Emil ZátopekEmil Zátopek |
Kişisel bilgileri |
---|
Doğumu | 19 Eylül 1922(1922-09-19) Kopřivnice, Çekoslovakya |
---|
Ölümü | 22 Kasım 2000 (78 yaşında) Prag, Çekya |
---|
Boy | 1.68m |
---|
Ağırlık | 77 kg |
---|
Spor |
---|
Ülke | Çekoslovakya |
---|
Spor | Atletizm |
---|
Yarışma(lar) | 5000 metre 10000 metre Maraton |
---|
|
---|
Emil Zátopek (19 Eylül 1922 - 22 Kasım 2000) uzun mesafe dalında yarışan Çek atlettir. Helsinki'de yapılan 1952 Yaz Olimpiyatları'nda uzun mesafe koşularında kazandığı üç altın madalya ile tanınır. Kazandığı üç madalya nedeniyle kendisine "Çek Lokomotifi" adı verilmiştir.
Londra'da düzenlenen 1948 Yaz Olimpiyatları'nda koştuğu 10 bin metrede 29 dakika 59,6 saniyelik derecesiyle altın madalya kazandı. 5 bin metrede gümüş madalya ile yetinmek zorunda kalan ve şampiyonluğu Belçikalı G. Reiff'e kaptıran Zatopek, rövanşı Helsinki'de aldı. 1952 Yaz Olimpiyatları'nda büyük başarı elde eden Zátopek, 10 bin metreyi 29 dakika 17 saniyede, 5 bin metreyi ise 14 dakika 17,6 saniyede, maratonu ise 2 saat 23 dakika 03.2 saniyede koşarak üç altın madalya kazandı. Uzun mesafe koşularında 11 kez dünya rekoru kıran Zátopek, 1958 yılında sporu bıraktı. 30 Ekim 2000 tarihinde rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan ünlü atlet 22 Kasım 2000’de öldü.
Başarıları
- 15 yılda 18 dünya rekoru
- 10000 metreyi 29 dakikanın altında koşan ilk atlet
- Olimpiyatlarda 4 altın, 1 gümüş madalya
- Avrupa Şampiyonalarında 3 altın, 1 bronz madalya
- 1948-1954 arasında 10000 m'de üst üste 38 birincilik
- 1999'da Çekya'da "En Büyük Olimpiyat Şampiyonu" seçildi.
Erkekler 5000 m Olimpiyat şampiyonları |
---|
- 1912: Hannes Kolehmainen (FIN)
- 1920: Joseph Guillemot (FRA)
- 1924: Paavo Nurmi (FIN)
- 1928: Ville Ritola (FIN)
- 1932: Lauri Lehtinen (FIN)
- 1936: Gunnar Höckert (FIN)
- 1948: Gaston Reiff (BEL)
- 1952: Emil Zátopek (TCH)
- 1956: Vladimir Kuts (URS)
- 1960: Murray Halberg (NZL)
- 1964: Bob Schul (USA)
- 1968: Muhammed Gammudi (TUN)
- 1972-1976: Lasse Virén (FIN)
- 1980: Miruts Yifter (ETH)
- 1984: Saïd Aouita (MAR)
- 1988: John Ngugi (KEN)
- 1992: Dieter Baumann (GER)
- 1996: Vénuste Niyongabo (BDI)
- 2000: Million Wolde (ETH)
- 2004: Hişam El Geruc (MAR)
- 2008: Kenenisa Bekele (ETH)
- 2012-2016: Mo Farah (GBR)
- 2020: Joshua Cheptegei (UGA)
|
Erkekler 10000 metre Olimpiyat şampiyonları |
---|
|
*1908'de 5 mil olarak koşuldu |
Erkekler maraton Olimpiyat şampiyonları |
---|
- 1896: Spiridon Luis (GRE)
- 1900: Michel Théato (FRA)
- 1904: Thomas Hicks (USA)
- 1908: Johnny Hayes (USA)
- 1912: Ken McArthur (RSA)
- 1920: Hannes Kolehmainen (FIN)
- 1924: Albin Stenroos (FIN)
- 1928: Boughera El Ouafi (FRA)
- 1932: Juan Carlos Zabala (ARG)
- 1936: Sohn Kee-chung (JPN)
- 1948: Delfo Cabrera (ARG)
- 1952: Emil Zátopek (TCH)
- 1986: Alain Mimoun (FRA)
- 1960-1964: Abebe Bikila (ETH)
- 1968: Mamo Wolde (ETH)
- 1972: Frank Shorter (USA)
- 1976-1980: Waldemar Cierpinski (GDR)
- 1984: Carlos Lopes (POR)
- 1988: Gelindo Bordin (ITA)
- 1992: Hwang Young-cho (KOR)
- 1996: Josia Thugwane (RSA)
- 2000: Gezahegne Abera (ETH)
- 2004: Stefano Baldini (ITA)
- 2008: Samuel Wanjiru (KEN)
- 2012: Stephen Kiprotich (UGA)
- 2016-2020: Eliud Kipchoge (KEN)
|
|
---|
- 1934: Roger Rochard (FRA)
- 1938: Taisto Mäki (FIN)
- 1946: Sydney Wooderson (GBR)
- 1950: Emil Zátopek (TCH)
- 1954: Vladimir Kuts (URS)
- 1958: Zdzisław Krzyszkowiak (POL)
- 1962: Bruce Tulloh (GBR)
- 1966: Michel Jazy (FRA)
- 1969: Ian Stewart (GBR)
- 1971: Juha Väätäinen (FIN)
- 1974: Brendan Foster (GBR)
- 1978: Venanzio Ortis (ITA)
- 1982: Thomas Wessinghage (FRG)
- 1986: Jack Buckner (GBR)
- 1990: Salvatore Antibo (ITA)
- 1994: Dieter Baumann (GER)
- 1998: Isaac Viciosa (ESP)
- 2002: Alberto García (ESP)
- 2006: Jesús España (ESP)
- 2010-12-14: Mo Farah (GBR)
- 2016: Ilias Fifa (ESP)
- 2018-22-24: Jakob Ingebrigtsen (NOR)
|
|
---|
- 1934-38: Ilmari Salminen (FIN)
- 1946: Viljo Heino (FIN)
- 1950-54: Emil Zátopek (TCH)
- 1958: Zdzisław Krzyszkowiak (POL)
- 1962: Pyotr Bolotnikov (URS)
- 1966-69: Jürgen Haase (GDR)
- 1971: Juha Väätäinen (FIN)
- 1974: Manfred Kuschmann (GDR)
- 1978: Martti Vainio (FIN)
- 1982: Alberto Cova (ITA)
- 1986: Stefano Mei (ITA)
- 1990: Salvatore Antibo (ITA)
- 1994: Abel Antón (ESP)
- 1998: António Pinto (POR)
- 2002: José Manuel Martínez (ESP)
- 2006: Jan Fitschen (GER)
- 2010: Mo Farah (GBR)
- 2012: Polat Kemboi Arıkan (TUR)
- 2014: Mo Farah (GBR)
- 2016: Polat Kemboi Arıkan (TUR)
- 2018: Morhad Amdouni (FRA)
- 2022: Yemaneberhan Crippa (ITA)
|
| Atlet ile ilgili bu madde taslak seviyesindedir. Madde içeriğini genişleterek Vikipedi'ye katkı sağlayabilirsiniz. |