Wereldkampioenschappen kortebaanzwemmen 2012
WK kortebaan 2012 | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Sinan Erdem Dome | |||||||
Gehouden in | Istanbul | ||||||
Jaar | 2012 | ||||||
Data | 12 t/m 16 december | ||||||
Sport | Zwemmen | ||||||
Organisator | FINA | ||||||
Evenementen | 40 | ||||||
Officiële website | |||||||
Navigatie | |||||||
| |||||||
|
De wereldkampioenschappen kortebaanzwemmen 2012 werden van 12 tot en met 16 december 2012 georganiseerd in de Sinan Erdem Dome in Istanbul, Turkije.
Wedstrijdschema
Woensdag 12/12 | Donderdag 13/12 | Vrijdag 14/12 | Zaterdag 15/12 | Zondag 16/12 |
---|---|---|---|---|
Series vanaf 10:00 uur lokale tijd (09:00 MET) | ||||
200m vrij mannen 50m school vrouwen 100m rug mannen 200m vlinder vrouwen 100m school mannen 100m rug vrouwen 100m vlinder mannen 400m wissel vrouwen 4×100m vrij mannen 4×200m vrij vrouwen | 100m vrij vrouwen 400m wissel mannen 50m vlinder vrouwen 50m vrij mannen 100m wissel vrouwen 4×200m vrij mannen 800m vrij vrouwen | 50m rug mannen 200m rug vrouwen 50m vlinder mannen 100m school vrouwen 400m vrij mannen 200m wissel mannen 400m vrij vrouwen 200m school mannen 4×100m wissel vrouwen | 50m rug vrouwen 100m vrij mannen 100m vlinder vrouwen 100m wissel mannen 50m vrij vrouwen 200m wissel vrouwen 50m school mannen 4×100m vrij vrouwen | 200m rug mannen 200m school vrouwen 200m vlinder mannen 200m vrij vrouwen 4×100m wissel mannen 1500m vrij mannen |
Finales - vanaf 19:00 uur lokale tijd (18:00 MET) | ||||
F 200m vrij mannen HF 50m school vrouwen HF 100m rug mannen F 200m vlinder vrouwen HF 100m school mannen HF 100m rug vrouwen HF 100m vlinder mannen F 400m wissel vrouwen F 4×100m vrij mannen F 4×200m vrij vrouwen | HF 100m vrij vrouwen F 400m wissel mannen F 50m school vrouwen F 100m rug mannen HF 50m vlinder vrouwen HF 50m vrij mannen F 100m rug vrouwen F 100m school mannen HF 100m wissel vrouwen F 100m vlinder mannen F 800m vrij vrouwen F 4×200m vrij mannen | HF 50m rug mannen F 100m vrij vrouwen HF 50m vlinder mannen F 200m rug vrouwen F 200m school mannen F 50m vlinder vrouwen F 400m vrij mannen HF 100m school vrouwen F 400m vrij vrouwen F 50m vrij mannen F 100m wissel vrouwen F 200m wissel mannen F 4×100m wissel vrouwen | F 100m school vrouwen F 50m rug mannen HF 50m rug vrouwen HF 100m vrij mannen HF 50m vrij vrouwen F 50m vlinder mannen HF 100m vlinder vrouwen HF 100m wissel mannen F 200m wissel vrouwen HF 50m school mannen F 4×100m vrij vrouwen | F 100m vrij mannen F 50m rug vrouwen F 200m rug mannen F 200m school vrouwen F 100m wissel mannen F 100m vlinder vrouwen F 50m school mannen F 50m vrij vrouwen F 200m vlinder mannen F 1500m vrij mannen F 200m vrij vrouwen F 4×100m wissel mannen |
Selecties
België
De Belgische zwembond selecteerde enkel François Heersbrandt voor dit toernooi.[1]
Nederland
De technisch directeur van de KNZB, Jacco Verhaeren, selecteerde vier zwemmers voor dit toernooi, één man en drie vrouwen.[2]
- Mannen
- Joeri Verlinden
Medailles
Mannen
Onderdeel | 1 Goud | 2 Zilver | 3 Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Vrije slag | ||||||
50 m | Vladimir Morozov Rusland | 20,55 | Florent Manaudou Frankrijk | 20,88 | Anthony Ervin Verenigde Staten | 20,99 |
100 m | Vladimir Morozov Rusland | 45,65 | Tommaso D'Orsogna Australië | 46,80 | Jevgeni Lagoenov Rusland | 46,81 |
200 m | Ryan Lochte Verenigde Staten | 1.41,92 | Paul Biedermann Duitsland | 1.42,07 | Conor Dwyer Verenigde Staten | 1.43,78 |
400 m | Paul Biedermann Duitsland | 3.39,15 | Hao Yun China | 3.39,48 | Mads Glæsner[3] Denemarken | 3.40,09 |
1500 m | Mads Glæsner[3] Denemarken | 14.30,01 | Gregorio Paltrinieri Italië | 14.31,13 | Pál Joensen Faeröer | 14.36,93 |
Rugslag | ||||||
50 m | Robert Hurley Australië | 23,04 | Matt Grevers Verenigde Staten | 23,17 | Stanislav Donets Rusland | 23,19 |
100 m | Matt Grevers Verenigde Staten | 49,89 | Stanislav Donets Rusland | 49,91 | Guilherme Guido Brazilië | 50,50 |
200 m | Radosław Kawęcki Polen | 1.48,48 | Ryan Lochte Verenigde Staten | 1.48,50 | Ryan Murphy Verenigde Staten | 1.48,86 |
Schoolslag | ||||||
50 m | Aleksander Hetland Noorwegen | 26,30 | Damir Dugonjič Slovenië | 26,32 | Florent Manaudou Frankrijk | 26,33 |
100 m | Fabio Scozzoli Italië | 57,10 | Damir Dugonjič Slovenië | 57,32 | Kevin Cordes Verenigde Staten | 57,83 |
200 m | Dániel Gyurta Hongarije | 2.01,35 CR | Michael Jamieson Verenigd Koninkrijk | 2.03,00 | Vjatsjeslav Sinkevitsj Rusland | 2.03,09 |
Vlinderslag | ||||||
50 m | Nicholas Santos Brazilië | 22,22 | Chad le Clos Zuid-Afrika | 22,26 | Thomas Shields Verenigde Staten | 22,46 |
100 m | Chad le Clos Zuid-Afrika | 48,82 CR | Thomas Shields Verenigde Staten | 49,54 | Ryan Lochte Verenigde Staten | 49,59 |
200 m | Kazuya Kaneda Japan | 1.51,01 CR | László Cseh Hongarije | 1.51,66 | Nikolaj Skvortsov Rusland | 1.52,33 |
Wisselslag | ||||||
100 m | Ryan Lochte Verenigde Staten | 51,21 | Kenneth To Australië | 51,38 | George Bovell Trinidad en Tobago | 51,66 |
200 m | Ryan Lochte Verenigde Staten | 1.49,63 WR | Daiya Seto Japan | 1.52,80 | László Cseh Hongarije | 1.52,89 |
400 m | Daiya Seto Japan | 3.59,15 | László Cseh Hongarije | 4.00,50 | Dávid Verrasztó Hongarije | 4.02,87 |
Vrije slag estafette | ||||||
4×100 m | Verenigde Staten Anthony Ervin Ryan Lochte Jimmy Feigen Matt Grevers Tyler Reed Garrett Weber-Gale | 3.06,40 | Italië Luca Dotto Marco Orsi Michele Santucci Filippo Magnini | 3.07,07 | Australië Tommaso D'Orsogna Kyle Richardson Travis Mahoney Kenneth To | 3.07,27 |
4×200 m | Verenigde Staten Ryan Lochte Conor Dwyer Michael Klueh Matt McLean Garrett Weber-Gale Michael Weiss | 6.51,40 | Australië Tommaso D'Orsogna Jarrod Killey Kyle Richardson Robert Hurley Travis Mahoney | 6.52,29 | Duitsland Paul Biedermann Dimitri Colupaev Christoph Fildebrandt Yannick Lebherz | 6.53,22 |
Wisselslagestafette | ||||||
4×100 m | Verenigde Staten Matt Grevers Kevin Cordes Thomas Shields Ryan Lochte Ryan Murphy Mihail Alexandrov Anthony Ervin | 3.21.03 | Rusland Stanislav Donets Vjatsjeslav Sinkevitsj Nikolaj Skvortsov Vladimir Morozov Vjatsjeslav Proednikov Jevgeni Lagoenov | 3.22,86 | Australië Robert Hurley Kenneth To Grant Irvine Tommaso D'Orsogna Kyle Richardson | 3.24,77 |
Vrouwen
Onderdeel | 1 Goud | 2 Zilver | 3 Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Vrije slag | ||||||
50 m | Aleksandra Gerasimenia Wit-Rusland | 23,64 | Francesca Halsall Verenigd Koninkrijk | 23,87 | Jeanette Ottesen Gray Denemarken | 24,00 |
100 m | Britta Steffen Duitsland | 52,31 | Megan Romano Verenigde Staten | 52,48 | Tang Yi China | 52,73 |
200 m | Allison Schmitt Verenigde Staten | 1.53,59 | Katinka Hosszú Hongarije | 1.54,31 | Melanie Costa Spanje | 1.54,45 |
400 m | Melanie Costa Spanje | 4.01,18 | Chloe Sutton Verenigde Staten | 4.01,20 | Lauren Boyle Nieuw-Zeeland | 4.01,24 |
800 m | Lauren Boyle Nieuw-Zeeland | 8.08,62 | Lotte Friis Denemarken | 8.10,99 | Chloe Sutton Verenigde Staten | 8.15,53 |
Rugslag | ||||||
50 m | Zhao Jing China | 25,95 CR | Olivia Smoliga Verenigde Staten | 26,13 | Aleksandra Urbanczyk Polen | 26,50 |
100 m | Olivia Smoliga Verenigde Staten | 56,64 | Mie Nielsen Denemarken | 57,07 | Simona Baumrtová Tsjechië | 57,18 |
200 m | Daryna Zevina Oekraïne | 2.02,24 | Bonnie Brandon Verenigde Staten | 2.03,19 | Duane da Rocha Spanje | 2.04,15 |
Schoolslag | ||||||
50 m | Rūta Meilutytė Litouwen | 29,44 CR | Alia Atkinson Jamaica | 29,67 | Sarah Katsoulis Australië | 29,94 |
100 m | Rūta Meilutytė Litouwen | 1.03,52 CR | Alia Atkinson Jamaica | 1.03,80 | Rikke Møller Pedersen Denemarken | 1.04,05 |
200 m | Rikke Møller Pedersen Denemarken | 2.16,08 CR | Laura Sogar Verenigde Staten | 2.16,93 | Kanako Watanabe Japan | 2.19,39 |
Vlinderslag | ||||||
50 m | Lu Ying China | 25,14 | Jiao Liuyang China | 25,23 | Jeanette Ottesen Gray Denemarken | 25,55 |
100 m | Ilaria Bianchi Italië | 56,13 | Liu Zige China | 56,58 | Jemma Lowe Verenigd Koninkrijk | 56,66 |
200 m | Katinka Hosszú Hongarije | 2.02,20 CR | Jiao Liuyang China | 2.02,28 | Jemma Lowe Verenigd Koninkrijk | 2.03,19 |
Wisselslag | ||||||
100 m | Katinka Hosszú Hongarije | 58,49 CR | Rūta Meilutytė Litouwen | 58,79 | Zhao Jing China | 58,80 |
200 m | Ye Shiwen China | 2.04,64 CR | Katinka Hosszú Hongarije | 2.04,72 | Hannah Miley Verenigd Koninkrijk | 2.07,12 |
400 m | Hannah Miley Verenigd Koninkrijk | 4.23,14 CR | Ye Shiwen China | 4.23,33 | Katinka Hosszú Hongarije | 4.25,95 |
Vrije slag estafette | ||||||
4×100 m | Verenigde Staten Megan Romano Jessica Hardy Lia Neal Allison Schmitt Olivia Smoliga Shannon Vreeland | 3.31,01 | Australië Angie Bainbridge Marieke Guehrer Brianna Throssell Sally Foster | 3.32,90 | Denemarken Mie Nielsen Pernille Blume Kelly Rasmussen Jeanette Ottesen Gray | 3.33,51 |
4×200 m | Verenigde Staten Megan Romano Chelsea Chenault Shannon Vreeland Allison Schmitt Jasmine Tosky | 7.39,25 | Rusland Veronika Popova Jelena Sokolova Darja Beljakina Ksenia Joeskova | 7.42,77 | China Qiu Yuhan Pang Jiaying Guo Junjun Tang Yi Wang Fei | 7.43,26 |
Wisselslagestafette | ||||||
4×100 m | Denemarken Mie Nielsen Rikke Møller Pedersen Jeanette Ottesen Gray Pernille Blume | 3.49,87 | Australië Rachel Goh Sarah Katsoulis Marieke Guehrer Angie Bainbridge Grace Loh Samantha Marshall Brianna Throssell Sally Foster | 3.50,88 | Verenigde Staten Olivia Smoliga Jessica Hardy Claire Donahue Megan Romano Laura Sogar Christine Magnuson Lia Neal | 3.51,43 |
Medailleklassement
Plaats | Land | 1 Goud | 2 Zilver | 3 Brons | Totaal |
---|---|---|---|---|---|
1 | Verenigde Staten | 11 | 8 | 8 | 27 |
2 | China | 3 | 5 | 3 | 11 |
3 | Hongarije | 3 | 4 | 3 | 10 |
4 | Denemarken | 3 | 2 | 5 | 10 |
5 | Rusland | 2 | 3 | 4 | 9 |
6 | Italië | 2 | 3 | 0 | 5 |
7 | Duitsland | 2 | 1 | 1 | 4 |
Japan | 2 | 1 | 1 | 4 | |
9 | Litouwen | 2 | 1 | 0 | 3 |
10 | Australië | 1 | 4 | 3 | 8 |
11 | Verenigd Koninkrijk | 1 | 2 | 3 | 6 |
12 | Zuid-Afrika | 1 | 1 | 0 | 2 |
13 | Spanje | 1 | 0 | 2 | 3 |
14 | Brazilië | 1 | 0 | 1 | 2 |
Nieuw-Zeeland | 1 | 0 | 1 | 2 | |
Polen | 1 | 0 | 1 | 2 | |
17 | Noorwegen | 1 | 0 | 0 | 1 |
Oekraïne | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Wit-Rusland | 1 | 0 | 0 | 1 | |
20 | Jamaica | 0 | 2 | 0 | 2 |
Slovenië | 0 | 2 | 0 | 2 | |
22 | Frankrijk | 0 | 1 | 1 | 2 |
23 | Faeröer | 0 | 0 | 1 | 1 |
Trinidad en Tobago | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Tsjechië | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totaal | 40 | 40 | 40 | 120 |
Records
De onderstaande tabel geeft de verbroken wereld (WR) en kampioenschapsrecords (CR) tijdens dit kampioenschap.
Datum | Afstand | Ronde | Naam | Land | Tijd | CR | WR |
---|---|---|---|---|---|---|---|
12 december | 50m schoolslag (v) | Series | Rūta Meilutytė | LTU | 29,56 | ||
Halve finales | Rūta Meilutytė | LTU | 29,51 | ||||
200m vlinderslag (v) | Finale | Katinka Hosszú | HUN | 2.02,20 | |||
400m wisselslag (v) | Finale | Hannah Miley | GBR | 4.23,14 | |||
100m vrije slag (m) | Finale¹ | Vladimir Morozov | RUS | 45,52 | |||
13 december | 50m schoolslag (v) | Finale | Rūta Meilutytė | LTU | 29,44 | ||
100m vlinderslag (m) | Finale | Chad le Clos | RSA | 48,82 | |||
14 december | 50m vlinderslag (m) | Halve finale | Nicholas Santos | BRA | 22,23 | ||
200m schoolslag (m) | Finale | Dániel Gyurta | HUN | 2.01,35 | |||
100m wisselslag (v) | Finale | Katinka Hosszú | HUN | 58,49 | |||
200m wisselslag (m) | Finale | Ryan Lochte | USA | 1.49,63 | |||
15 december | 100m schoolslag (v) | Finale | Rūta Meilutytė | LTU | 1.03,52 | ||
50m vlinderslag (m) | Finale | Nicholas Santos | BRA | 22,22 | |||
100m wisselslag (m) | Halve finale | Ryan Lochte | USA | 50,71 | |||
200m wisselslag (v) | Finale | Ye Shiwen | CHN | 2.04,64 | |||
16 december | 50m rugslag (v) | Finale | Zhao Jing | CHN | 25,95 | ||
200m schoolslag (v) | Finale | Rikke Møller Pedersen | DEN | 2.16,03 | |||
200m vlinderslag (m) | Finale | Kazuya Kaneda | JPN | 1.51,01 |
¹ Morozov zwom een kampioenschapsrecord als startzwemmer van de Russische 4×100m vrije slag estafette.
Externe links
- (en) Officiële website
- (en) Startlijsten en uitslagen