1986.
- Чехословачка 1990.
- Шведска 1993.
- Исланд 1995.
- Јапан 1997.
- Египат 1999.
- Француска 2001.
- Португалија 2003.
- Тунис 2005.
- Немачка 2007.
- Хрватска 2009.
- Шведска 2011.
- Шпанија 2013.
- Катар 2015.
- Француска 2017.
- Данска / Немачка 2019.
- Египат 2021.
- Пољска / Шведска 2023.
- Хрватска / Данска / Норвешка 2025.
- Немачка 2027.
- Југославија 1957.
- Румунија 1962.
- Западна Немачка 1965.
- Холандија 1971.
- Југославија 1973.
- СССР 1975.
- Чехословачка 1978.
- Мађарска 1982.
- Холандија 1986.
- Јужна Кореја 1990.
- Норвешка 1993.
- Аустрија / Мађарска 1995.
- Немачка 1997.
- Данска / Норвешка 1999.
- Италија 2001.
- Хрватска 2003.
- Русија 2005.
- Француска 2007.
- Кина 2009.
- Бразил 2011.
- Србија 2013.
- Данска 2015.
- Немачка 2017.
- Јапан 2019.
- Шпанија 2021.
- Данска / Норвешка / Шведска 2023.
- Немачка / Холандија 2025.
- Мађарска 2025.