1988 Yaz Olimpiyatları'nda atletizm - Kadınlar 200 metre
1988 Yaz Olimpiyatları'nda kadınlar 200 metre | ||||||||||
Yer | Olimpiyat Stadyumu, Seul | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tarih | 28 Eylül (seriler ve çeyrek final) 29 Eylül (yarı final ve final) | |||||||||
Ülke sayısı | 43 | |||||||||
Sporcu sayısı | 59 | |||||||||
Madalya kazananlar | ||||||||||
| ||||||||||
← 1984 | 1992 → |
1988 Yaz Olimpiyatları'nda atletizm | ||||
---|---|---|---|---|
Pist yarışları | ||||
100 m | erkekler | kadınlar | ||
200 m | erkekler | kadınlar | ||
400 m | erkekler | kadınlar | ||
800 m | erkekler | kadınlar | ||
1500 m | erkekler | kadınlar | ||
3000 m | kadınlar | |||
5000 m | erkekler | |||
10.000 m | erkekler | kadınlar | ||
100 m engelli | kadınlar | |||
110 m engelli | erkekler | |||
400 m engelli | erkekler | kadınlar | ||
3000 m hendekli | erkekler | |||
4×100 m bayrak | erkekler | kadınlar | ||
4×400 m bayrak | erkekler | kadınlar | ||
Yol yarışları | ||||
Maraton | erkekler | kadınlar | ||
20 km yürüyüş | erkekler | |||
50 km yürüyüş | erkekler | |||
Saha yarışları | ||||
Uzun atlama | erkekler | kadınlar | ||
Üç adım atlama | erkekler | |||
Yüksek atlama | erkekler | kadınlar | ||
Sırıkla atlama | erkekler | |||
Gülle atma | erkekler | kadınlar | ||
Disk atma | erkekler | kadınlar | ||
Cirit atma | erkekler | kadınlar | ||
Çekiç atma | erkekler | |||
Kombine yarışlar | ||||
Heptatlon | kadınlar | |||
Dekatlon | erkekler |
1988 Yaz Olimpiyatları'ndaki atletizm etkinlikleri kapsamındaki kadınlar 200 metre müsabakaları 28 ve 29 Eylül'de, Seul'daki Olimpiyat Stadyumu'nda gerçekleştirildi. Müsabakalarda 43 ülkeden 59 atlet mücadele etti.
28 Eylül'de seriler ve çeyrek final, 29 Eylül'de ise yarı final ve final turları düzenlendi. Amerikalı Florence Griffith-Joyner, 21.34 saniyelik derecesiyle dünya rekoru kırarak altın madalyanın sahibi oldu. Jamaikalı Grace Jackson 21.72 saniyelik derecesiyle gümüş, Doğu Alman Heike Drechsler ise 21.95 saniyelik derecesiyle bronz madalya kazandı.
Sonuçlar
Elemeler
Her seriyi ilk üç sırada bitiren (Q) ve sonrasındaki en hızlı sekiz (q) sporcu çeyrek final aşamasına yükseldi.
Sıra | Seri | Atlet | Ülke | Süre | Notlar |
---|---|---|---|---|---|
1 | 5 | Florence Griffith-Joyner | Amerika Birleşik Devletleri | 22.51 | Q |
2 | 6 | Grace Jackson | Jamaika | 22.66 | Q |
3 | 2 | Nadejda Georgieva | Bulgaristan | 22.80 | Q |
4 | 2 | Mary Onyali | Nijerya | 22.82 | Q |
5 | 3 | Galina Malçugina | Sovyetler Birliği | 22.85 | Q |
6 | 7 | Gwen Torrence | Amerika Birleşik Devletleri | 22.87 | Q |
7 | 2 | Andrea Thomas | Batı Almanya | 22.92 | Q |
8 | 1 | Heike Drechsler | Doğu Almanya | 22.93 | Q |
9 | 6 | Maia Azaraşvili | Sovyetler Birliği | 22.98 | Q |
10 | 4 | Merlene Ottey | Jamaika | 23.06 | Q |
11 | 3 | Silke Möller | Doğu Almanya | 23.07 | Q |
12 | 7 | Pauline Davis | Bahamalar | 23.08 | Q |
13 | 1 | Agnieszka Siwek | Polonya | 23.10 | Q |
14 | 1 | Falilat Ogunkoya | Nijerya | 23.12 | Q |
15 | 5 | Katrin Krabbe | Doğu Almanya | 23.14 | Q |
16 | 5 | Muriel Leroy | Fransa | 23.19 | Q |
17 | 7 | Kerry Johnson | Avustralya | 23.20 | Q |
18 | 5 | Regula Aebi | İsviçre | 23.22 | q |
19 | 8 | Paula Dunn | Büyük Britanya | 23.32 | Q |
20 | 3 | Jolanta Janota | Polonya | 23.40 | Q |
21 | 7 | Simmone Jacobs | Büyük Britanya | 23.47 | q |
22 | 4 | Marie-José Pérec | Fransa | 23.49 | Q |
23 | 7 | Marie-Christine Cazier-Ballo | Fransa | 23.50 | q |
24 | 4 | Silke Knoll | Batı Almanya | 23.51 | Q |
25 | 3 | Jocelyn Joseph | Antigua ve Barbuda | 23.57 | q |
26 | 3 | Marisa Masullo | İtalya | 23.58 | q |
27 | 2 | Rita Angotzi | İtalya | 23.59 | q |
28 | 4 | Louise Stuart | Büyük Britanya | 23.61 | q |
29 | 8 | Maria Magnólia Figueiredo | Brezilya | 23.71 | Q |
30 | 1 | Angela Williams | Trinidad ve Tobago | 23.76 | q |
31 | 6 | Norfalia Carabalí | Kolombiya | 23.78 | Q |
32 | 6 | Yolande Straughn | Barbados | 23.81 | |
33 | 8 | Karin Janke | Batı Almanya | 23.83 | Q |
34 | 1 | Ximena Restrepo | Kolombiya | 24.00 | |
35 | 8 | Xie Zhiling | Çin | 24.01 | |
36 | 2 | Marina Skordi | Yunanistan | 24.06 | |
37 | 5 | Zhang Xiaoqiong | Çin | 24.08 | |
38 | 4 | Joyce Odhiambo | Kenya | 24.26 | |
39 | 4 | Oliver Acii | Uganda | 24.39 | |
40 | 6 | Gaily Dube | Zimbabve | 24.42 | |
41 | 7 | Claudia Acerenza | Uruguay | 24.46 | |
42 | 2 | Ruth Morris | Amerika Birleşik Devletleri Virjin Adaları | 24.51 | |
43 | 2 | Agnes Griffith | Grenada | 24.79 | |
44 | 6 | Yvonne Hasler | Lihtenştayn | 24.91 | |
45 | 3 | U Yang-ja | Güney Kore | 24.94 | |
46 | 5 | Ivette Bonapart | Surinam | 24.95 | |
47 | 7 | Chen Ya-Li | Çin Taipeisi | 25.03 | |
48 | 4 | Judith Diankolela-Missengui | Kongo Cumhuriyeti | 25.20 | |
49 | 2 | Ng Ka Yi | Hong Kong | 25.35 | |
50 | 1 | Felicite Bada | Benin | 25.42 | |
51 | 3 | Melvina Wulah | Liberya | 25.46 | |
52 | 5 | Guilhermina da Cruz | Angola | 25.62 | |
53 | 4 | Evelyn Farrell | Aruba | 25.74 | |
54 | 6 | Aminata Diarra | Mali | 25.81 | |
55 | 1 | Mariama Ouiminga | Burkina Faso | 26.08 | |
56 | 3 | Erin Tierney | Cook Adaları | 26.16 | |
57 | 8 | Olivette Daruhi | Vanuatu | 26.88 | |
58 | 8 | Rosa Mbuamangongo | Ekvator Ginesi | 31.12 | |
59 | 8 | Pamela Marshall | Amerika Birleşik Devletleri | - | DNF |
60 | 6 | Maree Holland | Avustralya | - | DNS |
Çeyrek final
Her seriyi ilk dört sırada bitiren (Q) sporcular yarı final aşamasına yükseldi.
Sıra | Seri | Atlet | Ülke | Süre | Notlar |
---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | Florence Griffith-Joyner | Amerika Birleşik Devletleri | 21.76 | Q |
2 | 3 | Grace Jackson | Jamaika | 22.24 | Q |
3 | 2 | Gwen Torrence | Amerika Birleşik Devletleri | 22.25 | Q |
4 | 2 | Merlene Ottey | Jamaika | 22.30 | Q |
5 | 1 | Maia Azaraşvili | Sovyetler Birliği | 22.37 | Q |
6 | 1 | Heike Drechsler | Doğu Almanya | 22.38 | Q |
7 | 2 | Nadejda Georgieva | Bulgaristan | 22.60 | Q |
8 | 2 | Katrin Krabbe | Doğu Almanya | 22.67 | Q |
9 | 4 | Galina Malçugina | Sovyetler Birliği | 22.77 | Q |
10 | 3 | Andrea Thomas | Batı Almanya | 22.84 | Q |
11 | 3 | Silke Möller | Doğu Almanya | 22.86 | Q |
12 | 1 | Regula Aebi | İsviçre | 22.88 | Q |
12 | 2 | Falilat Ogunkoya | Nijerya | 22.88 | |
14 | 4 | Mary Onyali | Nijerya | 22.89 | Q |
15 | 4 | Pauline Davis | Bahamalar | 22.92 | Q |
16 | 4 | Agnieszka Siwek | Polonya | 22.96 | Q |
17 | 1 | Kerry Johnson | Avustralya | 23.01 | |
18 | 3 | Paula Dunn | Büyük Britanya | 23.04 | Q |
19 | 1 | Silke Knoll | Batı Almanya | 23.15 | |
20 | 3 | Muriel Leroy | Fransa | 23.22 | |
21 | 2 | Rita Angotzi | İtalya | 23.33 | |
22 | 2 | Jolanta Janota | Polonya | 23.34 | |
23 | 4 | Simmone Jacobs | Büyük Britanya | 23.38 | |
24 | 1 | Angela Williams | Trinidad ve Tobago | 23.48 | |
25 | 3 | Marisa Masullo | İtalya | 23.52 | |
26 | 2 | Louise Stuart | Büyük Britanya | 23.59 | |
26 | 3 | Jocelyn Joseph | Antigua ve Barbuda | 23.59 | |
28 | 1 | Marie-Christine Cazier-Ballo | Fransa | 23.63 | |
29 | 4 | Maria Magnólia Figueiredo | Brezilya | 23.67 | |
30 | 4 | Karin Janke | Batı Almanya | 23.87 | |
31 | 3 | Norfalia Carabalí | Kolombiya | 23.96 | |
32 | 4 | Marie-José Pérec | Fransa | 24.22 |
Yarı final
Her seriyi ilk dört sırada bitiren (Q) sporcular final aşamasına yükseldi.
1. yarı final
Sıra | Atlet | Ülke | Süre | Notlar |
---|---|---|---|---|
1. | Florence Griffith-Joyner | Amerika Birleşik Devletleri | 21.56 | WR |
2. | Merlene Ottey | Jamaika | 22.07 | |
3. | Silke Möller | Doğu Almanya | 22.15 | |
4. | Maia Azaraşvili | Sovyetler Birliği | 22.33 | |
5. | Mary Onyali | Nijerya | 22.43 | |
6. | Katrin Krabbe | Doğu Almanya | 22.59 | |
7. | Pauline Davis | Bahamalar | 22.67 | |
8. | Andrea Thomas | Batı Almanya | 22.91 |
2. yarı final
Sıra | Atlet | Ülke | Süre | Notlar |
---|---|---|---|---|
1. | Grace Jackson | Jamaika | 22.13 | |
2. | Heike Drechsler | Doğu Almanya | 22.27 | |
3. | Gwen Torrence | Amerika Birleşik Devletleri | 22.53 | |
4. | Galina Malçugina | Sovyetler Birliği | 22.55 | |
5. | Nadejda Georgieva | Bulgaristan | 22.67 | |
6. | Paula Dunn | Büyük Britanya | 23.14 | |
7. | Agnieszka Siwek | Polonya | 23.20 | |
8. | Regula Aebi | İsviçre | 23.33 |
Final
Sıra | Atlet | Ülke | Süre | Notlar |
---|---|---|---|---|
Florence Griffith-Joyner | Amerika Birleşik Devletleri | 21.34 | WR | |
Grace Jackson | Jamaika | 21.72 | ||
Heike Drechsler | Doğu Almanya | 21.95 | ||
4. | Merlene Ottey | Jamaika | 21.99 | |
5. | Silke Möller | Doğu Almanya | 22.09 | |
6. | Gwen Torrence | Amerika Birleşik Devletleri | 22.17 | |
7. | Maia Azaraşvili | Sovyetler Birliği | 22.33 | |
8. | Galina Malçugina | Sovyetler Birliği | 22.42 |
Dış bağlantılar
- Resmî sonuçlar (İngilizce)