U20-världsmästerskapet i fotboll 2023
Evenemangsfakta | |||
---|---|---|---|
Datum | 20 maj–11 juni 2023 | ||
Arrangör | Fifa | ||
Värdnation | Argentina | ||
Statistik | |||
Matcher | 52 | ||
Mål | 154 (3 per match) | ||
Publik | 692 094 (13 310 per match) | ||
0 | |||
Mästare | Uruguay (1:a titeln) | ||
Finalist | Italien | ||
Trea | Israel | ||
000Fyra | Sydkorea | ||
| |||
|
U20-världsmästerskapet i fotboll 2023 spelades i Argentina, ursprungligen tänkt att spelas i Indonesien. Detta är ett världsmästerskap som involverar ungdomar från tjugo år och yngre. Mästerskapet spelades mellan den 20 maj och 11 juni 2023.
Ukraina var de regerande världsmästarna men deltog i detta års upplaga av världsmästerskapet. De misslyckades under de europeiska kvalet och är den femte nationen att misslyckas med kvalificering som regerande mästare.
Kvalificerade nationer
Kontinental fotbollsförbund | Kvalificerande mästerskap | Kvalificerade nationer |
---|---|---|
AFC (Asien) | Asiatiska U20-mästerskapet 2023 | Irak Japan Sydkorea Uzbekistan |
Caf (Afrika) | Afrikanska U20-mästerskapet 2023 | Gambia Nigeria Senegal Tunisien |
Concacaf (Central-, Nordamerica och Karibien) | Concacaf U-20 Championship 2022 | Dominikanska republiken Guatemala Honduras USA |
Conmebol (Sydamerika) | Värdnation | Argentina |
Sydamerikanska ungdomsmästerskapet i fotboll 2023 | Brasilien Ecuador Uruguay Colombia | |
OFC (Oceanien) | Oceaniska U19-mästerskapet 2022 | Fiji Nya Zeeland |
Uefa (Europa) | U19-Europamästerskapet 2022 | England Frankrike Israel Italien Slovakien |
Gruppspel
Kvalificerad för åttondelsfinal | |
Ranking av grupptreor |
Grupp A
Grupp A | |
Statistik | |
---|---|
Matcher | 6 |
Mål | 18 (3 per match) |
Publik | 144 802 (24 134 per match) |
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Argentina | 3 | 3 | 0 | 0 | 10 | 1 | +9 | 9 |
2 | Uzbekistan | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 4 | +1 | 4 |
3 | Nya Zeeland | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 7 | −4 | 4 |
4 | Guatemala | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 6 | −6 | 0 |
1 | 20 maj 2023 | Guatemala | 0 – 1 | Nya Zeeland | Estadio Único Madre de Ciudades | |
15:00 UTC−3 | (0 – 0) Rapport | 80′ Norman Garbett | Santiago del Estero Publik: 15 100[1] Domare: Abongile Tom (Sydafrika) | |||
2 | 20 maj 2023 | Argentina | 2 – 1 | Uzbekistan | Estadio Único Madre de Ciudades | |
18:00 UTC−3 | Alejo Véliz 27′ Valentín Carboni 41′ | (2 – 1) Rapport | 23′ Makhmudjon Makhamadjonov | Santiago del Estero Publik: 37 233[2] Domare: François Letexier (Frankrike) | ||
13 | 23 maj 2023 | Uzbekistan | 2 – 2 | Nya Zeeland | Estadio Único Madre de Ciudades | |
15:00 UTC−3 | Abbosbek Fayzullaev 51′ Sherzod Esanov 90+3′ | (0 – 2) Rapport | 23′ Benjamin Wallace 41′ Jay Herdman | Santiago del Estero Publik: 12 243[3] Domare: Oshane Nation (Jamaica) | ||
14 | 23 maj 2023 | Argentina | 3 – 0 | Guatemala | Estadio Único Madre de Ciudades | |
18:00 UTC−3 | Alejo Véliz 17′ Luka Romero 65′ Máximo Perrone 90+8′ | (1 – 0) Rapport | Santiago del Estero Publik: 37 033[4] Domare: Halil Umut Meler (Turkiet) | |||
26 | 26 maj 2023 | Uzbekistan | 2 – 0 | Guatemala | Estadio Único Madre de Ciudades | |
18:00 UTC−3 | Shakhzodjon Nematjonov 9′, 20′ | (2 – 0) Rapport | Santiago del Estero Publik: 15 357[5] Domare: Mohamed Marouf (Egypten) | |||
28 | 26 maj 2023 | Nya Zeeland | 0 – 5 | Argentina | Estadio San Juan del Bicentenario | |
18:00 UTC−3 | (0 – 3) Rapport | 14′ Ignacio Maestro Puch 17′ Gino Infantino 35′ Luka Romero 50′ (str.) Brian Aguirre 87′ Alejo Véliz | San Juan Publik: 27 836[6] Domare: Salman Falahi (Qatar) | |||
Grupp B
Grupp B | |
Statistik | |
---|---|
Matcher | 6 |
Mål | 22 (3,7 per match) |
Publik | 71 177 (11 863 per match) |
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | USA | 3 | 3 | 0 | 0 | 6 | 0 | +6 | 9 |
2 | Ecuador | 3 | 2 | 0 | 1 | 11 | 2 | +9 | 6 |
3 | Slovakien | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 4 | +1 | 3 |
4 | Fiji | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 16 | −16 | 0 |
3 | 20 maj 2023 | USA | 1 – 0 | Ecuador | Estadio San Juan del Bicentenario | |
15:00 UTC−3 | Jonathan Gómez 90+3′ | (0 – 0) Rapport | San Juan Publik: 14 865[7] Domare: Salman Falahi (Qatar) | |||
4 | 20 maj 2023 | Fiji | 0 – 4 | Slovakien | Estadio San Juan del Bicentenario | |
18:00 UTC−3 | (0 – 2) Rapport | 17′ Adam Gaži 25′ Máté Szolgai 70′ Artur Gajdoš 79′ Timotej Jambor | San Juan Publik: 9 359[8] Domare: Issa Sy (Senegal) | |||
15 | 23 maj 2023 | USA | 3 – 0 | Fiji | Estadio San Juan del Bicentenario | |
15:00 UTC−3 | Diego Luna 66′ Cade Cowell 88′ Caleb Wiley 90+9′ | (0 – 0) Rapport | San Juan Publik: 8 017[9] Domare: Mohamed Marouf (Egypten) | |||
16 | 23 maj 2023 | Ecuador | 2 – 1 | Slovakien | Estadio San Juan del Bicentenario | |
18:00 UTC−3 | Justin Cuero 45+1′ José Klinger 59′ | (1 – 1) Rapport | 29′ Máté Szolgai | San Juan Publik: 13 919[10] Domare: Mohammed Al Hoish (Saudiarabien) | ||
25 | 26 maj 2023 | Ecuador | 9 – 0 | Fiji | Estadio Único Madre de Ciudades | |
15:00 UTC−3 | Kendry Páez 7′ José Klinger 34′ Justin Cuero 36′, 45+6′ Alan Minda 66′, 85′ Tommy Chamba 89′ Cristhoper Zambrano 90+6′ (str.), 90+10′ | (4 – 0) Rapport | Santiago del Estero Publik: 9 958[11] Domare: Yusuke Araki (Japan) | |||
27 | 26 maj 2023 | Slovakien | 0 – 2 | USA | Estadio San Juan del Bicentenario | |
15:00 UTC−3 | (0 – 1) Rapport | 38′ Cade Cowell 90+6′ Niko Tsakiris | San Juan Publik: 15 059[12] Domare: Ramon Abatti (Brasilien) | |||
Grupp C
Grupp C | |
Statistik | |
---|---|
Matcher | 6 |
Mål | 14 (2,3 per match) |
Publik | 45 490 (7 582 per match) |
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Colombia | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 3 | +2 | 7 |
2 | Israel | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 4 | 0 | 4 |
3 | Japan | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 4 | −1 | 3 |
4 | Senegal | 3 | 0 | 2 | 1 | 2 | 3 | −1 | 2 |
5 | 21 maj 2023 | Israel | 1 – 2 | Colombia | Estadio Único Diego Armando Maradona | |
15:00 UTC−3 | Dor Turgeman 57′ (str.) | (0 – 0) Rapport | 74′ (str.) Óscar Cortés 90′ Gustavo Puerta | La Plata Publik: 7 613[13] Domare: Juan Gabriel Calderón (Costa Rica) | ||
6 | 21 maj 2023 | Senegal | 0 – 1 | Japan | Estadio Único Diego Armando Maradona | |
18:00 UTC−3 | (0 – 1) Rapport | 15′ Kuryu Matsuki | La Plata Publik: 8 625[14] Domare: Serdar Gözübüyük (Nederländerna) | |||
17 | 24 maj 2023 | Senegal | 1 – 1 | Israel | Estadio Único Diego Armando Maradona | |
15:00 UTC−3 | Pape Diop 80′ | (0 – 0) Rapport | 58′ (sjm.) Babacar N'Diaye | La Plata Publik: 2 078[15] Domare: Yael Falcón Pérez (Argentina) | ||
18 | 24 maj 2023 | Japan | 1 – 2 | Colombia | Estadio Único Diego Armando Maradona | |
18:00 UTC−3 | Riku Yamane 30′ | (1 – 0) Rapport | 53′ Yáser Asprilla 59′ Tomás Ángel | La Plata Publik: 3 768[16] Domare: José María Sánchez Martínez (Spanien) | ||
30 | 27 maj 2023 | Colombia | 1 – 1 | Senegal | Estadio Único Diego Armando Maradona | |
18:00 UTC−3 | Óscar Cortés 90+5′ | (0 – 1) Rapport | 30′ Mamadou Lamine Camara | La Plata Publik: 15 825[17] Domare: Halil Umut Meler (Turkiet) | ||
32 | 27 maj 2023 | Japan | 1 – 2 | Israel | Estadio Malvinas Argentinas | |
18:00 UTC−3 | Isa Sakamoto 45+1′ | (1 – 0) Rapport | 76′ Roy Navi 90+2′ Omer Senior | Mendoza Publik: 7 581[18] Domare: Piero Maza (Chile) | ||
Grupp D
Grupp D | |
Statistik | |
---|---|
Matcher | 6 |
Mål | 21 (3,5 per match) |
Publik | 105 975 (17 663 per match) |
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Brasilien | 3 | 2 | 0 | 1 | 10 | 3 | +7 | 6 |
2 | Italien | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 4 | +2 | 6 |
3 | Nigeria | 3 | 2 | 0 | 1 | 4 | 3 | +1 | 6 |
4 | Dominikanska republiken | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 11 | −10 | 0 |
7 | 21 maj 2023 | Nigeria | 2 – 1 | Dominikanska republiken | Estadio Malvinas Argentinas | |
15:00 UTC−3 | Guillermo de Peña 31′ (sjm.) Samson Lawal 71′ | (1 – 1) Rapport | 23′ (str.) Edison Azcona | Mendoza Publik: 21 647[19] Domare: Yusuke Araki (Japan) | ||
8 | 21 maj 2023 | Italien | 3 – 2 | Brasilien | Estadio Malvinas Argentinas | |
18:00 UTC−3 | Matteo Prati 11′ Cesare Casadei 28′, 35′ (str.) | (3 – 0) Rapport | 72′, 87′ Marcos Leonardo | Mendoza Publik: 35 531[20] Domare: Marco Ortiz (Mexiko) | ||
19 | 24 maj 2023 | Italien | 0 – 2 | Nigeria | Estadio Malvinas Argentinas | |
15:00 UTC−3 | (0 – 0) Rapport | 61′ Salim Fago Lawal 90+5′ Jude Sunday | Mendoza Publik: 5 701[21] Domare: Piero Maza (Chile) | |||
20 | 24 maj 2023 | Brasilien | 6 – 0 | Dominikanska republiken | Estadio Malvinas Argentinas | |
18:00 UTC−3 | Sávio 37′ Marcos Leonardo 38′ Jean Pedroso 57′ Giovane 82′ Marlon Gomes 90+2′ Matheus Martins 90+3′ | (2 – 0) Rapport | Mendoza Publik: 7 253[22] Domare: François Letexier (Frankrike) | |||
29 | 27 maj 2023 | Brasilien | 2 – 0 | Nigeria | Estadio Único Diego Armando Maradona | |
15:00 UTC−3 | Jean Pedroso 43′ Marquinhos 45+2′ | (2 – 0) Rapport | La Plata Publik: 29 134[23] Domare: Serdar Gözübüyük (Nederländerna) | |||
31 | 27 maj 2023 | Dominikanska republiken | 0 – 3 | Italien | Estadio Malvinas Argentinas | |
15:00 UTC−3 | (0 – 1) Rapport | 19′, 84′ Cesare Casadei 50′ Giuseppe Ambrosino | Mendoza Publik: 6 709[24] Domare: Mohamed Al Hoish (Saudiarabien) | |||
Grupp E
Grupp E | |
Statistik | |
---|---|
Matcher | 6 |
Mål | 14 (2,3 per match) |
Publik | 61 812 (10 302 per match) |
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | England | 3 | 2 | 1 | 0 | 4 | 2 | +2 | 7 |
2 | Uruguay | 3 | 2 | 0 | 1 | 7 | 3 | +4 | 6 |
3 | Tunisien | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 2 | +1 | 3 |
4 | Irak | 3 | 0 | 1 | 2 | 0 | 7 | −7 | 1 |
9 | 22 maj 2023 | England | 1 – 0 | Tunisien | Estadio Único Diego Armando Maradona | |
15:00 UTC−3 | Dane Scarlett 25′ | (1 – 0) Rapport | La Plata Publik: 2 765[25] Domare: Ramon Abatti (Brasilien) | |||
10 | 22 maj 2023 | Uruguay | 4 – 0 | Irak | Estadio Único Diego Armando Maradona | |
18:00 UTC−3 | Matías Abaldo 38′ Andrés Ferrari 48′ Hussein Hassan 62′ (sjm.) Alan Matturro 90+2′ | (1 – 0) Rapport | La Plata Publik: 5 176[26] Domare: Glenn Nyberg (Sverige) | |||
21 | 25 maj 2023 | Uruguay | 2 – 3 | England | Estadio Único Diego Armando Maradona | |
15:00 UTC−3 | Franco González 49′ Matías Abaldo 90+9′ | (0 – 2) Rapport | 22′ Bashir Humphreys 45+4′ Alfie Devine 90+5′ Darko Gyabi | La Plata Publik: 27 231[27] Domare: Marco Ortíz (Mexiko) | ||
22 | 25 maj 2023 | Irak | 0 – 3 | Tunisien | Estadio Único Diego Armando Maradona | |
18:00 UTC−3 | (0 – 0) Rapport | 55′ Youssef Snana 57′ Chaïm El Djebali 86′ (str.) Mahmoud Ghorbel | La Plata Publik: 8 021[28] Domare: Jhon Ospina (Colombia) | |||
33 | 28 maj 2023 | Irak | 0 – 0 | England | Estadio Único Diego Armando Maradona | |
15:00 UTC−3 | Rapport | La Plata Publik: 12 122[29] Domare: Campbell-Kirk Kawana-Waugh (Nya Zeeland) | ||||
35 | 28 maj 2023 | Tunisien | 0 – 1 | Uruguay | Estadio Malvinas Argentinas | |
15:00 UTC−3 | (0 – 0) Rapport | 90+3′ (str.) Franco González | Mendoza Publik: 6 497[30] Domare: José María Sánchez Martínez (Spanien) | |||
Grupp F
Grupp F | |
Statistik | |
---|---|
Matcher | 6 |
Mål | 17 (2,8 per match) |
Publik | 34 360 (5 727 per match) |
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Gambia | 3 | 2 | 1 | 0 | 4 | 2 | +2 | 7 |
2 | Sydkorea | 3 | 1 | 2 | 0 | 4 | 3 | +1 | 5 |
3 | Frankrike | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 5 | 0 | 3 |
4 | Honduras | 3 | 0 | 1 | 2 | 4 | 7 | −3 | 1 |
11 | 22 maj 2023 | Frankrike | 1 – 2 | Sydkorea | Estadio Malvinas Argentinas | |
15:00 UTC−3 | Alan Virginius 70′ (str.) | (0 – 1) Rapport | 22′ Lee Seung-won 64′ Lee Young-jun | Mendoza Publik: 2 671[31] Domare: Jhon Ospina (Colombia) | ||
12 | 22 maj 2023 | Gambia | 2 – 1 | Honduras | Estadio Malvinas Argentinas | |
18:00 UTC−3 | Adama Bojang 1′, 84′ | (1 – 1) Rapport | 5′ Marco Aceituno | Mendoza Publik: 3 147[32] Domare: Campbell-Kirk Kawana-Waugh (Nya Zeeland) | ||
23 | 25 maj 2023 | Frankrike | 1 – 2 | Gambia | Estadio Malvinas Argentinas | |
15:00 UTC−3 | Wilson Odobert 61′ | (0 – 1) Rapport | 13′ (sjm.) Tanguy Zoukrou 68′ Mamin Sanyang | Mendoza Publik: 5 314[33] Domare: Juan Gabriel Calderón (Costa Rica) | ||
24 | 25 maj 2023 | Sydkorea | 2 – 2 | Honduras | Estadio Malvinas Argentinas | |
18:00 UTC−3 | Kim Yong-hak 58′ Park Seung-ho 62′ | (0 – 1) Rapport | 22′ (str.) David Ruiz 51′ Isaac Castillo | Mendoza Publik: 6 851[34] Domare: Abongile Tom (Sydafrika) | ||
34 | 28 maj 2023 | Honduras | 1 – 3 | Frankrike | Estadio Único Diego Armando Maradona | |
18:00 UTC−3 | Odín Ramos 15′ | (1 – 1) Rapport | 41′, 60′ Alan Virginius 77′ Félix Nzouango | La Plata Publik: 8 904[35] Domare: Issa Sy (Senegal) | ||
36 | 28 maj 2023 | Sydkorea | 0 – 0 | Gambia | Estadio Malvinas Argentinas | |
18:00 UTC−3 | Rapport | Mendoza Publik: 7 473[36] Domare: Oshane Nation (Jamaica) | ||||
Ranking av grupptreor
Kvalificerad för åttondelsfinal |
Nr | Lag (grupp) | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Nigeria (D) | 3 | 2 | 0 | 1 | 4 | 3 | +1 | 6 |
2 | Nya Zeeland (A) | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 7 | −4 | 4 |
3 | Slovakien (B) | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 4 | +1 | 3 |
4 | Tunisien (E) | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 2 | +1 | 3 |
5 | Frankrike (F) | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 5 | 0 | 3 |
6 | Japan (C) | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 4 | −1 | 3 |
Slutspel
Slutspel | |
Statistik | |
---|---|
Matcher | 16 |
Mål | 48 (3 per match) |
Publik | 228 478 (14 280 per match) |
Slutspelsträd
Åttondelsfinaler | Kvartsfinaler | Semifinaler | Final | |||||||||||
USA | 4 | |||||||||||||
Nya Zeeland | 0 | |||||||||||||
USA | 0 | |||||||||||||
Uruguay | 2 | |||||||||||||
Gambia | 0 | |||||||||||||
Uruguay | 1 | |||||||||||||
Uruguay | 1 | |||||||||||||
Israel | 0 | |||||||||||||
Uzbekistan | 0 | |||||||||||||
Israel | 1 | |||||||||||||
Israel (e.f.) | 3 | |||||||||||||
Brasilien | 2 | |||||||||||||
Brasilien | 4 | |||||||||||||
Tunisien | 1 | |||||||||||||
Uruguay | 1 | |||||||||||||
Italien | 0 | |||||||||||||
Colombia | 5 | |||||||||||||
Slovakien | 1 | |||||||||||||
Colombia | 1 | |||||||||||||
Italien | 3 | |||||||||||||
England | 1 | |||||||||||||
Italien | 2 | |||||||||||||
Italien | 2 | |||||||||||||
Sydkorea | 1 | Bronsmatch | ||||||||||||
Ecuador | 2 | |||||||||||||
Sydkorea | 3 | |||||||||||||
Sydkorea (e.f.) | 1 | Israel | 3 | |||||||||||
Nigeria | 0 | Sydkorea | 1 | |||||||||||
Argentina | 0 | |||||||||||||
Nigeria | 2 | |||||||||||||
Åttondelsfinaler
38 | 30 maj 2023 | USA | 4 – 0 | Nya Zeeland | Estadio Malvinas Argentinas | |
14:30 UTC−3 | Owen Wolff 14′ Cade Cowell 61′ Justin Che 75′ Rokas Pukštas 82′ | (1 – 0) Rapport | Mendoza Publik: 7 848[37] Domare: Mohamed Marouf (Egypten) | |||
37 | 30 maj 2023 | Uzbekistan | 0 – 1 | Israel | Estadio Malvinas Argentinas | |
18:00 UTC−3 | (0 – 0) Rapport | 90+7′ Anan Khalaily | Mendoza Publik: 10 492[38] Domare: Yael Falcón Pérez (Argentina) | |||
40 | 31 maj 2023 | Brasilien | 4 – 1 | Tunisien | Estadio San Juan del Bicentenario | |
14:30 UTC−3 | Marcos Leonardo 11′ (str.) Andrey Santos 31′, 90+10′ Matheus Martins 90+1′ | (2 – 0) Rapport | 90+13′ Mahmoud Ghorbel | San Juan Publik: 9 175[39] Domare: Halil Umut Meler (Turkiet) | ||
42 | 31 maj 2023 | Colombia | 5 – 1 | Slovakien | Estadio San Juan del Bicentenario | |
14:30 UTC−3 | Óscar Cortés 48′, 90+4′ Yáser Asprilla 50′ Tomás Ángel 52′, 63′ | (0 – 0) Rapport | 87′ Timotej Jambor | San Juan Publik: 4 630[40] Domare: Mohammed Al-Hoaish (Saudiarabien) | ||
39 | 31 maj 2023 | England | 1 – 2 | Italien | Estadio Único Diego Armando Maradona | |
18:00 UTC−3 | Alfie Devine 24′ | (1 – 1) Rapport | 8′ Tommaso Baldanzi 87′ (str.) Cesare Casadei | La Plata Publik: 12 832[41] Domare: Ramon Abatti (Brasilien) | ||
41 | 31 maj 2023 | Argentina | 0 – 2 | Nigeria | Estadio Único Diego Armando Maradona | |
18:00 UTC−3 | (0 – 0) Rapport | 61′ Ibrahim Muhammad 90+1′ Rilwanu Sarki | La Plata Publik: 27 179[42] Domare: Glenn Nyberg (Sverige) | |||
44 | 1 juni 2023 | Gambia | 0 – 1 | Uruguay | Estadio Único Madre de Ciudades | |
14:30 UTC−3 | (0 – 0) Rapport | 65′ Anderson Duarte | Santiago del Estero Publik: 7 644[43] Domare: François Letexier (Frankrike) | |||
43 | 1 juni 2023 | Ecuador | 2 – 3 | Sydkorea | Estadio Único Madre de Ciudades | |
18:00 UTC−3 | Justin Cuero 36′ (str.) Sebastián González 84′ | (1 – 2) Rapport | 11′ Lee Young-jun 19′ Bae Jun-ho 48′ Choi Seok-hyeon | Santiago del Estero Publik: 12 492[44] Domare: Oshane Nation (Jamaica) | ||
Kvartsfinaler
46 | 3 juni 2023 | Israel | 0000 3 – 2 (e.fl.) | Brasilien | Estadio San Juan del Bicentenario | |
14:30 UTC−3 | Anan Khalaily 60′ Hamza Shibli 93′ Dor Turgeman 105+3′ | (0 – 0) Rapport | 56′ Marcos Leonardo 91′ Matheus Nascimento | San Juan Publik: 1 765[45] Domare: Juan Gabriel Calderón (Costa Rica) | ||
47 | 3 juni 2023 | Colombia | 1 – 3 | Italien | Estadio San Juan del Bicentenario | |
19:00 UTC−3 | Jhojan Torres 49′ | (0 – 2) Rapport | 9′ Cesare Casadei 38′ Tommaso Baldanzi 46′ Francesco Pio Esposito | San Juan Publik: 3 167[46] Domare: Salman Falahi (Qatar) | ||
48 | 4 juni 2023 | Sydkorea | 0000 1 – 0 (e.fl.) | Nigeria | Estadio Único Madre de Ciudades | |
14:30 UTC−3 | Choi Seok-hyeon 95′ | (0 – 0) Rapport | Santiago del Estero Publik: 10 298[47] Domare: José María Sánchez Martínez (Spanien) | |||
45 | 4 juni 2023 | USA | 0 – 2 | Uruguay | Estadio Único Madre de Ciudades | |
18:00 UTC−3 | (0 – 1) Rapport | 21′ Anderson Duarte 56′ (sjm.) Joshua Wynder | Santiago del Estero Publik: 18 474[48] Domare: Serdar Gözübüyük (Nederländerna) | |||
Semifinaler
49 | 8 juni 2023 | Uruguay | 1 – 0 | Israel | Estadio Único Diego Armando Maradona | |
14:30 UTC−3 | Anderson Duarte 61′ | (0 – 0) Rapport | La Plata Publik: 27 860[49] Domare: José María Sánchez Martínez (Spanien) | |||
50 | 8 juni 2023 | Italien | 2 – 1 | Sydkorea | Estadio Único Diego Armando Maradona | |
18:00 UTC−3 | Cesare Casadei 14′ Simone Pafundi 86′ | (1 – 1) Rapport | 23′ (str.) Lee Seung-won | La Plata Publik: 20 998[50] Domare: Yael Falcón Pérez (Argentina) | ||
Bronsmatch
51 | 11 juni 2023 | Israel | 3 – 1 | Sydkorea | Estadio Único Diego Armando Maradona | |
14:30 UTC−3 | Ran Binyamin 19′ Omer Senior 76′ Anan Khalaily 85′ | (1 – 1) Rapport | 24′ (str.) Lee Seung-won | La Plata Publik: 15 327 Domare: Ramon Abatti (Brasilien) | ||
Final
52 | 11 juni 2023 | Uruguay | 1 – 0 | Italien | Estadio Único Diego Armando Maradona | |
18:00 UTC−3 | Luciano Rodríguez 86′ | (0 – 0) Rapport | La Plata Publik: 38 297[51] Domare: Glenn Nyberg (Sverige) | |||
Källor
- Fifa.com
Referenser
- ^ ”Guatemala U20 vs. New Zealand U20”. Espn.com. 20 maj 2023. https://www.espn.com/soccer/match/_/gameId/668555. Läst 19 juli 2023.
- ^ ”Argentina U20 vs. Uzbekistan U20”. Espn.com. 20 maj 2023. https://www.espn.com/soccer/match/_/gameId/668539. Läst 19 juli 2023.
- ^ ”Uzbekistan U20 vs. New Zealand U20”. Espn.com. 23 maj 2023. https://www.espn.com/soccer/match/_/gameId/668545. Läst 19 juli 2023.
- ^ ”Argentina U20 vs. Guatemala U20”. Espn.com. 23 maj 2023. https://www.espn.com/soccer/match/_/gameId/668562. Läst 19 juli 2023.
- ^ ”Uzbekistan U20 vs. Guatemala U20”. Espn.com. 26 maj 2023. https://www.espn.com/soccer/match/_/gameId/668569. Läst 19 juli 2023.
- ^ ”New Zealand U20 vs. Argentina U20”. Espn.com. 26 maj 2023. https://www.espn.com/soccer/match/_/gameId/668551. Läst 19 juli 2023.
- ^ ”United States U20 vs. Ecuador U20”. Espn.com. 20 maj 2023. https://www.espn.com/soccer/match/_/gameId/668540. Läst 19 juli 2023.
- ^ ”Fiji U20 vs. Slovakia U20”. Espn.com. 20 maj 2023. https://www.espn.com/soccer/match/_/gameId/668556. Läst 19 juli 2023.
- ^ ”United States U20 vs. Fiji U20”. Espn.com. 23 maj 2023. https://www.espn.com/soccer/match/_/gameId/668544. Läst 19 juli 2023.
- ^ ”Ecuador U20 vs. Slovakia U20”. Espn.com. 23 maj 2023. https://www.espn.com/soccer/match/_/gameId/668563. Läst 19 juli 2023.
- ^ ”Ecuador U20 vs. Fiji U20”. Espn.com. 26 maj 2023. https://www.espn.com/soccer/match/_/gameId/668550. Läst 19 juli 2023.
- ^ ”Slovakia U20 vs. United States U20”. Espn.com. 26 maj 2023. https://www.espn.com/soccer/match/_/gameId/668568. Läst 19 juli 2023.
- ^ ”Israel U20 vs. Colombia U20”. Espn.com. 21 maj 2023. https://www.espn.com/soccer/match/_/gameId/668557. Läst 19 juli 2023.
- ^ ”Senegal U20 vs. Japan U20”. Espn.com. 21 maj 2023. https://www.espn.com/soccer/match/_/gameId/668542. Läst 19 juli 2023.
- ^ ”Senegal U20 vs. Israel U20”. Espn.com. 24 maj 2023. https://www.espn.com/soccer/match/_/gameId/668564. Läst 19 juli 2023.
- ^ ”Japan U20 vs. Colombia U20”. Espn.com. 24 maj 2023. https://www.espn.com/soccer/match/_/gameId/668547. Läst 19 juli 2023.
- ^ ”Colombia U20 vs. Senegal U20”. Espn.com. 27 maj 2023. https://www.espn.com/soccer/match/_/gameId/668553. Läst 19 juli 2023.
- ^ ”Japan U20 vs. Israel U20”. Espn.com. 27 maj 2023. https://www.espn.com/soccer/match/_/gameId/668570. Läst 19 juli 2023.
- ^ ”Nigeria U20 vs. Dominican Republic U20”. Espn.com. 21 maj 2023. https://www.espn.com/football/match/_/gameId/668558. Läst 19 juli 2023.
- ^ ”Italy U20 vs. Brazil U20”. Espn.com. 21 maj 2023. https://www.espn.com/soccer/match/_/gameId/668541. Läst 19 juli 2023.
- ^ ”Italy U20 vs. Nigeria U20”. Espn.com. 24 maj 2023. https://www.espn.com/soccer/match/_/gameId/668546. Läst 19 juli 2023.
- ^ ”Brazil U20 vs. Dominican Republic U20”. Espn.com. 24 maj 2023. https://www.espn.com/soccer/match/_/gameId/668565. Läst 19 juli 2023.
- ^ ”Brazil U20 vs. Nigeria U20”. Espn.com. 27 maj 2023. https://www.espn.com/soccer/match/_/gameId/668552. Läst 19 juli 2023.
- ^ ”Dominican Republic U20 vs. Italy U20”. Espn.com. 27 maj 2023. https://www.espn.com/soccer/match/_/gameId/668571. Läst 19 juli 2023.
- ^ ”England U20 vs. Tunisia U20”. Espn.com. 22 maj 2023. https://www.espn.com/soccer/match/_/gameId/668560. Läst 19 juli 2023.
- ^ ”Uruguay U20 vs. Iraq U20”. Espn.com. 22 maj 2023. https://www.espn.com/soccer/match/_/gameId/668561. Läst 19 juli 2023.
- ^ ”Uruguay U20 vs. England U20”. Espn.com. https://www.espn.com/soccer/match/_/gameId/668549. Läst 19 juli 2023.
- ^ ”Iraq U20 vs. Tunisia U20”. Espn.com. 25 maj 2023. https://www.espn.com/soccer/match/_/gameId/668566. Läst 19 juli 2023.
- ^ ”Iraq U20 vs. England U20”. Espn.com. 28 maj 2023. https://www.espn.com/soccer/match/_/gameId/668572. Läst 19 juli 2023.
- ^ ”Tunisia U20 vs. Uruguay U20”. Espn.com. 28 maj 2023. https://www.espn.com/soccer/match/_/gameId/668574. Läst 19 juli 2023.
- ^ ”France U20 vs. South Korea U20”. Espn.com. 22 maj 2023. https://www.espn.com/soccer/match/_/gameId/668543. Läst 19 juli 2023.
- ^ ”Gambia U20 vs. Honduras U20”. Espn.com. 22 maj 2023. https://www.espn.com/soccer/match/_/gameId/668559. Läst 19 juli 2023.
- ^ ”France U20 vs. Gambia U20”. Espn.com. 25 maj 2023. https://www.espn.com/soccer/match/_/gameId/668567. Läst 19 juli 2023.
- ^ ”South Korea U20 vs. Honduras U20”. Espn.com. 25 maj 2023. https://www.espn.com/soccer/match/_/gameId/668548. Läst 19 juli 2023.
- ^ ”Honduras U20 vs. France U20”. Espn.com. 28 maj 2023. https://www.espn.com/soccer/match/_/gameId/668554. Läst 19 juli 2023.
- ^ ”South Korea U20 vs. Gambia U20”. Espn.com. 28 maj 2023. https://www.espn.com/soccer/match/_/gameId/668573. Läst 19 juli 2023.
- ^ ”United States U20 vs. New Zealand U20”. Espn.com. 30 maj 2023. https://www.espn.com/soccer/match/_/gameId/669411. Läst 19 juli 2023.
- ^ ”Uzbekistan U20 vs. Israel U20”. Espn.com. 30 maj 2023. https://www.espn.com/soccer/match/_/gameId/669412. Läst 19 juli 2023.
- ^ ”Brazil U20 vs. Tunisia U20”. Espn.com. 31 maj 2023. https://www.espn.com/soccer/match/_/gameId/669413. Läst 19 juli 2023.
- ^ ”Colombia U20 vs. Slovakia U20”. Espn.com. 31 maj 2023. https://www.espn.com/soccer/match/_/gameId/669414. Läst 19 juli 2023.
- ^ ”England U20 vs. Italy U20”. Espn.com. 31 maj 2023. https://www.espn.com/soccer/match/_/gameId/669416. Läst 19 juli 2023.
- ^ ”Argentina U20 vs. Italy U20”. Espn.com. 31 maj 2023. https://www.espn.com/soccer/match/_/gameId/669415. Läst 19 juli 2023.
- ^ ”Gambia U20 vs. Uruguay U20”. Espn.com. 1 juni 2023. https://www.espn.com/soccer/match/_/gameId/669417. Läst 19 juli 2023.
- ^ ”Ecuador U20 vs. South Korea U20”. Espn.com. 1 juni 2023. https://www.espn.com/soccer/match/_/gameId/669418. Läst 19 juli 2023.
- ^ ”Israel U20 vs. Brazil U20”. Espn.com. 3 juni 2023. https://www.espn.com/soccer/match/_/gameId/669419. Läst 19 juli 2023.
- ^ ”Colombia U20 vs. Italy U20”. Espn.com. 3 juni 2023. https://www.espn.com/soccer/match/_/gameId/669420. Läst 19 juli 2023.
- ^ ”South Korea U20 vs. Nigeria U20”. Espn.com. 4 juni 2023. https://www.espn.com/soccer/match/_/gameId/669421. Läst 19 juli 2023.
- ^ ”United States U20 vs. Uruguay U20”. Espn.com. 4 juni 2023. https://www.espn.com/soccer/match/_/gameId/669422. Läst 19 juli 2023.
- ^ ”Uruguay U20 vs. Israel U20”. Espn.com. 8 juni 2023. https://www.espn.com/soccer/match/_/gameId/669423. Läst 19 juli 2023.
- ^ ”Italy U20 vs. South Korea U20”. Espn.com. 8 juni 2023. https://www.espn.com/soccer/match/_/gameId/669424. Läst 19 juli 2023.
- ^ ”Uruguay U20 vs. Italy U20”. Espn.com. 11 juni 2023. https://www.espn.com/soccer/match/_/gameId/669426. Läst 19 juli 2023.
|