Storbritannien deltog i de olympiska sommarspelen 1980 med en trupp bestående av 219 deltagare, 148 män och 70 kvinnor, vilka deltog i 145 tävlingar i 14 sporter. Landet deltog inte i den av USA ledda bojkotten mot spelen, men visade sitt stöd genom att tävla under den olympiska flaggan istället för den egna flaggan. Storbritannien slutade på nionde plats i medaljligan, med fem guldmedaljer och 21 medaljer totalt.
Medaljer
Boxning
Flugvikt
- Keith Wallace
- Första omgången — Bye
- Andra omgången — Förlorade mot Daniel Radu (Rumänien) på poäng (1-4)
Bantamvikt
- Raymond Gilbody
- Första omgången — Bye
- Andra omgången — Besegrade João Luis de Almeida (Angola) på poäng (5-0)
- Tredje omgången — Förlorade mot Daniel Zaragoza (Mexiko) på poäng (1-4)
Fjädervikt
- Peter Joseph Hanlon
- Första omgången — Bye
- Andra omgången — Besegrade Antonio Esparragoza (Venezuela) på poäng (4-1)
- Tredje omgången — Förlorade mot Viktor Rybakov (Sovjetunionen) på poäng (0-5)
Lättvikt
- George Gilbody
- Första omgången — Bye
- Andra omgången — Besegrade Blackson Siukoko (Zambia) på poäng (4-1)
- Kvartsfinal — Förlorade mot Richard Nowakowski (Östtyskland) på poäng (5-0)
Lätt weltervikt
- Anthony Willis → Brons
- Första omgången — Besegrade Jaime Soares França (Brasilien) på poäng (5-0)
- Andra omgången — Besegrade Shadrach Odhiambo (Sverige) på poäng (5-0)
- Kvartsfinal — Besegrade William Lyimo (Tanzania) efter knock-out i tredje omgången
- Semifinal — Förlorade mot Patrizio Oliva (Italien) på poäng (0-5)
Brottning
Bågskytte
Damernas individuella tävling
- Gillian Patterson — 2216 poäng (→ 22:a plats)
- Christine Harris — 2187 poäng (→ 25:e plats)
Herrarnas individuella tävling
Cykling
Herrarnas linjelopp
- John Herety
- Jeff Williams
- Neil Martin
- Joseph Waugh
Herrarnas lagtempolopp
- Robert Downs
- Des Fretwell
- Steve Jones
- Joseph Waugh
Herrarnas sprint
Herrarnas tempolopp
Herrarnas förföljelse
Herrarnas lagförföljelse
- Tony Doyle
- Malcolm Elliott
- Glen Mitchell
- Sean Yates
Friidrott
Herrarnas 100 meter
- Allan Wells
- Heat — 10,35
- Kvartsfinal — 10,11
- Semifinal — 10,27
- Final — 10,25 (→ Guld)
- Cameron Sharp
- Heat — 10,38
- Kvartsfinal — 10,38
- Semifinal — 10,60 (→ Gick inte vidare)
- Drew McMaster
- Heat — 10,43
- Kvartsfinal — 10,42 (→ Gick inte vidare)
Herrarnas 800 meter
- Steve Ovett
- Heat — 1:49,4
- Semifinal — 1:46,6
- Final — 1:45,4 (→ Guld)
- Sebastian Coe
- Heat — 1:48,5
- Semifinal — 1:46,7
- Final — 1:45,9 (→ Silver)
- Dave Warren
- Heat — 1:49,9
- Semifinal — 1:47,2
- Final — 1:49,3 (→ 8:e plats)
Herrarnas 1 500 meter
- Sebastian Coe
- Heat — 3:40,1
- Semifinal — 3:39,4
- Final — 3:38,4 (→ Guld)
- Steve Ovett
- Heat — 3:36,8
- Semifinal — 3:43,1
- Final — 3:39,0 (→ Brons)
- Steve Cram
- Heat — 3:44,1
- Semifinal — 3:43,6
- Final — 3:41,0 (→ 8:e plats)
Herrarnas 10 000 meter
- Mike McLeod
- Heat — 28:57,3
- Final — 28:40,8 (→ 12:e plats)
- Geoffrey Smith
- Heat — 30:00,1 (→ Gick inte vidare)
Herrarnas maraton
- David Black
- Final — fullföljde inte (→ ingen placering)
- Bernie Ford
- Final — fullföljde inte (→ ingen placering)
- Ian Thompson
- Final — fullföljde inte (→ ingen placering)
Herrarnas 4 x 400 meter stafett
- Alan Bell, Terry Whitehead, Rod Milne och Glen Cohen
- Heat — 3:05,9
- Final — fullföljde inte (→ ingen placering)
Herrarnas 110 meter häck
- Wilbert Greaves
- Heat — 13,85
- Semifinal — 13,98 (→ Gick inte vidare)
- Mark Holtom
- Heat — 13,83
- Semifinal — 13,94 (→ Gick inte vidare)
Herrarnas 400 meter häck
- Gary Oakes
- Heat — 50,39
- Semifinal — 50,07
- Final — 49,11 (→ Brons)
Herrarnas 3 000 meter hinder
- Colin Reitz
- Heat — 8:35,3
- Semifinal — 8:29,8 (→ Gick inte vidare)
- Roger Hackney
- Heat — 8:36,4
- Semifinal — 8:29,2 (→ Gick inte vidare)
- Tony Staynings
- Heat — 8:47,5
- Semifinal — 8:52,3 (→ Gick inte vidare)
Herrarnas stavhopp
- Brian Hooper
- Kval — 5,35 m
- Final — 5,35 m (→ 11:e plats)
Herrarnas höjdhopp
- Mark Naylor
- Kval — 2,21 m
- Final — 2,21 m (→ 9:e plats)
Herrarnas tresteg
Herrarnas kulstötning
- Geoff Capes
- Kval — 19,75 m
- Final — 20,50 m (→ 5:e plats)
Herrarnas spjutkastning
- David Ottley
- Kval — 77,20 m (→ Gick inte vidare, 14:e plats)
Herrarnas släggkastning
- Chris Black
- Kval — 66,74 m (→ Gick inte vidare, 14:e plats)
- Paul Dickenson
- Kval — 64,22 m (→ Gick inte vidare, 15:e plats)
Herrarnas tiokamp
- Bradley McStravick
- Final — 7616 poäng (→ 15:e plats)
Herrarnas 20 km gång
- Roger Mills
- Final — 1:32:37,8 (→ 10:e plats)
Herrarnas 50 km gång
- Ian Richards
- Final — 4:22:57 (→ 11:e plats)
Damernas 100 meter
- Heather Hunte-Oakes
- Heat — 11,40
- Kvartsfinal — 11,25
- Semifinal — 11,36
- Final — 11,34 (→ 8:e plats)
- Sonia Lannaman
- Heat — 11,58
- Kvartsfinal — 11,20
- Semifinal — 11,38 (→ Gick inte vidare)
Damernas 800 meter
- Christina Boxer-Cahill
- Heat — 2:02,1
- Semifinal — 2:00,9 (→ Gick inte vidare)
Damernas 1 500 meter
- Janet Marlow
- Heat — 4:15,9 (→ Gick inte vidare)
Damernas 100 meter häck
- Lorna Boothe
- Heat — 13,86 (→ Gick inte vidare)
Damernas höjdhopp
Damernas längdhopp
- Susan Hearnskaw
- Kval — 6,66 m
- Final — 6,50 m (→ 9:e plats)
- Sue Reeve
- Kval — 6,48 m
- Final — 6,46 m (→ 10:e plats)
Damernas diskuskastning
- Meg Ritchie
- Kval — 58,66 m
- Final — 61,16 m (→ 9:e plats)
Damernas spjutkastning
Damernas kulstötning
- Angela Littlewood
- Final — 17,53 m (→ 13:e plats)
Damernas femkamp
- Judy Livermore — 4304 poäng (→ 13:e plats)
- 100 meter — 13,57 s
- Kulstötning — 13,56 m
- Höjdhopp — 1,77 m
- Längdhopp — 5,71 m
- 800 meter — 2:25,30
- Susan Longden — 4234 poäng (→ 15:e plats)
- 100 meter — 14,10 s
- Kulstötning — 11,47 m
- Höjdhopp — 1,74 m
- Längdhopp — 6,09 m
- 800 meter — 2:19,60
- Yvette Wray — 4159 poäng (→ 16:e plats)
- 100 meter — 13,78 s
- Kulstötning — 12,01 m
- Höjdhopp — 1,65 m
- Längdhopp — 5,60 m
- 800 meter — 2:15,90
Fäktning
Herrarnas florett
- Pierre Harper
- Rob Bruniges
Herrarnas lagtävling i florett
- John Llewellyn, Steven Paul, Rob Bruniges, Pierre Harper
Herrarnas värja
- Steven Paul
- John Llewellyn
- Neal Mallett
Herrarnas lagtävling i värja
- Steven Paul, John Llewellyn, Neal Mallett, Rob Bruniges
Herrarnas sabel
Herrarnas lagtävling i sabel
- Ann Brannon
- Linda Ann Martin
- Susan Wrigglesworth
Damernas lagtävling i florett
- Susan Wrigglesworth, Ann Brannon, Wendy Ager-Grant, Linda Ann Martin, Hilary Cawthorne
Gymnastik
Judo
Kanotsport
Modern femkamp
Herrarnas individuella tävling
- Robert Nightingale — 5,168 poäng, 15:e plats
- Peter Whiteside — 5,085 poäng, 21:e plats
- Nigel Clark — 4,809 poäng, 33:e plats
Herrarnas lagtävling
- Nightingale, Whiteside och Clark — 15,062 poäng, 8:e plats
Rodd
Herrarnas singelsculler
Herrarnas dubbelsculler
Herrarnas tvåa utan styrman
Herrarnas tvåa med styrman
- N Christie, J Macleod, D Webb
Herrarnas fyra utan styrman
Herrarnas fyra med styrman
Herrarnas åtta med styrman
Damernas singelsculler
Damernas dubbelsculler
Damernas fyra med styrman
- P Janson, B Buckley, P Bird-Hart, J Cross, S Brown
Damernas åtta med styrman
- G Hodges, J Toch, P Sweet, L Clark, E Paton, R Clugston, N Boyes, B Jones, P Wright
Simhopp
- Herrarnas 3 m
- Christopher Snode
- Kval — 557,10 poäng (→ 5:e plats)
- Final — 844,470 poäng (→ 6:e plats)
- Herrarnas 10 m
- Christopher Snode
- Kval — 468,21 poäng (→ 9:e plats, gick inte vidare)
- Martyn Brown
- Kval — 380,91 poäng (→ 19:e plats, gick inte vidare)
Simning
Tyngdlyftning
Källor
- Great Britain at the 1980 Moskva Summer Games. Sports Reference. Läst 27 maj 2015.