Världsmästerskapet i curling för herrar 2014
Världsmästerskapet i curling för herrar 2014 | |
Capital Indoor Stadium, Peking. | |
Datum | 29 mars–6 april 2014 |
---|---|
Arrangör | WCF |
Deltagare | |
Nationer i huvudmästerskap | 12 |
Aktiva | 60 |
Värdskap | |
Land | Kina |
Ort | Peking |
Spelplatser | Capital Indoor Stadium |
Placeringar | |
Guld | Norge |
Silver | Sverige |
Brons | Schweiz |
Världsmästerskapet i curling för herrar 2014 spelades i Peking, Kina den 29 mars–6 april 2014 i Capital Indoor Stadium.[1][2] Norge vann guldet efter finalvinst 8−3 mot Sverige som fick silver, och Schweiz vann bronset efter vinst mot Kanada med 7−5.
Kvalificerade lag
Följande tolv länder kvalificerade sig till världsmästerskapet:
- Värdland
- Kina
- Två lag från amerikanska zonen
- Kanada
- USA
- Åtta lag från 2013 års europamästerskap
- Ett lag från 2013 års pacific-asiatiska mästerskap
Deltagare
Kanada | Kina | Tjeckien |
---|---|---|
Glencoe CC, Calgary Skip: Kevin Koe | Harbin CC, Harbin Skip: Liu Rui | CK Brno, Brno Skip: Jiří Snítil |
Danmark | Tyskland | Japan |
Hvidovre CC, Hvidovre Skip: Rasmus Stjerne | CC Hamburg, Hamburg Fyra: Felix Schulze | Karuizawa CC, Karuizawa Skip: Yusuke Morozumi |
Norge | Ryssland | Skottland |
Snarøen CC, Bærum Skip: Thomas Ulsrud | Moskvitch CC, Moskva Fyra: Aleksej Stukalskij | Citadel CC, Inverness Skip: Ewan MacDonald |
Sverige | Schweiz | USA |
Lits CC, Lit Skip: Oskar Eriksson | CC Genève, Genève Fyra: Benoît Schwarz | Bemidji CC, Bemidji Skip: Pete Fenson |
Grundspel
Tabell
Lag till slutspel | |
Lag till särspel |
Plac. | Land | Skip | Antal matcher | V | F | Vunna poäng | Förl. poäng | Vunna omg. | Förl. omg. | Nollade omg. | Stulna omg. | Skott- effektivitet | Inbördes möten[a] |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Norge | Thomas Ulsrud | 11 | 10 | 1 | 82 | 47 | 51 | 38 | 12 | 13 | 86% | |
2 | Kanada | Kevin Koe | 11 | 8 | 3 | 80 | 58 | 49 | 43 | 6 | 14 | 84% | |
3 | Schweiz | Peter de Cruz | 11 | 7 | 4 | 79 | 68 | 48 | 44 | 17 | 11 | 80% | 2 |
4 | Sverige | Oskar Eriksson | 11 | 7 | 4 | 72 | 57 | 46 | 41 | 15 | 15 | 81% | 1 |
4 | Japan | Yusuke Morozumi | 11 | 7 | 4 | 74 | 70 | 45 | 45 | 10 | 12 | 82% | 0 |
6 | Kina | Liu Rui | 11 | 6 | 5 | 67 | 67 | 45 | 43 | 19 | 9 | 82% | 1 |
7 | Tjeckien | Jiří Snítil | 11 | 6 | 5 | 71 | 73 | 43 | 45 | 17 | 11 | 78% | 0 |
8 | Tyskland | John Jahr | 11 | 5 | 6 | 73 | 75 | 46 | 43 | 9 | 11 | 78% | |
9 | Skottland | Ewan MacDonald | 11 | 3 | 8 | 64 | 84 | 45 | 49 | 10 | 9 | 78% | 1 |
10 | USA | Pete Fenson | 11 | 3 | 8 | 61 | 76 | 43 | 48 | 16 | 11 | 81% | 0 |
11 | Ryssland | Jevgenij Archipov | 11 | 2 | 9 | 55 | 84 | 40 | 53 | 10 | 7 | 78% | 1 |
12 | Danmark | Rasmus Stjerne | 11 | 2 | 9 | 54 | 73 | 38 | 47 | 13 | 6 | 78% | 0 |
- ^ Inbördes möten avgör tabellplacering mellan lag med samma antal vinster förutom i avgörande mellan lag som kan gå vidare till eller missa slutspelet, då avgör särspel.
Resultat
Alla tider är lokal tid (UTC +8)
Runda 1
Lördag 29 mars, 14:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Schweiz (de Cruz) | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 7 |
Ryssland (Drozdov) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 2 | 0 | 0 | 8 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
USA (Fenson) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 7 |
Tjeckien (Snítil) | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 9 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Tyskland (Jahr) | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 3 | X | 11 |
Kina (Liu) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 5 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Skottland (MacDonald) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | X | 4 |
Sverige (Eriksson) | 3 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | X | 8 |
Runda 2
Lördag 29 mars, 19:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Danmark (Stjerne) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 3 |
Kanada (Koe) | 1 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 6 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Ryssland (Drozdov) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 5 |
Tyskland (Jahr) | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 9 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Sverige (Eriksson) | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 8 |
USA (Fenson) | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 6 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Norge (Ulsrud) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 4 | 0 | 2 | 0 | 1 | 9 |
Japan (Morozumi) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Runda 3
Söndag 30 mars, 9:00
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | P |
Kina (Liu) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 11 |
Skottland (MacDonald) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 3 | 0 | 2 | 0 | 8 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Schweiz (de Cruz) | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 1 | 1 | 0 | 1 | X | 9 |
Tjeckien (Snítil) | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Runda 4
Söndag 30 mars, 14:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Sverige (Eriksson) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 5 |
Tyskland (Jahr) | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 7 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Japan (Morozumi) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | 1 | 2 | 9 |
Kanada (Koe) | 0 | 2 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Danmark (Stjerne) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | X | 3 |
Norge (Ulsrud) | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | X | 8 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | P |
USA (Fenson) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 6 |
Ryssland (Drozdov) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 5 |
Runda 5
Söndag 30 mars, 19:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Tjeckien (Snítil) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | X | 5 |
Norge (Ulsrud) | 1 | 3 | 0 | 0 | 4 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 9 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | P |
Danmark (Stjerne) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 5 |
Schweiz (de Cruz) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 6 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Japan (Morozumi) | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 3 | X | 9 |
Skottland (MacDonald) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 4 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Kina (Liu) | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 6 |
Kanada (Koe) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 3 | 0 | 2 | 0 | 1 | 9 |
Runda 6
Måndag 31 mars, 9:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
USA (Fenson) | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 5 |
Japan (Morozumi) | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 3 | 9 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Norge (Ulsrud) | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 6 |
Sverige (Eriksson) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Kanada (Koe) | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 5 | X | X | X | 9 |
Ryssland (Drozdov) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | 1 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Danmark (Stjerne) | 0 | 4 | 0 | 4 | 1 | 0 | X | X | X | X | 9 |
Tyskland (Jahr) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | X | X | X | X | 4 |
Runda 7
Måndag 31 mars, 14:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | P |
Ryssland (Drozdov) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 6 |
Sverige (Eriksson) | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 7 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Tjeckien (Snítil) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Kina (Liu) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 6 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
USA (Fenson) | 1 | 0 | 3 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | X | X | 8 |
Tyskland (Jahr) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | X | 3 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | P |
Schweiz (de Cruz) | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 9 |
Skottland (MacDonald) | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 1 | 10 |
Runda 8
Måndag 31 mars, 19:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Norge (Ulsrud) | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 5 |
Kina (Liu) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Schweiz (de Cruz) | 2 | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 | 2 | X | X | X | 8 |
Japan (Morozumi) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | X | X | 3 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Skottland (MacDonald) | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Danmark (Stjerne) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 7 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Kanada (Koe) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 4 | X | 10 |
Tjeckien (Snítil) | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 6 |
Runda 9
Tisdag 1 april, 9:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | P |
Tyskland (Jahr) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Schweiz (de Cruz) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 7 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
USA (Fenson) | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 6 |
Skottland (MacDonald) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | 0 | 8 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Tjeckien (Snítil) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 5 |
Sverige (Eriksson) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 3 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Ryssland (Drozdov) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Kina (Liu) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 5 |
Runda 10
Tisdag 1 april, 14:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Kanada (Koe) | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | 7 |
USA (Fenson) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Sverige (Eriksson) | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 4 | X | X | X | 9 |
Danmark (Stjerne) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | X | X | 4 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Ryssland (Drozdov) | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 7 |
Japan (Morozumi) | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 8 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | P |
Tyskland (Jahr) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 7 |
Norge (Ulsrud) | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Runda 11
Tisdag 1 april, 19:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Tjeckien (Snítil) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 6 |
Skottland (MacDonald) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 5 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Kanada (Koe) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 5 |
Norge (Ulsrud) | 0 | 3 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | X | 9 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Kina (Liu) | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 6 |
Schweiz (de Cruz) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 7 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Japan (Morozumi) | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 | X | X | X | 8 |
Danmark (Stjerne) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | 2 |
Runda 12
Onsdag 2 april, 9:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Kina (Liu) | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | 6 |
Danmark (Stjerne) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 4 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Japan (Morozumi) | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 7 |
Tjeckien (Snítil) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 5 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Norge (Ulsrud) | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | 6 |
Skottland (MacDonald) | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Kanada (Koe) | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | X | 8 |
Schweiz (de Cruz) | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 4 |
Runda 13
Onsdag 2 april, 14:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Schweiz (de Cruz) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 1 | 8 |
Sverige (Eriksson) | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Skottland (MacDonald) | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | X | 7 |
Ryssland (Drozdov) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | X | 5 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Tyskland (Jahr) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 4 |
Tjeckien (Snítil) | 3 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | X | 8 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Kina (Liu) | 0 | 0 | 1 | 2 | 1 | 3 | 0 | 0 | 1 | X | 8 |
USA (Fenson) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | X | 4 |
Runda 14
Onsdag 2 april, 19:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Japan (Morozumi) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 | 2 | 8 |
Tyskland (Jahr) | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 7 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | P |
Danmark (Stjerne) | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 5 |
USA (Fenson) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 6 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Sverige (Eriksson) | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | 6 |
Kanada (Koe) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 2 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Norge (Ulsrud) | 3 | 0 | 5 | 1 | 0 | 2 | X | X | X | X | 11 |
Ryssland (Drozdov) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | X | 2 |
Runda 15
Torsdag 3 april, 9:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
USA (Fenson) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 4 |
Norge (Ulsrud) | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | 6 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Tyskland (Jahr) | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 1 | 0 | X | X | X | 5 |
Kanada (Koe) | 1 | 4 | 0 | 4 | 0 | 0 | 2 | X | X | X | 11 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Danmark (Stjerne) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Ryssland (Drozdov) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 6 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Sverige (Eriksson) | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 2 | 3 | X | X | 11 |
Japan (Morozumi) | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | X | X | 4 |
Runda 16
Torsdag 3 april, 14:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Skottland (MacDonald) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Kanada (Koe) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 7 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Norge (Ulsrud) | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 7 |
Schweiz (de Cruz) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 6 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Japan (Morozumi) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 4 |
Kina (Liu) | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 6 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Tjeckien (Snítil) | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 8 |
Danmark (Stjerne) | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 7 |
Runda 17
Torsdag 3 april, 19:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Ryssland (Drozdov) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | X | 6 |
Tjeckien (Snítil) | 2 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | X | 10 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Kina (Liu) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 5 |
Sverige (Eriksson) | 0 | 2 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Schweiz (de Cruz) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 1 | 8 |
USA (Fenson) | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 5 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Skottland (MacDonald) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | X | X | 3 |
Tyskland (Jahr) | 1 | 0 | 5 | 0 | 0 | 2 | 2 | X | X | X | 10 |
Särspel
Fredag 4 april, 9:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Sverige (Eriksson) | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 8 |
Japan (Morozumi) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 7 |
Slutspel
Playoff | Semifinal | Final | |||||||||||
1 | Norge | 3 | 1 | Norge | 8 | ||||||||
2 | Kanada | 2 | 4 | Sverige | 3 | ||||||||
2 | Kanada | 8 | |||||||||||
4 | Sverige | 10 | Bronsmatch | ||||||||||
3 | Schweiz | 2 | 2 | Kanada | 5 | ||||||||
4 | Sverige | 5 | 3 | Schweiz | 7 |
Playoff, 1 mot 2
Lördag 5 april, 11:00
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Norge (Ulsrud) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 3 |
Kanada (Koe) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 |
Playoff, 3 mot 4
Fredag 4 april, 19:00
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Schweiz (de Cruz) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 2 |
Sverige (Eriksson) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 5 |
Semifinal
Lördag 5 april, 16:00
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Kanada (Koe) | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 8 |
Sverige (Eriksson) | 0 | 4 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 10 |
Bronsmatch
Söndag 6 april, 10:00
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Kanada (Koe) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 5 |
Schweiz (de Cruz) | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 7 |
Final
Söndag 6 april, 15:00
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Norge (Ulsrud) | 1 | 1 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | X | 8 |
Sverige (Eriksson) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | X | 3 |
Vinnare
Världsmästerskapet i curling för herrar 2014 |
---|
Norge Fjärde titeln |
Referenser
- ^ ”Beijing, China to host 2014 World Men’s Curling Championship”. World Curling Federation. 16 januari 2013. Arkiverad från originalet den 28 mars 2014. https://web.archive.org/web/20140328090025/http://www.worldcurling.org/beijing-china-to-host-2014-world-mens-curling-championship. Läst 6 augusti 2013.
- ^ ”Beijing to host 2014 world men's curling championships”. asia.eurosport.com. 16 januari 2013. http://asia.eurosport.com/curling/beijing-to-host-2014-world-men-s-curling-championships_sto3575666/story.shtml. Läst 16 januari 2013.
Externa länkar
- Officiell webbplats
- ”2014 World Men's Curling”. Arkiverad från originalet den 21 januari 2014. https://web.archive.org/web/20140121221803/http://www.worldcurling.org/world-mens-curling-championship-2014. Läst 29 mars 2014.
- Curlit.com
- Wordcurling.org
|