Världsmästerskapet i curling för damer 2017
Världsmästerskapet i curling för damer 2017 | |
Capital Indoor Stadium. | |
Datum | 18–26 mars 2017 |
---|---|
Arrangör | WCF |
Deltagare | |
Nationer i huvudmästerskap | 12 |
Aktiva | 59 |
Värdskap | |
Land | Kina |
Ort | Beijing |
Spelplatser | Capital Indoor Stadium |
Placeringar | |
Guld | Kanada |
Silver | Ryssland |
Brons | Skottland |
← 2016 2018 → |
Världsmästerskapet i curling för damer 2017 (officiellt CPT World Women's Curling Championship 2017) arrangerades i Beijing, Kina den 18–26 mars 2017. Mästerskapet var det 39:e i ordningen, och det var första gången som Kina stod som värd för damernas tävlingar. Detta var samtidigt sista chansen för länderna att kvalificera sig för deltagande i vinter-OS 2018.
TV-sändningar
Från Sverige följs tävlingarna säkrast på Eurosport.
Kvalificerade lag
- Värdland
- Kina
- Två lag från amerikanska zonen
- Kanada
- USA[1]
- Åtta lag från 2016 års europamästerskap
- Ett lag från 2016 års pacific-asiatiska mästerskap
Deltagare
Danmark | Italien | Kanada |
---|---|---|
Hvidovre CC, Hvidovre Skip: Lene Nielsen | CC Lago Santo, Cembra Skip: Diana Gaspari | Ottawa CC, Ottawa Skip: Rachel Homan |
Kina | Ryssland | Schweiz |
Harbin CC, Harbin Skip: Bingyu Wang | Moskvitch CC, Moskva Skip: Anna Sidorova | CC Baden Regio, Baden Skip: Alina Pätz |
Skottland | Sverige | Sydkorea |
Dunkeld CC, Pitlochry Skip: Eve Muirhead | Sundbybergs CK, Sundbyberg Skip: Anna Hasselborg | GyeongBuk Uiseong CC, Uiseong Skip: Kim Eun-jung |
Tjeckien | Tyskland | USA |
CC Sokol Liboc, Prag Skip: Anna Kubešková | CC Füssen, Füssen Skip: Daniela Jentsch | Madison CC, Madison Skip: Nina Roth |
Grundomgångar
Tabell
De fyra främsta lagen går till slutspel. Om två eller fler lag hamnar på samma antal vinster i kamp om slutspelsplatserna spelas först ett särspel dem emellan.
Till slutspel | |
Till särspel |
Slutställning i grundspelet
Plats | Lag | Matcher | Vunna | Förlorade |
---|---|---|---|---|
1 | Kanada | 11 | 11 | 0 |
2 | Ryssland | 11 | 8 | 3 |
3 | Sverige | 11 | 8 | 3 |
4 | Skottland | 11 | 7 | 4 |
5 | USA | 11 | 6 | 5 |
6 | Sydkorea | 11 | 5 | 6 |
7 | Tjeckien | 11 | 5 | 6 |
8 | Schweiz | 11 | 5 | 6 |
9 | Tyskland | 11 | 5 | 6 |
10 | Italien | 11 | 3 | 8 |
11 | Kina | 11 | 2 | 9 |
12 | Danmark | 11 | 1 | 10 |
Resultat
Alla rundor spelas på kinesisk standardtid (UTC+8).
Runda 1
Lördag 18 mars, 13:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | P |
USA (Roth) | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 8 |
Skottland (Muirhead) | 3 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 9 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Italien (Gaspari) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 4 |
Sverige (Hasselborg) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | X | 7 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Schweiz (Pätz) | 0 | 0 | 4 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 7 |
Tyskland (Jentsch) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | X | 5 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Kina (Wang) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | 3 |
Kanada (Homan) | 0 | 4 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | X | 9 |
Runda 2
Lördag 18 mars, 19:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Danmark (Nielsen) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 5 |
Tjeckien (Kubešková) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 6 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Tyskland (Jentsch) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | X | 2 |
Kanada (Homan) | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | X | X | 6 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Sydkorea (Kim) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 6 |
Ryssland (Sidorova) | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 9 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Sverige (Hasselborg) | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 8 |
USA (Roth) | 1 | 0 | 3 | 0 | 3 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 10 |
Runda 3
Söndag 19 mars, 9:00
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Schweiz (Pätz) | 1 | 0 | 3 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 8 |
Kina (Wang) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 7 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Italien (Gaspari) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 7 |
Skottland (Muirhead) | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 6 |
Runda 4
Söndag 19 mars, 14:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | P |
Kanada (Homan) | 3 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 10 |
Ryssland (Sidorova) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 9 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
USA (Roth) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 3 |
Tjeckien (Kubešková) | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | 7 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Sverige (Hasselborg) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 7 |
Danmark (Nielsen) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 4 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Sydkorea (Kim) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | X | 6 |
Tyskland (Jentsch) | 0 | 2 | 0 | 1 | 2 | 0 | 2 | 0 | 3 | X | 10 |
Runda 5
Söndag 19 mars, 19:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Sydkorea (Kim) | 1 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | X | 7 |
Italien (Gaspari) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | X | 4 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Skottland (Muirhead) | 3 | 0 | 1 | 4 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 10 |
Ryssland (Sidorova) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 7 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | P |
Tjeckien (Kubešková) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 8 |
Kina (Wang) | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 7 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Schweiz (Pätz) | 0 | 1 | 4 | 2 | 0 | 1 | 0 | 4 | X | X | 12 |
Danmark (Nielsen) | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | X | 4 |
Runda 6
Måndag 20 mars, 9:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Tyskland (Jentsch) | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Sverige (Hasselborg) | 2 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 6 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Danmark (Nielsen) | 1 | 0 | 4 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 |
Sydkorea (Kim) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 8 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
USA (Roth) | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 5 |
Kanada (Homan) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 3 | X | 7 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Ryssland (Sidorova) | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 3 | 0 | X | 9 |
Tjeckien (Kubešková) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | X | 7 |
Runda 7
Måndag 20 mars, 14:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Kina (Wang) | 0 | 1 | 0 | 3 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 7 |
Sydkorea (Kim) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 6 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Tjeckien (Kubešková) | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | X | 6 |
Italien (Gaspari) | 0 | 2 | 0 | 0 | 5 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 8 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Ryssland (Sidorova) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | X | 7 |
Schweiz (Pätz) | 3 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 5 | 0 | 1 | X | 12 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Danmark (Nielsen) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | X | 2 |
Skottland (Muirhead) | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | 0 | 1 | 2 | X | X | 7 |
Runda 8
Måndag 20 mars, 19:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Italien (Gaspari) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
USA (Roth) | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | X | 9 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Kanada (Homan) | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 8 |
Schweiz (Pätz) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | X | 6 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Skottland (Muirhead) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | X | 3 |
Sverige (Hasselborg) | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | X | 7 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | P |
Tyskland (Jentsch) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | 10 |
Kina (Wang) | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 7 |
Runda 9
Tisdag 21 mars, 9:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Ryssland (Sidorova) | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | X | 8 |
Tyskland (Jentsch) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
USA (Roth) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 7 |
Danmark (Nielsen) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 6 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Kanada (Homan) | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 4 | 0 | 1 | 0 | 9 |
Sydkorea (Kim) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 8 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Tjeckien (Kubešková) | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 4 |
Sverige (Hasselborg) | 0 | 3 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | X | 10 |
Runda 10
Tisdag 21 mars, 14:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Schweiz (Pätz) | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | X | 7 |
Tjeckien (Kubešková) | 0 | 1 | 0 | 1 | 3 | 0 | 2 | 0 | 3 | X | 10 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Skottland (Muirhead) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 6 |
Sydkorea (Kim) | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | X | 10 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Danmark (Nielsen) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 5 |
Kina (Wang) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | X | 7 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Ryssland (Sidorova) | 1 | 2 | 2 | 5 | 0 | 1 | X | X | X | X | 11 |
Italien (Gaspari) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | X | 1 |
Runda 11
Tisdag 21 mars, 19:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Kanada (Homan) | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 4 | X | X | X | 8 |
Skottland (Muirhead) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | X | X | 2 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Sverige (Hasselborg) | 3 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 2 | X | X | X | 9 |
Schweiz (Pätz) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | 4 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Italien (Gaspari) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Tyskland (Jentsch) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 7 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Kina (Wang) | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 5 |
USA (Roth) | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 7 |
Runda 12
Onsdag 22 mars, 9:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Ryssland (Sidorova) | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 3 | 0 | X | 8 |
Danmark (Nielsen) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | X | 6 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Kina (Wang) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6 |
Skottland (Muirhead) | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 8 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Sydkorea (Kim) | 0 | 2 | 0 | 3 | 3 | 1 | 1 | X | X | X | 10 |
Tjeckien (Kubešková) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | X | 3 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Italien (Gaspari) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | 2 |
Schweiz (Pätz) | 2 | 0 | 0 | 4 | 3 | 0 | 1 | X | X | X | 10 |
Runda 13
Onsdag 22 mars, 14:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Skottland (Muirhead) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | 7 |
Schweiz (Pätz) | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Tyskland (Jentsch) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 6 |
USA (Roth) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Kina (Wang) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 4 |
Italien (Gaspari) | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | X | 8 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Sverige (Hasselborg) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | 4 |
Kanada (Homan) | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 6 |
Runda 14
Onsdag 22 mars, 19:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Tjeckien (Kubešková) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | X | 3 |
Kanada (Homan) | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | 1 | X | X | 9 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Sydkorea (Kim) | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Sverige (Hasselborg) | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 6 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Tyskland (Jentsch) | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 4 | X | 9 |
Danmark (Nielsen) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | X | 5 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
USA (Roth) | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 6 |
Ryssland (Sidorova) | 1 | 0 | 0 | 0 | 4 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 8 |
Runda 15
Torsdag 23 mars, 9:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Sverige (Hasselborg) | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | X | 10 |
Kina (Wang) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 4 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Italien (Gaspari) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 5 |
Kanada (Homan) | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 8 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Schweiz (Pätz) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 5 |
USA (Roth) | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 8 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Skottland (Muirhead) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | X | 7 |
Tyskland (Jentsch) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 2 |
Runda 16
Torsdag 23 mars, 14:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
USA (Roth) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 5 |
Sydkorea (Kim) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Tjeckien (Kubešková) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | X | 5 |
Tyskland (Jentsch) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | X | 3 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Sverige (Hasselborg) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 3 |
Ryssland (Sidorova) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 4 | X | 7 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Kanada (Homan) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | X | 8 |
Danmark (Nielsen) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 4 |
Runda 17
Torsdag 23 mars, 19:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Danmark (Nielsen) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 8 |
Italien (Gaspari) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | 0 | 0 | 7 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Ryssland (Sidorova) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 6 |
Kina (Wang) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 4 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Tjeckien (Kubešková) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Skottland (Muirhead) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 7 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Schweiz (Pätz) | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 8 |
Sydkorea (Kim) | 0 | 0 | 0 | 5 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 9 |
Slutspel
Playoff | Semifinal | Final | |||||||||||
1 | Kanada | 7 | 1 | Kanada | 8 | ||||||||
2 | Ryssland | 3 | 2 | Ryssland | 3 | ||||||||
2 | Ryssland | 9 | |||||||||||
3 | Sverige | 3 | Bronsmatch | ||||||||||
3 | Sverige | 8 | 3 | Sverige | 4 | ||||||||
4 | Skottland | 5 | 4 | Skottland | 6 |
Play-Off 1–2
Fredag 24 mars, 19:00
Lag | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Kanada (Homan) | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | X | 7 |
Ryssland (Sidorova) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 3 |
Play-Off 3–4
Lördag 25 mars, 14:00
Lag | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Sverige (Hasselborg) | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | X | 8 |
Skottland (Muirhead) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | 5 |
Semifinal
Lördag 25 mars, 19:00
Lag | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Ryssland (Sidorova) | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 3 | X | X | 9 |
Sverige (Hasselborg) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | X | X | 3 |
Bronsmatch
Söndag 26 mars, 10:00
Lag | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Sverige (Hasselborg) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 4 |
Skottland (Muirhead) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 6 |
Final
Söndag 26 mars, 15:00
Lag | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Kanada (Homan) | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 | 8 |
Ryssland (Sidorova) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 3 |
Vinnare
Världsmästerskapet i curling för damer 2017 |
---|
Kanada 16:e titeln |
Referenser
- ^ WCO USA secure places at Worlds after Americas Challenge
Externa länkar
- WCF, officiell hemsida
|