Kanoistika na Letních olympijských hrách 2024
Kanoistika na Letních olympijských hrách 2024 | ||||
---|---|---|---|---|
Stadion Île-de-France během slalomářských soutěží | ||||
Základní údaje | ||||
Pořadatel | Mezinárodní kanoistická federace Mezinárodní olympijský výbor | |||
Dějiště | Národní olympijský námořní stadion Île-de-France | |||
Datum | 27. července - 10. srpna 2024 | |||
Soutěže | 16 (11 muži, 6 ženy) | |||
|
Závody v kanoistice na Letních olympijských hrách 2024 v Paříži se uskutečnily ve dnech 27. července – 10. srpna 2024; konkrétně slalom na divoké vodě od 27. července do 5. srpna a závody v rychlostní kanoistice od 6. do 10. srpna.
Do závodů se kvalifikovalo 11 českých sportovců, přičemž Martin Fuksa získal v rychlostním závodě C1 na 1000 m zlatou medaili.[1] Totéž se podařilo Josefu Dostálovi v rychlostním závodě K1 na 1000 m.[2]
Medailisté
Vodní slalom
Přehled výsledků:[3]
Muži
Kategorie | Zlato | Stříbro | Bronz |
---|---|---|---|
C1 | Nicolas Gestin Francie (FRA) | Adam Burgess Velká Británie (GBR) | Matej Beňuš Slovensko (SVK) |
K1 | Giovanni De Gennaro Itálie (ITA) | Titouan Castryck Francie (FRA) | Pau Echaniz Španělsko (ESP) |
KX-1 | Finn Butcher Nový Zéland (NZL) | Joe Clarke Velká Británie (GBR) | Noah Hegge Německo (GER) |
Ženy
Kategorie | Zlato | Stříbro | Bronz |
---|---|---|---|
C1 | Jessica Foxová Austrálie (AUS) | Elena Liliková Německo (GER) | Evy Liebfarthová Spojené státy americké (USA) |
K1 | Jessica Foxová Austrálie (AUS) | Klaudia Zwolińska Polsko (POL) | Kimberley Woodsová Velká Británie (GBR) |
KX-1 | Noemie Foxová Austrálie (AUS) | Angèle Hugová Francie (FRA) | Kimberley Woodsová Velká Británie (GBR) |
Rychlostní kanoistika
Muži
Kategorie | Zlato | Výkon | Stříbro | Výkon | Bronz | Výkon |
---|---|---|---|---|---|---|
C1 1000 m | Martin Fuksa Česko (CZE) | 3:43,16 | Isaquias Queiroz Brazílie (BRA) | 3:44,33 | Sergej Tarnovsči Moldavsko (MDA) | 3:44,68 |
C2 500 m | Čína (CHN) Liou Chao Ťi Po-wen | 1:39,48 | Itálie (ITA) Gabriele Casadei Carlo Tacchini | 1:41,08 | Španělsko (ESP) Joan Antoni Moreno Diego Domínguez | 1:41,18 |
K1 1000 m | Josef Dostál Česko (CZE) | 3:24,07 | Ádám Varga Maďarsko (HUN) | 3:24,76 | Bálint Kopasz Maďarsko (HUN) | 3:25,68 |
K2 500 m | Německo (GER) Jacob Schopf Max Lemke | 1:26,87 | Maďarsko (HUN) Bence Nádas Sándor Tótka | 1:27,15 | Austrálie (AUS) Jean van der Westhuyzen Thomas Green | 1:27,29 |
K4 500 m | Německo (GER) Jacob Schopf Max Lemke Max Rendschmidt Tom Liebscher | 1:19,80 | Austrálie (AUS) Riley Fitzsimmons Pierre van der Westhuyzen Jackson Collins Noah Havard | 1:19,84 | Španělsko (ESP) Saúl Craviotto Carlos Arévalo Marcus Walz Rodrigo Germade | 1:20,05 |
Ženy
Kategorie | Zlato | Výkon | Stříbro | Výkon | Bronz | Výkon |
---|---|---|---|---|---|---|
C1 200 m | Katie Vincentová Kanada (CAN) | 44,12 | Nevin Harrisonová Spojené státy americké (USA) | 44,13 | Yarisleidis Cirilová Kuba (CUB) | 44,36 |
C2 500 m | Čína (CHN) Su Š'-siao Sun Meng-ja | 1:52,81 | Ukrajina (UKR) Ljudmyla Luzanová Anastasija Rybačoková | 1:54,30 | Kanada (CAN) Sloan MacKenzieová Katie Vincentová | 1:54,36 |
K1 500 m | Lisa Carringtonová Nový Zéland (NZL) | 1:47,36 | Tamara Csipesová Maďarsko (HUN) | 1:48,44 | Emma Jørgensenová Dánsko (DEN) | 1:49,76 |
K2 500 m | Nový Zéland (NZL) Lisa Carringtonová Alicia Hoskinová | 1:37,28 | Maďarsko (HUN) Tamara Csipesová Alida Dóra Gazsová | 1:39,39 | Německo (GER) Paulina Paszeková Jule Hakeová Maďarsko (HUN) Noémi Puppová Sára Fojtová | 1:39,46 |
K4 500 m | Nový Zéland (NZL) Lisa Carringtonová Alicia Hoskinová Olivia Brettová Tara Vaughanová | 1:32,10 | Německo (GER) Paulina Paszeková Jule Hakeová Pauline Jagschová Sarah Brüßlerová | 1:32,62 | Maďarsko (HUN) Noémi Puppová Sára Fojtová Tamara Csipesová Alida Dóra Gazsová | 1:32,93 |
C - kánoe, K – kajak, KX – kajak kros
Česká výprava
Do soutěží se kvalifikovalo celkem 11 českých reprezentantů:[4]
- Vodní slalom
- Tereza Fišerová – KX-1
- Antonie Galušková – K1, KX1
- Jiří Prskavec – K1, KX-1
- Lukáš Rohan – C1, KX-1
- Gabriela Satková – C1
- Rychlostní kanoistika
- Josef Dostál – K1 1000 m
- Martin Fuksa – C1 1000 m, C2 500 m
- Petr Fuksa – C2 500 m
- Daniel Havel – K2 500 m
- Jakub Špicar – K2 500 m
- Anežka Paloudová – K1 500 m
Odkazy
Reference
- ↑ ROJÍK, Václav. Fantazie! Fuksa má olympijské zlato. www.sport.cz [online]. 2024-08-09 [cit. 2024-08-09]. Dostupné online.
- ↑ PEKÁR, Tomáš; OSOBA, Michal. Pohádka! Dostál také vylovil z vody zlato. www.sport.cz [online]. 2024-08-10 [cit. 2024-08-10]. Dostupné online.
- ↑ Paris 2024 Olympic Games - Canoe Slalom [online]. International Canoe Federation, 2024-07-28 [cit. 2024-07-28]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ Na olympiádu do Paříže se nakonec nominovalo 113 českých sportovců. iDnes.cz [online]. MAFRA, 2024-07-08 [cit. 2024-07-08]. Dostupné online.
Související články
Kanoistika na letních olympijských hrách | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
LOH | Paříž 1924 (ukázkový sport) • Berlín 1936 • Londýn 1948 • Helsinky 1952 • Melbourne 1956 • Řím 1960 • Tokio 1964 • México 1968 • Mnichov 1972 • Montréal 1976 • Moskva 1980 • Los Angeles 1984 • Soul 1988 • Barcelona 1992 • Atlanta 1996 • Sydney 2000 • Athény 2004 • Peking 2008 • Londýn 2012 • Rio de Janeiro 2016 • Tokio 2020 • Paříž 2024 | ||||||||||||
Seznamy medailistů |
|
Sporty na Letních olympijských hrách 2024 v Paříži | |
---|---|
Atletika • Badminton • Basketbal • Box • Breakdance • Cyklistika • Fotbal • Golf • Gymnastika (sportovní, moderní, trampolína) • Házená • Jachting • Jezdectví • Judo • Kanoistika • Lukostřelba • Moderní pětiboj • Plavání • Plážový volejbal • Pozemní hokej • Ragby • Skateboarding • Skoky do vody • Sportovní lezení • Sportovní střelba • Stolní tenis • Surfing • Synchronizované plavání • Šerm • Taekwondo • Tenis • Triatlon • Veslování • Vodní pólo • Volejbal • Vzpírání • Zápas |
Portály: Sport