1986-os úszó-világbajnokság
Úszó-világbajnokság (1986) | |||
Adatok | |||
Ország | Spanyolország | ||
Rendező város | Madrid | ||
Dátum | augusztus 13–23. | ||
Nemzetek | 34 | ||
Sportolók | 1119 | ||
Versenyszámok | 41 | ||
|
Az 1986-os úszó-világbajnokságot augusztus 13. és augusztus 23. között rendezték meg Spanyolország fővárosában, Madridban.
Ezen a világbajnokság új versenyszámokkal bővült a program. Úszásban a nőknél az eddig kihagyott 4 × 200 m-es gyorsúszást is felvették a versenyszámok közé. Először rendeztek a világbajnokságokon 50 m-es gyorsúszásban versenyeket. A férfi vízilabda mellé a nőknek is rendeztek vízilabdatornát, 9 csapattal. Így összesen 41 arany-, ezüst-, és bronzérem talált gazdára.
A világbajnokságon 34 ország 1119 sportolója vett részt. Először fordult elő, hogy az éremtáblázat élén nem az Egyesült Államok végzett, Madridban az eddigi VB-ken is kiemelkedően teljesítő NDK sportolói nyerték a legtöbb aranyérmet.
A helyszín kiválasztása
A világbajnokság rendezésére Zürich, Montréal, Indianapolis és Spanyolország (madridi vagy barcelonai helyszínnel) pályázott. A FINA 1982 júliusában a guayaquili világbajnokságon hozta meg a döntését, amivel Spanyolországot bízta meg a lebonyolítással.[1] A Spanyol Úszó Szövetség 1983 márciusában Madridot választotta ki rendezővárosnak.[2]
Magyar versenyzők eredményei
Bővebben: Magyarország az 1986-os úszó-világbajnokságon |
Magyarország a világbajnokságon 37 sportolóval képviseltette magát, akik összesen 3 aranyérmet szereztek.
Érmesek
Érem | Versenyző | Versenyszám | Dátum | |
---|---|---|---|---|
1 Aranyérem | Darnyi Tamás | úszás | 200 m-es vegyesúszás | |
1 Aranyérem | Darnyi Tamás | úszás | 400 m-es vegyesúszás | |
1 Aranyérem | Szabó József | úszás | 200 m-es mellúszás |
Éremtáblázat
Jelmagyarázat:
Spanyolország (rendező ország) | Magyarország |
Helyezés | Nemzet | Arany | Ezüst | Bronz | Összesen |
---|---|---|---|---|---|
1 | NDK | 14 | 12 | 4 | 30 |
2 | Amerikai Egyesült Államok | 9 | 10 | 13 | 32 |
3 | Kanada | 4 | 2 | 2 | 8 |
4 | NSZK | 4 | 2 | 1 | 7 |
5 | Magyarország | 3 | 0 | 0 | 3 |
6 | Kína | 2 | 4 | 1 | 7 |
7 | Szovjetunió | 2 | 3 | 7 | 12 |
8 | Románia | 1 | 0 | 1 | 2 |
9 | Ausztrália | 1 | 0 | 0 | 1 |
10 | Jugoszlávia | 1 | 0 | 0 | 1 |
11 | Olaszország | 0 | 3 | 0 | 3 |
12 | Hollandia | 0 | 1 | 4 | 5 |
13 | Bulgária | 0 | 1 | 1 | 2 |
Franciaország | 0 | 1 | 1 | 2 | |
Chile | 0 | 1 | 1 | 2 | |
16 | Új-Zéland | 0 | 1 | 0 | 1 |
17 | Egyesült Királyság | 0 | 0 | 2 | 2 |
18 | Japán | 0 | 0 | 2 | 2 |
19 | Dánia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Összesen | 41 | 41 | 41 | 123 |
Eredmények
Úszás
- WR – világrekord (World Record)
- CR – világbajnoki rekord (világbajnokságokon elért eddigi legjobb eredmény) (Championship Record)
Férfi
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
50 m-es gyorsúszás | Tom Jager Egyesült Államok | 22,49 | Dano Halsall Svájc | 22,80 | Matt Biondi Egyesült Államok | 22,85 |
100 m-es gyorsúszás | Matt Biondi Egyesült Államok | 48,94 CR | Stéphan Caron Franciaország | 49,73 | Tom Jager Egyesült Államok | 49,79 |
200 m-es gyorsúszás | Michael Groß NSZK | 1:47,92 CR | Sven Lodziewski NDK | 1:49,12 | Matt Biondi Egyesült Államok | 1:49,43 |
400 m-es gyorsúszás | Rainer Henkel NSZK | 3:50,05 CR | Uwe Daßler NDK | 3:51,26 | Daniel Jorgensen Egyesült Államok | 3:51,33 |
1500 m-es gyorsúszás | Rainer Henkel NSZK | 15:05,31 | Stefano Battistelli Olaszország | 15:14,80 | Daniel Jorgensen Egyesült Államok | 15:16,23 |
100 m-es hátúszás | Igor Poljanszkij Szovjetunió | 55,58 CR | Dirk Richter NDK | 56,49 | Szergej Zabolotnov Szovjetunió | 56,57 |
200 m-es hátúszás | Igor Poljanszkij Szovjetunió | 1:58,78 CR | Frank Baltrusch NDK | 2:01,11 | Frank Hoffmeister NSZK | 2:02,42 |
100 m-es mellúszás | Victor Davis Kanada | 1:02,71 CR | Gianni Minervini Olaszország | 1:03,00 | Dimitrij Volkov Szovjetunió | 1:03,30 |
200 m-es mellúszás | Szabó József Magyarország | 2:14,27 CR | Victor Davis Kanada | 2:14,93 | Steve Bentley Egyesült Államok | 2:16,51 |
100 m-es pillangóúszás | Pablo Morales Egyesült Államok | 53,54 CR | Matt Biondi Egyesült Államok | 53,67 | Andy Jameson Egyesült Királyság | 53,81 |
200 m-es pillangóúszás | Michael Groß NSZK | 1:56,53 CR | Anthony Mosse Új-Zéland | 1:58,36 | Benny Nielsen Dánia | 1:59,09 |
200 m-es vegyesúszás | Darnyi Tamás Magyarország | 2:01,57 CR | Alex Baumann Kanada | 2:02,34 | Vadim Jaroscsuk Szovjetunió | 2:02,61 |
400 m-es vegyesúszás | Darnyi Tamás Magyarország | 4:18,98 CR | Vadim Jaroscsuk Szovjetunió | 4:22,03 | Alex Baumann Kanada | 4:22,58 |
4 × 100 m-es gyorsváltó | Egyesült Államok Tom Jager Michael Heath Paul Wallace Matt Biondi | 3:19,89 | Szovjetunió Gennagyij Prigoda Nyikolaj Jevszejev Szergej Smirijagin Alekszej Markovszkij | 3:21,14 | NDK Dirk Richter Jörg Woithe Sven Lodziewski Steffen Zesner | 3:21,47 |
4 × 200 m-es gyorsváltó | NDK Lars Hinneburg Thomas Flemming Dirk Richter Sven Lodziewski | 7:15,91 CR | NSZK Rainer Henkel Michael Groß Alexander Schowtka Thomas Fahrner | 7:15,96 | Egyesült Államok Eric Boyer Michael Heath Daniel Jorgensen Matt Biondi | 7:18,29 |
4 × 100 m-es vegyes váltó | Egyesült Államok Dan Yeatch David Lundberg Pablo Morales Matt Biondi | 3:41,25 | NSZK Frank Hoffmeister Bert Göbel Michael Groß André Schadt | 3:42,26 | Szovjetunió Igor Poljanszkij Dimitrij Volkov Alekszej Markovszkij Nyikolaj Jevszejev | 3:42,63 |
Női
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
50 m-es gyorsúszás | Tamara Costache Románia | 25,28 WR | Kristin Otto NDK | 25,50 | Marie-Therese Armentero Svájc | 25,93 |
100 m-es gyorsúszás | Kristin Otto NDK | 55,05 CR | Jenna Johnson Egyesült Államok | 55,70 | Conny van Bentum Hollandia | 55,79 |
200 m-es gyorsúszás | Heike Friedrich NDK | 1:58,26 CR | Manuela Stellmach NDK | 1:58,90 | Mary T. Meagher Egyesült Államok | 2:00,14 |
400 m-es gyorsúszás | Heike Friedrich NDK | 4:07,45 | Astrid Strauss NDK | 4:09,16 | Sarah Hardcastle Egyesült Királyság | 4:09,85 |
800 m-es gyorsúszás | Astrid Strauss NDK | 8:28,24 | Katja Hartmann Egyesült Királyság | 8:28,44 | Debbie Babashoff Egyesült Államok | 8:34,04 |
100 m-es hátúszás | Betsy Mitchell Egyesült Államok | 1:01,74 | Kathrin Zimmermann NDK | 1:02,17 | Natalia Shibajeva Szovjetunió | 1:02,25 |
200 m-es hátúszás | Cornelia Sirch NDK | 2:11,37 | Betsy Mitchell Egyesült Államok | 2:11,39 | Kathrin Zimmermann NDK | 2:11,45 |
100 m-es mellúszás | Betsy Mitchell Egyesült Államok | 1:01,74 | Kathrin Zimmermann NDK | 1:02,17 | Natalia Shibajeva Szovjetunió | 1:02,25 |
200 m-es mellúszás | Silke Hörner NDK | 2:27,40 WR | Tania Bogomilova Bulgária | 2:27,66 | Allison Higson Kanada | 2:31,34 |
100 m-es pillangóúszás | Kornelia Gressler NDK | 59,51 | Kristin Otto NDK | 59,66 | Mary T. Meagher Egyesült Államok | 59,98 |
200 m-es pillangóúszás | Mary T. Meagher Egyesült Államok | 2:08,41 CR | Kornelia Gressler NDK | 2:10,66 | Birte Weigang NDK | 2:10,68 |
200 m-es vegyesúszás | Kristin Otto NDK | 2:15,56 | Jelena Dendeberova Szovjetunió | 2:15,84 | Kathleen Nord NDK | 2:16,05 |
400 m-es vegyesúszás | Kathleen Nord NDK | 4:43,75 | Michelle Griglione Egyesült Államok | 4:44,07 | Noemi Lung Románia | 4:45,44 |
4 × 100 m-es gyorsváltó | NDK Kristin Otto Manuela Stellmach Sabine Schulze Heike Friedrich | 3:40,57 WR | Egyesült Államok Jenna Johnson Dara Torres Mary T. Meagher Betsy Mitchell | 3:44,04 | Hollandia Conny van Bentum Laura Leideritz Karin Brienesse Annemarie Verstappen | 3:46,89 |
4 × 200 m-es gyorsváltó | NDK Manuela Stellmach Astrid Strauss Nadja Bergknecht Heike Friedrich | 7:59,33 WR | Egyesült Államok Betsy Mitchell Mary T. Meagher Kim Brown Mary Wayte | 8:02,12 | Hollandia Annemarie Verstappen Jolanda van de Meer Marianne Muis Conny van Bentum | 8:09,59 |
4 × 100 m-es vegyes váltó | NDK Kathrin Zimmermann Sylvia Gerasch Kornelia Gressler Kristin Otto | 4:04,82 CR | Egyesült Államok Betsy Mitchell Jenny Hau Mary T. Meagher Jenna Johnson | 4:07,75 | Hollandia Jolanda de Rover Petra van Staveren Conny van Bentum Annemarie Verstappen | 4:10,70 |
Műugrás
Férfi
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
3 m-es műugrás | Greg Louganis Egyesült Államok | 750,06 | Tan Liangde Kína | 692,28 | Li Hongping Kína | 642,06 |
10 m-es toronyugrás | Greg Louganis Egyesült Államok | 668,58 | Li Kongzheng Kína | 624,33 | Bruce Kimball Egyesült Államok | 599,91 |
Női
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
3 m-es műugrás | Kao Min Kína | 582,90 | Li Yihua Kína | 549,42 | Marina Babkova Szovjetunió | 525,21 |
10 m-es toronyugrás | Chen Lin Kína | 449,67 | Lu Wei Kína | 422,25 | Wendy Wyland Egyesült Államok | 412,47 |
Szinkronúszás
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Egyéni | Carolyn Waldo Kanada | 200,033 | Sarah Josephson Egyesült Államok | 194,967 | Muriel Hermine Franciaország | 188,250 |
Páros | Kanada Michelle Cameron Carolyn Waldo | 196,267 | Egyesült Államok Karen Josephson Sarah Josephson | 193,401 | Japán Itó Megumi Kotani Mikako | 185,467 |
Csapat | Kanada | 191,000 | Egyesült Államok | 190,821 | Japán | 185,763 |
Vízilabda
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz |
---|---|---|---|
Férfi | Jugoszlávia | Olaszország | Szovjetunió |
Női | Ausztrália | Hollandia | Egyesült Államok |
Jegyzetek
Források
- FINA Eredmények – úszás[halott link]
- FINA Eredmények – műugrás
- FINA Eredmények – vízilabda
- FINA Eredmények – szinkronúszás
- Sportportál • összefoglaló, színes tartalomajánló lap