Yleisurheilu kesäolympialaisissa 2016
Yleisurheilu kesäolympialaisissa 2016 | ||||
---|---|---|---|---|
Pikajuoksut | ||||
100 m | Miehet | Naiset | ||
200 m | Miehet | Naiset | ||
400 m | Miehet | Naiset | ||
100 m aidat | Naiset | |||
110 m aidat | Miehet | |||
400 m aidat | Miehet | Naiset | ||
4×100 m viesti | Miehet | Naiset | ||
4×400 m viesti | Miehet | Naiset | ||
Kestävyysmatkat | ||||
800 m | Miehet | Naiset | ||
1500 m | Miehet | Naiset | ||
5000 m | Miehet | Naiset | ||
10000 m | Miehet | Naiset | ||
3000 m esteet | Miehet | Naiset | ||
Maraton | Miehet | Naiset | ||
20 km kävely | Miehet | Naiset | ||
50 km kävely | Miehet | |||
Hypyt ja heitot | ||||
Pituushyppy | Miehet | Naiset | ||
Kolmiloikka | Miehet | Naiset | ||
Korkeushyppy | Miehet | Naiset | ||
Seiväshyppy | Miehet | Naiset | ||
Kuulantyöntö | Miehet | Naiset | ||
Kiekonheitto | Miehet | Naiset | ||
Keihäänheitto | Miehet | Naiset | ||
Moukarinheitto | Miehet | Naiset | ||
Moniottelut | ||||
Seitsenottelu | Naiset | |||
Kymmenottelu | Miehet |
Yleisurheilussa kilpailtiin Rio de Janeiron 2016 kesäolympialaisissa 28:tta kertaa. Kilpailut käytiin 12.–21. elokuuta.[1] Kävelytapahtumat pidettiin Parque do Flamengossa, maratonit Sambódromossa ja loput tapahtumat Estádio Olímpico João Havelangella, jonne mahtui 58 000 katsojaa.[2]
Lajit ja mitalistit
Miehet
Laji | Sijoitukset | Selostus | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m | Usain Bolt Jamaika (JAM) | 9,81 SB | ||||
Justin Gatlin Yhdysvallat (USA) | 9,89 | |||||
Andre De Grasse Kanada (CAN) | 9,91 PB | |||||
200 m | Usain Bolt Jamaika (JAM) | 19,78 SB | ||||
Andre De Grasse Kanada (CAN) | 20,02 | |||||
Christophe Lemaitre Ranska (FRA) | 20,12 | |||||
400 m | Wayde van Niekerk Etelä-Afrikka (RSA) | 43,03 WR | ||||
Kirani James Grenada (GRN) | 43,76 SB | |||||
LaShawn Merritt Yhdysvallat (USA) | 43,85 SB | |||||
800 m | David Rudisha Kenia (KEN) | 1.42,15 SB | ||||
Taoufik Makhloufi Algeria (ALG) | 1.42,61 NR | |||||
Clayton Murphy Yhdysvallat (USA) | 1.42,93 PB | |||||
1 500 m | Matthew Centrowitz Yhdysvallat (USA) | 3.50,00 | ||||
Taoufik Makhloufi Algeria (ALG) | 3.50,11 | |||||
Nick Willis Uusi-Seelanti (NZL) | 3.50,24 | |||||
5 000 m | Mohamed Farah Iso-Britannia (GBR) | 13.03,30 | ||||
Paul Chelimo Yhdysvallat (USA) | 13.03,90 PB | |||||
Hagos Gebrhiwet Etiopia (ETH) | 13.04,35 | |||||
10 000 m | Mohamed Farah Iso-Britannia (GBR) | 27.05,17 | ||||
Paul Tanui Kenia (KEN) | 27.05,64 SB | |||||
Tamirat Tola Etiopia (ETH) | 27.06,26 | |||||
Maraton | Eliud Kipchoge Kenia (KEN) | 2.08.44 | ||||
Feyisa Lilesa Etiopia (ETH) | 2.09.54 | |||||
Galen Rupp Yhdysvallat (USA) | 2.10.05 PB | |||||
110 m aitajuoksu | Omar McLeod Jamaika (JAM) | 13,05 | ||||
Orlando Ortega Espanja (ESP) | 13,17 | |||||
Dimitri Bascou Ranska (FRA) | 13,24 | |||||
400 m aitajuoksu | Kerron Clement Yhdysvallat (USA) | 47,73 SB | ||||
Boniface Mucheru Kenia (KEN) | 47,78 NR | |||||
Yasmani Copello Turkki (TUR) | 47,92 NR | |||||
3 000 m estejuoksu | Conseslus Kipruto Kenia (KEN) | 8.03,28 OR | ||||
Evan Jager Yhdysvallat (USA) | 8.04,28 SB | |||||
Mahiedine Mekhissi-Benabbad Ranska (FRA) | 8.11,52 SB | |||||
20 km kävely | Wang Zhen Kiina (CHN) | 1.19.14 | ||||
Cai Zelin Kiina (CHN) | 1.19.26 SB | |||||
Dane Bird-Smith Australia (AUS) | 1.19.37 PB | |||||
50 km kävely | Matej Tóth Slovakia (SVK) | 3.40.58 | ||||
Jared Tallent Australia (AUS) | 3.41.16 SB | |||||
Hirooki Arai Japani (JPN) | 3.41.24 SB | |||||
4 × 100 m | Jamaika Asafa Powell Yohan Blake Nickel Ashmeade Usain Bolt Jevaughn Minzie* Kemar Bailey-Cole* | 37,27 SB | * Juoksi alkuerissä. | |||
Japani Ryōta Yamagata Shōta Iizuka Yoshihide Kiryū Asuka Cambridge | 37,60 AR | |||||
Kanada Akeem Haynes Aaron Brown Brendon Rodney Andre De Grasse Mobolade Ajomale* | 37,64 NR | |||||
4 × 400 m | Yhdysvallat Arman Hall Tony McQuay Gil Roberts LaShawn Merritt Kyle Clemons* David Verburg* | 2.57,30 SB | * Juoksi alkuerissä. | |||
Jamaika Peter Matthews Nathon Allen Fitzroy Dunkley Javon Francis Rusheen McDonald* | 2.58,16 SB | |||||
Bahama Alonzo Russell Michael Mathieu Steven Gardiner Chris Brown Stephen Newbold* | 2.58,49 SB | |||||
Korkeushyppy | Derek Drouin Kanada (CAN) | 238 SB | ||||
Mutaz Essa Barshim Qatar (QAT) | 236 | |||||
Bohdan Bondarenko Ukraina (UKR) | 233 | |||||
Seiväshyppy | Thiago Braz da Silva Brasilia (BRA) | 603 OR | ||||
Renaud Lavillenie Ranska (FRA) | 598 | |||||
Sam Kendricks Yhdysvallat (USA) | 585 | |||||
Pituushyppy | Jeff Henderson Yhdysvallat (USA) | 838 SB | ||||
Luvo Manyonga Etelä-Afrikka (RSA) | 837 PB | |||||
Greg Rutherford Iso-Britannia (GBR) | 829 | |||||
Kolmiloikka | Christian Taylor Yhdysvallat (USA) | 17,86 SB | ||||
Will Claye Yhdysvallat (USA) | 17,76 PB | |||||
Dong Bin Kiina (CHN) | 17,58 PB | |||||
Kuulantyöntö | Ryan Crouser Yhdysvallat (USA) | 22,52 OR | ||||
Joe Kovacs Yhdysvallat (USA) | 21,78 | |||||
Tomas Walsh Uusi-Seelanti (NZL) | 21,36 | |||||
Kiekonheitto | Christoph Harting Saksa (GER) | 68,37 PB | ||||
Piotr Małachowski Puola (POL) | 67,55 | |||||
Daniel Jasinski Saksa (GER) | 67,05 | |||||
Moukarinheitto | Dilšod Nazarov Tadžikistan (TJK) | 78,68 | ||||
Ivan Tsih’an Valko-Venäjä (BLR) | 77,79 | |||||
Wojciech Nowicki Puola (POL) | 77,73 | |||||
Keihäänheitto | Thomas Röhler Saksa (GER) | 90,30 | ||||
Julius Yego Kenia (KEN) | 88,24 SB | |||||
Keshorn Walcott Trinidad ja Tobago (TRI) | 85,38 | |||||
Kymmenottelu | Ashton Eaton Yhdysvallat (USA) | 8893 OR | ||||
Kévin Mayer Ranska (FRA) | 8834 NR | |||||
Damian Warner Kanada (CAN) | 8666 SB | |||||
AR: Maanosan ennätys | CR: Kisaennätys | NR: Kansallinen ennätys | OR: Olympiaennätys | PB/PR: Henkilökohtainen ennätys | SB: Kauden paras | WL: Maailman kauden kärkitulos | WR: Maailmanennätys
Naiset
Laji | Sijoitukset | Selostus | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m | Elaine Thompson Jamaika (JAM) | 10,71 | ||||
Tori Bowie Yhdysvallat (USA) | 10,83 | |||||
Shelly-Ann Fraser-Pryce Jamaika (JAM) | 10,86 SB | |||||
200 m | Elaine Thompson Jamaika (JAM) | 21,78 SB | ||||
Dafne Schippers Alankomaat (NED) | 21,88 SB | |||||
Tori Bowie Yhdysvallat (USA) | 22,15 | |||||
400 m | Shaunae Miller Bahama (BAH) | 49,44 PB | ||||
Allyson Felix Yhdysvallat (USA) | 49,51 SB | |||||
Shericka Jackson Jamaika (JAM) | 49,85 | |||||
800 m | Caster Semenya Etelä-Afrikka (RSA) | 1.55,28 NR | ||||
Francine Niyonsaba Burundi (BDI) | 1.56,49 | |||||
Margaret Wambui Kenia (KEN) | 1.56,89 PB | |||||
1 500 m | Faith Kipyegon Kenia (KEN) | 4.08,92 | ||||
Genzebe Dibaba Etiopia (ETH) | 4.10,27 | |||||
Jennifer Simpson Yhdysvallat (USA) | 4.10,53 | |||||
5 000 m | Vivian Cheruiyot Kenia (KEN) | 14.26,17 OR | ||||
Hellen Onsando Obiri Kenia (KEN) | 14.29,77 PB | |||||
Almaz Ayana Etiopia (ETH) | 14.33,59 | |||||
10 000 m | Almaz Ayana Etiopia (ETH) | 29.17,45 WR | ||||
Vivian Cheruiyot Kenia (KEN) | 29.32,53 NR | |||||
Tirunesh Dibaba Etiopia (ETH) | 29.42,56 PB | |||||
Maraton | Jemima Sumgong Kenia (KEN) | 2.24.04 | ||||
Eunice Kirwa Bahrain (BRN) | 2.24.13 | |||||
Mare Dibaba Etiopia (ETH) | 2.24.30 | |||||
100 m aitajuoksu | Brianna Rollins Yhdysvallat (USA) | 12,48 | ||||
Nia Ali Yhdysvallat (USA) | 12,59 | |||||
Kristi Castlin Yhdysvallat (USA) | 12,61 | |||||
400 m aitajuoksu | Dalilah Muhammad Yhdysvallat (USA) | 53,13 | ||||
Sara Petersen Tanska (DEN) | 53,55 NR | |||||
Ashley Spencer Yhdysvallat (USA) | 53,72 PB | |||||
3 000 m estejuoksu | Ruth Jebet Bahrain (BRN) | 8.59,75 AR | ||||
Hyvin Jepkemoi Kenia (KEN) | 9.07,12 | |||||
Emma Coburn Yhdysvallat (USA) | 9.07,63 AR | |||||
20 km kävely | Liu Hong Kiina (CHN) | 1.28.35 | ||||
María Guadalupe González Meksiko (MEX) | 1.28.37 | |||||
Lü Xiuzhi Kiina (CHN) | 1.28.42 | |||||
4 × 100 m | Yhdysvallat Tianna Bartoletta Allyson Felix English Gardner Tori Bowie Morolake Akinosun* | 41,01 SB | * Juoksi alkuerissä. | |||
Jamaika Christania Williams Elaine Thompson Veronica Campbell-Brown Shelly-Ann Fraser-Pryce Simone Facey* Sashalee Forbes* | 41,36 SB | |||||
Iso-Britannia Asha Philip Desiree Henry Dina Asher-Smith Daryll Neita | 41,77 NR | |||||
4 × 400 m | Yhdysvallat Courtney Okolo Natasha Hastings Phyllis Francis Allyson Felix Taylor Ellis-Watson* Francena McCorory* | 3.19,06 SB | * Juoksi alkuerissä. | |||
Jamaika Stephenie Ann McPherson Anneisha McLaughlin-Whilby Shericka Jackson Novlene Williams-Mills Christine Day* Chrisann Gordon* | 3.20,34 SB | |||||
Iso-Britannia Eilidh Doyle Anyika Onuora Emily Diamond Christine Ohuruogu Kelly Massey* | 3.25,88 | |||||
Korkeushyppy | Ruth Beitia Espanja (ESP) | 197 | ||||
Mirela Demireva Bulgaria (BUL) | 197 PB | |||||
Blanka Vlašić Kroatia (CRO) | 197 SB | |||||
Seiväshyppy | Ekateríni Stefanídi Kreikka (GRE) | 485 | ||||
Sandi Morris Yhdysvallat (USA) | 485 | |||||
Eliza McCartney Uusi-Seelanti (NZL) | 480 NR | |||||
Pituushyppy | Tianna Bartoletta Yhdysvallat (USA) | 717 PB | ||||
Brittney Reese Yhdysvallat (USA) | 715 | |||||
Ivana Španović Serbia (SRB) | 708 NR | |||||
Kolmiloikka | Caterine Ibargüen Kolumbia (COL) | 15,17 SB | ||||
Yulimar Rojas Venezuela (VEN) | 14,98 | |||||
Olga Rypakova Kazakstan (KAZ) | 14,74 SB | |||||
Kuulantyöntö | Michelle Carter Yhdysvallat (USA) | 20,63 NR | ||||
Valerie Adams Uusi-Seelanti (NZL) | 20,42 SB | |||||
Anita Márton Unkari (HUN) | 19,87 NR | |||||
Kiekonheitto | Sandra Perković Kroatia (CRO) | 69,21 | ||||
Mélina Robert-Michon Ranska (FRA) | 66,73 NR | |||||
Denia Caballero Kuuba (CUB) | 65,34 | |||||
Moukarinheitto | Anita Włodarczyk Puola (POL) | 82,29 WR | ||||
Zhang Wenxiu Kiina (CHN) | 76,75 SB | |||||
Sophie Hitchon Iso-Britannia (GBR) | 74,54 NR | |||||
Keihäänheitto | Sara Kolak Kroatia (CRO) | 66,18 NR | ||||
Sunette Viljoen Etelä-Afrikka (RSA) | 64,92 | |||||
Barbora Špotáková Tšekki (CZE) | 64,80 | |||||
Seitsenottelu | Nafissatou Thiam Belgia (BEL) | 6810 NR | ||||
Jessica Ennis-Hill Iso-Britannia (GBR) | 6775 SB | |||||
Brianne Theisen-Eaton Kanada (CAN) | 6653 | |||||
AR: Maanosan ennätys | CR: Kisaennätys | NR: Kansallinen ennätys | OR: Olympiaennätys | PB/PR: Henkilökohtainen ennätys | SB: Kauden paras | WL: Maailman kauden kärkitulos | WR: Maailmanennätys
Mitalitaulukko
Isäntämaa
Sija | Maa | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | Yhteensä |
---|---|---|---|---|---|
1 | Yhdysvallat | 13 | 10 | 9 | 32 |
2 | Kenia | 6 | 6 | 1 | 13 |
3 | Jamaika | 6 | 3 | 2 | 11 |
4 | Kiina | 2 | 2 | 2 | 6 |
5 | Etelä-Afrikka | 2 | 2 | 0 | 4 |
6 | Iso-Britannia | 2 | 1 | 4 | 7 |
7 | Kroatia | 2 | 0 | 1 | 3 |
Saksa | 2 | 0 | 1 | 3 | |
9 | Etiopia | 1 | 2 | 5 | 8 |
10 | Kanada | 1 | 1 | 4 | 6 |
11 | Puola | 1 | 1 | 1 | 3 |
12 | Bahrain | 1 | 1 | 0 | 2 |
Espanja | 1 | 1 | 0 | 2 | |
14 | Bahama | 1 | 0 | 1 | 2 |
15 | Belgia | 1 | 0 | 0 | 1 |
Brasilia | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Kolumbia | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Kreikka | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Slovakia | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Tadžikistan | 1 | 0 | 0 | 1 | |
21 | Ranska | 0 | 3 | 3 | 6 |
22 | Algeria | 0 | 2 | 0 | 2 |
23 | Uusi-Seelanti | 0 | 1 | 3 | 4 |
24 | Australia | 0 | 1 | 1 | 2 |
Japani | 0 | 1 | 1 | 2 | |
26 | Alankomaat | 0 | 1 | 0 | 1 |
Bulgaria | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Burundi | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Grenada | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Meksiko | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Qatar | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Tanska | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Valko-Venäjä | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Venezuela | 0 | 1 | 0 | 1 | |
35 | Kazakstan | 0 | 0 | 1 | 1 |
Kuuba | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Serbia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Trinidad ja Tobago | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Tšekki | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Turkki | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Ukraina | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Unkari | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Yhteensä | 47 | 47 | 47 | 141 |
Lähteet
- Tulokset (englanniksi)
- Mitalitaulukko (englanniksi)
Viitteet
Aiheesta muualla
- Kuvia tai muita tiedostoja aiheesta Yleisurheilu kesäolympialaisissa 2016 Wikimedia Commonsissa
- Kansainvälisen Olympiakomitean tulostietokanta
Ammunta | Golf | Jalkapallo | Jousiammunta | Judo | Koripallo | Käsipallo | Lentopallo | Maahockey | Melonta | Miekkailu | Nykyaikainen viisiottelu | Nyrkkeily | Paini | Painonnosto | Purjehdus | Pyöräily | Pöytätennis | Ratsastus | Rugby | Soutu | Sulkapallo | Taekwondo | Taitouinti | Tennis | Triathlon | Uimahypyt | Uinti | Vesipallo | Voimistelu | Yleisurheilu