Afrikamesterskapet i friidrett 1989
Afrikamesterskapet i friidrett 1989 var det sjette Afrikamesterkapet i friidrett, det ble avviklet i Lagos i Nigeria i perioden 4. til 8. august 1989.
Tabell
Afrikamesterskapet i friidrett 1989, Lagos | |||||
---|---|---|---|---|---|
Nr. | Land | Gull | Sølv | Bronse | Totalt |
1 | Nigeria | 14 | 12 | 9 | 35 |
2 | Algerie | 9 | 4 | 4 | 17 |
3 | Kenya | 8 | 11 | 4 | 23 |
4 | Etiopia | 2 | 4 | 7 | 13 |
5 | Ghana | 2 | 2 | 2 | 6 |
6 | Elfenbenskysten | 2 | 1 | 3 | 6 |
7 | Egypt | 2 | 1 | 0 | 3 |
8 | Senegal | 1 | 1 | 5 | 7 |
9 | Marokko | 1 | 1 | 1 | 3 |
10 | Tunisia | 0 | 3 | 1 | 4 |
11 | Madagaskar | 0 | 1 | 1 | 2 |
12 | Rwanda | 0 | 0 | 1 | 1 |
Zimbabwe | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Seychellene | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totalt | 41 | 41 | 40 | 122 |
Resultater
Menn
Øvelse: | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 meter | Amadou Mbagnick Mbaye Senegal | 10,60 | Salaam Gariba Ghana | 10,64 | Patrick Nwankwo Nigeria | 10,66 |
200 meter | Olapade Adeniken Nigeria | 20,74 | Davidson Ezinwa Nigeria | 20,82 | Nelson Boateng Ghana | 20,84 |
400 meter | Gabriel Tiacoh Elfenbenskysten | 45,25 | Simeon Kipkemboi Kenya | 46,29 | Hachim Ndiaye Senegal | 46,69 |
800 meter | Nixon Kiprotich Kenya | 1.45,71 | Joseph Chesire Kenya | 1.45,96 | Babacar Niang Senegal | 1.46,09 |
1500 meter | Joseph Chesire Kenya | 3.39,43 | Robert Kibet Kenya | 3.40,05 | Nixon Kiprotich Kenya | 3.41,51 |
5000 meter | John Ngugi Kenya | 13.22,07 | Addis Abebe Etiopia | 13.35,09 | Moses Tanui Kenya | 13.36,79 |
10000 meter | Addis Abebe Etiopia | 27.51,07 | Moses Tanui Kenya | 28.22,90 | Bedilu Kibret Etiopia | 28.29,14 |
Maraton | Tsegaye Sengni Etiopia | 2.26,26 | Kebede Balcha Etiopia | 2.26,35 | Tekla Gebrselassie Etiopia | 2.26,55 |
3000 meter hinder | Azzedine Brahmi Algerie | 8.31,29 | Micah Boinett Kenya | 8.31,79 | Boniface Merande Kenya | 8.35,35 |
110 meter hekk | Ikechukwu Mbadugha Nigeria | 14,16 | Noureddine Tadjine Algerie | 14,18 | Akwasi Abrefa Ghana | 14,56 |
400 meter hekk | Henry Amike Nigeria | 49,58 | Hamidou Mbaye Senegal | 50,76 | Saïd Aberkan Marokko | 50,84 |
Høydehopp | Othmane Belfaa Algerie | 2,20 | Abdenour Krim Algerie | 2,15 | Boubacar Guèye Senegal | 2,10 |
Stavsprang | Sami Si Mohamed Algerie | 4,90 | Issam Ben Mohamed Tunisia | 4,80 | Samir Agsous Algerie | 4,60 |
Lengdehopp | Yusuf Alli Nigeria | 8,27 | Ayodele Aladefa Nigeria | 7,89 | Badara Mbengue Senegal | 7,88 |
Tresteg | Eugene Koranteng Ghana | 16,83 | Toussaint Rabenala Madagaskar | 16,80 | Paul Nioze Seychellene | 16,74 |
Kulestøt | Robert Welikhe Kenya | 17,28 | Chima Ugwu Nigeria | 16,76 | Vincent Oghene Nigeria | 16,62 |
Diskos | Hassan Ahmed Hamad Egypt | 53,44 | Vincent Oghene Nigeria | 52,98 | Ikechukwu Chika Nigeria | 50,70 |
Sleggekast | Hakim Toumi Algerie | 69,98 | Hassan Chahine Marokko | 66,86 | Djamel Zouiche Algerie | 63,52 |
Spydkast | Pius Bazighe Nigeria | 68,96 | Mongi Alimi Tunisia | 68,42 | William Sang Kenya | 68,06 |
Tikamp | Mourad Mahour Bacha Algerie | 7 080 | Hatem Bachar Tunisia | 6 757 | Stanley Flowers Zimbabwe | 6 519 |
20 km kappgang | Mohamed Bouhalla Algerie | 1.30,43 | Abdelwahab Ferguène Algerie | 1.36,49 | Bekele Lema Etiopia | 1.45,25 |
4 x 100 meter stafett | Nigeria | 39,94 | Kenya | 40,78 | Elfenbenskysten | 40,91 |
4 x 400 meter stafett | Kenya | 3.04,44 | Nigeria | 3.05,54 | Senegal | 3.08,18 |
Resultater
Damer
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 meter | Mary Onyali Nigeria | 11,22 | Tina Iheagwam Nigeria | 11,28 | Rufina Uba Nigeria | 11,47 |
200 meter | Mary Onyali Nigeria | 23,00 | Falilat Ogunkoya Nigeria | 23,74 | Lalao Ravaonirina Madagaskar | 23,94 |
400 meter | Falilat Ogunkoya Nigeria | 51,22 | Fatima Yusuf Nigeria | 52,30 | Airat Bakare Nigeria | 52,38 |
800 meter | Hassiba Boulmerka Algerie | 2.06,80 | Zewde Haile Mariam Etiopia | 2.08,20 | Emebet Shiferaw Etiopia | 2.09,30 |
1500 meter | Hassiba Boulmerka Algerie | 4.13,85 | Hellen Kimaiyo Kenya | 4.16,42 | Emebet Shiferaw Etiopia | 4.20,81 |
3000 meter | Hellen Kimaiyo Kenya | 9.14,97 | Jane Ngotho Kenya | 9.15,43 | Luchia Yishak Etiopia | 9.24,31 |
10000 meter | Jane Ngotho Kenya | 33.05,60 | Tigist Moreda Etiopia | 34.05,58 | Marcianne Mukamurenzi Rwanda | 34.09,48 |
100 meter hekk | Dinah Yankey Ghana | 13,68 | Hope Obika Nigeria | 13,80 | Mosun Adesina Nigeria | 13,86 |
400 meter hekk | Maria Usifo Nigeria | 55,45 | Marie Womplou Elfenbenskysten | 57,57 | Zewde Haile Mariam Etiopia | 59.51 |
Høydehopp | Lucienne N'Da Elfenbenskysten | 1,81 | Nkechi Madubuko Nigeria | 1,78 | Yasmina Azzizi Algerie | 1,78 |
Lengdehopp | Chioma Ajunwa Nigeria | 6,53 | Beatrice Utondu Nigeria | 6,20 | Christy Opara Nigeria | 6,18 |
Kulestøt | Hanan Ahmed Khaled Egypt | 14,28 | Mariam Nnodu Nigeria | 14,02 | Ann Otutu Nigeria | 13,88 |
Diskos | Zoubida Laayouni Marokko | 51,14 | Hanan Ahmed Khaled Egypt | 50,32 | Nabila Mouelhi Tunisia | 46,80 |
Spydkast | Chinweoke Chikwelu Nigeria | 52,18 | Milka Johnson Kenya | 50,32 | Yasmina Azzizi Algerie | 48,16 |
Sjukamp | Yasmina Azzizi Algerie | 5 957 | Nacèra Zaaboub (Achir) Algerie | 5 573 | Chinweoke Chikwelu Nigeria | 5 503 |
5000 meter kappgang | Agnetha Chelimo Kenya | 26.36,18 | Mercy Nyambura Kenya | 27.08,58 | ||
4 x 100 meter stafett | Nigeria | 44,6 | Ghana | 45,4 | Elfenbenskysten | 46 |
4 x 400 meter stafett | Nigeria | 3.33,12 | Kenya | 3.39,60 | Elfenbenskysten | 3.41,87 |
Kilder
- Resultater – GBR Athletics
- v
- d
- r