Afrikamesterskapet i friidrett 1998
Afrikamesterskapet i friidrett 1998 var det 11. Afrikamesterkapet i friidrett, det ble avviklet i Dakar i Senegal i perioden 18. til 22. august 1998.
Tabell
Nr. | Land | Gull | Sølv | Bronse | Totalt |
---|---|---|---|---|---|
1. | Nigeria | 10 | 7 | 5 | 22 |
2. | Sør-Afrika | 9 | 1 | 3 | 13 |
3. | Kenya | 6 | 3 | 1 | 10 |
4. | Algerie | 3 | 3 | 5 | 11 |
5. | Egypt | 2 | 3 | 3 | 8 |
6. | Marokko | 2 | 3 | 2 | 7 |
7. | Mauritius | 1 | 4 | 0 | 5 |
8. | Senegal | 1 | 3 | 7 | 11 |
9. | Etiopia | 1 | 2 | 4 | 8 |
10. | Tunisia | 1 | 2 | 1 | 4 |
11. | Namibia | 1 | 1 | 0 | 2 |
12. | Ghana | 1 | 0 | 3 | 4 |
13. | Elfenbenskysten | 1 | 0 | 0 | 1 |
13. | Mosambik | 1 | 0 | 0 | 1 |
13. | Seychellene | 1 | 0 | 0 | 1 |
13. | Zambia | 1 | 0 | 0 | 1 |
17. | Zimbabwe | 0 | 4 | 1 | 5 |
18. | Kamerun | 0 | 2 | 5 | 7 |
19. | Madagaskar | 0 | 1 | 1 | 2 |
20. | Burkina Faso | 0 | 1 | 0 | 1 |
20. | Uganda | 0 | 1 | 0 | 1 |
22. | Den sentralafrikanske republikk | 0 | 0 | 1 | 1 |
Totalt | 42 | 42 | 42 | 126 |
Resultater
Menn
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 meter | Seun Ogunkoya Nigeria | 9,94 | Frankie Fredericks Namibia | 9,97 | Leonard Myles-Mills Ghana | 10,10 |
200 meter | Frankie Fredericks Namibia | 19,99 | Sunday Emmanuel Nigeria | 20,45 | Oumar Loum Senegal | 20,59 |
400 meter | Clement Chukwu Nigeria | 44,65 | Davis Kamoga Uganda | 44,79 | Ibrahima Wade Senegal | 45,05 |
800 meter | Japheth Kimutai Kenya | 1.45,82 | Patrick Ndururi Kenya | 1.45,85 | Djabir Saïd-Guerni Algerie | 1.46,31 |
1500 meter | Laban Rotich Kenya | 3.45,03 | Adil Kaouch Marokko | 3.47,34 | Ali Saïdi Sief Algerie | 3.47,89 |
3000 meter | Tom Nyariki Kenya | 8.03,75 | Brahim Lahlafi Marokko | 8.05,00 | Fita Bayissa Etiopia | 8.05,16 |
5000 meter | Daniel Komen Kenya | 13.35,70 | Hailu Mekonnen Etiopia | 13.38,19 | William Kalya Kenya | 13.39,17 |
3000 meter hinder | Bernard Barmasai Kenya | 8.11,74 | Richard Limo Kenya | 8.20,67 | Brahim Boulami Marokko | 8.29,52 |
110 meter hekk | Shaun Bownes Sør-Afrika | 13,72 | William Erese Nigeria | 13,92 | Doudou Félou Sow Senegal | 14,57 |
400 meter hekk | Samuel Matete Zambia | 48,58 | Ken Harnden Zimbabwe | 49,39 | Ibou Faye Senegal | 49,59 |
20 km kappgang | Hatem Ghoula Tunisia | 1.31,28 | Moussa Aouanouk Algerie | 1.32,18 | Get,chew Demisse Etiopia | 1.34,19 |
4 x 100 m stafett | Elfenbenskysten | 38,76 | Nigeria | 38,88 | Kamerun | 39,61 |
4 x 400 m stafett | Senegal | 3.04.20 | Zimbabwe | 3.04,47 | Nigeria | 3.05,18 |
Høydehopp | Abderrahmane Hammad Algerie | 2,21 | Khemraj Naiko Mauritius | 2,18 | Gavin Lendis Sør-Afrika | 2,15 |
Lengdehopp | Hatem Mersal Egypt | 8,13 | Anis Gallali Tunisia | 8,01 | Mark Anthony Awere Ghana | 7,77 |
Stavsprang | Okkert Brits Sør-Afrika | 5,40 | Kersley Gardenne Mauritius | 5,20 | Mohamed Bédoui Tunisia | 4,80 |
Tresteg | Andrew Owusu Ghana | 17,23 | Ndabazinhle Mdhlongwa Zimbabwe | 17,19 | Oluyemi Sule Nigeria | 16,37 |
Kulestøt | Burger Lambrechts Sør-Afrika | 19,78 | Dhia Kamel Ahmed Egypt | 17,61 | Quentin Soné Ehawa Kamerun | 15,51 |
Diskos | Frantz Kruger Sør-Afrika | 62,17 | Frits Potgieter Sør-Afrika | 60,50 | Mickael Conjungo Den sentralafrikanske republikk | 57,52 |
Spydkast | Marius Corbett Sør-Afrika | 79,82 | Khaled Es Sayed Yassin Egypt | 72,84 | Bouna Diop Senegal | 72,66 |
Sleggekast | Chris Harmse Sør-Afrika | 72,11 | Hakim Toumi Algerie | 69,36 | Samir Haouam Algerie | 68,79 |
Tikamp | Rédouane Youcef Algerie | 7 352 | Mohamed Benyahia Algerie | 7 093 | Issam Abdelatif Saber Egypt | 6 420 |
Damer
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 meter | Mary Onyali Nigeria | 11,05 | Endurance Ojokolo Nigeria | 11,08 | Rose Aboaje Nigeria | 11,31 |
200 meter | Falilat Ogunkoya Nigeria | 22,22 | Rose Aboaje Nigeria | 22,83 | Heide Seyerling Sør-Afrika | 22,89 |
400 meter | Falilat Ogunkoya Nigeria | 50,07 | Charity Opara Nigeria | 50,13 | Ony Paule Ratsimbazafy Madagaskar | 52,11 |
800 meter | Maria de Lurdes Mutola Mosambik | 1.57,95 | Hasna Benhassi Marokko | 2.01,24 | Julia Sakara Zimbabwe | 2.01,55 |
1500 meter | Jackline Maranga Kenya | 4.11,75 | Julia Sakara Zimbabwe | 4.13,64 | Bouchra Benthami Marokko | 4.17,83 |
3000 meter | Zahra Ouaziz Marokko | 8.53,75 | Genet Gebregiorgis Etiopia | 9.13,47 | Yemenashu Taye Etiopia | 9.13,59 |
5000 meter | Berhane Adere Etiopia | 15.54,31 | Sally Barsosio Kenya | 15.59,12 | Merima Denboba Etiopia | 16.11,16 |
100 meter hekk | Glory Alozie Nigeria | 12,77 | Mame Tacko Diouf Senegal | 13,08 | Corien Botha Sør-Afrika | 13,25 |
400 meter hekk | Nezha Bidouane Marokko | 54,24 | Mame Tacko Diouf Senegal | 55,06 | Saidat Onanuga Nigeria | 56,84 |
5000 meter kappgang | Nagwa Ibrahim Ali Egypt | 24.28,42 | Dounia Kara Algerie | 25.17,17 | Anne-Hortense Ebéna Kamerun | 25.33,11 |
4 x 100 m stafett | Nigeria | 43,75 | Madagaskar | 43,78 | Ghana | 43,89 |
4 x 400 m stafett | Nigeria | 3.31,07 | Senegal | 3.31,07 | Kamerun | 3.33,85 |
Høydehopp | Hestrie Storbeck Sør-Afrika | 1,92 | Irène Tiendrébéogo Burkina Faso | 1,84 | Nkechinyere Mbaoma Nigeria | 1,75 |
Lengdehopp | Chioma Ajunwa Nigeria | 6,78 | Chinedu Odozor Nigeria | 6,45 | Baya Rahouli Algerie | 6,36 |
Tresteg | Baya Rahouli Algerie | 13,96 | Françoise Mbango Etone Kamerun | 13,80 | Kéné Ndoye Senegal | 13,30 |
Kulestøt | Veronica Abrahamse Sør-Afrika | 15,07 | Amel Ben Khaled Tunisia | 14,83 | Hanan Ahmed Khaled Egypt | 14,68 |
Diskos | Elizna Naudé Sør-Afrika | 50,28 | Caroline Fournier Mauritius | 50,28 | Hanan Ahmed Khaled Egypt | 42,82 |
Sleggekast | Caroline Fournier Mauritius | 54,29 | Marwa Ahmed Hussein Egypt | 47,55 | Djida Yalloulène Algerie | 47,43 |
Spydkast (gammel type) | Lindy Leveaux Seychellene | 47,56 | Bernadette Ravina Mauritius | 46,79 | Monique Djikada Kamerun | 45,61 |
Sjukamp | Patience Itanyi Nigeria | 5 376 | Mary Dolly Zé Oyono Kamerun | 5 211 | Paulette Mendy Senegal | 4 716 |
Kilder
- Resultater – GBR Athletics
- v
- d
- r