2022 Ampute Futbol Dünya Kupası
Turnuva detayları | |
---|---|
Ev sahibi ülke | Türkiye |
Şehir | İstanbul |
Tarih | 30 Eylül-9 Ekim 2022 |
Takım | 24 |
Stadyum(lar) | 2 (İstanbul ev sahibi şehirde) |
Final durumu | |
Şampiyon | Türkiye |
İkinci | Angola |
Üçüncü | Özbekistan |
Dördüncü | Haiti |
Turnuva istatistikleri | |
Oynanan maç | 80 |
← 2018 2026 → |
2022 Ampute Futbol Dünya Kupası, 30 Eylül-9 Ekim 2022 tarihleri arasında Türkiye'de düzenlenen uluslararası ampute futbol turnuvası. Dünya Ampute Futbol Federasyonu (WAFF) tarafından organize edilen turnuvanın finalinde Angola'yı 4-1'lik skor ile mağlup eden Türkiye millî ampute futbol takımı turnuva tarihinde ilk kez şampiyon oldu.
Katılan takımlar
[1]
Grup aşaması
2022 Ampute Futbol Dünya Kupası'nın grup kuraları 30 Temmuz 2022 tarihinde Riva'daki Hasan Doğan Millî Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri'de çekildi.[2] Kura çekiminde, turnuvaya katılan 24 takım dörderli 6 gruba dağıldı. Tek devreli lig usulüne göre oynanan karşılaşmalar sonucunda gruplarını ilk iki sırada tamamlayan ekiplere ek olarak gruplarını üçüncü sırada bitiren en iyi dört takım da son 16 aşamasına yükseldi. Diğer takımlar ise klasman maçları oynadı.
A Grubu
Sıra | Takım | O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Haiti | 3 | 2 | 1 | 0 | 11 | 2 | +9 | 7 | Son 16 aşaması |
2 | Türkiye (H) | 3 | 2 | 1 | 0 | 9 | 1 | +8 | 7 | |
3 | Liberya | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 9 | -4 | 3 | Klasman maçları |
4 | Fransa | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 13 | -13 | 0 |
B Grubu
Sıra | Takım | O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Japonya | 3 | 3 | 0 | 0 | 8 | 1 | +7 | 9 | Son 16 aşaması |
2 | Meksika | 3 | 1 | 1 | 1 | 6 | 4 | +2 | 4 | |
3 | Kolombiya | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 4 | +1 | 4 | Klasman maçları |
4 | Almanya | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 11 | -10 | 0 |
Sıralama kuralları: Grup aşaması kuralları
Japonya v Almanya
1 Ekim 2022 (2022-10-01) 11.00 |
Japonya | 3-0 | Almanya |
---|---|---|
TFF Riva Tesisleri, İstanbul |
Meksika v Kolombiya
1 Ekim 2022 (2022-10-01) 11.30 |
Meksika | 1-1 | Kolombiya |
---|---|---|
TFF Riva Tesisleri, İstanbul |
Japonya v Kolombiya
2 Ekim 2022 (2022-10-02) 12.00 |
Japonya | 3-1 | Kolombiya |
---|---|---|
TFF Riva Tesisleri, İstanbul |
Meksika v Almanya
2 Ekim 2022 (2022-10-02) 12.30 |
Meksika | 5-1 | Almanya |
---|---|---|
TFF Riva Tesisleri, İstanbul |
Meksika v Japonya
3 Ekim 2022 (2022-10-03) 12.00 |
Meksika | 0-2 | Japonya |
---|---|---|
TFF Riva Tesisleri, İstanbul |
Kolombiya v Almanya
3 Ekim 2022 (2022-10-03) 12.00 |
Kolombiya | 3-0 | Almanya |
---|---|---|
TFF Riva Tesisleri, İstanbul |
C Grubu
Sıra | Takım | O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Arjantin | 3 | 3 | 0 | 0 | 9 | 3 | +6 | 9 | Son 16 aşaması |
2 | ABD | 3 | 2 | 0 | 1 | 7 | 3 | +4 | 6 | |
3 | İngiltere | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 4 | +1 | 3 | |
4 | Endonezya | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 11 | -11 | 0 | Klasman maçları |
Sıralama kuralları: Group stage tiebreakers
D Grubu
Sıra | Takım | O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | İran | 3 | 2 | 1 | 0 | 3 | 0 | +3 | 7 | Son 16 aşaması |
2 | Brezilya | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 1 | +5 | 6 | |
3 | Fas | 3 | 1 | 1 | 1 | 6 | 2 | +4 | 4 | |
4 | İrlanda | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 12 | -12 | 0 | Klasman maçları |
Sıralama kuralları: Group stage tiebreakers
E Grubu
Sıra | Takım | O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Özbekistan | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 3 | +3 | 6 | Son 16 aşaması |
2 | Polonya | 3 | 2 | 0 | 1 | 7 | 3 | +4 | 6 | |
3 | Tanzanya | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 3 | -1 | 4 | |
4 | İspanya | 3 | 0 | 1 | 2 | 0 | 6 | -6 | 1 | Klasman maçları |
Sıralama kuralları: Group stage tiebreakers
F Grubu
Sıra | Takım | O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Angola | 3 | 3 | 0 | 0 | 15 | 1 | +14 | 9 | Son 16 aşaması |
2 | İtalya | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 8 | -5 | 4 | |
3 | Irak | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 8 | -4 | 3 | Klasman maçları |
4 | Uruguay | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 | 8 | -5 | 1 |
Sıralama kuralları: Group stage tiebreakers
En İyi Üçüncüler
Sıra | Grp | Takım | O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | D | Fas | 3 | 1 | 1 | 1 | 6 | 2 | +4 | 4 | Son 16 aşaması |
2 | B | Kolombiya | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 4 | +1 | 4 | |
3 | E | Tanzanya | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 3 | -1 | 4 | |
4 | C | İngiltere | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 4 | +1 | 3 | |
5 | A | Liberya | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 9 | -4 | 3 | Klasman maçları |
6 | F | Irak | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 8 | -4 | 3 |
Sıralama kuralları: Group stage tiebreakers
Eleme aşaması
Eşleşmeler
Son 16 | Çeyrek final | Yarı final | Final | |||||||||||
5 Ekim | ||||||||||||||
Arjantin | 0 | |||||||||||||
6 Ekim | ||||||||||||||
Fas | 4 | |||||||||||||
Fas | 1 | |||||||||||||
5 Ekim | ||||||||||||||
Türkiye | 4 | |||||||||||||
Türkiye | 5 | |||||||||||||
7 Ekim | ||||||||||||||
Meksika | 0 | |||||||||||||
Türkiye | 1 | |||||||||||||
5 Ekim | ||||||||||||||
Özbekistan | 0 | |||||||||||||
Özbekistan | 4 | |||||||||||||
6 Ekim | ||||||||||||||
Kolombiya | 1 | |||||||||||||
Özbekistan | 5 | |||||||||||||
5 Ekim | ||||||||||||||
İtalya | 1 | |||||||||||||
İran | 0 | |||||||||||||
9 Ekim | ||||||||||||||
İtalya | 1 | |||||||||||||
Angola | 1 | |||||||||||||
5 Ekim | ||||||||||||||
Türkiye | 4 | |||||||||||||
Angola (uz.) | 1 | |||||||||||||
6 Ekim | ||||||||||||||
İngiltere | 0 | |||||||||||||
Angola | 2 | |||||||||||||
5 Ekim | ||||||||||||||
Brezilya | 1 | |||||||||||||
Brezilya | 2 | |||||||||||||
7 Ekim | ||||||||||||||
Polonya | 1 | |||||||||||||
Angola | 4 | |||||||||||||
5 Ekim | ||||||||||||||
Haiti | 2 | Üçüncülük maçı | ||||||||||||
Japonya | 1 | |||||||||||||
6 Ekim | 9 Ekim | |||||||||||||
Tanzanya | 3 | |||||||||||||
Tanzanya | 1 | Özbekistan | 4 | |||||||||||
5 Ekim | ||||||||||||||
Haiti | 4 | Haiti | 2 | |||||||||||
Haiti (uz.) | 6 | |||||||||||||
ABD | 2 | |||||||||||||
Pozisyon 8-5
Pozisyon 8-5 | Pozisyon 5 | |||||
7 Ekim | ||||||
Fas | 3 | |||||
9 Ekim | ||||||
İtalya | 0 | |||||
Fas | 2 | |||||
7 Ekim | ||||||
Brezilya | 0 | |||||
Brezilya | 2 | |||||
Tanzanya | 0 | |||||
Pozisyon 7 | ||||||
9 Ekim | ||||||
İtalya | 0 | |||||
Tanzanya | 2 |
Pozisyon 16-9
Pozisyon 16-9 Çeyrek final | Pozisyon 12-9 Yarı final | Pozisyon 9 | ||||||||
6 Ekim | ||||||||||
Arjantin | 3 | |||||||||
7 Ekim | ||||||||||
Meksika | 1 | |||||||||
Arjantin (uz.) | 4 | |||||||||
6 Ekim | ||||||||||
Kolombiya | 2 | |||||||||
Kolombiya (p) | 0 (7) | |||||||||
9 Ekim | ||||||||||
İran | 0 (6) | |||||||||
Arjantin | 3 | |||||||||
6 Ekim | ||||||||||
İngiltere (uz.) | 4 | |||||||||
İngiltere | 3 | |||||||||
7 Ekim | ||||||||||
Polonya | 0 | |||||||||
İngiltere | 2 | |||||||||
6 Ekim | ||||||||||
Japonya | 0 | Pozisyon 11 | ||||||||
Japonya (uz.) | 4 | |||||||||
9 Ekim | ||||||||||
ABD | 3 | |||||||||
Kolombiya | 1 | |||||||||
Japonya | 3 | |||||||||
Pozisyon 16-13 Yarı final | Pozisyon 13 | |||||
7 Ekim | ||||||
Meksika | 1 | |||||
9 Ekim | ||||||
İran | 3 | |||||
İran | 0 | |||||
7 Ekim | ||||||
Polonya | 2 | |||||
Polonya | 3 | |||||
ABD | 1 | |||||
Pozisyon 15 | ||||||
9 Ekim | ||||||
Meksika | 0 | |||||
ABD | 1 |
Pozisyon 24-17
Pozisyon 27-14 Çeyrek final | Pozisyon 20-17 Yarı final | Pozisyon 17 | ||||||||
5 Ekim | ||||||||||
Irak | 4 | |||||||||
7 Ekim | ||||||||||
Almanya | 0 | |||||||||
Irak | 1 | |||||||||
5 Ekim | ||||||||||
Fransa | 3 | |||||||||
Fransa | 1 | |||||||||
9 Ekim | ||||||||||
Endonezya | 0 | |||||||||
Fransa | 0 | |||||||||
5 Ekim | ||||||||||
Liberia | 1 | |||||||||
İrlanda (p) | 1 (4) | |||||||||
7 Ekim | ||||||||||
Uruguay | 1 (3) | |||||||||
İrlanda | 3 | |||||||||
5 Ekim | ||||||||||
Liberya | 6 | Pozisyon 19 | ||||||||
Liberya | 2 | |||||||||
9 Ekim | ||||||||||
İspanya | 1 | |||||||||
Irak (uz.) | 4 | |||||||||
İrlanda | 3 | |||||||||
Pozisyon 24-21 Yarı final | Pozisyon 21 | |||||
7 Ekim | ||||||
Almanya | 0 | |||||
9 Ekim | ||||||
Endonezya | 2 | |||||
Endonezya | 2 | |||||
7 Ekim | ||||||
Uruguay | 3 | |||||
Uruguay | 4 | |||||
İspanya | 2 | |||||
Pozisyon 23 | ||||||
9 Ekim | ||||||
Almanya | 0 | |||||
İspanya | 8 |
Final
Sıralamalar
Sıra | Takım | O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Türkiye | 7 | 6 | 1 | 0 | 23 | 3 | +20 | 19 | Şampiyon |
2 | Angola | 7 | 6 | 0 | 1 | 23 | 5 | +18 | 18 | İkinci |
3 | Özbekistan | 7 | 5 | 0 | 2 | 19 | 8 | +11 | 15 | Üçüncü |
4 | Haiti | 7 | 4 | 1 | 2 | 25 | 11 | +14 | 13 | Dördüncü |
5 | Fas | 7 | 4 | 1 | 2 | 16 | 6 | +10 | 13 | Pozisyon 5 |
6 | Brezilya | 7 | 4 | 0 | 3 | 11 | 6 | +5 | 12 | |
7 | Tanzanya | 7 | 3 | 1 | 3 | 8 | 10 | -2 | 10 | Pozisyon 7 |
8 | İtalya | 7 | 2 | 1 | 4 | 5 | 18 | -13 | 7 | |
9 | İngiltere | 7 | 4 | 0 | 3 | 14 | 8 | +6 | 12 | Pozisyon 9 |
10 | Arjantin | 7 | 5 | 0 | 2 | 19 | 14 | +5 | 15 | |
11 | Japonya | 7 | 5 | 0 | 2 | 16 | 10 | +6 | 15 | Pozisyon 11 |
12 | Kolombiya | 7 | 2 | 1 | 4 | 9 | 15 | -6 | 7 | |
13 | Polonya | 7 | 4 | 0 | 3 | 13 | 9 | +4 | 12 | Pozisyon 13 |
14 | İran | 7 | 3 | 1 | 3 | 6 | 4 | +2 | 10 | |
15 | ABD | 7 | 3 | 0 | 4 | 14 | 16 | -2 | 9 | Pozisyon 15 |
16 | Meksika | 7 | 1 | 1 | 5 | 8 | 16 | -8 | 4 | |
17 | Liberya | 6 | 4 | 0 | 2 | 14 | 13 | +1 | 12 | Pozisyon 17 |
18 | Fransa | 6 | 2 | 0 | 4 | 4 | 15 | -11 | 6 | |
19 | Irak | 6 | 3 | 0 | 3 | 13 | 14 | -1 | 9 | Pozisyon 19 |
20 | İrlanda | 6 | 1 | 0 | 5 | 7 | 23 | -16 | 3 | |
21 | Uruguay | 6 | 2 | 1 | 3 | 11 | 13 | -2 | 7 | Pozisyon 21 |
22 | Endonezya | 6 | 1 | 0 | 5 | 4 | 15 | -11 | 3 | |
23 | İspanya | 6 | 1 | 1 | 4 | 11 | 20 | -9 | 4 | Pozisyon 23 |
24 | Almanya | 6 | 0 | 0 | 6 | 1 | 25 | -24 | 0 |
2022 Ampute Futbol Dünya Kupası Şampiyonu |
---|
Türkiye (1. kez) |
Kaynakça
- ^ "WAFF World Cup 2022 Teams". waffworldcup2022.com. 2 Ekim 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Eylül 2022.
- ^ "Ampute Futbol Dünya Kupası'nda Gruplar Belli Oldu". Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanlığı. 10 Kasım 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Kasım 2022.