Светско првенство у скоковима у воду 2015.
Светско првенство у скоковима у воду Казањ 2015. | |||
---|---|---|---|
Појединачно | |||
Даска 1 м | мушкарци | жене | |
Даска 3 м | мушкарци | жене | |
Торањ 10 м | мушкарци | жене | |
Синхронизовано | |||
Даска 3 м | мушкарци | микс | жене |
Торањ 10 м | мушкарци | микс | жене |
Екипно мешовито | |||
екипно |
Светско првенство у скоковима у воду 2015. одржано је по 16. пут од 24. јула до 2. августа 2015. године као део програма Светског првенства у воденим спортовима чији домаћин је био руски град Казањ.
Такмичења су се одржавала у базену Казањског центра водених спортова капацитета око 4.200 седећих места. На такмичењу је учестовало укупно 239 такмичара из 48 држава (134 мушкарца и 105 жена). Подељено је укупно 13 комплета медаља, по 5 у мушкој и женској категорији, те 3 у мешовитим категоријама.
Такмичење је протекло у потпуној доминацији такмичара из Кине који су освојили готово половину медаља, од чега чак 10 златних, а медаље су освајали и такмичари из још 10 земаља. Најуспешнији такмичари у мушкој конкуренцији су били Сје Сији из Кине и Том Дејли из Велике Британије, док су се код жена највише истакле Кинескиње Ши Тингмао (2 злата и сребро), Чен Жуолин (злато и бронза) и Хе Ци (сребро и бронза), те Италијанка Тања Кањото (злато и 2 сребра).
Дисциплине и систем такмичења
На светском првенству у скоковима у воду такмичења су се одвијала у следећим дисциплинама:
- скокови са даске са висине од 1 метра у обе конкуренције појединачно (2 комплета медаља),
- скокови са даске са висине од 3 метра у обе конкуренције појединачно, синхронизовано (у пару) и синхронизовано у мешовитим паровима (укупно 5 комплета медаља)
- скокови са торња са висине од 10 метара у обе конкуренције појединачно, синхронизовано (у пару) и синхронизовано у мешовитим паровима (укупно 5 комплета медаља)
- екипно такмичење (1 комплет медаља)
Укупно ће бити подељено 13 комплета медаља. По први пут у програм светских првенстава уврштена су такмичења у мешовитим синхронизованим скоковима са 3 метарсе даске и са торња, те такмичење у екипној конкуренцији (један мушки и један женски такмичар).
Сва појединачна такмичења одвијат ће се у три фазе: квалификације, полуфинале и финале. Редослед наступања током квалификација одређен је случајним компјутерским одабиром, док редослед наступа у осталим рундама зависи од резултата у квалификацијама. Пласман у полуфинале обезбедит ће по 18 такмичара/такмичарки са најбољим резултатима. У финалима ће учестовати 12 најбоље пласираних такмичара/такмичарки из полуфинала. Такмичења у скоковима са даске са висине од 1 метра састојат ће се из два дела (квалификације и финале), баш као и дисциплине са синхронизованим скоковима у обе конкуренције.
У мешовитим дисциплинама скакат ће се само финала.
Сатница такмичења
Сатница је по локалном времену UTC+3.[1]
Датум | Време | Дисциплина |
---|---|---|
24. јул | 15:00 | Мушкарци, даска 1 метар, квалификације |
25. јул | 10:00 | Жене, даска 3 метра синхронизовано, квалификације |
15:00 | Мешовити парови, торањ 10 метара, финале | |
19:30 | Жене, даска 3 метра синхронизовано, финале | |
26. јул | 10:00 | Мушкарци, торањ 10 метара синхронизовано, квалификације |
15:00 | Жене, даска 1 метар, квалификације | |
19:30 | Мушкарци, торањ 10 метара синхронизовано, финале | |
27. јул | 10:00 | Жене, торањ 10 метара синхронизовано, квалификације |
15:00 | Мушкарци, даска 1 метар, финале | |
19:30 | Жене, торањ 10 метара синхронизовано, финале | |
28. јул | 10:00 | Мушкарци, даска 3 метра синхронизовано, квалификације |
15:00 | Жене, даска 1 метар, финале | |
19:30 | Мушкарци, даска 3 метра синхронизовано, финале | |
29. јул | 10:00 | Жене, торањ 10 метара појединачно, квалификације |
15:00 | Жене, торањ 10 метара појединачно, полуфинале | |
19:30 | Екипно такмичење, финале | |
30. јул | 10:00 | Мушкарци, даска 3 метра појединачно, квалификације |
15:00 | Мушкарци, даска 3 метра појединачно, полуфинале | |
19:30 | Жене, торањ 10 метара појединачно, финале | |
31. јул | 10:00 | Жене, даска 3 метра појединачно, квалификације |
15:00 | Жене, даска 3 метра појединачно, квалификације | |
19:30 | Мушкарци, даска 3 метра појединачно, финале | |
1. август | 10:00 | Мушкарци, торањ 10 метара појединачно, квалификације |
15:00 | Мушкарци, торањ 10 метара појединачно, полуфинале | |
19:30 | Жене, даска 3 метра појединачно, финале | |
2. август | 15:00 | Мешовити парови, даска 3 метра, финале |
19:30 | Мушкарци, торањ 10 метара појединачно, финале |
Земље учеснице
На светском првенству у скоковима у воду учестовало је укупно 48 земаља, односно 239 такмичара (134 мушкарца и 105 жена).[2]
|
|
|
|
Освајачи медаља
Дисциплина | Резултат | Резултат | Резултат | |||
---|---|---|---|---|---|---|
мушкарци појединачно | ||||||
даска 1 м | Сје Сији (CHN) | 485,50 | Иља Кваша (UKR) | 449,05 | Мајкл Хиксон (USA) | 428,30 |
даска 3 м | Хе Чао (CHN) | 555,05 | Иља Захаров (RUS) | 547,60 | Џек Ло (GBR) | 528,90 |
торањ 10 м | Ћу Бо (CHN) | 587,00 | Дејвид Бодаја (USA) | 560,20 | Том Дејли (GBR) | 537,95 |
мушкарци синхронизовано | ||||||
3 м даска | Кина Цао Јуен Ћин Кај | 471,45 | Русија Јевгениј Кузњецов Иља Захаров | 459,18 | В. Британија Џек Ло Крис Мирс | 445,20 |
10 м торањ | Кина Чен Ајсен Лин Јуе | 495,72 | Мексико Иван Гарсија Херман Санчез | 448,89 | Русија Роман Исмаилов Виктор Минибајев | 441,33 |
жене појединачно | ||||||
даска 1 м | Тања Кањото (ITA) | 310,85 | Ши Тингмао (CHN) | 309,20 | Хе Ци (CHN) | 300,30 |
даска 3 м | Ши Тингмао (CHN) | 383,55 | Хе Ци (CHN) | 377,45 | Тања Кањото (ITA) | 356,15 |
торањ 10 м | Ким Кук-хјанг (PRK) | 397,05 | Жен Ћен (CHN) | 388,00 | Панделела Ринонг (MAS) | 385,05 |
жене синхронизовано | ||||||
3 м даска | Кина Ши Тингмао Ву Минсја | 351,30 | Канада Џенифер Абел Памела Вер | 319,47 | Аустралија Саманта Мајлс Естер Кин | 304,20 |
10 м торањ | Кина Чен Жуолин Љу Хуејсја | 359,52 | Канада Меган Бенфито Роселин Филијо | 339,99 | Северна Кореја Ким Ун-хјанг Сонг Нам-хјанг | 325,26 |
мешовите екипне дисциплине синхронизовано | ||||||
3 м даска син микс | Кина Ванг Хан Јанг Хао | 339,90 | Канада Џенифер Абел Франсоа Имбо-Дулак | 317,01 | Италија Тања Кањото Мајкол Верцото | 315,30 |
10 м торањ син микс | Кина Си Јађе Тај Сјаоху | 350,88 | Канада Меган Бенфито Венсан Ријендо | 309,66 | Аустралија Домоник Беџгуд Мелиса Ву | 308,22 |
екипно | В. Британија Том Дејли Ребека Галантри | 434,65 | Украјина Александар Хоршковозов Јулија Прокопчук | 426,45 | Кина Чен Жуолин Сје Сији | 425,40 |
Биланс медаља
Ранг | Држава | Злато | Сребро | Бронза | Укупно |
---|---|---|---|---|---|
1. | Кина | 10 | 3 | 2 | 15 |
2. | Велика Британија | 1 | 0 | 3 | 4 |
3. | Италија | 1 | 0 | 2 | 3 |
4. | Северна Кореја | 1 | 0 | 1 | 2 |
5. | Канада | 0 | 4 | 0 | 4 |
6. | Русија | 0 | 2 | 1 | 3 |
7. | Украјина | 0 | 2 | 0 | 2 |
8. | САД | 0 | 1 | 1 | 1 |
9. | Мексико | 0 | 1 | 0 | 1 |
10. | Аустралија | 0 | 0 | 2 | 2 |
11. | Малезија | 0 | 0 | 1 | 1 |
Укупно | 13 | 13 | 13 | 39 |
Види још
Референце
- ^ Schedule Архивирано на сајту Wayback Machine (16. април 2015)
- ^ Entry List by Nation.
Спољашње везе
- Званични веб-сајт
- Подаци о такмичењу на сајту ФИНА
- п
- р
- у
- Мушкарци: 50 слободно
- 100 слободно
- 200 слободно
- 400 слободно
- 800 слободно
- 1.500 слободно
- 50 леђно
- 100 леђно
- 200 леђно
- 50 прсно
- 100 прсно
- 200 прсно
- 50 делфин
- 100 делфин
- 200 делфин
- 200 мешовито
- 400 мешовито
- 4 × 100 слободно
- 4 × 200 слободно
- 4 × 100 мешовито
- Жене: 50 слободно
- 100 слободно
- 200 слободно
- 400 слободно
- 800 слободно
- 1.500 слободно
- 50 леђно
- 100 леђно
- 200 леђно
- 50 прсно
- 100 прсно
- 200 прсно
- 50 делфин
- 100 делфин
- 200 делфин
- 200 мешовито
- 400 мешовито
- 4 × 100 слободно
- 4 × 200 слободно
- 4 × 100 мешовито
- Мешовите штафете: 4 × 100 слободно
- 4 × 100 мешовито
- --
- Мушкарци: даска 1 метар појединачно
- даска 3 метра (појединачно
- синхронизовано)
- торањ 10 м (појединачно
- синхронизовано)
- Жене: даска 1 метар појединачно
- даска 3 метра (појединачно
- синхронизовано)
- торањ 10 м (појединачно
- синхронизовано)
- Мешовити тимови: даска 3 м синхронизовано
- торањ 10 м синхронизовано
- екипно