Liste over medaljevinnere under Vinter-OL 2010
Liste over medaljevinnere under Vinter-OL 2010 | |||
---|---|---|---|
Mesterskap | Vinter-OL 2010 i Vancouver | ||
Antall øvelser | 86 | ||
Beste nasjon | Canada | ||
Flest medaljer | Canada (26) |
Liste over medaljevinnere under Vinter-OL 2010 inneholder 258 utøvere som tok medalje under Vinter-OL 2010 som ble holdt i Vancouver i Canada fra 12–28. februar 2010.
Innhold | ||
Se også Referanser Eksterne lenker |
Aking
Se også: Aking under Vinter-OL 2010
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
ener menn (detaljer) | Felix Loch Tyskland | David Möller Tyskland | Armin Zöggeler Italia |
dobbel menn (detaljer) | Østerrike (AUT) Wolfgang Linger Andreas Linger | Latvia (LAT) Andris Šics Juris Šics | Tyskland (GER) Patric Leitner Alexander Resch |
singel kvinner (detaljer) | Tatjana Hüfner Tyskland | Nina Reithmayer Østerrike | Natalie Geisenberger Tyskland |
Alpint
Se også: Alpine grener under Vinter-OL 2010
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
utfor menn (detaljer) | Didier Défago Sveits | Aksel Lund Svindal Norge | Bode Miller USA |
super-G menn (detaljer) | Aksel Lund Svindal Norge | Bode Miller USA | Andrew Weibrecht USA |
kombinasjonen menn (detaljer) | Bode Miller USA | Ivica Kostelić Kroatia | Silvan Zurbriggen Sveits |
storslalåm menn (detaljer) | Carlo Janka Sveits | Kjetil Jansrud Norge | Aksel Lund Svindal Norge |
slalåm menn (detaljer) | Giuliano Razzoli Italia | Ivica Kostelić Kroatia | André Myhrer Sverige |
utfor kvinner (detaljer) | Lindsey Vonn USA | Julia Mancuso USA | Elisabeth Görgl Østerrike |
super-G kvinner (detaljer) | Andrea Fischbacher Østerrike | Julia Mancuso USA | Lindsey Vonn USA |
kombinasjonen kvinner (detaljer) | Maria Höfl-Riesch Tyskland | Julia Mancuso USA | Anja Pärson Sverige |
storslalåm kvinner (detaljer) | Viktoria Rebensburg Tyskland | Tina Maze Slovenia | Elisabeth Görgl Østerrike |
slalåm kvinner (detaljer) | Maria Höfl-Riesch Tyskland | Marlies Schild Østerrike | Šárka Záhrobská Tsjekkia |
Bobsleigh
Se også: Bobsleigh under Vinter-OL 2010
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
toerbob menn (detaljer) | Tyskland (GER) André Lange Kevin Kuske | Tyskland (GER) Thomas Florschütz Richard Adjei | Russland (RUS) Aleksandr Zubkov Aleksej Vojevoda |
firerbob menn (detaljer) | USA (USA) Steven Holcomb Steve Mesler Curtis Tomasevicz Justin Olsen | Tyskland (GER) André Lange Kevin Kuske Alexander Rödiger Martin Putze | Canada (CAN) Lyndon Rush David Bissett Lascelles Brown Chris Le Bihan |
toerbob kvinner (detaljer) | Canada (CAN) Kaillie Humphries Heather Moyse | Canada (CAN) Helen Upperton Shelley-Ann Brown | USA (USA) Erin Pac Elana Meyers |
Curling
Se også: Curling under Vinter-OL 2010
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
menn (detaljer) | Canada (CAN) Kevin Martin John Morris Marc Kennedy Ben Hebert Adam Enright | Norge (NOR) Thomas Ulsrud Torger Nergård Christoffer Svae Håvard Vad Petterson Thomas Løvold | Sveits (SUI) Ralph Stöckli Jan Hauser Markus Eggler Simon Stübin Toni Müller |
kvinner (detaljer | Sverige (SWE) Anette Norberg Eva Lund Cathrine Lindahl Anna Le Moine Kajsa Bergström | Canada (CAN) Cheryl Bernard Susan O’Connor Carolyn Darbyshire Cori Bartel Kristie Moore | Chile (CHI) Wang Bingyu Liu Yin Yue Qingshuang Zhou Yan Liu Jinli |
Freestyle
Se også: Freestyle under Vinter-OL 2010
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
kulekjøring menn (detaljer) | Alexandre Bilodeau Canada | Dale Begg-Smith Australia | Bryon Wilson USA |
hopp menn (detaljer) | Alexei Grishin Belarus | Jeret Peterson USA | Liu Zhongqing Kina |
skicross menn (detaljer) | Michael Schmid Sveits | Andreas Matt Østerrike | Audun Grønvold Norge |
kulekjøring kvinner (detaljer) | Hannah Kearney USA | Jennifer Heil Canada | Shannon Bahrke USA |
hopp kvinner (detaljer) | Lydia Lassila Australia | Li Nina Kina | Guo Xinxin Kina |
skicross kvinner (detaljer) | Ashleigh McIvor Canada | Hedda Berntsen Norge | Marion Josserand Frankrike |
Hurtigløp på skøyter
Ishockey
Se også: Ishockey under Vinter-OL 2010
Kombinert
Se også: Kombinert under Vinter-OL 2010
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
Stor bakke (detaljer) | Bill Demong USA | Johnny Spillane USA | Bernhard Gruber Østerrike |
Normalbakke (detaljer) | Jason Lamy-Chappuis Frankrike | Johnny Spillane USA | Alessandro Pittin Italia |
Lag (detaljer) | Østerrike (AUT) Bernhard Gruber David Kreiner Felix Gottwald Mario Stecher | USA (USA) Brett Camerota Todd Lodwick Johnny Spillane Bill Demong | Tyskland (GER) Johannes Rydzek Tino Edelmann Eric Frenzel Björn Kircheisen |
Kortbaneløp på skøyter
Kunstløp
Se også: Kunstløp under Vinter-OL 2010
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
singel menn (detaljer) | Evan Lysacek USA | Jevgenij Pljusjtsjenko Russland | Daisuke Takahashi Japan |
singel kvinner (detaljer) | Kim Yu-na Sør-Korea | Mao Asada Japan | Joannie Rochette Canada |
Parløp (detaljer) | Kina (CHN) Shen Xue Zhao Hongbo | Kina (CHN) Pang Qing Tong Jian | Tyskland (GER) Aliona Savchenko Robin Szolkowy |
Isdans (detaljer) | Canada (CAN) Tessa Virtue Scott Moir | USA (USA) Meryl Davis Charlie White | Russland (RUS) Oksana Domnina Maksim Sjabalin |
Langrenn
Se også: Langrenn under Vinter-OL 2010
Skeleton
Se også: Skeleton under Vinter-OL 2010
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
Menn (detaljer) | Jon Montgomery Canada | Martins Dukurs Latvia | Aleksandr Tretjakov Russland |
Kvinner (detaljer) | Amy Williams Storbritannia | Kerstin Szymkowiak Tyskland | Anja Huber Tyskland |
Skihopp
Se også: Skihopping under Vinter-OL 2010
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
Normalbakke (detaljer) | Simon Ammann Sveits | Adam Małysz Polen | Gregor Schlierenzauer Østerrike |
Stor bakke (detaljer) | Simon Ammann Sveits | Adam Małysz Polen | Gregor Schlierenzauer Østerrike |
Lag (detaljer) | Østerrike (AUT) Wolfgang Loitzl Andreas Kofler Thomas Morgenstern Gregor Schlierenzauer | Tyskland (GER) Michael Neumayer Andreas Wank Martin Schmitt Michael Uhrmann | Norge (NOR) Anders Bardal Tom Hilde Johan Remen Evensen Anders Jacobsen |
Skiskyting
Se også: Skiskyting under Vinter-OL 2010
Snøbrett
Se også: Snøbrett under Vinter-OL 2010
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
Halfpipe menn (detaljer) | Shaun White USA | Peetu Piiroinen Finland | Scotty Lago USA |
Parallellstorslalåm menn (detaljer) | Jasey-Jay Anderson Canada | Benjamin Karl Østerrike | Mathieu Bozzetto Frankrike |
Snowboardcross menn (detaljer) | Seth Wescott USA | Mike Robertson Canada | Tony Ramoin Frankrike |
Halfpipe kvinner (detaljer) | Torah Bright Australia | Hannah Teter USA | Kelly Clark USA |
Parallellstorslalåm kvinner (detaljer) | Nicolien Sauerbreij Nederland | Jekaterina Iljukhina Russland | Marion Kreiner Østerrike |
Snowboardcross kvinner (detaljer) | Maëlle Ricker Canada | Déborah Anthonioz Frankrike | Olivia Nobs Sveits |
Se også
- Medaljefordeling under Vinter-OL 2010
Eksterne lenker
- (en) 2010 Winter Olympics medal winners – kategori av bilder, video eller lyd på Commons (en) (fr)
- IOKs offisielle side (en) (fr)