Världsmästerskapen i simsport 2013
Världsmästerskapen i simsport 2013 | |
Datum | 20 juli–4 augusti 2013 |
---|---|
Grenar | 68 grenar i 6 sporter |
Arrangör | FINA |
Deltagare | |
Nationer | 181 |
Aktiva | 2293 |
Värdskap | |
Land | Spanien |
Plats | Barcelona |
Världsmästerskapen i simsport 2013 anordnades mellan 20 juli och 4 augusti 2013 i Barcelona, Spanien.
Detta var första gången ett sim-VM innehöll klippdykning.[1][2]
Val av värdstad
Under Världsmästerskapen i simsport 2009 i juli 2009 utsågs Dubai till värdstad framför Belgrad, Budapest och Balatonfüred, Hamburg, Hongkong, Madrid och Moskva. Dubai drog sig ur i mars 2010.[3] FINA höll sedan nytt möte, och Barcelona valdes till ny värdstad den 26 september 2010.
Arenor
Tävlingarna innehöll sex olika sporter och tävlingarna utspelades på fyra olika platser i Barcelona.
- Palau Sant Jordi – simning, konstsim
- Port Vell – öppet vatten-simning, klippdykning[4]
- Piscina Municipal de Montjuïc – simhopp
- Piscines Bernat Picornell – vattenpolo
Kalender
Öppningsceremonin ägde rum 19 juli.[5]
Juli–augusti 2013 | 20 lör | 21 sön | 22 mån | 23 tis | 24 ons | 25 tor | 26 fre | 27 lör | 28 sön | 29 mån | 30 tis | 31 ons | 1 tor | 2 fre | 3 lör | 4 sön | Finaler |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Simhopp | 1 | 1 | 2 | 2 | ● | 1 | 1 | 1 | 1 | 10 | |||||||
Klippdykning | ● | 1 | 1 | 2 | |||||||||||||
Öppet vatten-simning | 2 | 1 | 1 | 1 | 2 | 7 | |||||||||||
Simning | 4 | 4 | 5 | 4 | 5 | 5 | 5 | 8 | 40 | ||||||||
Konstsim | 1 | 1 | 1 | ● | 1 | 1 | 1 | 1 | 7 | ||||||||
Vattenpolo | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | 1 | 1 | 2 | ||
Totalt antal finaler | 4 | 2 | 4 | 3 | 1 | 3 | 2 | 4 | 5 | 4 | 6 | 5 | 5 | 6 | 6 | 8 | 68 |
Ackumulering | 4 | 6 | 10 | 13 | 14 | 17 | 19 | 23 | 28 | 32 | 38 | 43 | 48 | 54 | 60 | 68 |
Deltagande nationer
181 nationer deltog i mästerskapen.[6][7][8][9] Ecuador var under mästerskapen avstängt av internationella simsportsförbundet, men enskilda ecuadorianer deltog som "individuella" idrottare.[10]
Medaljligan
Placering | Land | Guld | Silver | Brons | Totalt antal medaljer |
---|---|---|---|---|---|
1 | USA | 15 | 10 | 9 | 34 |
2 | Kina | 14 | 8 | 4 | 26 |
3 | Ryssland | 9 | 6 | 4 | 19 |
4 | Frankrike | 4 | 1 | 4 | 9 |
5 | Ungern | 4 | 1 | 2 | 7 |
6 | Australien | 3 | 11 | 0 | 14 |
7 | Tyskland | 3 | 3 | 4 | 10 |
8 | Brasilien | 3 | 2 | 5 | 10 |
9 | Sydafrika | 3 | 1 | 1 | 5 |
10 | Spanien | 1 | 6 | 5 | 12 |
11 | Italien | 1 | 3 | 1 | 5 |
12 | Danmark | 1 | 3 | 0 | 4 |
13 | Japan | 1 | 2 | 3 | 6 |
14 | Grekland | 1 | 1 | 0 | 2 |
14 | Litauen | 1 | 1 | 0 | 2 |
14 | Sverige | 1 | 1 | 0 | 2 |
17 | Nederländerna | 1 | 0 | 3 | 4 |
18 | Tunisien | 1 | 0 | 1 | 2 |
19 | Colombia | 1 | 0 | 0 | 1 |
20 | Kanada | 0 | 3 | 4 | 7 |
21 | Polen | 0 | 2 | 1 | 3 |
22 | Ukraina | 0 | 1 | 4 | 5 |
23 | Storbritannien | 0 | 1 | 1 | 2 |
24 | Belgien | 0 | 1 | 0 | 1 |
24 | Montenegro | 0 | 1 | 0 | 1 |
26 | Mexiko | 0 | 0 | 4 | 4 |
27 | Nya Zeeland | 0 | 0 | 3 | 3 |
28 | Kroatien | 0 | 0 | 1 | 1 |
28 | Finland | 0 | 0 | 1 | 1 |
28 | Malaysia | 0 | 0 | 1 | 1 |
28 | Trinidad och Tobago | 0 | 0 | 1 | 1 |
Totalt | 68 | 69 | 67 | 204 |
Resultat
Konstsim
Gren | Guld | Silver | Brons |
Individuellt teknik | Svetlana Romasjina Ryssland | Huang Xuechen Kina | Ona Carbonell Spanien |
Individuellt fri | Svetlana Romasjina Ryssland | Huang Xuechen Kina | Ona Carbonell Spanien |
Par teknik | Ryssland Svetlana Romasjina Svetlana Kolesnitjenko | Kina Jiang Tingting Jiang Wenwen | Spanien Ona Carbonell Margalida Crespí |
Par fri | Ryssland Svetlana Romasjina Svetlana Kolesnitjenko | Kina Jiang Tingting Jiang Wenwen | Spanien Ona Carbonell Margalida Crespí |
Lag teknik | Ryssland | Spanien | Ukraina |
Lag fri | Ryssland | Spanien | Ukraina |
Lag fri kombination | Ryssland | Spanien | Ukraina |
Simhopp
Damer
Gren | Guld | Silver | Brons |
1 meter | He Zi Kina | Tania Cagnotto Italien | Wang Han Kina |
3 meter | He Zi Kina | Wang Han Kina | Pamela Ware Kanada |
10 meter | Si Yajie Kina | Chen Ruolin Kina | Julija Prokoptjuk Ukraina |
Synchro 3 meter | Kina Wu Minxia Shi Tingmao | Italien Tania Cagnotto Francesca Dallapé | Kanada Jennifer Abel Pamela Ware |
Synchro 10 meter | Kina Liu Huixia Chen Ruolin | Kanada Meaghan Benfeito Roseline Filion | Malaysia Pandela Rinong Leong Mun Yee |
Herrar
Gren | Guld | Silver | Brons |
1 meter | Li Shixin Kina | Ilja Kvasja Ukraina | Kevin Chavez Mexiko |
3 meter | He Chong Kina | Jevgenij Kuznetsov Ryssland | Yahel Castillo Mexiko |
10 meter | Qiu Bo Kina | David Boudia USA | Sascha Klein Tyskland |
Synchro 3 meter | Kina Qin Kai He Chong | Ryssland Jevgenij Kuznetsov Ilja Zacharov | Mexiko Rommel Pacheo Jahir Ocampo |
Synchro 10 meter | Tyskland Sascha Klein Patrick Hausding | Ryssland Victor Minibaev Artem Tjesakov | Kina Cao Yuan Zhang Yanquan |
Klippdykning
Gren | Guld | Silver | Brons |
Herrar 27 meter | Orlando Duque Colombia | Gary Hunt Storbritannien | Jonathan Paredes Mexiko |
Damer 20 meter | Cesilie Carlton USA | Ginger Huber USA | Anna Brader Tyskland |
Simning
Damer
Herrar
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
50 m frisim | César Cielo Brasilien | 21,32 | Vladimir Morozov Ryssland | 21,47 | George Bovell Trinidad och Tobago | 21,51 |
100 m frisim | James Magnussen Australien | 47,71 | Jimmy Feigen USA | 47,82 | Nathan Adrian USA | 47,84 |
200 m frisim | Yannick Agnel Frankrike | 1.44,20 | Conor Dwyer USA | 1.45,32 | Danila Izotov Ryssland | 1.45,59 |
400 m frisim | Sun Yang Kina | 3.41,59 | Kosuke Hagino Japan | 3.44,82 | Connor Jaeger USA | 3.44,85 |
800 m frisim | Sun Yang Kina | 7.41,36 | Michael McBroom USA | 7.43,60 | Ryan Cochrane Kanada | 7.43,70 |
1500 m frisim | Sun Yang Kina | 14.41,15 | Ryan Cochrane Kanada | 14.42,48 | Gregorio Paltrinieri Italien | 14.45.37 |
50 m ryggsim | Camille Lacourt Frankrike | 24,42 | Matt Grevers USA Jérémy Stravius Frankrike | 24,54 | ingen | |
100 m ryggsim | Matt Grevers USA | 52,93 | David Plummer USA | 53,12 | Jérémy Stravius Frankrike | 53,21 |
200 m ryggsim | Ryan Lochte USA | 1.53,79 | Radosław Kawęcki Polen | 1.54,24 | Tyler Clary USA | 1.54,64 |
50 m bröstsim | Cameron van der Burgh Sydafrika | 26,77 | Christian Sprenger Australien | 26,78 | Giulio Zorzi Sydafrika | 27,04 |
100 m bröstsim | Christian Sprenger Australien | 58,79 | Cameron van der Burgh Sydafrika | 58,97 | Felipe Lima Brasilien | 59,65 |
200 m bröstsim | Dániel Gyurta Ungern | 2.07,23 | Marco Koch Tyskland | 2.08,54 | Matti Mattsson Finland | 2.08,95 |
50 m fjärilsim | César Cielo Brasilien | 23,01 | Eugene Goodsoe USA | 23,05 | Frédérick Bousquet Frankrike | 23,11 |
100 m fjärilsim | Chad le Clos Sydafrika | 51,06 | László Cseh Ungern | 51,45 | Konrad Czerniak Polen | 51,46 |
200 m fjärilsim | Chad le Clos Sydafrika | 1.54,32 | Paweł Korzeniowski Spanien | 1.55,01 | Wu Peng Kina | 1.55,09 |
200 m individuellt medley | Ryan Lochte USA | 1.54,98 | Kosuke Hagino Japan | 1.56,29 | Thiago Pereira Brasilien | 1.56,30 |
400 m individuellt medley | Daiya Seto Japan | 4.08,69 | Chase Kalisz USA | 4.09,22 | Thiago Pereira Brasilien | 4.09,48 |
4×100 m lagkapp frisim | Frankrike Yannick Agnel Florent Manaudou Fabien Gilot Jérémy Stravius | 3.11,18 | USA Nathan Adrian Ryan Lochte Anthony Ervin Jimmy Feigen | 3.11,42 | Ryssland Andrej Gretjin Nikita Lobintsev Vladimir Morozov Danila Izotov | 3.11,44 |
4×200 m lagkapp frisim | USA Conor Dwyer Ryan Lochte Charlie Houchin Ricky Berens | 7.01,72 | Ryssland Danila Izotov Nikita Lobintsev Artem Lobuzov Aleksandr Suchorukov | 7.03,92 | Kina Wang Shun Hao Yun Li Yunqi Sun Yang | 7.04,74 |
4×100 m lagkapp medley | Frankrike Camille Lacourt Giacomo Perez-Dortona Jérémy Stravius Fabien Gilot | 3.31,51 | Australien Ashley Delaney Christian Sprenger Tommaso D'Orsogna James Magnussen | 3.31,64 | Japan Ryosuke Irie Kosuke Kitajima Takuro Fujii Shinri Shioura | 3.32,26 |
Vattenpolo
- Huvudartikel: Vattenpolo vid världsmästerskapen i simsport 2013
Turnering | Guld | Silver | Brons |
Damer | Spanien | Australien | Ungern |
Herrar | Ungern | Montenegro | Kroatien |
Öppet vatten-simning
Damer
Gren | Guld | Silver | Brons |
5 kilometer | Haley Anderson USA | Poliana Okimoto Brasilien | Ana Marcela Cunha Brasilien |
10 kilometer | Poliana Okimoto Brasilien | Ana Marcela Cunha Brasilien | Angela Maurer Tyskland |
25 kilometer | Martina Grimaldi Italien | Angela Maurer Tyskland | Eva Fabian USA |
Herrar
Gren | Guld | Silver | Brons |
5 kilometer | Oussama Mellouli Tunisien | Eric Hedlin Kanada | Thomas Lurz Tyskland |
10 kilometer | Spyridon Gianniotis Grekland | Thomas Lurz Tyskland | Oussama Mellouli Tunisien |
25 kilometer | Thomas Lurz Tyskland | Brian Ryckeman Belgien | Jevgenij Drattsev Ryssland |
Lag
Gren | Guld | Silver | Brons |
Lag | Tyskland Thomas Lurz Christian Reichert Isabelle Härle | Grekland Antonios Fokaidis Spyridon Gianniotis Kalliopi Araouzou | Brasilien Allon do Carmo Samuel de Bona Poliana Okimoto |
Referenser
- ^ Calendar[död länk]
- ^ Venues Arkiverad 5 juli 2013 hämtat från the Wayback Machine.
- ^ FINA Press Release 2010-27: Update on 2010 & 2013 FINA World Championships in Dubai (UAE) Arkiverad 13 juni 2011 hämtat från the Wayback Machine., publicerad av FINA den 15 maj 2010; läst 22 juni 2010.
- ^ "Simhopp: VM i Barcelona, Spanien". Sporttv.nu. Läst 28 juli 2013.
- ^ ”Arkiverade kopian”. Arkiverad från originalet den 14 juli 2013. https://web.archive.org/web/20130714220607/http://www.bcn2013.com/en/tickets. Läst 8 augusti 2013.
- ^ Swimming Teams Arkiverad 21 augusti 2013 hämtat från the Wayback Machine.
- ^ Diving Teams Arkiverad 21 augusti 2013 hämtat från the Wayback Machine.
- ^ Open Water Teams Arkiverad 21 augusti 2013 hämtat från the Wayback Machine.
- ^ Water Polo Teams Arkiverad 30 juli 2013 hämtat från the Wayback Machine.
- ^ FINA independent athletes
Externa länkar
- Officiell webbplats (engelska)(katalanska)(spanska)
|