Remco Evenepoel
Remco Evenepoel | |
---|---|
Evenepoel v roce 2018 | |
Osobní informace | |
Přezdívka | Aerobullet |
Datum narození | 25. ledna 2000 (24 let) |
Místo narození | Aalst, Belgie |
Stát | Belgie Belgie |
Výška | 171 cm |
Hmotnost | 61 kg |
Rodiče | Patrick Evenepoel |
Týmové informace | |
Současný tým | Soudal–Quick-Step |
Disciplína | silniční cyklistika |
Role | jezdec |
Typ jezdce | všestranný |
Amatérské týmy | |
2017 2018 | Forte Young CT Acrog–Pauwels Sauzen |
Profesionální týmy | |
2019– | Deceuninck–Quick-Step |
Úspěchy | |
Grand Tours
Etapové závody
Jednodenní závody a klasiky
| |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Přehled medailí | ||
---|---|---|
Mistrovství světa v silniční cyklistice | ||
zlato | 2018 Innsbruck | závod juniorů |
zlato | 2018 Innsbruck | časovka juniorů |
zlato | 2022 Wollongong | silniční závod |
stříbro | 2019 Yorkshire | časovka mužů |
bronz | 2021 Lovaň | časovka mužů |
bronz | 2022 Wollongong | časovka mužů |
zlato | 2023 Glasgow | časovka mužů |
Mistrovství Evropy | ||
zlato | 2019 Alkmaar | časovka mužů |
zlato | 2018 Brno | závod juniorů |
zlato | 2018 Brno | časovka juniorů |
stříbro | 2021 Trentino | závod mužů |
bronz | 2021 Trentino | časovka mužů |
Remco Evenepoel (* 25. ledna 2000) je belgický profesionální silniční cyklista jezdící za UCI WorldTeam UCI WorldTeam Soudal–Quick-Step.[1] Profesionálním cyklistou byl i jeho otec Patrick Evenepoel.
Kariéra
Od pěti let hrál fotbal za RSC Anderlecht, působil také v PSV Eindhoven a KV Mechelen. Odehrál devět mezinárodních zápasů za mládežnické výběry Belgie, vstřelil i jednu reprezentační branku. Začátkem roku 2017 se rozhodl s fotbalem skončit a zaměřil se na cyklistiku. V juniorské kategorii vyhrál 36 ze 43 závodů, kterých se zúčastnil, mezi nimi Route des Géants, Course de la Paix Juniores, Giro della Lungiana, GP Général Patton, Trophée Centre Morbihan a juniorskou kategorii Chrono des Nations. Stal se juniorským šampionem Belgie v časovce i v závodě s hromadným startem, v obou těchto soutěžích také zvítězil na mistrovství Evropy v silniční cyklistice 2018 v Brně (na druhého v cíli měl náskok 9 minut a 44 sekund) i na mistrovství světa v silniční cyklistice 2018 v Innsbrucku.[2] Získal cenu Křišťálové kolo pro nejlepšího belgického mladého cyklistu roku 2019. Na rok 2019 uzavřel smlouvu s týmem Deceuninck–Quick-Step a stal se tak nejmladším jezdcem profesionální série UCI World Tour.
Na doposud největší úspěchy v kariéře dosáhl v roce 2022, kdy zvítězil ve 2 etapách a celkovém pořadí na Vueltě.[3] O několik dní později získal na světovém šampionátu bronz v časovce[4] a o týden později i titul mistra světa v silničním závodě.[5] Jako čtvrtý cyklista v historii, a nejmladší zároveň, dokázal v jednom roce vyhrát závod Grand Tour, Mistrovství světa a Monument, když na jaře ovládl Lutych–Bastogne–Lutych.[6]
Hlavní výsledky
- 2017
- vítěz La Philippe Gilbert Juniors
- vítěz La Route des Géants
- Aubel–Thimister–La Gleize
- vítěz bodovací soutěže
- vítěz etapy 2b
- 2018
- Mistrovství světa
- vítěz silničního závodu juniorů
- vítěz časovky juniorů
- Mistrovství Evropy
- vítěz silničního závodu juniorů
- vítěz časovky juniorů
- Národní šampionát
- vítěz silničního závodu juniorů
- vítěz časovky juniorů
- Giro della Lunigiana
- celkový vítěz
- vítěz bodovací soutěže
- vítěz vrchařské soutěže
- vítěz etap 1a, 2 a 4
- Course de la Paix Juniors
- celkový vítěz
- vítěz bodovací soutěže
- vítěz vrchařské soutěže
- vítěz etap 2a (ITT) a 4
- GP Général Patton
- celkový vítěz
- vítěz bodovací soutěže
- vítěz vrchařské soutěže
- vítěz etap 1 a 2
- Aubel–Thimister–Stavelot
- celkový vítěz
- vítěz bodovací soutěže
- vítěz vrchařské soutěže
- vítěz 3. etapy
- Trophée Centre Morbihan
- celkový vítěz
- vítěz bodovací soutěže
- vítěz 1. etapy
- vítěz Kuurne–Brusel–Kuurne Juniores
- vítěz Chrono des Nations Juniores
- vítěz Guido Reybrouck Classic
- 2019
- Mistrovství Evropy
- vítěz časovky
- Kolem Belgie
- celkový vítěz
- vítěz bodovací soutěže
- vítěz 2. etapy
- vítěz Clásica de San Sebastián
- Mistrovství světa
- 2. místo časovka
- Národní šampionát
- 3. místo časovka
- Kolem Turecka
- 4. místo celkově
- Adriatica Ionica Race
- 8. místo celkově
- vítěz 3. etapy
- Vuelta a San Juan
- 9. místo celkově
- vítěz soutěže mladých jezdců
- 2020
- Volta ao Algarve
- celkový vítěz
- vítěz soutěže mladých jezdců
- vítěz etap 2 a 5 (ITT)
- Tour de Pologne
- celkový vítěz
- vítěz 4. etapy
- Vuelta a Burgos
- celkový vítěz
- vítěz soutěže mladých jezdců
- vítěz 3. etapy
- Vuelta a San Juan
- celkový vítěz
- vítěz soutěže mladých jezdců
- vítěz 3. etapy (ITT)
- 2021
- Danmark Rundt
- celkový vítěz
- vítěz soutěže mladých jezdců
- vítěz etap 3 a 5 (ITT)
- Kolem Belgie
- celkový vítěz
- vítěz 2. etapy (ITT)
- vítěz Brussels Cycling Classic
- vítěz Coppa Bernocchi
- vítěz Druivenkoers Overijse
- Mistrovství Evropy
- 2. místo silniční závod
- 3. místo časovka
- Národní šampionát
- 2. místo časovka
- 3. místo silniční závod
- Mistrovství světa
- 3. místo časovka
- 5. místo Giro dell'Emilia
- 5. místo Chrono des Nations
- Olympijské hry
- 9. místo časovka
- 2022
- Vuelta a España
- celkový vítěz
- vítěz soutěže mladých jezdců
- vítěz etap 10 (ITT) a 18
- Kolem Norska
- celkový vítěz
- vítěz soutěže mladých jezdců
- vítěz etap 1, 3 a 5
- Volta ao Algarve
- celkový vítěz
- vítěz soutěže mladých jezdců
- vítěz 4. etapy (ITT)
- vítěz Lutych–Bastogne–Lutych
- vítěz Gullegem Koerse
- Volta a la Comunitat Valenciana
- 2. místo celkově
- vítěz soutěže mladých jezdců
- vítěz 1. etapy
- Kolem Baskicka
- 4. místo celkově
- vítěz soutěže mladých jezdců
- 6. místo Brabantský šíp
- vítěz Clásica de San Sebastián
- 2023
- vítěz Lutych–Bastogne–Lutych
- vítěz Clásica de San Sebastián
- 7. místo Vuelta a San Juan
- 9. místo Il Lombardia
- vítěz etap 1 (ITT) a 9 (ITT)
- 2. místo celkově
- nejlepší vrchař
- vítěz soutěže mladých jezdců
- vítěz etap 3 a 7
- 3. místo celkově
- vítěz 7. etapy
- 1. časovka mužů
- 12. místo celkově
- nejlepší vrchař
- Nejaktivnější jezdec
- vítěz etap 3, 14 a 18
- 2024
- Volta ao Algarve
- celkový vítěz
- vítěz 4. etapy (ITT)
- vítěz Figueira Champions Classic
- Paříž–Nice
- 2. místo celkově
- Vítěz bodovací soutěže
- Nejlepší vrchař
- Tour de France
- vítěz 7. etapy (ITT)
Výsledky na etapových závodech
Výsledky na Grand Tours | ||||||||||||||||
Grand Tour | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Giro d'Italia | — | — | DNF | — | DNF | — | ||||||||||
Tour de France | — | — | — | — | — | |||||||||||
Vuelta a España | — | — | — | 1 | 12 | |||||||||||
Výsledky na etapových závodech | ||||||||||||||||
Závod | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | ||||||||||
Paříž–Nice | — | — | — | — | — | 2 | ||||||||||
Tirreno–Adriatico | — | — | — | 11 | — | — | ||||||||||
Volta a Catalunya | — | NS | — | — | 2 | — | ||||||||||
Kolem Baskicka | — | — | 4 | — | DNF | |||||||||||
Tour de Romandie | 76 | — | — | — | — | |||||||||||
Critérium du Dauphiné | — | — | — | — | — | |||||||||||
Tour de Suisse | — | NS | — | 11 | 3 |
Výsledky na klasikách
Monument | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
---|---|---|---|---|---|---|
Milán – San Remo | — | — | — | — | — | — |
Kolem Flander | — | — | — | — | — | — |
Paříž–Roubaix | — | NS | — | — | — | — |
Lutych–Bastogne–Lutych | — | — | — | 1 | 1 | — |
Giro di Lombardia | — | DNF | 19 | — | 9 | |
Klasika | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
Brabantský šíp | — | — | — | 6 | — | — |
Amstel Gold Race | — | NS | — | — | — | — |
Valonský šíp | — | — | — | 43 | — | — |
Clásica de San Sebastián | 1 | NS | — | 1 | 1 | |
Brussels Cycling Classic | — | NS | 1 | — | — | |
Coppa Bernocchi | — | NS | 1 | — | — |
Výsledky na šampionátech
Akce | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Olympijské hry | Časovka | Nejelo se | 9 | NS | |||
Silniční závod | 49 | ||||||
Mistrovství světa | Časovka | 2 | — | 3 | 3 | 1 | |
Silniční závod | DNF | — | 62 | 1 | 25 | ||
Mistrovství Evropy | Časovka | 1 | — | 3 | — | — | |
Silniční závod | — | — | 2 | — | — | ||
Národní šampionát | Časovka | 3 | — | 2 | 1 | 4 | |
Silniční závod | 84 | — | 3 | 37 | 1 |
Ocenění
Reference
- ↑ SOUDAL QUICK-STEP [online]. UCI, 2023-01-01 [cit. 2023-01-02]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2023-01-02. (anglicky)
- ↑ Ve fotbale reprezentoval Belgii. Teď je Evenepoel mistrem světa na kole. iDNES.cz [online]. 2018-09-25 [cit. 2018-12-07]. Dostupné online.
- ↑ https://www.velonews.com/events/vuelta-a-espana/vuelta-a-espana-juan-sebastian-molano-wins-sprint-on-stage-21-as-remco-evenepoel-wrapped-up-the-overall-victory/
- ↑ https://www.velonews.com/news/road/uci-road-world-championships-tobias-foss-upturns-the-favorites-to-claim-elite-mens-time-trial/
- ↑ https://www.velonews.com/news/road/remco-evenepoel-goes-solo-for-sensational-uci-road-world-championship-victory/
- ↑ https://www.idnes.cz/sport/cyklistika/remco-evenepoel-silnicni-cyklistika-uspesny-rok-2022-analyza.A220925_212210_cyklistika_ald
- ↑ https://www.demorgen.be/sport/remco-evenepoel-jongste-sportman-van-het-jaar-ooit-nina-derwael-opnieuw-sportvrouw-van-het-jaar~ba0c0042/
- ↑ https://www.wielerflits.be/nieuws/remco-evenepoel-wint-kristallen-fiets-als-beste-belgische-renner/
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Remco Evenepoel na Wikimedia Commons
Mistři světa v silniční cyklistice – silniční závod | |
---|---|
|
Mistři světa v silniční cyklistice – časovka | |
---|---|
|
Mistři světa v silniční cyklistice - časovka juniorů | |
---|---|
| |
V roce 2020 se závod neuskutečnil kvůli covidu-19. |
Mistři světa v silniční cyklistice - silniční závod juniorů | |
---|---|
| |
V roce 2020 se závod neuskutečnil kvůli covidu-19. |
Vítězové Vuelta a España | |
---|---|
| |
1937 – 1940 závod se nekonal (Španělská občanská válka) • 1943 – 1944 závod se nekonal • 1949 závod se nekonal • 1951 – 1954 závod se nekonal |
Vítězové Tour de Pologne | |
---|---|
Feliks Więcek (1928) • Józef Stefański (1929) • Jerzy Lipiński (1933) • Bolesław Napierała (1937, 1939) • Stanisław Grzelak (1947) • Wacław Wójcik (1948, 1952) • Francesco Locatelli (1949) • Mieczysław Wilczewski (1953) • Marian Więckowski (1954, 1955, 1956) • Henryk Kowalski (1957, 1961) • Bogusław Fornalczyk (1958) • Wiesław Podobas (1959) • Roger Diercken (1960) • Jan Kudra (1962, 1968) • Stanisław Gazda (1963) • Rajmund Zieliński (1964) • Józef Beker (1965) • Józef Gawliczek (1966) • Andrzej Bławdzin (1967) • Wojciech Matusiak (1969) • Jan Stachura (1970) • Stanisław Szozda (1971) • José Luis Viejo (1972) • Lucjan Lis (1973) • André Delcroix (1974) • Tadeusz Mytnik (1975) • Janusz Kowalski (1976) • Lechosław Michalak (1977) • Jan Brzeźny (1978, 1981) • Henryk Charucki (1979) • Czesław Lang (1980) • Andrzej Mierzejewski (1982, 1984, 1988) • Tadeusz Krawczyk (1983) • Marek Leśniewski (1985) • Marek Kulas (1986) • Zbigniew Piątek (1987) • Marek Wrona (1989) • Mieczysław Karłowicz (1990) • Dariusz Baranowski (1991, 1992, 1993) • Maurizio Fondriest (1994) • Zbigniew Spruch (1995) • Vjačeslav Džavaňan (1996) • Rolf Järmann (1997) • Sergej Ivanov (1998) • Tomasz Brożyna (1999) • Piotr Przydział (2000) • Ondřej Sosenka (2001, 2004) • Laurent Brochard (2002) • Cezary Zamana (2003) • Kim Kirchen (2005) • Stefan Schumacher (2006) • Johan Vansummeren (2007) • Jens Voigt (2008) • Alessandro Ballan (2009) • Dan Martin (2010) • Peter Sagan (2011) • Moreno Moser (2012) • Pieter Weening (2013) • Rafał Majka (2014) • Jon Izagirre (2015) • Tim Wellens (2016) • Dylan Teuns (2017) • Michał Kwiatkowski (2018) • Pavel Sivakov (2019) • Remco Evenepoel (2020) • João Almeida (2021) • Ethan Hayter (2022) • Matej Mohorič (2023) |