Svenska mästerskapen i längdskidåkning 2008
Svenska mästerskapen i längdskidåkning 2008 | |
Plats | Falun/Borlänge och Orsa |
---|---|
← 2007 2009 → |
Svenska mästerskapen i längdskidåkning 2008 arrangerades i Falun/Borlänge och Orsa.
Medaljörer, resultat
Herrar
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
15 km (K) | Mathias Fredriksson | Axa SC | Johan Olsson | Åsarna IK | Fredrik Östberg | Falun-Borlänge SK |
50 km (F) | Anders Södergren | Östersunds SK | Mathias Fredriksson | Axa SC | Fredrik Karlsson | Eksjö SOK |
Double pursuit (15 K + 15 F) | Mathias Fredriksson | Axa SC | Johan Olsson | Åsarna IK | Fredrik Östberg | Falun-Borlänge SK |
Sprint (F) | Björn Lind | Hudiksvalls IF | Thobias Fredriksson | Östersunds SK | Fredrik Persson | Åsarna IK |
Sprintstafett (K) | Sollefteå SK 1 (Robin Bryntesson, Fredrik Byström) | Hudiksvalls IF 1 (Peter Larsson, Björn Lind) | Åsarna IK 1 (Gustaf Berglund, Fredrik Persson) | |||
Stafett 3 x 10 km (F) | Östersunds SK (Thobias Fredriksson, Anders Södergren, Mikael Ojala) | IFK Mora (Niklas Karlsson, Rickard Andreasson, Lars Suther) | Falun Borlänge SK (Johan Henriksson, Fredrik Östberg, Kalle Gräfnings) | |||
Lagtävling 15 km | Åsarna IK | |||||
Lagtävling 50 km | Östersunds SK | |||||
Lagtävling Double Pursuit | Östersunds SK |
I stafetten var IFK Mora lag 2 med Markus Leijon, Martin Johansson och Joakim Engström trea i mål.
Damer
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
10 km (K) | Lina Andersson | Piteå Elit SK | Mia Eriksson | IFK Tärendö | Susanne Nyström | Piteå Elit SK |
30 km (F) | Charlotte Kalla | IFK Tärendö | Anna Hansson | IFK Mora | Elin Ek | IFK Mora |
Double pursuit (7,5 K + 7,5 F) | Maria Rydqvist | Östersunds SK | Sofia Bleckur | IFK Mora | Ida Olsson | Åsarna SK |
Sprint (F) | Mia Eriksson | IFK Tärendö | Ida Ingemarsdotter | Åsarna IK | Maria Rydqvist | Östersunds SK |
Sprintstafett (K) | Piteå Elit SK 1 (Susanne Nyström, Lina Andersson) | Åsarna IK 1 (Ida Olsson, Ida Ingemarsdotter) | Östersunds SK 1 (Sara Lindborg, Ingrid Vikman) | |||
Stafett 3 x 5 km (F) | IFK Mora SK (Sofia Bleckur, Elin Ek, Anna Hansson) | Östersunds SK (Maria Gräfnings, Sara Lindborg, Maria Rydqvist) | IFK Tärendö (Fanny Pekkari, Mia Eriksson, Charlotte Kalla) | |||
Lagtävling 10 km | Piteå Elit SK | |||||
Lagtävling 30 km | IFK Mora SK | |||||
Lagtävling Double Pursuit | Östersunds SK |
Referenser
Webbkällor
- Svenska Skidförbundet
- Sweski.com
- Skid-SM 2008
|