Kvalspelet till Europamästerskapet i fotboll för damer 2022 (grupp H)
Evenemangsfakta | |||
---|---|---|---|
Datum | 29 augusti 2019–1 december 2020 | ||
Deltagare | |||
Nationer | 5 | ||
| |||
|
Kvalspelet till Europamästerskapet i fotboll för damer 2022 (grupp H) spelas från 29 augusti 2019 till 1 december 2020.
Tabell
Kvalificerad för EM | |
Ranking av grupptvåor |
Nr | Lag v • r | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Belgien | 8 | 7 | 0 | 1 | 37 | 5 | +32 | 21 |
2 | Schweiz | 8 | 6 | 1 | 1 | 20 | 6 | +14 | 19 |
3 | Rumänien | 8 | 4 | 0 | 4 | 13 | 16 | −3 | 12 |
4 | Kroatien | 8 | 2 | 1 | 5 | 7 | 19 | −12 | 7 |
5 | Litauen | 8 | 0 | 0 | 8 | 1 | 32 | −31 | 0 |
Matcher
29 augusti 2019 | Litauen | 1 – 2 | Kroatien | Savivaldybė Stadium | ||
18:30 UTC+3 | Dovilė Gailevičiūtė 86′ | Rapport | 37′ Isabella Dujmenović 48′ Kristina Šundov | Šiauliai Publik: 423 Domare: Laura Rapp (Sverige) | ||
3 september 2019 | Schweiz | 4 – 0 | Litauen | LIPO Park Schaffhausen | ||
19:00 UTC+2 | Milda Liužinaitė 19′ (sjm.) Fabienne Humm 47′ Ramona Bachmann 68′ Ana-Maria Crnogorčević 79′ | (1 – 0) Rapport | Schaffhausen Publik: 3 123 Domare: Merima Čelik (Bosnien och Hercegovina) | |||
3 september 2019 | Belgien | 6 – 1 | Kroatien | Den Dreef | ||
20:30 UTC+2 | Janice Cayman 18′, 59′, 66′ Tine De Caigny 44′ Laura Deloose 74′ Davinia Vanmechelen 78′ | (2 – 0) Rapport | 84′ Izabela Lojna | Leuven Publik: 3 344 Domare: Henrikke Nervik (Norge) | ||
4 oktober 2019 | Litauen | 0 – 3 | Schweiz | Savivaldybė Stadium | ||
18:30 UTC+3 | (0 – 1) Rapport | 35′ (str.) Ana-Maria Crnogorčević 66′ Rahel Kiwic 70′ (sjm.) Vestina Neverdauskaitė | Šiauliai Publik: 237 Domare: Ewa Augustyn (Polen) | |||
8 oktober 2019 | Rumänien | 0 – 1 | Belgien | Stadionul Dr. Constantin Rădulescu | ||
18:30 UTC+3 | (0 – 1) Rapport | 9′ Laura De Neve | Cluj-Napoca Publik: 1 073 Domare: Marta Huerta De Aza (Spanien) | |||
8 oktober 2019 | Schweiz | 2 – 0 | Kroatien | Stockhorn Arena | ||
19:00 UTC+2 | Ana-Maria Crnogorčević 9′ Géraldine Reuteler 31′ | (2 – 0) Rapport | Thun Publik: 4 512 Domare: Katarzyna Lisiecka-Sęk (Polen) | |||
8 november 2019 | Rumänien | 3 – 0 | Litauen | Stadionul Mogoșoaia | ||
18:00 UTC+2 | Ștefania Vătafu 17′ (str.) Vestina Neverdauskaitė 29′ (sjm.) Andreea Voicu 70′ (str.) | (2 – 0) Rapport | Mogoșoaia Publik: 150 Domare: Petra Pavlikova (Slovakien) | |||
8 november 2019 | Kroatien | 1 – 4 | Belgien | Stadion ŠRC Zaprešić | ||
18:00 UTC+1 | Anela Lubina 40′ | (1 – 2) Rapport | 15′ (str.) Tessa Wullaert 31′, 56′ Davina Philtjens 81′ Tine De Caigny | Zaprešić Publik: 357 Domare: Tess Olofsson (Sverige) | ||
12 november 2019 | Schweiz | 6 – 0 | Rumänien | LIPO Park Schaffhausen | ||
19:00 UTC+1 | Ramona Bachmann 26′, 45′, 74′ Ana-Maria Crnogorčević 65′ (str.) Fabienne Humm 81′ Svenja Fölmli 88′ | Rapport | Schaffhausen Domare: Shona Shukrula (Nederländerna) | |||
12 november 2019 | Belgien | 6 – 0 | Litauen | Den Dreef | ||
20:30 UTC+1 | Tine De Caigny 14′, 32′, 46′, 66′, 73′ Algimante Mikutaitė 29′ (sjm.) | (3 – 0) Rapport | Leuven Publik: 4 587 Domare: Ivana Projkovska (Makedonien) | |||
18 september 2020 | Belgien | 6 – 1 | Rumänien | Den Dreef | ||
17:30 UTC+2 | Tessa Wullaert 19′ (str.), 45′, 51′ Janice Cayman 26′ Elena Dhont 80′ Justine Vanhaevermaet 84′ | (3 – 0) Rapport | 53′ Laura Rus | Leuven Domare: Volha Tsiareshka (Vitryssland) | ||
18 september 2020 | Kroatien | 1 – 1 | Schweiz | Stadion ŠRC Zaprešić | ||
17:30 UTC+2 | Ivana Rudelić 3′ | (1 – 0) Rapport | 74′ Ramona Bachmann | Zaprešić Domare: Lucie Šulcová (Tjeckien) | ||
22 september 2020 | Rumänien | 4 – 1 | Kroatien | Stadionul Mogoșoaia | ||
19:00 UTC+3 | Iva Landeka 16′ (sjm.) Mara Bătea 39′ Andrea Herczeg 45+3′ Laura Rus 67′ | (3 – 1) Rapport | 9′ Ivana Rudelić | Mogoșoaia Domare: Ivana Projkovska (Nordmakedonien) | ||
22 september 2020 | Schweiz | 2 – 1 | Belgien | Arena Thun | ||
19:00 UTC+2 | Malin Gut 5′ Alisha Lehmann 63′ | (1 – 0) Rapport | 70′ Tessa Wullaert | Thun Domare: Tess Olofsson (Sverige) | ||
23 oktober 2020[a] | Litauen | 0 – 4 | Rumänien | Marijampolė fotbollsarena | ||
19:00 UTC+3 | (0 – 0) Rapport | 63′, 81′ (str.) Ștefania Vătafu 77′ Laura Rus 90′ Ana Maria Vlădulescu | Marijampolė Domare: Lorraine Watson (Skottland) | |||
27 oktober 2020[a] | Rumänien | 0 – 2 | Schweiz | Football Centre FRF | ||
17:30 UTC+2 | (0 – 1) Rapport | 29′ Coumba Sow 79′ Ana-Maria Crnogorčević | Mogoşoaia Domare: Melis Özçiğdem (Turkiet) | |||
27 oktober 2020[a] | Litauen | 0 – 9 | Belgien | Marijampolė fotbollsarena | ||
19:00 UTC+2 | (0 – 5) Rapport | 12′, 69′, 82′ Tessa Wullaert 14′ (sjm.) Milda Liužinaitė 21′ (sjm.) Gabija Gedgaudaitė 30′, 40′, 56′ Tine De Caigny 84′ Marie Minnaert | Marijampolė Domare: Lina Lehtovaara (Finland) | |||
27 november 2020[a] | Kroatien | – | Litauen | Aldo Drosina Stadium | ||
16:00 UTC+1 | Rapport | Pula Domare: Lucie Šulcová (Tjeckien) | ||||
1 december 2020[a] | Belgien | – | Schweiz | Den Dreef | ||
UTC+1 | Rapport | Leuven | ||||
1 december 2020[a] | Kroatien | – | Rumänien | Aldo Drosina Stadium | ||
16:00 UTC+1 | Rapport | Pula Domare: Lorraine Watson (Skottland) | ||||
Anmärkningslista
- ^ [a b c d e f] Alla matcher var ursprungligen planerade att spelas under april och juni 2020 men fick skjutas upp på grund av coronavirusutbrottet.
Källor
- Officiell hemsida
|