Segling vid olympiska sommarspelen 1920
Segling | |||
Information | |||
---|---|---|---|
Datum | 7 juli–3 september | ||
Deltagare | 101 | ||
Grenar | 14 | ||
Anläggning | Ostend | ||
| |||
|
De olympiska tävlingarna i segling 1920 avgjordes mellan den 7 juli och 3 september. 101 deltagare från 6 länder tävlade i 14 grenar.[1]
Båtklasser
- Design:
Medaljörer
Gren | Guld | Silver | Brons |
12' Dinghy[2] Detaljer... | Nederländerna Cornelis Hin Johan Hin Frans Hin | Nederländerna Arnoud van der Biesen Petrus Beukers | Inga fler tävlande. |
18' Dinghy[2] Detaljer... | Storbritannien Francis Richards Thomas Hedberg | Inga fler tävlande. | Inga fler tävlande. |
6,5 meter[2] Detaljer... | Nederländerna Joop Carp Berend Carp Petrus Wernink | Frankrike Albert Weil Robert Monier Félix Picon | Inga fler tävlande. |
6 meter 1907 års regel Detaljer... | Belgien Emile Cornellie Frédéric Bruynseels Florimond Cornellie | Norge Einar Torgersen Leif Erichsen Andreas Knudsen | Norge Henrik Agersborg Einar Berntsen Trygve Pedersen |
6 meter 1909 års regel Detaljer... | Norge Andreas Brecke Paal Kaasen Ingolf Rød | Belgien Léon Huybrechts Charles van den Bussche John Klotz | Inga fler tävlande. |
7 meter[2] Detaljer... | Storbritannien Cyril Wright Robert Coleman William Maddison Dorothy Wright | Norge Johann Faye Sten Abel Christian Dick Neils Neilsen | Inga fler tävlande. |
8 meter 1907 års regel Detaljer... | Norge Carl Ringvold Thorleif Holbye Alf Jacobsen Kristoffer Olsen Tellef Wagle | Inga fler tävlande. | Inga fler tävlande. |
8 meter 1909 års regel Detaljer... | Norge Magnus Konow Thorleif Christoffersen Reidar Marthiniussen Ragnar Vik | Norge Jens Salvesen Finn Schiander Lauritz Schmidt Nils Thomas Ralph Tschudi | Belgien Albert Grisar (seglare) Willy de l'Arbre Georges Hellebuyck Léopold Standaert Henri Weewauters |
10 meter 1907 års regel Detaljer... | Norge Erik Herseth Gunnar Jamvold Petter Jamvold Claus Juell Sigurd Holter Ingar Nielsen Ole Sørensen | Inga fler tävlande. | Inga fler tävlande. |
10 meter 1909 års regel Detaljer... | Norge Charles Arentz Otto Falkenberg Robert Giertsen Willy Gilbert Halfdan Schjött Trygve Schjøtt Arne Sejersted | Inga fler tävlande. | Inga fler tävlande. |
12 meter 1907 års regel Detaljer... | Norge Henrik Østervold Halvor Birkeland Rasmus Birkeland Lauritz Christiansen Hans Naess Halvor Mögster Jan Østervold Kristian Østervold Ole Østervold | Inga fler tävlande. | Inga fler tävlande. |
12 meter 1909 års regel Detaljer... | Norge Johan Friele Arthur Allers Martin Borthen Kaspar Hassel Erik Ørvig Olav Örvig Thor Ørvig Egill Reimers Christen Wiese | Inga fler tävlande. | Inga fler tävlande. |
30m2 skärgårdskryssare Detaljer... | Sverige Gösta Lundquist Gösta Bengtsson Rolf Steffenburg | Inga fler tävlande. | Inga fler tävlande. |
40m2 skärgårdskryssare Detaljer... | Sverige Tore Holm Yngve Holm Axel Rydin Georg Tengwall | Sverige Gustaf Svensson Percy Almstedt Erik Mellbin Ragnar Svensson | Inga fler tävlande. |
Medaljtabell
Pl. | Nation | Guld | Silver | Brons | Totalt |
---|---|---|---|---|---|
1 | Norge | 7 | 3 | 1 | 11 |
2 | Nederländerna | 2 | 1 | 0 | 3 |
Sverige | 2 | 1 | 0 | 3 | |
4 | Storbritannien | 2 | 0 | 0 | 2 |
5 | Belgien | 1 | 1 | 1 | 1 |
6 | Frankrike | 0 | 1 | 0 | 0 |
Totalt | 6 | 14 | 7 | 2 | 24 |
Referenser
- ^ Sailing at the 1920 Antwerpen Summer Games. Arkiverad 31 augusti 2011 hämtat från the Wayback Machine. Sports Reference. Läst 20 december 2016.
- ^ [a b c d] The Organising Committee for the IX Olympiad (1920) (PDF). [hhttps://digital.la84.org/digital/collection/p17103coll8/id/9586/rec/8 The Official Report of the Organising Committee for the IX Olympiad Antwerpen 1920]. St.Thomas Street, London: McCorquodale & Co. Ltd. sid. 520-531. hhttps://digital.la84.org/digital/collection/p17103coll8/id/9586/rec/8
|
|