Antti Tyrväinen
Antti Tyrväinen | |||
---|---|---|---|
Født | 11. mai 1933 Ylöjärvi | ||
Død | 13. okt. 2013 (80 år) Tammerfors | ||
Beskjeftigelse | Skiskytter | ||
Nasjonalitet | Finland | ||
Sport | Skiskyting skytesport |
Antti Tyrväinen (født 1933 i Ylöjärvi, død 13. oktober 2013) var en finsk skiskytter som deltok i de olympiske vinterleker 1960 i Squaw Valley.
Tyrväinen vant en olympisk sølvmedalje i skiskyting under Vinter-OL 1960 i Squaw Valley. Han kom på andreplass på 20 km skiskyting bak Klas Lestander fra Sverige.
Antti Tyrväinen døde den 13. oktober 2013 i en alder av 79 år.[1]
OL-medaljer
- 1960 Squaw Valley - Sølv i skiskyting, 20 km, menn Finland
VM-medaljer
- 1961 Umeå - Gull i lagkonkurransen
- 1962 Tavastehus - Sølv i skiskyting, 20 km Finland
- 1963 Seefeld - Sølv i skiskyting, 20 km Finland
- 1965 Elverum - Bronse i skiskyting, 20 km Finland
Referanser
- ^ HS.fi – Olympiamitalivoittaja Antti Tyrväinen on kuollut Arkivert 6. november 2013 hos Wayback Machine. (Publisert 4. november 2013, besøkt 8. november 2013)
Eksterne lenker
- (en) Antti Tyrväinen – Olympedia
- (en) Antti Tyrväinen – databaseOlympics.com (arkivert)
- v
- d
- r
- 1958: Sverige (Adolf Wiklund, Olle Gunneriusson, Sture Ohlin, Sven Nilsson)
- 1959: Sovjetunionen (Vladimir Melanjin, Dmitrij Sokolov og Valentin Ptsjenitsyn)
- 1961: Finland (Kalevi Huuskonen, Paavo Repo og Antti Tyrväinen)
- 1962: Sovjetunionen (Vladimir Melanjin, Valentin Ptsjenitsyn og Nikolaj Puzanov)
- 1963: Sovjetunionen (Vladimir Melanjin, Nikolaj Mezharjakov og Valentin Ptsjenitsyn)
- 1965: Norge (Olav Jordet, Ola Wærhaug og Ivar Nordkild)
- 1989: Sovjetunionen (Jurij Kasjkarov, Sergej Bulygin, Aleksandr Popov og Sergej Tsjepikov)
- 1990: Øst-Tyskland (Raik Dittrich, Mark Kirchner, Birk Anders og Frank Luck)
- 1991: Italia (Hubert Leitgeb, Gottlieb Taschler, Simon Demetz, Wilfried Pallhuber)
- 1992: SUS (Jevgenij Redkin, Aleksandr Tropnikov, Anatolij Zdanovitsj og Aleksandr Popov)
- 1993: Tyskland (Fritz Fischer, Frank Luck, Steffen Hoos og Sven Fischer)
- 1994: Italia (Pieralberto Carrara, Hubert Leitgeb, Andreas Zingerle og Wilfried Pallhuber)
- 1995: Norge (Frode Andresen, Dag Bjørndalen, Halvard Hanevold og Jon Åge Tyldum)
- 1996: Belarus (Petr Ivasjko, Oleg Rysjenkov, Aleksandr Popov og Vadim Sasjurin)
- 1997: Belarus (Oleg Rysjenkov, Petr Ivasjko, Aleksandr Popov og Vadim Sasjurin)
- 1998: Norge (Egil Gjelland, Halvard Hanevold, Sylfest Glimsdal og Ole Einar Bjørndalen)