Lista över olympiska medaljörer i bordtennis
Det här är en komplett lista över alla medaljörer i bordtennis vid olympiska spelen från 1988 till 2024.
Medaljörer
Damer
Singel
Spel | Guld | Silver | Brons |
Seoul 1988 | Chen Jing Kina | Li Huifen Kina | Jiao Zhimin Kina |
Barcelona 1992 | Deng Yaping Kina | Qiao Hong Kina | Li Bun-Hui Nordkorea Hyun Jung-Hwa Sydkorea |
Atlanta 1996 | Deng Yaping Kina | Chen Jing Kinesiska Taipei | Qiao Hong Kina |
Sydney 2000 | Wang Nan Kina | Li Ju Kina | Chen Jing Kinesiska Taipei |
Aten 2004 | Zhang Yining Kina | Kim Hyang-Mi Nordkorea | Kim Kyung-Ah Sydkorea |
Peking 2008 | Zhang Yining Kina | Wang Nan Kina | Guo Yue Kina |
London 2012 | Li Xiaoxia Kina | Ding Ning Kina | Feng Tianwei Singapore |
Rio de Janeiro 2016 | Ding Ning Kina | Li Xiaoxia Kina | Kim Song-i Nordkorea |
Tokyo 2020 | Chen Meng Kina | Sun Yingsha Kina | Mima Ito Japan |
Paris 2024 | Chen Meng Kina | Sun Yingsha Kina | Hina Hayata Japan |
Dubbel
Spel | Guld | Silver | Brons |
Seoul 1988 | Hyun Jung-Hwa och Yang Young-Ja (KOR) | Chen Jing och Jiao Zhimin (CHN) | Jasna Fazlić och Gordana Perkučin (YUG) |
Barcelona 1992 | Deng Yaping och Qiao Hong (CHN) | Chen Zihe och Gao Jun (CHN) | Li Bun-Hui och Yu Sun-Bok (PRK) Hyun Jung-Hwa och Hong Cha-Ok (KOR) |
Atlanta 1996 | Deng Yaping och Qiao Hong (CHN) | Liu Wei och Qiao Yunping (CHN) | Park Hae-Jung och Ryu Ji-Hae (KOR) |
Sydney 2000 | Li Ju och Wang Nan (CHN) | Sun Jin och Yang Ying (CHN) | Kim Moo-Kyo och Ryu Ji-Hae (KOR) |
Aten 2004 | Wang Nan och Zhang Yining (CHN) | Lee Eun-Sil och Seok Eun-Mi (KOR) | Guo Yue och Niu Jianfeng (CHN) |
Lag
Spel | Guld | Silver | Brons |
Peking 2008 | Kina Guo Yue Wang Nan Zhang Yining | Singapore Feng Tianwei Li Jiawei Wang Yuegu | Sydkorea Dang Ye-Seo Kim Kyung-Ah Park Mi-Young |
London 2012 | Kina Ding Ning Li Xiaoxia Guo Yue | Japan Ai Fukuhara Sayaka Hirano Kasumi Ishikawa | Singapore Li Jiawei Feng Tianwei Wang Yuegu |
Rio de Janeiro 2016 | Kina Liu Shiwen Ding Ning Li Xiaoxia | Tyskland Han Ying Petrissa Solja Shan Xiaona | Japan Ai Fukuhara Kasumi Ishikawa Mima Ito |
Tokyo 2020 | Kina Chen Meng Sun Yingsha Wang Manyu | Japan Mima Ito Kasumi Ishikawa Miu Hirano | Hongkong Doo Hoi Kem Lee Ho Ching Minnie Soo Wai Yam |
Paris 2024 | Kina Chen Meng Sun Yingsha Wang Manyu | Japan Hina Hayata Miwa Harimoto Miu Hirano | Sydkorea Shin Yu-bin Jeon Ji-hee Lee Eun-hye |
Herrar
Singel
Dubbel
Spel | Guld | Silver | Brons |
Seoul 1988 | Chen Longcan och Wei Qingguang (CHN) | Ilija Lupulesku och Zoran Primorac (YUG) | Ahn Jae-hyung och Yoo Nam-kyu (KOR) |
Barcelona 1992 | Lü Lin och Wang Tao (CHN) | Steffen Fetzner och Jörg Rosskopf (GER) | Kang Hee-chan och Lee Chul-seung (KOR) Kim Taek-soo och Yoo Nam-kyu (KOR) |
Atlanta 1996 | Liu Guoliang och Kong Linghui (CHN) | Lü Lin och Wang Tao (CHN) | Lee Chul-seung och Yoo Nam-kyu (KOR) |
Sydney 2000 | Wang Liqin och Yan Sen (CHN) | Liu Guoliang och Kong Linghui (CHN) | Jean-Philippe Gatien och Patrick Chila (FRA) |
Aten 2004 | Chen Qi och Ma Lin (CHN) | Ko Lai Chak och Li Ching (HKG) | Michael Maze och Finn Tugwell (DEN) |
Lag
Mixeddubbel
Spel | Guld | Silver | Brons |
Tokyo 2020 | Japan Jun Mizutani Mima Ito | Kina Xu Xin Liu Shiwen | Kinesiska Taipei Lin Yun-ju Cheng I-ching |
Paris 2024 | Kina Wang Chuqin Sun Yingsha | Nordkorea Ri Jong-sik Kim Kum-yong | Sydkorea Lim Jong-hoon Shin Yu-bin |
Referenser
|
|