2021-es rövid pályás úszó-világbajnokság
Rövid pályás úszó-világbajnokság (2021) | |||
Adatok | |||
Ország | Egyesült Arab Emírségek | ||
Rendező város | Abu-Dzabi | ||
Dátum | december 16–21. | ||
|
A 2021-es rövid pályás úszó-világbajnokságot az Egyesült Arab Emírségek fővárosában, Abu-Dzabiban rendezték.[1] A versenyt eredetileg 2020-ban rendezték volna. 2020 májusában a koronavírus-járvány miatt kialakult bizonytalanság miatt a FINA egy évvel elhalasztotta.[2]
A helyszín kiválasztása
Pályázók
Pályázó országok | Rendező város | Eredmény |
---|---|---|
Peru | Lima | nem kapta meg |
Kazahsztán | Asztana | nem kapta meg |
Egyesült Arab Emírségek | Abu-Dzabi | a győztes pályázó |
A FINA 2015-ben, Kazanban döntött a 2021-es rövid pályás úszó-világbajnokság helyszínéről. A pályázó városok Lima, Nur-Szultan és Abu-Dzabi volt. A vb rendezési jogát Abu-Dzabi kapta meg.[3]
A magyar versenyzők eredményei
Bővebben: Magyarország a 2021-es rövid pályás úszó-világbajnokságon |
Magyarország tizenkét versenyzőt indított a világbajnokságon. A sportolók nem szereztek dobogós helyezést.
Éremtáblázat
* Egyesült Arab Emírségek (rendező)
Helyezés | Nemzet | Arany | Ezüst | Bronz | Összesen |
---|---|---|---|---|---|
1. | Egyesült Államok | 9 | 9 | 12 | 30 |
2. | Kanada | 7 | 6 | 2 | 15 |
3. | Olaszország | 5 | 5 | 6 | 16 |
4. | Orosz Úszószövetség | 4 | 7 | 4 | 15 |
5. | Svédország | 4 | 5 | 3 | 12 |
6. | Kína | 4 | 1 | 2 | 7 |
7. | Hollandia | 2 | 3 | 3 | 8 |
8. | Hongkong | 2 | 0 | 1 | 3 |
9. | Japán | 2 | 0 | 0 | 2 |
Izrael | 2 | 0 | 0 | 2 | |
11. | Németország | 1 | 1 | 1 | 3 |
12. | Brazília | 1 | 0 | 2 | 3 |
13. | Nagy-Britannia | 1 | 0 | 1 | 2 |
Lengyelország | 1 | 0 | 1 | 2 | |
15. | Dél-Korea | 1 | 0 | 0 | 1 |
Ausztria | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Fehéroroszország | 1 | 0 | 0 | 1 | |
18. | Litvánia | 0 | 1 | 1 | 2 |
Írország | 0 | 1 | 1 | 2 | |
Dél-afrikai Köztársaság | 0 | 1 | 1 | 2 | |
Svájc | 0 | 1 | 1 | 2 | |
22. | Norvégia | 0 | 1 | 0 | 1 |
Franciaország | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Trinidad és Tobago | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Tunézia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
26. | Románia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Ukrajna | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Bosznia-Hercegovina | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Összesen (28 nemzet) | 48 | 45 | 45 | 138 |
Eredmények
- WR – világrekord
- CR – világbajnoki rekord
- WJ – ifjúsági világrekord
- AF – Afrika-rekord
- AM – Amerika-rekord
- SA – Dél-amerikai-rekord
- AS – Ázsia-rekord
- ER – Európa-rekord
- OC – Óceánia-rekord
- NR – országos rekord
A váltó versenyszámoknál a csillaggal jelölt versenyzők az előfutamokban szerepeltek.
Férfiak
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
50 m gyorsúszás | Benjamin Proud Nagy-Britannia | 20,46 | Ryan Held Egyesült Államok | 20,70 | Joshua Liendo Kanada | 20,76 |
100 m gyorsúszás | Alessandro Miressi Olaszország | 45,57 | Ryan Held Egyesült Államok | 45,63 | Joshua Liendo Kanada | 45,82 |
200 m gyorsúszás | Hwang Sun-woo Dél-Korea | 1:41,60 | Alekszandr Scsogolev Orosz Úszószövetség | 1:41,63 | Danas Rapšys Litvánia | 1:41,73 |
400 m gyorsúszás | Felix Auböck Ausztria | 3:35,90 | Danas Rapšys Litvánia | 3:36,23 | Antonio Djakovic Svájc | 3:36,83 |
1500 m gyorsúszás | Florian Wellbrock Németország | 14:06,88 WR | Ahmed Hafnávi Tunézia | 14:10,94 AF | Mihajlo Romancsuk Ukrajna | 14:11,47 |
50 m hátúszás | Kliment Kolesznyikov Orosz Úszószövetség | 22,66 | Christian Diener Németország Lorenzo Mora Olaszország | 22,90 | nem adták ki | |
100 m hátúszás | Shaine Casas Egyesült Államok | 49,23 | Kliment Kolesznyikov Orosz Úszószövetség | 49,46 | Robert Glință Románia | 49,60 |
200 m hátúszás | Radosław Kawęcki Lengyelország | 1:48,68 | Shaine Casas Egyesült Államok | 1:48,81 | Christian Diener Németország | 1:48,97 |
50 m mellúszás | Nic Fink Egyesült Államok | 25,53 AM | Nicolò Martinenghi Olaszország | 25,55 | João Gomes Júnior Brazília | 25,80 |
100 m mellúszás | Ilja Simanovics Fehéroroszország | 55,70 CR | Nicolò Martinenghi Olaszország | 55,80 | Nic Fink Egyesült Államok | 55,87 |
200 m mellúszás | Nic Fink Egyesült Államok | 2:02,28 | Arno Kamminga Hollandia | 2:02,42 | Will Licon Egyesült Államok | 2:02,84 |
50 m pillangóúszás | Nicholas Santos Brazília | 21,93 | Dylan Carter Trinidad és Tobago | 21,98 | Matteo Rivolta Olaszország | 22,02 |
100 m pillangóúszás | Matteo Rivolta Olaszország | 48,87 | Chad le Clos Dél-afrikai Köztársaság | 49,04 | Andrej Minakov Orosz Úszószövetség | 49,21 |
200 m pillangóúszás | Alberto Razzetti Olaszország | 1:49,06 | Noè Ponti Svájc | 1:49,81 | Chad le Clos Dél-afrikai Köztársaság | 1:49,84 |
100 m vegyes úszás | Kliment Kolesznyikov Orosz Úszószövetség | 51,09 | Tomoe Hvas Norvégia | 51,35 | Thomas Ceccon Olaszország | 51,40 |
200 m vegyes úszás | Szeto Daija Japán | 1:51,15 | Carson Foster Egyesült Államok | 1:51,35 | Alberto Razzetti Olaszország | 1:51,54 |
400 m vegyes úszás | Szeto Daija Japán | 3:56,26 | Ilja Borogyin Orosz Úszószövetség | 3:56,47 ER, WJ | Carson Foster Egyesült Államok | 3:57,99 |
4 × 50 m gyorsúszás váltó | Olaszország Leonardo Deplano (21,37) Lorenzo Zazzeri (20,42) Manuel Frigo (21,21) Alessandro Miressi (20,61) | 1:23,61 | Orosz Úszószövetség Andrej Minakov (21,14) Vlagyimir Morozov (20,61) Vlagyiszlav Grinyov (20,72) Alekszandr Scsogolev (21,28) Danyiil Markov* | 1:23,75 | Hollandia Jesse Puts (21,30) Stan Pijnenburg (20,91) Kenzo Simons (21,16) Thom de Boer (20,41) Thomas Verhoeven* | 1:23,78 |
4 × 100 m gyorsúszás váltó | Orosz Úszószövetség Kliment Kolesznyikov (46,44) Andrej Minakov (45,61) Vlagyiszlav Grinyov (45,87) Alekszandr Scsogolev (45,53) Vlagyimir Morozov* Danyiil Markov* | 3:03,45 | Olaszország Alessandro Miressi (46,12) Thomas Ceccon (45,71) Leonardo Deplano (45,98) Lorenzo Zazzeri (45,80) Manuel Frigo* | 3:03,61 | Egyesült Államok Ryan Held (45,75) Hunter Tapp (46,78) Shaine Casas (46,50) Zach Apple (46,39) Tom Shields* | 3:05,42 |
4 × 200 m gyorsúszás váltó | Egyesült Államok Kieran Smith (1:41,79) Trenton Julian (1:41,35) Carson Foster (1:41,65) Ryan Held (1:42,21) Hunter Tapp* Zach Harting* | 6:47,00 | Orosz Úszószövetség Vlagyiszlav Grinyov (1:43,18) Alekszandr Scsogolev (1:40,86) Mihail Vekoviscsev (1:42,16) Ivan Girjov (1:42,92) Nyikolaj Sznyegirjov* Danyiil Satalov* | 6:49,12 | Brazília Fernando Scheffer (1:42,51) Murilo Sartori (1:42,07) Kaique Alves (1:43,15) Breno Correia (1:41,87) Leonardo Coelho Santos* | 6:49,60 |
4 × 50 m vegyes úszás váltó | Orosz Úszószövetség Kliment Kolesznyikov (22,76) Kirill Strelnikov (25,62) Andrej Minakov (21,76) Vlagyimir Morozov (20,37) Pavel Szamuszenko* Andrej Nyikolajev* Oleg Kosztyin* Alekszandr Scsogolev* USA Shaine Casas (23,11) Nic Fink (25,13) Tom Shields (21,75) Ryan Held (20,52) Will Licon* Trenton Julian* Zach Apple* | 1:30,51 =CR | nem adták ki | Olaszország Lorenzo Mora (23,24) Nicolò Martinenghi (25,30) Matteo Rivolta (21,95) Lorenzo Zazzeri (20,29) Michele Lamberti* Thomas Ceccon* | 1:30,78 | |
4 × 100 m vegyes úszás váltó | Olaszország Lorenzo Mora (50,34) Nicolò Martinenghi (55,94) Matteo Rivolta (48,43) Alessandro Miressi (45,05) Thomas Ceccon* Alberto Razzetti* Lorenzo Zazzeri* | 3:19,76 CR | Egyesült Államok Shaine Casas (50,44) Nic Fink (55,27) Trenton Julian (49,36) Ryan Held (45,43) Hunter Tapp* Will Licon* Zach Apple* | 3:20,50 | Orosz Úszószövetség Kliment Kolesznyikov (49,47) Danyil Szemjanyinov (57,06) Andrej Minakov (48,81) Alekszandr Scsogolev (45,31) Pavel Szamuszenko* Alekszandr Zsigalov* Roman Sevljakov* Vlagyiszlav Grinyov* | 3:20,6 |
Nők
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
50 m gyorsúszás | Sarah Sjöström Svédország | 23,08 CR | Ranomi Kromowidjojo Hollandia | 23,31 | Katarzyna Wasick Lengyelország | 23,40 |
100 m gyorsúszás | Siobhán Haughey Hongkong | 50,98 CR | Sarah Sjöström Svédország | 51,31 | Abbey Weitzeil Egyesült Államok | 51,64 |
200 m gyorsúszás | Siobhán Haughey Hongkong | 1:50,31 WR | Rebecca Smith Kanada | 1:52,24 | Paige Madden Egyesült Államok | 1:53,01 |
400 m gyorsúszás | Li Ping-csie Kína | 3:55,83 | Summer McIntosh Kanada | 3:57,87 | Siobhán Haughey Hongkong | 3:58,12 |
800 m gyorsúszás | Li Ping-csie Kína | 8:02,90 CR | Anasztaszija Kirpicsnyikova Orosz Úszószövetség | 8:06,44 | Simona Quadarella Olaszország | 8:07,99 |
50 m hátúszás | Maggie Mac Neil Kanada | 25,27 WR | Kylie Masse Kanada | 25,62 | Louise Hansson Svédország | 25,86 |
100 m hátúszás | Louise Hansson Svédország | 55,20 | Kylie Masse Kanada | 55,22 | Katharine Berkoff Egyesült Államok | 55,40 |
200 m hátúszás | Rhyan White Egyesült Államok | 2:01,58 | Kylie Masse Kanada | 2:02,07 | Isabelle Stadden Egyesült Államok | 2:02,20 |
50 m mellúszás | Anastasia Gorbenko Izrael | 29,34 | Benedetta Pilato Olaszország | 29,50 | Sophie Hansson Svédország | 29,55 |
100 m mellúszás | Tang Qianting Kína | 1:03,47 AS | Sophie Hansson Svédország | 1:03,50 | Mona McSharry Írország | 1:03,92 |
200 m mellúszás | Emily Escobedo Egyesült Államok | 2:17,85 | Jevgenyija Csikunova Orosz Úszószövetség | 2:17,88 | Molly Renshaw Nagy-Britannia | 2:17,96 |
50 m pillangóúszás | Ranomi Kromowidjojo Hollandia | 24,44 CR | Sarah Sjöström Svédország | 24,51 | Claire Curzan Egyesült Államok | 24,55 WJ |
100 m pillangóúszás | Maggie Mac Neil Kanada | 55,04 | Louise Hansson Svédország | 55,10 | Claire Curzan Egyesült Államok | 55,39 WJ |
200 m pillangóúszás | Csang Jü-fej Kína | 2:03,01 | Charlotte Hook Egyesült Államok | 2:04,35 | Lana Pudar Bosznia-Hercegovina | 2:04,88 |
100 m vegyes úszás | Anastasia Gorbenko Izrael | 57,80 | Béryl Gastaldello Franciaország | 57,96 | Marija Kamenyeva Orosz Úszószövetség | 58,15 |
200 m vegyes úszás | Sydney Pickrem Kanada | 2:04,29 | Yu Yiting Kína | 2:04,48 =WJ | Kate Douglass Egyesült Államok | 2:04,68 |
400 m vegyes úszás | Tessa Cieplucha Kanada | 4:25,55 | Ellen Walshe Írország | 4:26,52 | Melanie Margalis Egyesült Államok | 4:26,63 |
4 × 50 m gyorsúszás váltó | Egyesült Államok Abbey Weitzeil (23,59) Claire Curzan (23,40) Katharine Berkoff (23,81) Kate Douglass (23,42) Torri Huske* | 1:34,22 | Svédország Sarah Sjöström (23,33) Michelle Coleman (23,38) Sara Junevik (24,02) Louise Hansson (23,81) Hanna Rosvall* | 1:34,54 | Hollandia Kim Busch (24,29) Maaike de Waard (23,71) Kira Toussaint (24,01) Ranomi Kromowidjojo (22,88) Marrit Steenbergen* Tessa Giele* | 1:34,89 |
4 × 100 m gyorsúszás váltó | Egyesült Államok Kate Douglass (52,39) Claire Curzan (52,25) Katharine Berkoff (52,38) Abbey Weitzeil (51,50) Torri Huske* CAN Kayla Sanchez (51,73) Maggie Mac Neil (52,07) Rebecca Smith (52,11) Katerine Savard (52,61) Bailey Andison* | 3:28,52 | nem adták ki | Svédország Sarah Sjöström (51,45) Michelle Coleman (52,06) Sophie Hansson (53,41) Louise Hansson (51,88) Sara Junevik* | 3:28,80 | |
4 × 200 m gyorsúszás váltó | Kanada Summer McIntosh (1:54,30) Kayla Sanchez (1:52,97) Katerine Savard (1:54,01) Rebecca Smith (1:51,68) Tessa Cieplucha* Sydney Pickrem* | 7:32,96 AM | Egyesült Államok Torri Huske (1:54,72) Abbey Weitzeil (1:54,31) Melanie Margalis (1:54,83) Paige Madden (1:52,67) Katharine Berkoff* Emma Weyant* | 7:36,53 | Kína Li Bingjie (1:53,42) Cheng Yujie (1:54,91) Zhu Menghui (1:55,73) Liu Yaxin (1:55,86) | 7:39,92 |
4 × 50 m vegyes úszás váltó | Svédország Louise Hansson (25,91) Sophie Hansson (29,07) Sarah Sjöström (23,96) Michelle Coleman (23,44) Hanna Rosvall* Emelie Fast* | 1:42,38 =WR | Egyesült Államok Rhyan White (26,33) Lydia Jacoby (29,62) Claire Curzan (24,56) Abbey Weitzeil (23,10) Katharine Berkoff* Emily Escobedo* Kate Douglass* | 1:43,61 | Hollandia Kira Toussaint (26,08) Kim Busch (30,59) Maaike de Waard (24,51) Ranomi Kromowidjojo (22,85) Tessa Giele* | 1:44,03 |
4 × 100 m vegyes úszás váltó | Svédország Louise Hansson (56,25) Sophie Hansson (1:03,70) Sarah Sjöström (54,65) Michelle Coleman (51,60) Hanna Rosvall* Emelie Fast* | 3:46,20 ER | Kanada Kylie Masse (55,76) Sydney Pickrem (1:04,97) Maggie Mac Neil (55,30) Kayla Sanchez (51,33) Katerine Savard* Summer McIntosh* | 3:47,36 | Kína Peng Xuwei (57,12) Tang Qianting (1:03,25) Zhang Yufei (54,93) Cheng Yujie (52,11) Wan Letian* Yu Yiting* Zhu Jiaming* | 3:47,41 AS |
Vegyes
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
4 × 50 m gyorsúszás váltó | Kanada Joshua Liendo (20,94) Yuri Kisil (20,99) Kayla Sanchez (23,51) Maggie Mac Neil (23,11) Rebecca Smith* Katerine Savard* | 1:28,55 | Hollandia Jesse Puts (21,33) Thom de Boer (20,35) Ranomi Kromowidjojo (22,97) Kira Toussaint (23,96) Kenzo Simons* | 1:28,61 | Orosz Úszószövetség Vlagyimir Morozov (21,17) Andrej Minakov (20,95) Marija Kamenyeva (23,17) Arina Szurkova (23,68) Danyiil Markov* Rozalija Naszretgyinova* | 1:28,97 |
4 × 50 m vegyes úszás váltó | Hollandia Kira Toussaint (26,21) Arno Kamminga (25,40) Ranomi Kromowidjojo (24,36) Thom de Boer (20,23) Tessa Giele* Nyls Korstanje* Kim Busch* | 1:36,20 CR | Egyesült Államok Shaine Casas (23,16) Nic Fink (25,82) Claire Curzan (24,85) Abbey Weitzeil (23,21) Kate Douglass* Katharine Berkoff* | 1:37,04 | Olaszország Lorenzo Mora (23,28) Nicolò Martinenghi (25,60) Elena Di Liddo (24,91) Silvia Di Pietro (23,50) Michele Lamberti* Benedetta Pilato* Leonardo Deplano* | 1:37,29 |
Jegyzetek
- ↑ http://www.vizipolo.hu/fina-abu-dzabi-rendezheti-a-2020-as-rovid-palyas-vb-t/
- ↑ Úszás: egy évvel elhalasztják az Abu-dzabi rövid pályás vb-t. www.nemzetisport.hu (2020. május 21.) (Hozzáférés: 2020. május 21.)
- ↑ http://www.nemzetisport.hu/uszas/uszas-abu-dzabiban-lesz-a-2020-as-rovidpalyas-uszo-vb-2427775