Simning vid olympiska sommarspelen 1988
Simning | |||
Information | |||
---|---|---|---|
Datum | 18 - 25 september | ||
Nationer | 77 | ||
Deltagare | 633 | ||
Grenar | 31 | ||
Anläggning | Jamsil Indoor Swimming Pool | ||
| |||
|
Simningen vid olympiska sommarspelen 1988 i Seoul bestod av 31 grenar, 16 för män och 15 för kvinnor, och hölls mellan den 18 och 25 september 1988 i Jamsil Indoor Swimming Pool. Antalet deltagare var 633 tävlande från 77 länder.
Medaljfördelning
Pl. | Nation | Guld | Silver | Brons | Totalt |
---|---|---|---|---|---|
1 | Östtyskland | 11 | 8 | 9 | 28 |
2 | USA | 8 | 6 | 4 | 18 |
3 | Ungern | 4 | 2 | 0 | 6 |
4 | Sovjetunionen | 2 | 2 | 5 | 9 |
5 | Australien | 1 | 1 | 1 | 3 |
Bulgarien | 1 | 1 | 1 | 3 | |
Storbritannien | 1 | 1 | 1 | 3 | |
Västtyskland | 1 | 1 | 1 | 3 | |
9 | Japan | 1 | 0 | 0 | 1 |
Surinam | 1 | 0 | 0 | 1 | |
11 | Kina | 0 | 3 | 1 | 4 |
12 | Kanada | 0 | 1 | 1 | 2 |
Rumänien | 0 | 1 | 1 | 2 | |
14 | Costa Rica | 0 | 1 | 0 | 1 |
Danmark | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Nederländerna | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Sverige | 0 | 1 | 0 | 1 | |
18 | Frankrike | 0 | 0 | 2 | 2 |
Nya Zeeland | 0 | 0 | 2 | 2 | |
20 | Italien | 0 | 0 | 1 | 1 |
Polen | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Spanien | 0 | 0 | 1 | 1 |
Medaljörer
Damer
Gren | Guld | Silver | Brons |
50 meter frisim Detaljer... | Kristin Otto Östtyskland | Yang Wenyi Kina | Jill Sterkel USA Katrin Meißner Östtyskland |
100 meter frisim Detaljer... | Kristin Otto Östtyskland | Zhuang Yong Kina | Catherine Plewinski Frankrike |
200 meter frisim Detaljer... | Heike Friedrich Östtyskland | Silvia Poll Costa Rica | Manuela Stellmach Östtyskland |
400 meter frisim Detaljer... | Janet Evans USA | Heike Friedrich Östtyskland | Anke Möhring Östtyskland |
800 meter frisim Detaljer... | Janet Evans USA | Astrid Strauß Östtyskland | Julie McDonald Australien |
100 meter ryggsim Detaljer... | Kristin Otto Östtyskland | Krisztina Egerszegi Ungern | Cornelia Sirch Östtyskland |
200 meter ryggsim Detaljer... | Krisztina Egerszegi Ungern | Katrin Zimmermann Östtyskland | Cornelia Sirch Östtyskland |
100 meter bröstsim Detaljer... | Tania Dangalakova Bulgarien | Antoaneta Frenkeva Bulgarien | Silke Hörner Östtyskland |
200 meter bröstsim Detaljer... | Silke Hörner Östtyskland | Huang Xiaomin Kina | Antoaneta Frenkeva Bulgarien |
100 meter fjäril Detaljer... | Kristin Otto Östtyskland | Birte Weigang Östtyskland | Qian Hong Kina |
200 meter fjäril Detaljer... | Kathleen Nord Östtyskland | Birte Weigang Östtyskland | Mary T. Meagher USA |
200 meter medley Detaljer... | Daniela Hunger Östtyskland | Jelena Dendeberova Sovjetunionen | Noemi Lung Rumänien |
400 meter medley Detaljer... | Janet Evans USA | Noemi Lung Rumänien | Daniela Hunger Östtyskland |
4 x 100 meter frisim Detaljer... | Östtyskland Kristin Otto Katrin Meißner Daniela Hunger Manuela Stellmach | Nederländerna Marianne Muis Mildred Muis Conny van Bentum Karin Brienesse | USA Mary Wayte Mitzi Kremer Laura Walker Dara Torres |
4 x 100 meter medley Detaljer... | Östtyskland Kristin Otto Silke Hörner Birte Weigang Katrin Meißner | USA Beth Barr Tracey McFarlane Janel Jorgensen Mary Wayte | Kanada Lori Melien Allison Higson Jane Kerr Andrea Nugent |
Herrar
Gren | Guld | Silver | Brons |
50 meter frisim Detaljer... | Matt Biondi USA | Tom Jager USA | Gennadij Prigoda Sovjetunionen |
100 meter frisim Detaljer... | Matt Biondi USA | Chris Jacobs USA | Stéphan Caron Frankrike |
200 meter frisim Detaljer... | Duncan Armstrong Australien | Anders Holmertz Sverige | Matt Biondi USA |
400 meter frisim Detaljer... | Uwe Daßler Östtyskland | Duncan Armstrong Australien | Artur Wojdat Polen |
1500 meter frisim Detaljer... | Vladimir Salnikov Sovjetunionen | Stefan Pfeiffer Västtyskland | Uwe Daßler Östtyskland |
100 meter ryggsim Detaljer... | Daichi Suzuki Japan | David Berkoff USA | Igor Poljanskij Sovjetunionen |
200 meter ryggsim Detaljer... | Igor Poljanskij Sovjetunionen | Frank Baltrusch Östtyskland | Paul Kingsman Nya Zeeland |
100 meter bröstsim Detaljer... | Adrian Moorhouse Storbritannien | Károly Güttler Ungern | Dmitrij Volkov Sovjetunionen |
200 meter bröstsim Detaljer... | József Szabó Ungern | Nick Gillingham Storbritannien | Sergio López Miró Spanien |
100 meter fjäril Detaljer... | Anthony Nesty Surinam | Matt Biondi USA | Andy Jameson Storbritannien |
200 meter fjäril Detaljer... | Michael Groß Västtyskland | Benny Nielsen Danmark | Anthony Mosse Nya Zeeland |
200 meter medley Detaljer... | Tamás Darnyi Ungern | Patrick Kühl Östtyskland | Vadim Jarosjtjuk Sovjetunionen |
400 meter medley Detaljer... | Tamás Darnyi Ungern | David Wharton USA | Stefano Battistelli Italien |
4 x 100 meter frisim Detaljer... | USA Chris Jacobs Troy Dalbey Tom Jager Matt Biondi Doug Gjertsen | Sovjetunionen Gennadij Prigoda Iurie Başcatov Nikolaj Jevsejev Volodymyr Tkatjenko Raimundas Mažuolis | Östtyskland Dirk Richter |
4 x 200 meter frisim Detaljer... | USA Troy Dalbey Matt Cetlinski Doug Gjertsen Matt Biondi | Östtyskland Uwe Daßler Sven Lodziewski Thomas Flemming Steffen Zesner | Västtyskland Erik Hochstein Thomas Fahrner Rainer Henkel Michael Groß |
4 x 100 meter medley Detaljer... | USA David Berkoff Richard Schroeder Matt Biondi Chris Jacobs | Kanada Mark Tewksbury Victor Davis Tom Ponting Sandy Goss | Sovjetunionen Igor Poljanskij Dmitrij Volkov Vadim Jarosjtjuk Gennadij Prigoda |
Referenser
- Den här artikeln är helt eller delvis baserad på material från engelskspråkiga Wikipedia, tidigare version.
Källor
- ”Swimming at the 1988 Seoul Summer Games”. Sports Reference. Arkiverad från originalet den 11 oktober 2015. https://web.archive.org/web/20151011085449/http://www.sports-reference.com/olympics/summer/1988/SWI/. Läst 19 november 2011.
|
|