Yleisurheilu kesäolympialaisissa 2024
Yleisurheilu kesäolympialaisissa 2024 | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Pikajuoksut | ||||||||
100 m | miehet | naiset | ||||||
200 m | miehet | naiset | ||||||
400 m | miehet | naiset | ||||||
100 m aidat | naiset | |||||||
110 m aidat | miehet | |||||||
400 m aidat | miehet | naiset | ||||||
4×100 m viesti | miehet | naiset | ||||||
4×400 m viesti | miehet | naiset | ||||||
Kestävyysmatkat | ||||||||
800 m | miehet | naiset | ||||||
1500 m | miehet | naiset | ||||||
5000 m | miehet | naiset | ||||||
10000 m | miehet | naiset | ||||||
3000 m esteet | miehet | naiset | ||||||
Maraton | miehet | naiset | ||||||
20 km kävely | miehet | naiset | ||||||
Hypyt ja heitot | ||||||||
Pituushyppy | miehet | naiset | ||||||
Kolmiloikka | miehet | naiset | ||||||
Korkeushyppy | miehet | naiset | ||||||
Seiväshyppy | miehet | naiset | ||||||
Kuulantyöntö | miehet | naiset | ||||||
Kiekonheitto | miehet | naiset | ||||||
Keihäänheitto | miehet | naiset | ||||||
Moukarinheitto | miehet | naiset | ||||||
Moniottelut | ||||||||
Seitsenottelu | naiset | |||||||
Kymmenottelu | miehet | |||||||
Sekaviestit | ||||||||
4x400 m | Sekaviesti | |||||||
Maraton | Sekaviesti | |||||||
|
Yleisurheilussa kilpailtiin Pariisin 2024 kesäolympialaisissa 1.–11. elokuuta 2024 neljässä eri paikassa: Pont d’Iénassa kilpakävelyä, maraton Hôtel de Villen ja Les Invalidesin lähtö- ja päätepisteissä sekä Stade de France isännöi yleisurheilutapahtumia. Mukana oli yhteensä 48 mitalitapahtumaa kolmessa eri sarjassa: yleisurheilu, maantiejuoksu ja kilpakävely.[1]
Kilpailuissa nähtiin yhtä monta mitalitapahtumaa miehille ja naisille ensimmäistä kertaa olympiahistoriassa. Maratonin kilpakävelyn sekaviesti kilpailtiin ensimmäistä kertaa näissä kisoissa, ja se korvasi miesten 50 kilometrin kilpakävelyn.[2]
Toinen merkittävä muutos yleisurheilun ohjelmaan oli keräilyerät, joka otettiin käyttöön kaikissa yksittäisissä ratatapahtumissa 200 metristä 1500 metriin (mukaan lukien aitajuoksu). Käytännössä se tarkoittaa sitä, että näissä tapahtumissa oli neljä kierrosta: alkuerät, keräilyerät, välierät ja finaali.[3]
Keräilyerät
Uudessa karsintamuodossa urheilijoilla, jotka eivät selviydy alkueristä jatkoon, saavat toisen mahdollisuuden päästä semifinaaliin osallistumalla keräilyeriin. Tämä muoto korvaa entisen järjestelmän, jossa urheilijat etenivät alkueristä nopeimpien aikojen perusteella jatkoon (q), lukuun ottamatta niitä, jotka pääsevät suoraan ensimmäisen kierroksen alkuerissä semifinaaliin (Q).[4]
Uusi muoto tarkoittaa sitä, että jokaisella urheilijalla on vähintään kaksi kilpailua olympialaisissa, joissa on keräilyerät. Koska 100 metrillä on jo karsinnat ennen ensimmäistä kierrosta, keräilyeriä ei tässä lajissa oteta käyttöön.[5]
Aikataulu
K | Karsinta | A | Alkuerät | KE | Keräilyerät | V | Välierät | L | Loppukilpailu |
A | Aamupäivä | I | Iltapäivä |
Miehet | ||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Pvm → | To 01.08 | Pe 02.08 | La 03.08 | Su 04.08 | Ma 05.08 | Ti 06.08 | Ke 07.08 | To 08.08 | Pe 09.08 | La 10.08 | Su 11.08 | |||||||||||||
Laji ↓ | A | I | A | I | A | I | A | I | A | I | A | I | A | I | A | I | A | I | A | I | A | I | ||
100 m | K | A | V | L | ||||||||||||||||||||
200 m | A | KE | V | L | ||||||||||||||||||||
400 m | A | KE | V | L | ||||||||||||||||||||
800 m | A | KE | V | L | ||||||||||||||||||||
1500 m | A | KE | V | L | ||||||||||||||||||||
5000 m | A | L | ||||||||||||||||||||||
10 000 m | L | |||||||||||||||||||||||
110 m aj | A | KE | V | L | ||||||||||||||||||||
400 m aj | A | KE | V | L | ||||||||||||||||||||
3000 m ej | A | L | ||||||||||||||||||||||
4 × 100 m | A | L | ||||||||||||||||||||||
4 × 400 m | A | L | ||||||||||||||||||||||
Maraton | L | |||||||||||||||||||||||
20 km kävely | L | |||||||||||||||||||||||
Korkeushyppy | K | L | ||||||||||||||||||||||
Seiväshyppy | K | L | ||||||||||||||||||||||
Pituushyppy | K | L | ||||||||||||||||||||||
Kolmiloikka | K | L | ||||||||||||||||||||||
Kuulantyöntö | K | L | ||||||||||||||||||||||
Kiekonheitto | K | L | ||||||||||||||||||||||
Moukarinheitto | K | L | ||||||||||||||||||||||
Keihäänheitto | K | L | ||||||||||||||||||||||
10-ottelu | L | |||||||||||||||||||||||
Naiset | ||||||||||||||||||||||||
Pvm → | To 01.08 | Pe 02.08 | La 03.08 | Su 04.08 | Ma 05.08 | Ti 06.08 | Ke 07.08 | To 08.08 | Pe 09.08 | La 10.08 | Su 11.08 | |||||||||||||
Laji ↓ | A | I | A | I | A | I | A | I | A | I | A | I | A | I | A | I | A | I | A | I | A | I | ||
100 m | K | A | V | L | ||||||||||||||||||||
200 m | A | KE | V | L | ||||||||||||||||||||
400 m | A | KE | V | L | ||||||||||||||||||||
800 m | A | KE | V | L | ||||||||||||||||||||
1500 m | A | KE | V | L | ||||||||||||||||||||
5000 m | A | L | ||||||||||||||||||||||
10 000 m | L | |||||||||||||||||||||||
100 m aj | A | KE | V | L | ||||||||||||||||||||
400 m aj | A | KE | V | L | ||||||||||||||||||||
3000 m ej | A | L | ||||||||||||||||||||||
4 × 100 m | A | L | ||||||||||||||||||||||
4 × 400 m | A | L | ||||||||||||||||||||||
Maraton | L | |||||||||||||||||||||||
20 km kävely | L | |||||||||||||||||||||||
Korkeushyppy | K | L | ||||||||||||||||||||||
Seiväshyppy | K | L | ||||||||||||||||||||||
Pituushyppy | K | L | ||||||||||||||||||||||
Kolmiloikka | K | L | ||||||||||||||||||||||
Kuulantyöntö | K | L | ||||||||||||||||||||||
Kiekonheitto | K | L | ||||||||||||||||||||||
Moukarinheitto | K | L | ||||||||||||||||||||||
Keihäänheitto | K | L | ||||||||||||||||||||||
7-ottelu | L | |||||||||||||||||||||||
Sekaviestit | ||||||||||||||||||||||||
Pvm → | Pe 02.08 | La 03.08 | Ke 07.08 | |||||||||||||||||||||
Laji ↓ | A | I | A | I | A | I | ||||||||||||||||||
4 × 400 m sekaviesti | A | L | ||||||||||||||||||||||
Maratonkävelyn sekaviesti | L |
Mitalistit ja lajit
Miehet
Laji | Sijoitukset | Selostus | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m | Noah Lyles Yhdysvallat (USA) | 9,79 (.784) PB | ||||
Kishane Thompson Jamaika (JAM) | 9,79 (.789) | |||||
Fred Kerley Yhdysvallat (USA) | 9,81 SB | |||||
200 m | Letsile Tebogo Botswana (BOT) | 19,46 AR | ||||
Kenneth Bednarek Yhdysvallat (USA) | 19,62 | |||||
Noah Lyles Yhdysvallat (USA) | 19,70 | |||||
400 m | Quincy Hall Yhdysvallat (USA) | 43,40 PB | ||||
Matthew Hudson-Smith Iso-Britannia (GBR) | 43,44 AR | |||||
Muzala Samukonga Sambia (ZAM) | 43,74 NR | |||||
800 m | Emmanuel Wanyonyi Kenia (KEN) | 1.41,19 PB | ||||
Marco Arop Kanada (CAN) | 1.41,20 AR | |||||
Djamel Sedjati Algeria (ALG) | 1.41,50 | |||||
1 500 m | Cole Hocker Yhdysvallat (USA) | 3.27,65 OR | ||||
Josh Kerr Iso-Britannia (GBR) | 3.27,79 NR | |||||
Yared Nuguse Yhdysvallat (USA) | 3.27,80 PB | |||||
5 000 m | Jakob Ingebrigtsen Norja (NOR) | 13.13,66 SB | ||||
Ronald Kwemoi Kenia (KEN) | 13.15,04 | |||||
Grant Fisher Yhdysvallat (USA) | 13.15,13 | |||||
10 000 m | Joshua Kiprui Cheptegei Uganda (UGA) | 26.43,14 OR | ||||
Berihu Aregawi Etiopia (ETH) | 26.43,44 | |||||
Grant Fisher Yhdysvallat (USA) | 26.43,46 SB | |||||
Maraton | Tamirat Tola Etiopia (ETH) | 2.06.26 OR | ||||
Bashir Abdi Belgia (BEL) | 2.06.47 | |||||
Benson Kipruto Kenia (KEN) | 2.07.00 | |||||
110 m aitajuoksu | Grant Holloway Yhdysvallat (USA) | 12,99 | ||||
Daniel Roberts Yhdysvallat (USA) | 13,09 (.085) | |||||
Rasheed Broadbell Jamaika (JAM) | 13,09 (.088) SB | |||||
400 m aitajuoksu | Rai Benjamin Yhdysvallat (USA) | 46,46 SB | ||||
Karsten Warholm Norja (NOR) | 47,06 | |||||
Alison dos Santos Brasilia (BRA) | 47,26 | |||||
3 000 m estejuoksu | Soufiane El Bakkali Marokko (MAR) | 8.06,05 SB | ||||
Kenneth Rooks Yhdysvallat (USA) | 8.06,41 PB | |||||
Abraham Kibiwot Kenia (KEN) | 8.06,47 SB | |||||
20 km kävely | Brian Pintado Ecuador (ECU) | 1.18.55 | ||||
Caio Bonfim Brasilia (BRA) | 1.19.09 | |||||
Álvaro Martín Espanja (ESP) | 1.19.11 | |||||
4 × 100 m | Kanada Aaron Brown Jerome Blake Brendon Rodney Andre De Grasse | 37,50 SB | *juoksi alkuerässä | |||
Etelä-Afrikka Bayanda Walaza Shaun Maswanganyi Bradley Nkoana Akani Simbine | 37,57 AR | |||||
Iso-Britannia Jeremiah Azu Louie Hinchliffe Nethaneel Mitchell-Blake Zharnel Hughes Richard Kilty* | 37,61 SB | |||||
4 × 400 m | Yhdysvallat Christopher Bailey Vernon Norwood Bryce Deadmon Rai Benjamin Quincy Wilson* | 2.54,43 OR | * juoksi alkuerissä | |||
Botswana Bayabo Ndori Busang Kebinatshipi Anthony Pesela Letsile Tebogo | 2.54,53 AR | |||||
Iso-Britannia Alex Haydock-Wilson Matthew Hudson-Smith Lewis Davey Charlie Dobson Samuel Reardon* Toby Harries* | 2.55,83 AR | |||||
Korkeushyppy | Hamish Kerr Uusi-Seelanti (NZL) | 236 AR | ||||
Shelby McEwen Yhdysvallat (USA) | 236 PB | |||||
Mutaz Essa Barshim Qatar (QAT) | 234 SB | |||||
Seiväshyppy | Armand Duplantis Ruotsi (SWE) | 625 WR | ||||
Sam Kendricks Yhdysvallat (USA) | 595 SB | |||||
Emmanouíl Karalís Kreikka (GRE) | 590 | |||||
Pituushyppy | Miltiádis Tentóglou Kreikka (GRE) | 848 | ||||
Wayne Pinnock Jamaika (JAM) | 836 | |||||
Mattia Furlani Italia (ITA) | 834 | |||||
Kolmiloikka | Jordan Díaz Espanja (ESP) | 17,86 | ||||
Pedro Pichardo Portugali (POR) | 17,84 | |||||
Andy Díaz Italia (ITA) | 17,64 SB | |||||
Kuulantyöntö | Ryan Crouser Yhdysvallat (USA) | 22,90 SB | ||||
Joe Kovacs Yhdysvallat (USA) | 22,15 | |||||
Rajindra Campbell Jamaika (JAM) | 22,15 | |||||
Kiekonheitto | Rojé Stona Jamaika (JAM) | 70,00 OR | ||||
Mykolas Alekna Liettua (LTU) | 69,97 | |||||
Matthew Denny Australia (AUS) | 69,31 | |||||
Moukarinheitto | Ethan Katzberg Kanada (CAN) | 84,12 | ||||
Bence Halász Unkari (HUN) | 79,97 | |||||
Mihailo Kohan Ukraina (UKR) | 79,39 | |||||
Keihäänheitto | Arshad Nadeem Pakistan (PAK) | 92,97 OR | ||||
Neeraj Chopra Intia (IND) | 89,45 SB | |||||
Anderson Peters Grenada (GRN) | 88,54 | |||||
Kymmenottelu | Markus Rooth Norja (NOR) | 8796 NR | ||||
Leo Neugebauer Saksa (GER) | 8748 | |||||
Lindon Victor Grenada (GRN) | 8711 SB | |||||
AR: Maanosan ennätys | CR: Kisaennätys | NR: Kansallinen ennätys | OR: Olympiaennätys | PB/PR: Henkilökohtainen ennätys | SB: Kauden paras | WL: Maailman kauden kärkitulos | WR: Maailmanennätys
Naiset
Laji | Sijoitukset | Selostus | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m | Julien Alfred Saint Lucia (LCA) | 10,72 NR | ||||
Sha'Carri Richardson Yhdysvallat (USA) | 10,87 | |||||
Melissa Jefferson Yhdysvallat (USA) | 10,92 | |||||
200 m | Gabrielle Thomas Yhdysvallat (USA) | 21,83 | ||||
Julien Alfred Saint Lucia (LCA) | 22,08 | |||||
Brittany Brown Yhdysvallat (USA) | 22,20 | |||||
400 m | Marileidy Paulino Dominikaaninen tasavalta (DOM) | 48,17 OR | ||||
Salwa Eid Naser Bahrain (BRN) | 48,53 SB | |||||
Natalia Kaczmarek Puola (POL) | 48,98 | |||||
800 m | Keely Hodgkinson Iso-Britannia (GBR) | 1.56,72 | ||||
Tsige Duguma Etiopia (ETH) | 1.57,15 PB | |||||
Mary Moraa Kenia (KEN) | 1.57,42 | |||||
1 500 m | Faith Kipyegon Kenia (KEN) | 3.51,29 OR | ||||
Jessica Hull Australia (AUS) | 3.52,56 | |||||
Georgia Bell Iso-Britannia (GBR) | 3.52,61 NR | |||||
5 000 m | Beatrice Chebet Kenia (KEN) | 14.28,56 | Loppukilpailussa toiseksi juossut kenialainen Faith Kipyegon hylättiin estämisen vuoksi. Myöhemmin hän nousi takaisin olympiahopealle sen jälkeen, kun Kenian valitus hänen hylkäämisestään meni läpi.[7][8] | |||
Faith Kipyegon Kenia (KEN) | 14.29,60 SB | |||||
Sifan Hassan Alankomaat (NED) | 14.30,61 SB | |||||
10 000 m | Beatrice Chebet Kenia (KEN) | 30.43,25 | ||||
Nadia Battocletti Italia (ITA) | 30.43,35 NR | |||||
Sifan Hassan Alankomaat (NED) | 30.44,12 SB | |||||
Maraton | Sifan Hassan Alankomaat (NED) | 2.22.55 OR | ||||
Tigst Assefa Etiopia (ETH) | 2.22.58 | |||||
Hellen Obiri Kenia (KEN) | 2.23.10 PB | |||||
100 m aitajuoksu | Masai Russell Yhdysvallat (USA) | 12,33 | ||||
Cyréna Samba-Mayela Ranska (FRA) | 12,34 | |||||
Jasmine Camacho-Quinn Puerto Rico (PUR) | 12,36 | |||||
400 m aitajuoksu | Sydney McLaughlin-Levrone Yhdysvallat (USA) | 50,37 WR | ||||
Anna Cockrell Yhdysvallat (USA) | 51,87 PB | |||||
Femke Bol Alankomaat (NED) | 52,15 | |||||
3 000 m estejuoksu | Winfred Yavi Bahrain (BRN) | 8.52,76 OR | ||||
Peruth Chemutai Uganda (UGA) | 8.53,34 NR | |||||
Faith Cherotich Kenia (KEN) | 8.55,15 PB | |||||
20 km kävely | Yang Jiayu Kiina (CHN) | 1.25.54 | ||||
María Pérez Espanja (ESP) | 1.26.19 | |||||
Jemima Montag Australia (AUS) | 1.26.25 AR | |||||
4 × 100 m | Yhdysvallat Melissa Jefferson Twanisha Terry Gabrielle Thomas Sha'Carri Richardson | 41,78 SB | * juoksi alkuerässä | |||
Iso-Britannia Dina Asher-Smith Imani-Lara Lansiquot Amy Hunt Daryll Neita Bianca Williams* Desirèe Henry* | 41,85 | |||||
Saksa Alexandra Burghardt Lisa Mayer Gina Lückenkemper Rebecca Haase Sophia Junk* | 41,97 SB | |||||
4 × 400 m | Yhdysvallat Shamier Little Sydney McLaughlin-Levrone Gabrielle Thomas Alexis Holmes Quanera Hayes* Aaliyah Butler* Kaylyn Brown* | 3.15,27 AR | * juoksi alkuerissä | |||
Alankomaat Lieke Klaver Cathelijn Peeters Lisanne de Witte Femke Bol Eveline Saalberg* Myrte van der Schoot* | 3.19,50 NR | |||||
Iso-Britannia Victoria Ohuruogu Laviai Nielsen Nicole Yeargin Amber Anning Yemi Mary John* Hannah Kelly* Jodie Williams* Lina Nielsen* | 3.19,72 NR | |||||
Korkeushyppy | Jaroslava Mahutših’ Ukraina (UKR) | 200 | ||||
Nicola Olyslagers Australia (AUS) | 200 | |||||
Eleanor Patterson Australia (AUS) Iryna Heraštšenko Ukraina (UKR) | 195 SB | |||||
Seiväshyppy | Nina Kennedy Australia (AUS) | 490 SB | ||||
Katie Moon Yhdysvallat (USA) | 485 SB | |||||
Alysha Newman Kanada (CAN) | 485 NR | |||||
Pituushyppy | Tara Davis-Woodhall Yhdysvallat (USA) | 710 | ||||
Malaika Mihambo Saksa (GER) | 698 | |||||
Jasmine Moore Yhdysvallat (USA) | 696 | |||||
Kolmiloikka | Thea LaFond Dominica (DMA) | 15,02 NR | ||||
Shanieka Ricketts Jamaika (JAM) | 14,87 SB | |||||
Jasmine Moore Yhdysvallat (USA) | 14,67 SB | |||||
Kuulantyöntö | Yemisi Ogunleye Saksa (GER) | 20,00 | ||||
Maddi Wesche Uusi-Seelanti (NZL) | 19,86 PB | |||||
Song Jiayuan Kiina (CHN) | 19,32 | |||||
Kiekonheitto | Valarie Allman Yhdysvallat (USA) | 69,50 | ||||
Feng Bin Kiina (CHN) | 67,51 | |||||
Sandra Elkasević Kroatia (CRO) | 67,51 SB | |||||
Moukarinheitto | Camryn Rogers Kanada (CAN) | 76,97 | ||||
Annette Echikunwoke Yhdysvallat (USA) | 75,48 SB | |||||
Zhao Jie Kiina (CHN) | 74,27 | |||||
Keihäänheitto | Haruka Kitaguchi Japani (JPN) | 65,80 SB | ||||
Jo-Ane van Dyk Etelä-Afrikka (RSA) | 63,93 | |||||
Nikola Ogrodniková Tšekki (CZE) | 63,68 SB | |||||
Seitsenottelu | Nafissatou Thiam Belgia (BEL) | 6880 | ||||
Katarina Johnson-Thompson Iso-Britannia (GBR) | 6844 | |||||
Noor Vidts Belgia (BEL) | 6707 | |||||
AR: Maanosan ennätys | CR: Kisaennätys | NR: Kansallinen ennätys | OR: Olympiaennätys | PB/PR: Henkilökohtainen ennätys | SB: Kauden paras | WL: Maailman kauden kärkitulos | WR: Maailmanennätys
Sekaviestit
Laji | Sijoitukset | Selostus | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
4 × 400 m | Alankomaat Eugene Omalla Lieke Klaver Isaya Klein Ikkink Femke Bol Cathelijn Peeters* | 3.07,43 AR | * juoksi alkuerissä Yhdysvaltain joukkue juoksi samalla kokoonpanolla alkuerässä maailmanennätyksen 3.07,41. Alankomaiden joukkue jäi loppukilpailussa tästä ajasta kaksi sekunnin sadasosaa. Femke Bolin osuusajaksi ankkuriosuudella ilmoitettiin 47,93 kun Yhdysvaltain ankkurin Kaylyn Brownin osuusaika oli 49,14.[9][10] | |||
Yhdysvallat Vernon Norwood Shamier Little Bryce Deadmon Kaylyn Brown | 3.07,74 | |||||
Iso-Britannia Samuel Reardon Laviai Nielsen Alex Haydock-Wilson Amber Anning Nicole Yeargin* | 3.08,01 NR | |||||
Maratonkävelyn sekaviesti | Espanja Álvaro Martín María Pérez | 2.50.31 | ||||
Ecuador Brian Pintado Glenda Morejón | 2.51.22 | |||||
Australia Rhydian Cowley Jemima Montag | 2.51.38 | |||||
AR: Maanosan ennätys | CR: Kisaennätys | NR: Kansallinen ennätys | OR: Olympiaennätys | PB/PR: Henkilökohtainen ennätys | SB: Kauden paras | WL: Maailman kauden kärkitulos | WR: Maailmanennätys
Mitalitaulukko
Isäntämaa
Sija | Maa | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | Yhteensä |
---|---|---|---|---|---|
1 | Yhdysvallat | 14 | 11 | 9 | 34 |
2 | Kenia | 4 | 2 | 5 | 11 |
3 | Kanada | 3 | 1 | 1 | 5 |
4 | Alankomaat | 2 | 1 | 3 | 6 |
5 | Espanja | 2 | 1 | 1 | 4 |
6 | Norja | 2 | 1 | 0 | 3 |
7 | Iso-Britannia | 1 | 4 | 5 | 10 |
8 | Jamaika | 1 | 3 | 2 | 6 |
9 | Etiopia | 1 | 3 | 0 | 4 |
10 | Australia | 1 | 2 | 4 | 7 |
11 | Saksa | 1 | 2 | 1 | 4 |
12 | Kiina | 1 | 1 | 2 | 4 |
13 | Belgia | 1 | 1 | 1 | 3 |
14 | Bahrain | 1 | 1 | 0 | 2 |
Botswana | 1 | 1 | 0 | 2 | |
Ecuador | 1 | 1 | 0 | 2 | |
Saint Lucia | 1 | 1 | 0 | 2 | |
Uganda | 1 | 1 | 0 | 2 | |
Uusi-Seelanti | 1 | 1 | 0 | 2 | |
20 | Ukraina | 1 | 0 | 2 | 3 |
21 | Kreikka | 1 | 0 | 1 | 2 |
22 | Dominica | 1 | 0 | 0 | 1 |
Dominikaaninen tasavalta | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Japani | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Marokko | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Pakistan | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Ruotsi | 1 | 0 | 0 | 1 | |
28 | Etelä-Afrikka | 0 | 2 | 0 | 2 |
29 | Italia | 0 | 1 | 2 | 3 |
30 | Brasilia | 0 | 1 | 1 | 2 |
31 | Intia | 0 | 1 | 0 | 1 |
Liettua | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Portugali | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Ranska | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Unkari | 0 | 1 | 0 | 1 | |
36 | Grenada | 0 | 0 | 2 | 2 |
37 | Algeria | 0 | 0 | 1 | 1 |
Kroatia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Puerto Rico | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Puola | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Qatar | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Sambia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Tšekki | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Yhteensä | 48 | 48 | 49 | 145 |
Lähteet
- ↑ https://www.paris2024.org/en/sport/athletics/
- ↑ https://olympialaiset.net/pariisi-2024
- ↑ Pariisin kesäolympialaisten yleisurheilussa keräilyerät lapinkansa.fi. Viitattu 30.9.2023.
- ↑ https://olympics.com/en/news/paris-2024-olympic-games-repechage-rounds-introduced-track-athletics
- ↑ https://worldathletics.org/news/press-releases/repechage-round-paris-2024-olympics-budapest-entry-standards
- ↑ https://press.paris2024.org/download-pdf/62e3925939e99f571a09435c (Arkistoitu – Internet Archive)
- ↑ Olympiadebytantti Blomqvist nousi 12:nneksi 5 000 metrillä – Kipyegon hylättiin ksml. Viitattu 5.8.2024.
- ↑ Täyskäännös Nathalie Blomqvistin kisan jälkipuinnissa – suomalaisen sija putosi iltasanomat. Viitattu 6.8.2024.
- ↑ Alfred satasen tähti – Crouser kolmanteen olympiakultaan – 10-ottelun voitto Norjan Roothille Yleisurheilu.fi. 4.8.2024. Viitattu 4.8.2024.
- ↑ 4 x 400m Relay Mixed – Results (pdf). Olympics.com. Viitattu 4.8.2024.
Ammunta | Breakdance | Golf | Jalkapallo | Jousiammunta | Judo | Kiipeily | Koripallo | Käsipallo | Lainelautailu | Lentopallo | Maahockey | Melonta | Miekkailu | Nykyaikainen viisiottelu | Nyrkkeily | Paini | Painonnosto | Purjehdus | Pyöräily | Pöytätennis | Ratsastus | Rugby | Rullalautailu | Soutu | Sulkapallo | Taekwondo | Taitouinti | Tennis | Triathlon | Uimahypyt | Uinti | Vesipallo | Voimistelu | Yleisurheilu