Västtyskland deltog i de olympiska sommarspelen 1984 med en trupp bestående av tre deltagare, och totalt tog landet 59 medaljer.
Basket
- Herrar
- Gruppspel
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
1 | Jugoslavien | 5 | 5 | 0 | 0 | 457 | 366 | +91 | 10 |
2 | Italien | 5 | 4 | 0 | 1 | 437 | 363 | +74 | 9 |
3 | Australien | 5 | 3 | 0 | 2 | 383 | 403 | −20 | 8 |
4 | Västtyskland | 5 | 2 | 0 | 3 | 384 | 376 | +8 | 7 |
5 | Brasilien | 5 | 1 | 0 | 4 | 401 | 423 | −22 | 6 |
6 | Egypten | 5 | 0 | 0 | 5 | 349 | 480 | −131 | 5 |
- Slutspel
Boxning
Bantamvikt
- Stefan Gertel
- Första omgången — Bye
- Andra omgången — Förlorade mot Louis Gomis (Frankrike), gav upp i andra omgången
Lättvikt
- Reiner Gies
- Första omgången — Bye
- Andra omgången — Besegrade Samir Khenyab (Irak), 4:1
- Tredje omgången — Besegrade John Kalbhenn (Kanada), 5:0
- Kvartsfinal — Förlorade mot Pernell Whitaker (USA), 0:5
Lätt weltervikt
- Helmut Gertel
- Första omgången — Bye
- Andra omgången — Förlorade mot Jerry Page (USA), 0:5
Weltervikt
- Alexander Künzler
- Första omgången — Bye
- Andra omgången — Besegrade Mohamed Ali Aldahan (Syrien), 5:0
- Tredje omgången — Besegrade Kamel Abboud (Algeriet), 4:1
- Kvartsfinal — Förlorade mot Luciano Bruno (Italien), 0:5
Lätt mellanvikt
- Manfred Zielonka → Brons
- Första omgången — Bye
- Andra omgången — Besegrade Ambrose Mlilo (Zimbabwe), 4:1
- Tredje omgången — Besegrade Gustavo Ollo (Argentina), 5:0
- Kvartsfinal — Besegrade Gnohery Sery (Elfenbenskusten), 5:0
- Semifinals — Förlorade mot Frank Tate (USA), walk-over
Mellanvikt
- Andreas Bauer
- Första omgången — Förlorade mot Antonio Corti (Argentina), 0:5
Lätt tungvikt
- Markus Bott
- Första omgången — Bye
- Andra omgången — Förlorade mot Anton Josipović (Jugoslavien), 1:4
Supertungvikt
- Peter Hussing
- Första omgången — Besegrade Olaf Mayer (Österrike), 5:0
- Kvartsfinal — Förlorade mot Aziz Salihu (Jugoslavien), 2:3
Brottning
Bågskytte
Damernas individuella
Herrarnas individuella
Cykling
- Landsväg
Damernas linjelopp
- Sandra Schumacher — 2:11:14 (→ Brons)
- Ute Enzenauer — 2:13:28 (→ 8:e plats)
- Ines Farenkamp — 2:13:28 (→ 12:e plats)
- Bana
Herrarnas poänglopp
- Manfred Donike
- Final — 3 poäng (→ 19:e plats)
Fotboll
- Gruppspel
- Slutspel
Friidrott
- Herrar
Herrarnas 400 meter
- Erwin Skamrahl
- Heat — 45,94
- Kvartsfinal — 46,39 (→ gick inte vidare)
Herrarnas 5 000 meter
- Christoph Herle
- Heat — 13:46,35
- Semifinal — fullföljde inte (→ gick inte vidare)
- Uwe Mönkemeyer
- Heat — 13:48,66
- Semifinal — fullföljde inte (→ gick inte vidare)
Herrarnas 10 000 meter
- Christoph Herle
- Kval — 28:30,28
- Final — 28:08,21 (→ 5:e plats)
Men's Marathon
- Ralf Salzmann
- Final — 2:15:29 (→ 18:e plats)
Herrarnas höjdhopp
- Gerd Nagel
- Kval — 2,18 m (→ gick inte vidare)
Herrarnas tresteg
- Peter Bouschen
- Final — 16,77 m (→ 5:e plats)
Herrarnas spjutkastning
- Wolfram Gambke
- Kval — 82,98 m
- Final — 82,46 m (→ 4:e plats)
- Klaus Tafelmeier
- Kval — 73,52 m (→ gick inte vidare, 22nd place)
Herrarnas kulstötning
- Karsten Stolz
- Kval — 18,98 m
- Final — 18,31 m (→ 12:e plats)
Herrarnas diskuskastning
- Alwin Wagner
- Final — 64,72 m (→ 6:e plats)
Herrarnas släggkastning
- Christoph Sahner
- Kval — 72,88 m
- Final — no mark (→ ingen placering)
Herrarnas tiokamp
Herrarnas 20 kilometer gång
- Dieter Hoffmann
- Final — startade inte (→ ingen placering)
- Damer
Damernas 1 500 meter
- Roswitha Gerdes
- Heat — 4:10,64
- Final — 4:04,41 (→ 4:e plats)
- Margrit Klinger
- Heat — startade inte (→ ingen placering)
Damernas 3 000 meter
- Brigitte Kraus
- Heat — 8:57,53
- Final — fullföljde inte (→ ingen placering)
Damernas maraton
- Charlotte Teske
- Final — 2:35:56 (→ 16:e plats)
Damernas höjdhopp
- Brigitte Holzapfel
- Kval — 1,90m
- Final — 1,85m (→ 11:e plats)
Damernas diskuskastning
- Ingra Manecke
- Kval — 56,20m
- Final — 58,56m (→ 6:e plats)
Damernas spjutkastning
- Ingrid Thyssen
- Kval — 60,86m
- Final — 63,26m (→ 6:e plats)
- Beate Peters
- Kval — 61,56m
- Final — 62,34m (→ 7:e plats)
Damernas kulstötning
Damernas sjukamp
- Birgit Dressel
- Resultat — 6082 poäng (→ 9:e plats)
Fäktning
Herrarnas florett
Herrarnas florett, lag
Herrarnas värja
Herrarnas värja, lag
Herrarnas sabel
- Freddy Scholz
- Jürgen Nolte
- Jörg Stratmann
Herrarnas sabel, lag
- Dieter Schneider, Jürgen Nolte, Freddy Scholz, Jörg Stratmann, Jörg Volkmann
Damernas florett
Damernas florett, lag
Gymnastik
Handboll
- Herrar
- Gruppspel
Rank | Lag | Pld | W | D | L | GF | GA | Poäng | | | | | | | |
1. | Västtyskland | 5 | 5 | 0 | 0 | 114 | 95 | 10 | | X | 20:18 | 18:17 | 18:16 | 21:19 | 37:25 |
2. | Danmark | 5 | 4 | 0 | 1 | 115 | 99 | 8 | | 18:20 | X | 26:19 | 21:16 | 19:16 | 31:28 |
3. | Sverige | 5 | 3 | 0 | 2 | 119 | 110 | 6 | | 17:18 | 19:26 | X | 26:25 | 21:18 | 36:23 |
4. | Spanien | 5 | 2 | 0 | 3 | 105 | 106 | 4 | | 16:18 | 16:21 | 25:26 | X | 17:16 | 31:25 |
5. | USA | 5 | 0 | 1 | 4 | 91 | 100 | 1 | | 19:21 | 16:19 | 18:21 | 16:17 | X | 22:22 |
6. | Sydkorea | 5 | 0 | 1 | 4 | 123 | 157 | 1 | | 25:37 | 28:31 | 23:36 | 25:31 | 22:22 | X |
- Slutspel
Final
- Jugoslavien 18-17 Västtyskland
- Damer
Rank | Lag | Pld | W | D | L | GF | GA | Poäng | | | | | | | |
| Jugoslavien | 5 | 5 | 0 | 0 | 143 | 102 | 10 | | X | 29:23 | 31:25 | 33:20 | 20:19 | 30:15 |
| Sydkorea | 5 | 3 | 1 | 1 | 125 | 119 | 7 | | 23:29 | X | 24:24 | 29:27 | 26:17 | 23:22 |
| Kina | 5 | 2 | 1 | 2 | 112 | 115 | 5 | | 25:31 | 24:24 | X | 22:25 | 20:19 | 21:16 |
4. | Västtyskland | 5 | 2 | 0 | 3 | 91 | 100 | 4 | | 19:20 | 17:26 | 19:20 | 18:17 | X | 18:17 |
5. | USA | 5 | 2 | 0 | 3 | 114 | 123 | 4 | | 20:33 | 27:29 | 25:22 | X | 17:18 | 25:21 |
6. | Österrike | 5 | 0 | 0 | 5 | 91 | 117 | 0 | | 15:30 | 22:23 | 16:21 | 21:25 | 17:18 | X |
Judo
Kanotsport
Konstsim
Landhockey
- Herrar
- Gruppspel
Lag | Poäng | Spelade | W | D | L | GF | GA | GD |
Australien | 10 | 5 | 5 | 0 | 0 | 17 | 4 | +13 |
Västtyskland | 7 | 5 | 3 | 1 | 1 | 12 | 4 | +8 |
Indien | 7 | 5 | 3 | 1 | 1 | 14 | 9 | +5 |
Spanien | 4 | 5 | 2 | 3 | 0 | 11 | 12 | −1 |
Malaysia | 2 | 5 | 1 | 4 | 0 | 6 | 17 | −11 |
USA | 0 | 5 | 0 | 5 | 0 | 4 | 18 | −14 |
- Kvalificerade till semifinal
- Slutspel
- Damer
Modern femkamp
Herrarnas individuella tävling
- Achim Bellmann
- Michael Rehbein
- Christian Sandow
Herrarnas lagtävling
- Achim Bellmann
- Michael Rehbein
- Christian Sandow
Ridsport
Rodd
Segling
Simhopp
- Herrarnas 3 m
- Albin Killat
- Kval — 549,39
- Final — 569,52 (→ 7:e plats)
- Dieter Dörr
- Kval — 533,61
- Final — 549,33 (→ 10:e plats)
Referenser